Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2010, 18:03:41
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele?

Sunt sectele foarte periculoase?Sunt sectele in cautare doar de adepti si nu de adevaratul sens al cunoasterii lui Hristos?
Am observat ca fiecare secta se crede cea mai buna,cea mai dreapta,am auzit recent ca adventistii cred ca sunt adevaratii si adevarata credinta(o aberatie dupa parerea mea) din mai multe motive(cum ca sambata ar fi binecuvantata de la Dumnezeu si nu duminica care este binecuvantata de necurat) (o alta aberatie dupa parerea mea) si multe altele.
Asa si celelalte secte,martorii lui Iehova care mi se par foarte foarte ciudati si nu mai zic de penticostali si de ritualurile lor.
Si totodata protestantii care s-au despartit de Biserica Catolica si reprezinta pentru catolici ceea ce reprezinta sectele (adventistii,penticostalii,martorii lui Iehova)pentru noi.
Intrebarea mea este:cum sa luam atitudine fata de ei?Sunt sectele periculoase?Care este scopul lor?Cum sa ii aducem la crestinismul adevarat(ortodoxie sau catolicism)?De ce sunt asa de raspinditi in zilele noastre?

DUMNEZEU SA-I LUMINEZE!
  #2  
Vechi 09.04.2010, 18:37:27
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Sunt sectele foarte periculoase?
Da
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Sunt sectele in cautare doar de adepti si nu de adevaratul sens al cunoasterii lui Hristos?
Cam asa ceva
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
am auzit recent ca adventistii cred ca sunt adevaratii si adevarata credinta(o aberatie dupa parerea mea)
Cine nu spune asta?
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
sambata ar fi binecuvantata de la Dumnezeu si nu duminica care este binecuvantata de necurat
Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea iar necuratu' nu a binecuvantat nimic
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Asa si celelalte secte,martorii lui Iehova care mi se par foarte foarte ciudati si nu mai zic de penticostali si de ritualurile lor.
Eu zic sa ne uitam in propria ograda cand vine vorba de ciudatenii si ritualuri anapoda.
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Si totodata protestantii care s-au despartit de Biserica Catolica si reprezinta pentru catolici ceea ce reprezinta sectele (adventistii,penticostalii,martorii lui Iehova)pentru noi.
Ai facut o ciorba de secte, pe cand introduci si ingredientul numit BOR
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
cum sa luam atitudine fata de ei?
Sunt metode, unele mai costisitoare, altele mai ieftine, dupa buzunar
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Sunt sectele periculoase?
Categoric
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Care este scopul lor?
Numar de adepti cat mai mare
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cum sa ii aducem la crestinismul adevarat(ortodoxie sau catolicism)?
Pai decat sa vina unde zici tu mai bine raman acolo unde sunt ca e mai multa "curatenie". Nu confunda crestinismul adevarat cu BOR si BC.
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
De ce sunt asa de raspinditi in zilele noastre?
Nu sunt chiar asa de raspanditi. Doar nu vrei sa fie 100% "ortodocsi"
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
DUMNEZEU SA-I LUMINEZE!
Dumnezeu sa NE lumineze!
  #3  
Vechi 09.04.2010, 20:27:23
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Sunt sectele foarte periculoase?
Sunt sectele in cautare doar de adepti si nu de adevaratul sens al cunoasterii lui Hristos?
Cum sa luam atitudine fata de ei?
Sunt sectele periculoase?
Care este scopul lor?
Cum sa ii aducem la crestinismul adevarat(ortodoxie sau catolicism)?
De ce sunt asa de raspinditi in zilele noastre?
Vai, Tiger, ce de întrebări. Dar tu chiar nimic nu știi frate?

Last edited by penticostalulmantuit; 09.04.2010 at 20:49:46.
  #4  
Vechi 09.04.2010, 21:41:30
Elenush Elenush is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2010
Mesaje: 3
Implicit

Dumnezeu nu se uita la fata omului..cu atat mai mult la denominatiune.. Dumnezeu priveste la inima omului..Crede-ma ca nu vor ajunge in cer doar ortodocsii sau penticostalii.. sau baptistii.. vor ajunge in cer cei care cred in Jertfa Domnului Iisus Hristos si care au o relatie personala cu El...cei care incearca sa fie mai buni .. si care se caiesc de pacatele lor ... Nu te ajuta cu nimic sa critici si sa judeci sectele sau sectantii.. cred ca are cine sa ne judece pe noi pe toti ..
  #5  
Vechi 10.04.2010, 00:14:05
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Vai, Tiger, ce de întrebări. Dar tu chiar nimic nu știi frate?

