Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 03.02.2010, 09:33:24
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, am. Am trecut si eu prin faza de "fan" a lui Serafim Rose pina cind m-a luminat Dumnezeu ca lucrurile nu stau chiar asa si ca in cazul lui ca si in cel a lui A. Boca este vorba de fanatism si habotnicie.
Dar, din nou, asta este experienta mea personala...nu impun nimanui ..fiecare este cu felul lui de a vedea aceste scrieri si scriitori!
Mi se pare ciudat ce zici. Uite, de exemplu, "Sufletul dupa moarte" sau "Cartea Facerii...." sunt pline ochi de citate din Sfintii Parinti - pe larg, nu scoase din context si ambele sunt intrutotul inauntrul invataturii ortodoxe. La fel si celelalte.

Poate dai niste exemple.
Reply With Quote
  #372  
Vechi 03.02.2010, 16:18:55
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Mie parintele Seraphim Rose mi se pare bland (si de-asta mi-e drag de el) chiar si cand este ferm pe pozitii :) Numai Dumnezeu stie cat de greu o fi sa pastoresti o turma si sa tii oile unite in dreapta credinta, eu cred ca acele lucruri pe care le-a scris parintele nu erau ca sa dam noi cu pietre in eretici, ci sa ne tinem de ceea ce avem noi si sa nu amestecam lucrurile.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #373  
Vechi 03.02.2010, 23:29:40
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Si stilul patriarhului de a lua chiar si Sfintele Moaste si a le da la eretici, ti se pare ceva normal?"

Frate, pe langa multe altele, inainte sa scrii ce ai scris, ai intrebat vreun sfant din astia de care zici? Vorbesc serios si nu ca sa ne certam aiurea.
Reply With Quote
  #374  
Vechi 05.02.2010, 01:33:55
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
"Si stilul patriarhului de a lua chiar si Sfintele Moaste si a le da la eretici, ti se pare ceva normal?"

Frate, pe langa multe altele, inainte sa scrii ce ai scris, ai intrebat vreun sfant din astia de care zici? Vorbesc serios si nu ca sa ne certam aiurea.
Mantuitorul Iisus Hristos impune sa nu luam margaritarele si sa nu le aruncam in gurile porcilor. Este clar, ceea ce a facut el, nu a fost deloc o virtute, nu a fost o milostenie, ci a facut, ceea ce eu devinesc: "a atarnat o icoana intr-un WC public" pentru ca un eretic nu are nicio curatenie in el, in locul unde se roaga, in locul unde doarme sau mananca. De aceea duhoarea nevazuta de care ingerul se departeaza, omul nu o vede, ca sa-i fie spre incercare: "te duci la el sau nu te duci?" Ereticul aduce batjocura la adresa dreptei credinte; cum dar i se va putea da lui margaritare, zacand in putoarea ereziei? Evident, numai cei ca ei ii pot intelege: "lasa-i mai sa creada asa, ca-s si ei oameni ca si noi..."
Reply With Quote
  #375  
Vechi 05.02.2010, 09:40:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
... ci a facut, ceea ce eu devinesc: "a atarnat o icoana intr-un WC public" pentru ca un eretic nu are nicio curatenie in el, in locul unde se roaga, in locul unde doarme sau mananca....
Foarte buna perla. Este de retinut: 'ereticii' adica pt tine catolicii de ex traiesc ca si cum ar trai in WC si sunt cu totul spurcati. Bravos! Chiar n-am cuvinte.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #376  
Vechi 05.02.2010, 12:13:19
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Foarte buna perla. Este de retinut: 'ereticii' adica pt tine catolicii de ex traiesc ca si cum ar trai in WC si sunt cu totul spurcati. Bravos! Chiar n-am cuvinte.
Tu crezi ca are rost sa dai cuiva, ceva pretios tie iar pt acel cineva sa nu aiba nici o valoare?
Reply With Quote
  #377  
Vechi 05.02.2010, 13:06:01
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Tu crezi ca are rost sa dai cuiva, ceva pretios tie iar pt acel cineva sa nu aiba nici o valoare?
Se stie ca moastele sfintilor nu merg acolo unde nu vor sa mearga. Sunt nenumarate exemple cu Sf Moaste care cumva s-au opus cand au vrut sa le duca in alta parte.

Pe de alta parte este ridicol sa spui ca pentru catolici Sf Moaste nu au nici o valoare, in special ca si ei ii au in calendar pe acei sfinti, si au si ei cultul sfintilor si al moastelor oricum. Da, sa le fi dat (neo)prostestantilor, sigur, impietate mare.
Reply With Quote
  #378  
Vechi 05.02.2010, 14:21:03
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Tu crezi ca are rost sa dai cuiva, ceva pretios tie iar pt acel cineva sa nu aiba nici o valoare?
Cum spune si Noesisaa, si pentru catolici moastele au valoare.
Ai intrat vreodata intr-o biserica catolica? In multe sunt moaste.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #379  
Vechi 05.02.2010, 14:23:36
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cum spune si Noesisaa, si pentru catolici moastele au valoare.
Ai intrat vreodata intr-o biserica catolica? In multe sunt moaste.
De la schima incoace ne recunoastem unii altora sfintii?
Reply With Quote
  #380  
Vechi 05.02.2010, 14:24:26
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
De la schima incoace ne recunoastem unii altora sfintii?
schisma am vrut sa scriu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce argumente sa-i aduc unei persoane care nu crede in sfinti? pacatoasa Generalitati 19 28.04.2023 21:31:00
Argumente in favoarea faptului ca BO este adevarata Biserica a Lui Hristos Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 106 27.03.2014 14:34:37
Dialogul BOR cu BC si bisericile crestine mihailt Biserica Ortodoxa Romana 38 11.07.2011 17:29:40
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10