Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 25.11.2010, 00:09:25
AngelicaKroner AngelicaKroner is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 57
Implicit Puciosul Vsovivi și Poezia lui "ruptă în figuri"

Puciosul dacă nu-i fudul,
Parcă nu-i pucios destul

Puciosul dacă nu-i poet
E “Risisipă de efect

Puciosul dacă nu-i atent
Se semnează neglijent:

vsovi=vsPovi; schizofren, nu sufycent!
  #192  
Vechi 25.11.2010, 02:26:29
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 274. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XXXIX)

274. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XXXIX)

În anul 2000 timpul omului ajunsese la capăt, iar fiii cei scumpi de la iesle (liderii pucioși) erau manechinele prin care Duhul Pucios se slăvea în ei în fața lumii întregi cu venirea Lui de la capătul timpului omului. Între timp capătul timpului s-a mai lungit, ca un elastic, deocamdată cu vreo 10 ani, și pucioșii au ajuns la alt capăt al timpului. (Dacă se mai lungește cu alți câțiva ani, timpul omului va avea alt capăt, și tot așa se va lungi și se va căpătui timpul omului, ca în povestea cu balaurul cu mai multe capete). Lumea nu vede acum ce este cerul pe pământ, pentru că oamenii dorm, dar venirea Lui de la capătul timpului omului îl scoală pe om pentru ca să vadă cerul și pământul cel nou :

“Eu, fiilor de la ieslea Mea, grăiesc peste voi pentru om și voiesc să știe toată lumea că Eu Mă slăvesc în voi cu venirea Mea cea de la capătul timpului omului. Faceți-vă slavă a Mea peste pământ, că vreau, fiilor scumpi, să vadă lumea ce este cerul pe pământ. Eu așa v-am spus: "Chemați la nuntă, chemați lăutarii să cânte, că Eu îi dau omului nădejdea în venirea Mea și îl scol pe om pentru cerul cel nou și pământul cel nou".” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 26-08-2000)

Omul nu înțelege venirea Duhului Pucios, dar este chemat să o înțeleagă și să o învețe: venirea Lui este o taină dulce și este… “Cuvântul” de la Pucioasa. El vine în miez de noapte ca să-l scoale pe om pentru ziua venirii Lui, iar venirea Lui este astăzi (26-08-2000), nu mâine (27-08-2000). Ea nu se vede cu ochii, căci nu este venire în trup, dar se aude cu urechile, căci e venire în duh; dar omul își învârtoșează astăzi (26-08-2000) auzul și nu aude:

“Caută, omule, să înțelegi venirea Mea și să crezi că am venit după tine ca să te învăț cu venirea Mea, cu nădejdea în venirea Mea, că iată, pe pământ nu mai are omul nădejdea că Eu vin, dar Eu vin, că scrie în Scripturi să vin. Amin. E dulce venirea Mea. E taină dulce întoarcerea Mea, și Mă fac dulce în cuvânt, căci cuvântul acesta este venirea Mea după om […] Și iată, Eu în miez de noapte vin ca să te scol pentru ziua venirii Mele. E dulce venirea Mea dacă Mă primești acum cu ea. E astăzi venirea Mea, nu mâine. Astăzi dacă auzi, nu te învârtoșa, ci auzi-Mă.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 26-08-2000)

Duhul vorbitor de la Pucioasa îl numește pe om “durerea Lui”, dar îl cheamă pe om să se transforme din durere în bucurie și să se facă “bucuria venirii Lui”, căci El de aceea a venit la Pucioasa, ca să-i dea omului “bucuria venirii Lui”, adică să-i dea omului pe om:

“Omule, durerea Mea, lasă-te spre bucuria venirii Mele la tine și te fă bucurie a Mea, căci sunt îndurerat pentru tine. Am venit să-ți dau bucuria venirii Mele.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 26-08-2000)


Last edited by mariamargareta; 25.11.2010 at 02:31:01.
  #193  
Vechi 25.11.2010, 10:52:14
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 276. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XL)

276. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XL)