Tu chiar ai umor, frate... De multe ori ma faci sa zambesc, prin raspunsurile tale. Nu esti deloc ca ceilalti penti... esti mai "ortodoxit" sa spun asa (asta pentru ca penti sunt f seriosi si nu vorbesc decat din Biblie; noi... mai glumim, sa nu dam frau liber satanei sa se joace cu mintea noastra... - daca ma intelegi...)
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #6  
Vechi 10.04.2010, 00:28:06
Zburatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Hristos a inviat!

Doamne ajuta ,oameni buni! Sectele sunt periculoase,la fel cum este lupul intre oi;si dupa cum observi,Tiger Avalo,cei care hulesc dreapta credinta deja au aparut aici in speranta ca iti vor da samanta lor de otrava.Fiecare spune ca are adevarul,dar adevarul nu poate fi intreg fara dreapta traire,invatatura,ori credeti voi,cei despartiti de Biserica Lui Hristos ca daca spuneti:"Doamne ,Doamne" este de ajuns sa dobanditi viata vesnica?! Deja observ ca un penticostal este "mantuit" dupa cum sustine,dar oare stii tu asta cu adevarat?! Adu-ti aminte ca au cazut ingeri din cer din cauza mandriei! Nu realizezi oare ca este o inselare?! Sectele dau pe tava mantuirea,desigur,doar prin vorbe ca altfel nu pot face aceasta,dar pana la fapte este cale lunga. "Credinta fara fapte este moarta!" In zadar avem dreapta credinta daca nu avem fapte bune,cum in zadar avem fapte bune daca nu sunt izvorate din dreapta credinte. Eu sunt ortodox,iar ortodox inseamna drept credincios,dar asta nu inseamna ca sunt mantuit, am insa Adevarul lasat de Hristos de urmat,sansa de a afla mantuirea. Avem o lupta de dus clipa de clipa impotriva ispitelor si asta pana la sfarsitul acestei vieti pamanesti.Oricand putem cadea din Adevar daca ne mandrim si oricand ne putem salta din ratacire si nepasare daca ne smerim. Doreste cineva sa-si piarda sufletul pe vesnicie pentru ratacirea unor "crestini" aparuti de-a valma din nascocirile americanilor inspirati de "duhuri" care ii fac sa tresara ca electrocutati?! Asta e spectacol pentru creduli,dar nici urma de adevarul Lui Hristos. Multi din secte nu au ajuns sa citeasca o carte ortodoxa,nu au trait credinta inca fiind ortodocsi si iata de unde apare ratacirea. Diavolul ii desparte pe cei slabi de aAdevar. Doamne fereste! Oameni buni,treziti-va! Hristos Dumnezeu a adus dreapta credinta prin Insasi prezenta Sa in lume,iar noi sa ne lasam inselati acum de ratacirile sectare aparute cu miile?! Cel potrivnic Adevarului nu aduce mantuirea si pacea sufleteasca,ci aduce pierzarea.Diavolul umbla ca un leu racnind pe cine sa inghita,de aceea simplifica totul la secte si deja le spune oamenilor ca ajung sa se mantuiasca doar prin credinta;si aceea rastalmacita.Nimeni nu se poate face bine daca isi taie o mana,cum nimeni nu se poate mantui daca inlatura invatatura Sfintei Scripturi.Doamne ajuta sa aflam Adevarul si sa-l urmam spre paza sufletelor noastre. Hristos a inviat!

