Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.02.2007, 13:31:57
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariablanca
Citat:
În prealabil postat de SsAgEnT
pentu mine care ma consider un om cu capu deschis chiar dak am doar 16 ani
postul=o mare vrajeala
sa va spun si de c. eu conider k stomacul meu are prioritate. spre ex dak stomacul meu cere sa mananc 2 pizza si mai tarziu o friptura asta e frate, adik postu cu alte cuvinte e o metoda de a flamanzi chiar dak ai frigideru plin.
asta e doar o parere esti de acord sau nu tu hotarasti
Draga SsAgEnt, postul nu e o metoda de a flamanzi, ci de a te cunoaste mai bine pe tine si a incerca sa te limitezi numai la ceea ce ai nevoie. Iar diferenta dintre cele pe care le mancai inainte de post si ce mananci acum sa le dai saracilor. Uite, pentru tine care mananci 2 pizza si o friptura, in ciuda faptului ca un organism normal nu are nevoie de mai mult de o pizza, ai putea sa dai o pizza si friptura altcuiva care nu are. Si cum nu stii exact de ce are omul nevoie, ii dai niste bani ca sa-si ia el ce-i este necesar.

Eu te inteleg perfect, fiindca in urma cu vreo 12 ani, cand aveam varsta ta, gandeam tot ca tine...desi nu mancam 2 pizza, mancam o farfurie plina de cartofi prajiti cu snitele sau pulpe de pui si apoi o ciocolata intreaga. Parerea de rau pe care o am si acum este ca n-am avut sansa ta de a gasi la acel moment un forum unde sa pot pune intrebari sa ma lamuresc si sa incep sa merg repede pe calea cea adevarata.

Asa ca a urmat o perioada de cautari de una singura, cu mari suferinte, cu revolte impotriva ortodoxiei pe care nu puteam sa o accept numai pentru ca traiam intr-o tara ortodoxa, cu un demers spiritual in paralel cu un demers intelectual de cautare a lui Dumnezeu, cu caderi si ridicari, pana cand Dumnezeu mi-a aratat ca adevarul este numai in Ortodoxie, numai si numai aici. Apoi am inceput sa inteleg valorile ei, printre care rugaciunea si postul, prin care ai marea bucurie de a te simti mai aproape de Dumnezeu. Eu cred ca daca esti sincer in cautarea ta, Dumnezeu o sa-ti calauzeasca si tie pasii spre El si sa simti o bucurie pe care n-ai trait-o niciodata pana acum.

Elena
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.03.2007, 22:56:31
Filoxenos Filoxenos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 6
Implicit

Oare in post nu ar trebui sa mai limitam cumparaturile de toate genurile si sa ne gandim de mai multe ori daca avem sau nu avem nevoie stringenta de ceva, urmand ca o parte din economii sa o dam catre cei nevoiasi? Eu cred ca si asta insemna post. Ce ziceti? Voi ce mai faceti altceva?

Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.03.2007, 23:18:10
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Trebuie sa fim atenti cind dam milostenie sub forma de bani ca sa ajutam omul de pe strada nu adictia lui, oricare ar fi astfel ajutind raul nu binele.

Eu de obicei le cumpar ceva de mincare, tin in masina ceva fructe, conserve si la intersectii cind apar, ii servesc, citeodata spre dezamagirea lor, din pacate... si inca ceva, incercati sa ajutati DIRECT, nu prin intermediari...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 05.03.2007, 17:45:09
sraar sraar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2005
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Trebuie sa fim atenti cind dam milostenie sub forma de bani ca sa ajutam omul de pe strada nu adictia lui, oricare ar fi astfel ajutind raul nu binele.

Eu de obicei le cumpar ceva de mincare, tin in masina ceva fructe, conserve si la intersectii cind apar, ii servesc, citeodata spre dezamagirea lor, din pacate... si inca ceva, incercati sa ajutati DIRECT, nu prin intermediari...
acum ca este post, e pacat daca le dau drept milostenie ceva ce nu e de post? parintele meu duhovnic ne zice intotdeauna sa le dau o paine, un fruct, o hainuta sau ce vrem noi dar nu bani, decat daca stim ft bine persoana/ familia sau un caz anume care are intr-adevar nevoie de banii respectivi.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 09.03.2007, 22:37:24
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sraar
acum ca este post, e pacat daca le dau drept milostenie ceva ce nu e de post?
"Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!" Tie iti convine sa fii in post si sa vin la tine sa-ti aduc ciocolata? Mie nu, ca-mi place ciocolata si, chiar daca n-as manca-o, tot cu inima as fi la ea. Deci cred ca daca ii dai unui om sarac, care n-are ce sa manance mancare de nepost, clar ca el va manca. Dar zic ca daca e sarac, el se bucura si de mancarea de post.