Adepții înrolați de bunăvoie la Pucioasa sunt supuși imediat și în mod sistematic unei îndoctrinări severe și unor constrângeri demne de un penitenciar: liderii pucioși le confiscă actele de identitate sau carnetul de conducere auto, pentru a nu putea fugi înapoi “în lume”; sunt repartizați la munci gospodărești după necesitățile stabilite de lideri și nu după aptitudini și preferințe; sunt lipsiți de cea mai elementară remunerație pentru munca lor, fiind lăsați în mod intenționat fără nici un leu în buzunar, pentru a descuraja orice eventuală dorință de eliberare sau de evadare; li se interzice orice legătură cu rudele (telefonic, prin poștă sau prin vizite directe). Nimeni, în afară de liderii pucioși și cei 2-3 ciraci pucioșești pe care liderii îi stabilesc ca “oameni de legătură cu lumea” nu are dreptul să părăsească incinta “curților sfinte” pucioșești; în schimb, liderii pucioși pleacă sistematic cu mașinile sau cu microbuzul (“biserica” lor pe roți) acolo unde doresc, inclusiv în vizite la rudele lor din Moldova, sau prin Târgoviște și prin pădurile din împrejurimi, sau “după cumpărături” prin “magazinele îmbâcsite de lume” din București. Nimeni, în afară de liderii pucioși și 1-2 ciraci de-ai lor de nădejde nu are dreptul să dețină telefon mobil; în schimb, liderii pucioși au două, deși ei sunt nedespărțiți zi și noapte și unul le-ar fi de ajuns. Nimeni nu poate păstra vreo minimă informare prin mass media, fiindu-le interzise radioul și televizorul; în schimb liderii pucioși se informează asiduu de pe internet despre politică, economie și mersul lucrurilor în lume, și în special despre timpul probabil, ca să știe ce au de făcut a doua zi adepții lor în gospodărie sau la muncile agricole. Pentru adepții “închinoviați” la Pucioasa, singura formă de instruire și de comunicare vine de la liderii pucioși, iar “vorbirea în doi” este considerată delict major și este interzisă, pentru a se elimina în fașă orice tendință de asociere a celor nemulțumiți de abuzurile liderilor lor; doar liderilor pucioși nu le este interzisă vorbirea în doi, și de aceea ei o practică intensiv, inclusiv pentru bârfe și flecăreli. Singurele lecturi permise adepților pucioși sunt: Biblia, Viețile sfinților și, în mod special, colecția de predici pucioșești ale liderilor pucioși intitulată “Cuvântul lui Dumnezeu”.

Această producție sulfuroasă a “fiilor lui Dumnezeu” de la Pucioasa (liderii pucioși) abundă în aberații și hiperbolizări menite să impresioneze și să-i înfricoșeze pe “fiii oamenilor” (credincioșii ortodocși). Oamenii sunt chemați să-și golească mintea și să accepte renunțarea totală la viața socială, la voința liberă, la independență în gândire și la propria personalitate, fixându-și ca unic obiectiv “obținerea sfințeniei”, iar sfințenia este prezentată ca fiind exclusiv o lucrare exterioară care trebuie lăsată să vină peste ei și să le pătrundă toate ungherele ființei: o dominare exhaustivă a oamenilor de către duhul locvace de la Pucioasa, denumită pașnic “așezarea Domnului Pucios în ei”. Cei care consimt să-și vândă sufletul și “se dau Duhului Pucios” cu tot cugetul lor, cu toată simțirea lor și cu toată ființa lor primesc în schimb asigurarea că vor fi asimilați “poporului sfânt” de la Pucioasa care-L va întâmpina la venirea Lui cea care va veni întru mare slavă pe pământ. Apoi sunt invitați să fie “ochi și urechi” la învățăturile pucioșești care vin de la liderii lor și propovăduiesc “venirea Domnului” care, când "a venit", când "stă să vină, dar mai întârzie olecuță": mai întâi un an, apoi doi, apoi zece, și tot așa. Venirea cea dulce a “Domnului Pucios” este prezentată drept “nunta venirii Lui”, deși nimeni nu L-a văzut pe Ginerele Pucios la față vreodată. La “nunta de la Pucioasa” din anul 2000, spre exemplu, sunt chemați câți mai mulți să vină, dar “cei mari” din Biserică, prin atitudinea lor demascatoare și refractară, prin exemplul lor negativist, “nu-i lasă să vină”:

“O, fii ai oamenilor, cuvântul acesta este iubirea Mea, și vin cu el să vă învăț taina întâlnirii sfinte dintre om și om în numele Meu, că frumos este omul cel sfânt înaintea Mea. Gătiți-vă sfințenia, așezați-Mă pe Mine în voi, că Eu sunt Fiul Tatălui Savaot. Dați-vă Mie, ca să vă dau Tatălui popor sfânt la venirea Mea, că Eu când am plecat la Tatăl am spus: "Privegheați, că nu știți când vine Stăpânul vostru ca să vă pună peste ale Lui, și ca să fiți veșnici apoi". Fiți credincioși cuvântului Meu, căci cei puși peste ale Mele sunt cei sfinți, nu sunt cei păcătoși. Fiți ochi și urechi peste cele ce vin din cer peste voi ca să vă înțelepțească auzul și văzul, căci cei mari de peste voi vă țin departe de venirea Mea, dar voi veniți, veniți aproape, că iată-Mă, aproape sunt și aicea sunt, ca să-l învăț pe tot omul taina venirii Mele după două mii de ani. E dulce venirea Mea, e dulce cuvântul Meu cu care vin la tine, omule chemat la nunta venirii Mele. Venirea Mea e nuntă pentru cei ce vin spre ea […].” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 26-08-2000)

Last edited by mariamargareta; 25.11.2010 at 11:00:12.
  #194  
Vechi 25.11.2010, 11:32:52
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AngelicaKroner Vezi mesajul
Puciosul dacă nu-i fudul,
Parcă nu-i pucios destul

Puciosul dacă nu-i poet
E “Risisipă de efect

Puciosul dacă nu-i atent
Se semnează neglijent:

vsovi=vsPovi; schizofren, nu sufycent!
Degeaba vrei să scoți aicea că am un interes... ceva,
Eu nu am călcat pe la Pucioasa, în viața mea.

Dar sigur că sunt mândru să fiu Pucios în Duhul Sfânt
Și nu e veselie mai înaltă ca asta pe Pământ.

Iar dacă nu v-aș neglija pătimășia, engross și sufycent,
Cum aș mai cânta oare, sub lună, cu-atât de mult talent?

Că oricum nu e de la mine, ci Domnul s-a-nzestrat,
Și picurat-a și la mine, mărinimos, nemăsurat.

Acuma dacă unii nu vor nici cum ca să priceapă,
Eu le urez atuncea: „s-aveți vânt bun prin apă...”

Și dacă uzi și singuri, pe-o insulă pustie... lamentabil... veți eșua,
Aduceți-v-aminte că-n Domnul e Lumina puterii de-a nu abbanddona.

„Prostul o ține numai pe a lui...
Înțeleptul nu se încrede în plidoli. Fui!”

Și-apoi firește... ecoul:
„ Eu știu c-ai să mă-nșeli chiar mâine, dar fiindcă azi ești suspărată, am să te iert, e vechi păcatul,.. și nu ești prima... vinovată. (Versiuniune după Minulescu, modificartă.)

Și apoi placa:

''...placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejabba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Așa că iubește-Mă draga mea... dușmancă...”

Last edited by vsovivi; 25.11.2010 at 11:40:12.
  #195  
Vechi 25.11.2010, 12:23:05
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 276. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XLI)

276. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XLI)

Duhul de la Pucioasa care Își ia numele de “Hristos” nu este singur în coborârea Lui cuvânt în grădină, ci este însoțit și de alte duhuri cu care coboară împreună, luând și ele nume sfinte din cer: “Tatăl”, “Duhul Sfânt” și “Mama Fecioara”, și așa au coborât. Paradoxal, deși au coborât cu toții împreună, una singură e venirea în grădina de la Pucioasa, e numai venirea Lui, a duhului care este Locțiitorul lui Hristos (Anti-hristul), iar străjerii grădinii (liderii pucioși) sunt la posturi și-L așteaptă să vină, căci toate duhurile coboară din cer pe pământ în grădina pucioșilor, dar numai Unul Singur vine cu venirea Lui din cer pe pământ:

“Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt Se slăvesc în sărbătoare peste grădina întâlnirii. Mama Mea Fecioara stă de-a dreapta Mea. Coborâm cuvânt în iesle, că s-a gătit cerul pentru această coborâre. Amin. Și am coborât. Amin. Iar aici găsim străjerii la veghe, căci lucrul lor acesta este: să fie străjeri pentru venirea Mea în grădină, pentru venirea Mea din cer pe pământ.(Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 28-08-2000)

