Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2061  
Vechi 06.06.2010, 18:30:15
AngelicaKroner AngelicaKroner is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Deci carevasăzică, Ecaterino, adicătelea eu, golanul.
Deci carevasăzică, tu, golanul, ai ce ai cu Ecaterina? păi ai cam greșit topicul, aici se discutau alte lucruri, mai serioase. Și nu e nici o Caterina pe-aici, oricât ai scormoni.
  #2062  
Vechi 06.06.2010, 18:36:28
AngelicaKroner AngelicaKroner is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi cum să spun... sigur că eu, cântecul și dorul ... de cineva , de Doru* adică... sau de Stela.
Cu Dom-nu'nainte! Și nu de sine de la oa-că-nvăț; Risisipă de efect, COBE fatalistă și pootoareoare! Căci ispismurâca întietății dublă și viceversat-ilă a curiozității perversiuniunilor coolinare, literare, gazstroastronomice?! BanU-Bad'aiAșia cafiasavantianților papanților cu dințate de fier ascjujuțit pe tocilă pentru moi: vsovi=vsPovi=sovidiu=Sandal, că votez poatepoate cu UCS Carol al II-lea în numele Domnului; Dacă și cu Parcă se dădia pe DORescapări de disco-BARcă înmputeroareoare.
Cu alte cuvinte: "Foaie verde, lobodă, bagă roaba-n beci!"
  #2063  
Vechi 07.06.2010, 09:23:30
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AngelicaKroner
Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Deci carevasăzică, Ecaterino, adicătelea eu, golanul.
Deci carevasăzică, tu, golanul, ai ce ai cu Ecaterina? păi ai cam greșit topicul, aici se discutau alte lucruri, mai serioase. Și nu e nici o Caterina pe-aici, oricât ai scormoni.
Citat:
În prealabil postat de AngelicaKroner Vezi mesajul
Cu alte cuvinte: "Foaie verde, lobodă, bagă roaba-n beci!"
Dar uite că este o anume Caterinca pe aici, și eu care credeam că voi vreți ca să vă asemănați cu sfânta Ecaterina...

Și ai dreptate, nu există pe aici nici o Ecaterina care să ajungă ea sfântă, ci doar foi „verzi” de... slobodă fără S ci măzgăleli ale unor copii răi care pun cornițe ... și răhăței turcești Ș, căci și-a băgat tăticul și mămica lor roaba în beci, în cramă, fiindcă au văzut ei prea mult filme cu ispisici aristocrate însetate de păcate... că doar pe toate canalele masmedia e vorba de tot felul de ispisisici tărcate și aristocrate care știu kaarate și toroie toată ziua cu satisfacție... și stai și te întrebi de unde știu ele să toroie?

Păi era un bătrân, ca un bunic cu barbă de un cot, barbă sură, tărcată cum ar veni, și mergea pe o potecă și avea un coș mare pe spate, găurit, plin cu nisisip aurifer, un fel de nisip galben amestecat cu gem de mure, așa ca o peltea, o zeamă, că se topea pelteaua de mur-mure la soare și îți dai seama ce se întâmpla. Nisipul acela curgea peste tot și uneori făcea gogoloaie ce semănau leit cu bătrânul și curgeau gogolașele din coș, alea mai mici, dar uneori se înfundau din găurile de la coș cu câte un gogoloi din ăla mai mare, care, firește, semăna perfect cu bătrânul, era leit. Și decum se înfundau găurile, cum se făcea că credea bătrânul că nu mai e murdar pe călcâie... Dar era numai o impresie, din pricina că el nu mai simțea seara când ajungea acasă și se odihnea, nu mai simțea limbuțele mâțelor, ca hârtia de smirghel, pe călcâiele sale, cu care lingeau din pelteaua de mure de pe călcâiele lui... căci le plăcea și lor pelteaua că era foarte dulce... Alteori pelteaua amestecată cu nisisip din ăla fin fin de nici nu se simțea era din aia de „mere pere în panere ce se dă nu se mai cere”... ori era din aia de gâtui galbene... „galbenă gâtuie, dulce amăruie, lampă la fereastră, toată viața noastră.”

Așa și voi, vă țineți mereu cu ochii după ceea ce curge din coșul meu, al tău, al lui,... până-ntr-o zi cândcolo... nu mai e ce să... îți amintești... ce să mai.

Last edited by vsovivi; 07.06.2010 at 09:52:08.
  #2064  
Vechi 07.06.2010, 10:22:50
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Așa și voi, vă țineți mereu cu ochii după ceea ce se scurge din coșul meu, al tău, al lui,... până-ntr-o zi cândcolo... nu mai e ce să... îți amintești... ce să mai... o tot dăm la întors ... în gară.

Last edited by vsovivi; 07.06.2010 at 10:58:01.
  #2065  
Vechi 07.06.2010, 12:33:48
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Deci Ecaterino, nu eu am băgat roaba-n vbeci... în beci, ca să nu mai știm pentru cine am muncit... din greu... din cel mai greu.

Oare ai priceput? Ecaterino, draga mea?

Last edited by vsovivi; 07.06.2010 at 14:05:14.
  #2066  
Vechi 07.06.2010, 18:29:41
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Da, ai priceput... precis ai priceput draga mea. Că doară alfabetul nu e greu dar să știi că oglinda nu minte... și atunci cânt... despre tine cânt.