Mi-a placut ce a zis odata parintele de la biserica unde mergeam cand eram in Bucuresti. S-au coalizat cateva batrane inainte de lasatul secului si s-au dus la el la sfarsitul slujbei: "Parinte, noi am facut mancare cu carne si mai avem din ea, nu putem sa o aruncam, ca e pacat, nu ne dati dezlegare sa mancam si saptamana viitoare din ea?" Era saptamana branzei si ele credeau ca fiind mai multe, bazandu-se si pe argumentul cu pacatul, mai zicand si ceva ca n-au pensii mari, Parintele o sa le dea dezlegare. Ce-a facut el? A zis tare intrabarea, tuturor celor care erau in biserica (de aceea stiu si eu) si apoi a raspuns: "Pai daca saptamana asta n-ati impartit-o cu cineva care avea nevoie, atunci acum puteti sa o dati la porci, iar daca nu-i aveti, o aruncati. Bani de paine va dau eu daca chiar nu aveti" Evident, sunt parafrazari, dar ideea cred ca s-a inteles. Asa ca au iesit cu codita intre picioarele "evlavioasele" noastre.

E adevarat ce spune duhovnicul tau, sa nu dam bani, ci mancare, imbracaminte. Asta fiindca unii din cei care cersesc (copii si batrani) sunt pusi de altii sa cerseasca, asigurandu-le mancarea si unde sa doarma noaptea. Am auzit si de situatii cand au fost copii schiloditi ca sa se castige astfel mai bine. Doamne, pazeste-ne de asa ceva!

Post cu pace!

Elena

Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.03.2007, 18:18:39
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Si totusi daca singurul lucru pe care il ai de dat in post este ceva de dulce, nu cred ca este nu pacat sa-l dai fie unui suflet care are nevoie de el. Eu cred ca depinde foarte mult de situatie.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 12.03.2007, 13:20:35
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Este primita milostenia[ mancare,imbracaminte ],data de un crestin unei persoane care are alta religie,si care are o situatie mai dificila traind printre straini? Aici fratii nostri romani crestini au locuri de munca bune[ multumim lui Dumnezeu ! ],de aceea ne indreptam cu sufletul spre cei amarati de soarta,indiferent de cetatenie sau religie,care au copii multi,salarii mici.Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.03.2007, 16:05:16
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Catre oricine este bine primita milostenia, conditia e ca cel care primeste sa aiba cu adevarat nevoie. Milostenia nu tine cont de religie! Da cu draga inima si convinsa ca jerfta lui Hristos pentru toti s-a savarsit, asa si milostenia nu cunoaste granite.

Din pacate, multi dau ”milostenie” celor ce nu au nevoie de ea, fac schimb de pomana, cum se zice.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.03.2007, 18:25:34
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de najhat
Este primita milostenia[ mancare,imbracaminte ],data de un crestin unei persoane care are alta religie,si care are o situatie mai dificila traind printre straini? Aici fratii nostri romani crestini au locuri de munca bune[ multumim lui Dumnezeu ! ],de aceea ne indreptam cu sufletul spre cei amarati de soarta,indiferent de cetatenie sau religie,care au copii multi,salarii mici.Doamne ajuta !
Draga Doina, bine ai trecut pe aici!

Asa cum spunea si Iosif, milostenia e primita indiferent catre cine se face, ca Hristos S-a jertfit pentru toti oamenii, nu numai pentru unii. Dar daca nu toti Il recunosc, asta e alegerea personala a fiecaruia. Totusi sa nu ne rezumam la milostenie referindu-ne numai la mancare si imbracaminte.

Sunt foarte multi care au nevoie de putin din timpul nostru, de o vorba de incurajare in anumite situatii, sau pur si simplu de a-l lua de mana pe celalalt si de a-i sterge lacrimile de pe obraz. Si iar sunt multi infometati de cunoasterea lui Dumnezeu sau dornici sa se imbrace in Harul Lui, dar nu stiu cum. Iar noi nu prea ii vedem, fiindca ne uitam numai la exteriorul omului si ii vedem prosperi si fara probleme, dar nu stim ce plangere e in adancul lor. Cred ca e foarte important sa ne sensibilizam ca sa putem sa percepem mai bine durerea celuilalt si nevoia lui.

Doamne, lumineaza-ne sa facem tot binele de care suntem capabili si pe care nu-l facem de multe ori din indiferenta, egocentrism sau superficialitate!

Elena

Reply With Quote
  #60  
Vechi 14.03.2007, 13:45:55
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Iosif ,Elena,Dumnezeu sa va binecuvanteze ! Multumesc pt.sfaturile date.Doina
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul larisa maria Generalitati 7 11.11.2011 23:04:44
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Cand s-a infiintat/reglementat postul in forma actuala? sophia Postul 17 05.12.2009 23:49:56