Liderilor pucioși li se stabilește apoi din cer atribuția lor de căpătâi: ei sunt tocmiți străjeri pentru venirea “Duhului Pucios” din cer pe pământ. Este momentul în care ceilalți străjeri, străjerii de pe vremea Verginicăi (nea’Mișu și nea’Cristea) sunt dezbrăcați în mod oficial și fără explicație de demnitatea lor de “străjeri” pe care au purtat-o cu mult patos “păstoresc”, mai multe zeci de ani la rând, iar slujba lor se dă altora mai tineri și mai ambițioși, care acum iau tot potul: liderii pucioși Nicolae și Mihaela, “fiii de la ieslea Pucioasei”:

“Acum, fiilor de la iesle, acesta este lucrul vostru cel întâi: să fiți străjeri pentru venirea Mea din cer pe pământ. Adunați lângă acest cuvânt pe cei veniți la sărbătoare și slujiți-le cu cuvântul acesta, căci v-am tocmit ca să-Mi slujiți, și v-am numit când v-am pus să-Mi slujiți. Iată, cu dor învăț pe om, căci sunt casa dorului. Acum, mergeți în grădină și slujiți celor veniți la izvor și faceți-i să se așeze ca să înțeleagă. Amin. Apoi, fiilor, vom așeza în carte tot lucrul zilei de azi. Ne vom întoarce în carte după ce vom slobozi pe cei veniți la izvor și vom scutura și vom mătura și vom netezi pentru zile noi de nuntă, ca totul să fie pregătit, și totul să stea înaintea Mea gata pentru venirea Mea.(Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 28-08-2000)

Liderii pucioși primesc astfel și slujirea de a se face “învățători” peste mulțimi, ca acestea să înțeleagă cerințele înălțătoare care le stau în față. Se anunță totodată “zile noi de nuntă”, deci Duhul care spunea că ar fi adus deja nunta în grădina pucioșilor, cu luni în urmă, vorbește fie inconsecvent (despre o aceeași nuntă care are loc când la trecut, când la prezent, când la viitor), fie coerent în aparență (dacă ar fi vorba de trei nunți diferite, care se succed la trei date distincte din același an – deși acestă variantă cu trei nunți în același an nu-și are absolut nici un suport biblic):

- la trecut: Nunta a avut loc deja la pucioși atunci (9 ianuarie 2000) când Domnul Pucios S-a făcut singur pe Sine nuntă și masă de nuntă pucioșilor:

“Eu M-am făcut la voi nuntă și masă de nuntă și pom al vieții” (citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 09-01-2000)

- la prezent: Nunta are loc acum (17 iunie 2000), deoarece nu mai este timp de așteptat și a venit vremea nunții veșnice. “Fiul” Pucios nu-Și mai facesingur nuntă, ci “Tatăl” Pucios este Acela care Îi face o a doua nuntă “Fiului” Pucios (posibil ca “Tatăl” să aibă mai multe posibilități decât “Fiul”, care să le fi epuizat la prima Sa nuntă, cea pomenită în 9 ianuarie 2000):

“Sună din trâmbiță îngerul venirii Mele, și timp nu mai este, și a venit vremea nunții veșnice și Tatăl îmi face nuntă și îmi dă mireasă dulce și îmi șterge lacrima, căci sunt Fiul Lui Cel iubit, întru Care Tatăl a binevoit.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 17-06-2000)

- la viitor: Nunta va avea loc cândva (într-un viitor deocamdată neprecizat), motiv pentru care se fac pregătiri asidue încă de pe acum (28 august 2000), pentru “zile noi de nuntă”, ca să fie totul gata pentru acea dată care va fi, nu se știe când. (Nu se știe deocamdată nici cine va face această a treia nuntă: ori “Tatăl” pentru “Fiul”, ori “Fiul” singur, din rezerve proprii):

“Ne vom întoarce în carte după ce vom slobozi pe cei veniți la izvor și vom scutura și vom mătura și vom netezi pentru zile noi de nuntă, ca totul să fie pregătit, și totul să stea înaintea Mea gata pentru venirea Mea.(Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 28-08-2000)

Last edited by mariamargareta; 25.11.2010 at 12:27:58.
  #196  
Vechi 25.11.2010, 14:31:58
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 276. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XLII)

276. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XLII)