Last edited by vsovivi; 07.06.2010 at 19:01:31.
  #2067  
Vechi 07.06.2010, 19:06:53
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Știu că ai și uitat deja ce anume-ți tot cânt... pe pământ.
Uite ce draga mea: melodia asta.

Last edited by vsovivi; 07.06.2010 at 19:10:39.
  #2068  
Vechi 08.06.2010, 02:26:45
AngelicaKroner AngelicaKroner is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
deci ecaterino, nu eu am băgat roaba-n vbeci... în beci, ca să nu mai știm pentru cine am muncit... Din greu... Din cel mai greu.

Oare ai priceput? Ecaterino, draga mea?
am priceput că nu ești sănătos la cap dar o ții una și bună.
  #2069  
Vechi 08.06.2010, 10:24:10
mateo45 mateo45 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2006
Mesaje: 5
Implicit Sustinator al CLD

Te salut vsovivi,
La fel ca si tine cred neindoielnic in Cuvantul Lui Dumnezeu de la Pucioasa; de altfel am postat acum vreo 2 ani la topicul Schimbarea la Fata a Domnului, topic ce a fost sters, unde eu am postat mesajul Domnului din ziua Schimbarii la Fata a Sa - poate-ti mai amintesti. Revin, prin a te incuraja in a sustine aceasta credinta a noastra pe care unii o contesta, fie ca nu au citit niciun mesaj (eu le-am citit aproape pe toate), fie sunt prea mandrii, prea indiferenti, doarind doar o polemica pe aceasta tema, dupa cum vad mai sus, unde unii vor sa-si etaleze niste “expresii si ceva cunostinte de religie, ortodoxa”, punand accent mai mult pe a-si impune si epata o credinta proprie – nu ca ar fi rau.
Nu am de gand si nici puterea unor replici, sa ma iau in gura cu cei necredinciosi Cuvantului Lui Dumnezeu – macar de-ar fi atat-, cu cei care , orbi sau mandrii, improsca cu murdarii in Cuvantul Lui Dumnezeu – nestiind ca de s-ar adeverii unde isi vor mai spala faptele ?- ci vreau sa–i intreb, daca nu pot sa creada CLD, unde converg urmatoarele, credintei lor sau celei in CLD ?
1. minunata aparitie a Mosului la Maglavid, lui Petrache Lupu; in CLD Domnul spune ca a fost trambita sa:
http://www.formula-as.ro/2010/905/so...dumnezeu-12104
2. Profetii despre Romania - Profetiile unui calugar:
http://www.scribd.com/doc/13269704/P...ile-unui-clugr
3. Profetiile lui Sundar Singh; cititi biografia si dialogurile avute de acesta cu Domnul Iisus, gasite intr-o carte, editie ortodoxa, carte pe care am luat-o de la manastire;
http://www.scribd.com/doc/9950150/Pr...i-Sundar-Singh
4. O profetie pe care v-o recomand facultativ – daca nu credeti pe unele, cum veti crede si in “Profetiile preotului Ioan Alexandru”; dar va spun, m-am interesat, si am auzit ca Ilie, Enoch sunt nascuti in Romania.
http://www.docstoc.com/docs/5188149/...-Rom%C3%A2niei
5. Va recomand filmul despre locul Manastirii Noul Ierusalim, un reportaj realizat de Cristi Tabara PRO TV – sa vedeti si voi acesti “puciosi”:
http://video.google.com/videoplay?do...59667060485078#

6. Profetiile celui mai mare duhovnic ortodox român din sec. XX – aici, ce mai comentati ?
http://www.calauzaortodoxa.ro/calauz...-arsenie-boca/

“Bucurestiul are sa fie al doilea Ierusalim”
(cam bate cu profetia unui calugar, Alexandru si cea a lui Sundar Singh !?)
“in mod paradoxal si într-un interval de timp scurt, atentia lumii se va concentra asupra tarii noastre, datorită schimbărilor extraordinare care vor avea loc si a semnelor specifice care vor depasi cu mult puterea limitată de intelegere a cunoasterii materialiste”
(cam bate cu profetia preotului Ioan Alexandru !?)
7. Pentru cei care intradevar vor sa inteleaga ceva macar din ce poate fi la Pucioasa le recomand explicatiile parintelui Nicodim, in cartea QUO VADIS, ECCLESIA? (http://www.noul-ierusalim.ro/index2.htm , la publicatii) Ce spuneti de cultura, puterea de-a zice?
……………….
Deci doamnelor si domnilor care nu ati citit mesajele Domnului de la Pucioasa (ci spicuit), nu ati rasfoit si prin alte profetii de gen, si poate nici Biblia, va rog schimbati topicul si haideti (doamnelor) sa vorbim in alt topic despre noi, despre altceva … stiu eu ce…


Last edited by mateo45; 08.06.2010 at 10:30:47.
  #2070  
Vechi 08.06.2010, 11:17:15
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AngelicaKroner Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
deci ecaterino, nu eu am băgat roaba-n vbeci... în beci, ca să nu mai știm pentru cine am muncit... Din greu... Din cel mai greu.

Oare ai priceput? Ecaterino, draga mea?
am priceput că nu ești sănătos la cap dar o ții una și bună.
Da, Ecaterino sunt așa precum spui... dar o țin într-adevăr una și bună.

Una și Bună căci sfârșitul nu-i aici... nu-i aici.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40