Last edited by Zburatorul; 10.04.2010 at 00:43:34.
  #7  
Vechi 10.04.2010, 01:31:40
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zburatorul Vezi mesajul
Doamne ajuta ,oameni buni! Sectele sunt periculoase,la fel cum este lupul intre oi;si dupa cum observi,Tiger Avalo,cei care hulesc dreapta credinta deja au aparut aici in speranta ca iti vor da samanta lor de otrava.Fiecare spune ca are adevarul,dar adevarul nu poate fi intreg fara dreapta traire,invatatura,ori credeti voi,cei despartiti de Biserica Lui Hristos ca daca spuneti:"Doamne ,Doamne" este de ajuns sa dobanditi viata vesnica?! Deja observ ca un penticostal este "mantuit" dupa cum sustine,dar oare stii tu asta cu adevarat?! Adu-ti aminte ca au cazut ingeri din cer din cauza mandriei! Nu realizezi oare ca este o inselare?! Sectele dau pe tava mantuirea,desigur,doar prin vorbe ca altfel nu pot face aceasta,dar pana la fapte este cale lunga. "Credinta fara fapte este moarta!" In zadar avem dreapta credinta daca nu avem fapte bune,cum in zadar avem fapte bune daca nu sunt izvorate din dreapta credinte. Eu sunt ortodox,iar ortodox inseamna drept credincios,dar asta nu inseamna ca sunt mantuit, am insa Adevarul lasat de Hristos de urmat,sansa de a afla mantuirea. Avem o lupta de dus clipa de clipa impotriva ispitelor si asta pana la sfarsitul acestei vieti pamanesti.Oricand putem cadea din Adevar daca ne mandrim si oricand ne putem salta din ratacire si nepasare daca ne smerim. Doreste cineva sa-si piarda sufletul pe vesnicie pentru ratacirea unor "crestini" aparuti de-a valma din nascocirile americanilor inspirati de "duhuri" care ii fac sa tresara ca electrocutati?! Asta e spectacol pentru creduli,dar nici urma de adevarul Lui Hristos. Multi din secte nu au ajuns sa citeasca o carte ortodoxa,nu au trait credinta inca fiind ortodocsi si iata de unde apare ratacirea. Diavolul ii desparte pe cei slabi de aAdevar. Doamne fereste! Oameni buni,treziti-va! Hristos Dumnezeu a adus dreapta credinta prin Insasi prezenta Sa in lume,iar noi sa ne lasam inselati acum de ratacirile sectare aparute cu miile?! Cel potrivnic Adevarului nu aduce mantuirea si pacea sufleteasca,ci aduce pierzarea.Diavolul umbla ca un leu racnind pe cine sa inghita,de aceea simplifica totul la secte si deja le spune oamenilor ca ajung sa se mantuiasca doar prin credinta;si aceea rastalmacita.Nimeni nu se poate face bine daca isi taie o mana,cum nimeni nu se poate mantui daca inlatura invatatura Sfintei Scripturi.Doamne ajuta sa aflam Adevarul si sa-l urmam spre paza sufletelor noastre. Hristos a inviat!
Zburătorule, vezi că te-a cam luat valul! Predici de vreo douăzeci de minute și n-ai răspuns decât la o singură întrebare a lui Tiger. Mai ai de răspuns la încă la vreo 6-7.

În ce mă privește pe mine, pentru că m-ai amintit în predică, încă de la Sfântul Botez mi-au fost iertate păcatele, am primit o viată nouă duhovnicească și am intrat în Împărăția lui Dumnezeu. Eu asta o numesc mântuire. Acum cred și îmi dau silința să unesc cu credința mea fapta bună. Că pot să cad e adevărat doar Dumnezeu cu brațul Lui puternic mă ține.

De ce mă judeci aspru? În cazul tău nu-i tot așa?
  #8  
Vechi 10.04.2010, 01:52:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

penticostale eu zic sa nu mai zabovesti pe la costali cu penti si sa treci la ortodocsi sau de ce nu la catolici nu mai sa nu stai la sectele alea neoficiale care te mananca de viu si culeg numai ce vor din invatatura lui Hristos.Accepti?
  #9  
Vechi 10.04.2010, 02:10:26
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
penticostale eu zic sa nu mai zabovesti pe la costali cu penti si sa treci la ortodocsi sau de ce nu la catolici nu mai sa nu stai la sectele alea neoficiale care te mananca de viu si culeg numai ce vor din invatatura lui Hristos.Accepti?
Tiger, de ce faci tu prozelitism pe un forum ortodox? Nu știi că e interzis?
  #10  
Vechi 10.04.2010, 02:25:01
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

ce prozelitism nene,asta e indemn Sfant.Te mai si crezi mantuit ai?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 20:17:39
Haideti sa luam atitudine! Crestin_Simona Stiri, actualitati, anunturi 256 13.12.2010 21:07:35
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Sunt foarte deprimat.... BaLLaNcE Intrebari utilizatori 41 09.10.2010 13:22:20
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13