Duhul Pucios știe că venirea Lui imaterială nu este percepută de toți ca fiind însăși venirea cea proorocită de Biblie a Hristosului Întrupat, iar unii o tratează direct ca pe o înșelăciune diavolească, iar pe “cartea venirii Lui” (Evanghelia de la Pucioasa, numită de pucioși “Cuvântul lui Dumnezeu”) o consideră o “evanghelie” apocrifă, vrednică de a fi anatema, așa cum de altfel i-a învățat și Apostolul Pavel (v.Galateni, 1:8,9). De aceea, pentru a dobândi credibilitate, liderii pucioși confundă intenționat numele Cuvântul lui Dumnezeu, atribuit de Sfânta Scriptură lui Hristos (care este o Persoană), cu Persoana Însăși (care este Hristos-Cuvântul cel întrupat în istorie), iar despre a doua venire a lui Hristos spun că este o venire doar cu cuvântul Lui, nu și cu trupul Lui. Abia o a treia venire a lui Hristos ar urma să fie în trup (așa cum învață Scriptura că va fi).

Apoi pucioșii identifică, tot intenționat, expresia consacrată “Cuvântul lui Dumnezeu” cu o colecție de predici pucioșești care vorbesc multe, vrute și nevrute, despre și în numele lui Dumnezeu, spunând că Dumnezeu a vorbit prin gura proorocițelor Verginica, Maria și Mihaela, sau în urechile lor, sau direct în mintea lor. Printr-un silogism șchiop, ei spun că: întrucât Scrierile Pucioșești sunt o nouă Evanghelie și sunt denumite “Cuvântul lui Dumnezeu” , înseamnă că ele sunt Însuși Cuvântul, care este Însăși Persoana, iar Persoana este Însuși Hristos, deci în concluzie “Scrierile Pucioșești sunt Însuși Hristos”, sunt însăși “venirea Lui la ei” (la pucioși). Și cu toate aceste “evidențe”, mai marii Bisericilor (denumiți de pucioși “cei mari de pe pământ”) se răzvrătesc împotriva “venirii Lui de la Pucioasa” și nu-i îndeamnă pe credincioși să vină la “Noul Ierusalim” ca să se întâlnească acolo cu “Dumnezeul” Pucios și cu “unșii Lui” cu care El Își scrie “cartea venirii Lui”:

“O, aud minți fără de pricepere, inimi răzvrătite împotriva venirii Mele cuvânt pe pământ, împotriva cărții venirii Mele, carte pe care o scriu Eu cu voi, căci venirea Mea este cuvântul, iar numele Meu acesta este: Cuvântul lui Dumnezeu. Dar n-am făcut Eu lumea cu cuvântul? N-am scris Eu Scripturile Mele cu cuvântul? Și dacă Eu sunt Cuvântul, să tac? Să nu mai vorbesc? Să nu mai vin? Aud pe oameni fără de credință și fără de pricepere răzvrătindu-se împotriva cărții Mele din zilele acestea. Ei zic: „Ce ne trebuie nouă altă Scriptură în afară de cea pe care o avem? Nu mai trebuie adăugată alta”. Iată, așa zic cei răzvrătiți împotriva venirii Mele la voi, așa zic cei ce zic că stau peste ale Mele. Dar Eu am zis că cei puși de Mine peste ale Mele sunt cei sfinți, nu sunt cei păcătoși. Eu nu Mă bizui pe cei păcătoși pentru cele ce sunt ale Mele, și de aceea am zis pentru cei ce vor cu Mine: fiți credincioși, le-am zis, fiți ochi și urechi pentru cele din cer, care vin acum peste voi ca să vă înțelepțească auzul și văzul, căci cei mari de pe pământ vă țin departe de venirea Mea, dar voi veniți, veniți aproape, căci iată-Mă ca să-l învăț pe tot omul taina venirii Mele după două mii de ani.(Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 28-08-2000)

Pucioșii sugerează aici că dacă Biblia, vorbind despre începuturi, zice: “Dumnezeu era Cuvântul” (Ioan, 1,1) (deci, Cuvântul fără trup), și “Toate prin El s-au făcut; și fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut” (Ioan, 1,3), înseamnă că Și astăzi Cuvântul poate (fără trup) să facă toate, așa cum a făcut la început, și așa se explică de ce Cuvântul (fără trup) vine și lucrează la Pucioasa și le face pe toate care se văd acolo (zidiri de ziduri noi și de oameni noi) . Pucioșii ignoră lămuririle biblice care spun, în același loc, și că:

La început era Cuvântul […] Acesta era întru început la Dumnezeu.”(Ioan, 1, 1-2)

Deci, iată , numai pentru începuturi era valabilă lucrarea Cuvântului în lume fără trup, căci atunci Hristos nu se întrupase încă în istorie. Dar, la plinirea vremii, Hristos a luat trup omenesc de care nu S-a mai despărțit decât puțină vreme, atunci când a gustat moartea, și de care, după învierea Sa în același trup glorificat, nu Se va mai despărți în veac, și nici de slava Sa nu Se va mai despărți (or, pucioșii zic că venirea de astăzi a lui Hristos la Pucioasa este o venire în care El este dezbrăcat de slavă, este o venire întru umilință și durere și în ascuns, aidoma cu cea de la întruparea de acum 2000 de ani din Fecioara Maria; iar slava Lui se va arăta abia la a treia venire a Sa, cea din trup):

Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr.” (Ioan, 1, 14)

Or, aici Scriptura nu se mai potrivește cu teoria pucioșilor, care nu mai vorbesc despre un “Cuvânt care s-a făcut trup”, ci de un “Cuvânt care S-a făcut duh” și a poposit în grădinile lor pucioșești ca să-i învețe cum să se separe de Biserică. Ei nu mai vorbesc despre o plinătate a harului și a Adevărului în vorbele și în faptele lor, ci de o viclenească folosire a minciunii, cică – zic ei – “spre folosul lui Dumnezeu”. Căci iată cum îi îndemna “proorocița” Verginica pe pucioși ca să mintă pentru Dumnezeu:

“Biruiți lumea, chiar de va trebui să mințiți pentru Dumnezeu și pentru calea Lui cea dreaptă și cea adevărată. [...] De ar fi să minți pentru Dumnezeu, minte, mămică, și fă voia Lui, de acum, și învață ce este taină acoperită.” (Citat după Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 2 iunie 1991)
  #197  
Vechi 25.11.2010, 15:50:29
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 276. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XLIII)

276. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XLIII)

Liderii pucioși plusează nestăvilit, afirmând că Sfânta Scriptură vorbește pe undeva despre venirea în duh a lui Hristos la Pucioasa, în România. Acest lucru este posibil doar prin răstălmăcirea grosolană a Scripturilor. Într-adevăr, acolo unde Daniel poroorocul vorbește despre țara sfântă, prin care au trecut pașii Mântuitorului acum 2000 de ani, el folosește expresia “țara strălucirilor”. Pucioșii preiau această expresie și o atribuie (complet gratuit!!!!) României. Acolo unde Scriptura vorbește despre numele lui Hristos (Cuvântul lui Dumnezeu) cu care El va veni ca Judecător la vremea sfârșitului, pucioșii consideră că numele este Însăși Persoana, deci ceea ce numesc ei “Cuvântul lui Dumnezeu” ar fi Însăși Persoana vie a lui Hristos, venită în duh la Pucioasa! Or, despărțirea de trup pe care pucioșii o reclamă pentru “duhul lui Hristos” care vine la ei “Cuvânt” este echivalentă cu o a doua moarte a lui Hristos! Pucioșii Îl omoară a doua oară pe Hristos ca, despărțit fiind El de trup, să poată veni în “duh vorbitor" în grădina lor cea mare, zisă de ei "grădina lui Dumnezeu":

“Le spun și celor ce sunt împotriva cărții Mele de azi, cu care pregătesc omul pentru venirea Mea, și le spun așa: dacă vă este de ajuns Scriptura care este, de ce nu împliniți ce scrie în ea? De ce nu vă uitați ce scrie în ea? în ea scrie despre venirea Mea, despre cuvântul Meu cel de azi, cu care vin în grădina aceasta.(Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 28-08-2000)

Liderii pucioși răstoarnă complet paradigma unanim consacrată despre Adevărul care este Hristos, stabilind că… “ei sunt Adevărul lui Hristos pe pământ!!!”. Ei sunt noua “Oaste a Domnului” pe pământ (!!!), iar ostașii ei stau cu arma în mână, care este “Cuvântul de la Pucioasa”, cu care biruiesc pe cei mari (episcopii și preoții din BOR) de pe pământ:

“Eu pe voi, copii ai cărții Mele de azi, v-am așezat adevăr al Meu pe pământ și v-am lucrat mereu cu cuvântul și v-am făcut ostași cu armă în mână, cu cuvântul Meu, care biruiește pentru Mine. Iată, scuturăm și măturăm și spălăm și netezim și însorim calea cuvântului Meu peste pământ, căci cei mari care s-au așezat peste ale Mele nu sunt sfinți, și țin pe oameni departe de venirea Mea, departe de iubirea Mea, că Eu pentru aceasta vin cuvânt peste pământ, pentru iubirea Mea cea pentru om. O, de ar înțelege omul că pentru asta vin și tot vin! Nu vin să-i răzvrătesc pe cei ce-i supără venirea Mea, ci vin să-i pregătesc pe cei ce Mă așteaptă să vin […](Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 28-08-2000)
  #198  
Vechi 25.11.2010, 16:34:59
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Tind să cred că pătimășia ta în a-i contrazice la nesfârșit pe Pucioși dar și pe Domnul Sfintelor Scrieri dăruite lor, te duce în ballta cia plină de păcură ca să te mocirlești de tot cu toate interpretările tale minteresate în ale minteresurilor cele spurcate... frecând pe problemă spre a exaspera pe careva, învârtirea la cerbicea roții olarului până dai gata ușa fraierilor și te ia în serios, roata aia de la bicicleta cu care te plimbi prin cărți cam ca o parașută, ce cade nu pe bani ci pe valută... firește, după ce te-ai „trezit” de la cafiaua cu lapte și compotul de furucte... nu orice fructe ci musai fructele murmurului... murului ăla al vostru ce nu dă fructe decât spini și mărăcini. Dar ție pare-se că-ți plac scaii și spinii cam cum le place la gărgărițe sau scoropișnirițe să se urce pe pernițe... sau unor furnicuțe cu aripioare ce se strecoară... cam cum le plece lor să iasă afară din țară... iară și iară.

Păi tu pricepi ce este aia sfințirea darurilor? Nu prea, că zici că invocarea Domnului nu-L aduce pe Domnul la sfinții Săi pentru copii și că nu e prezent în unele Biserici drept măritoare, din loc în loc... ci e musai zici dumneata dacă ar fi să mă iau după pretențiile și nemulțumirile interpretărilor tale, e musai să vie și să se arate cu trupul...

Păi nu a trimis din Cer, suit fiind în Cer, din trupul Lui, Templul Tatălui și Fiului și Duhului, nu a trimis peste apostoli puterea Duhului Sfânt după 10 zile de la Înălțare? Deci cum se sfințesc toate prin binecuvântarea Sa? Uite așa! Căci sfinții păstrează Duhul prin smerenia lor tainică și apoi Duh la Duh trage și ei sunt acoperiți în nori și nimeni nu le știe Harul căci ei sunt nevăzuți de trufașii lăudăroși mari iubitori ai slavei deșarte...

Deci analizele tale sunt complet deplasate și susții o falsă tradiție ortodoxă... defapt niște aberații și lătrături cu pretenția de neabateri de la sfintele Canoane... păi voi nu ați priceput nimic... asta-mi face impresia explicațiile și semnalele de alarmă pe care le tragi, pe marginea Scripturii... dar nu-i bai că n-ați priceput nimic, căci nu priceperea de dragul priceperii, nu știința fără curpățirea inimii o așteaptă Domnul ci doar pe aia care vine în urma plinirii dragostei curate și smerite... că nu are nevoie să fie lăudat ci iubit de oameni, că știe Domnul că omul nu face altceva decât să se laude pe sine lăudând de formă pe alții...

Și-apoi firește... ecoul:
„ Eu știu c-ai să mă-nșeli chiar mâine, dar fiindcă azi ești suspărată, am să te iert, e vechi păcatul,.. și nu ești prima... vinovată. (Versiuniune după Minulescu, modificartă.)

Și placa:

''...placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejabba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Așa că iubește-Mă draga mea... dușmancă...”

Last edited by vsovivi; 25.11.2010 at 16:52:45.
  #199  
Vechi 25.11.2010, 17:19:57
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul

[...]Păi nu a trimis din Cer, suit fiind în Cer, din trupul Lui, Templul Tatălui și Duhului, nu a trimis peste apostoli puterea Duhului Sfânt după 10 zile de la Înălțare? Deci cum se sfințesc toate prin binecuvântarea Sa? Uite așa! Căci sfinții păstrează Duhul și Duh la Duh trage și ei sunt acoperiți în nori și nimeni nu le știe Harul căci ei sunt nevăzuți de trufașii lăudăroși iubitori ai slavei deșarte...


[...]
Așa că iubește-Mă draga mea... dușmancă...”
Am să-ți fac pe plac, dacă vrei cu orice preț iubire de la necunoscute și ecuațiile lor.

Una este pogorârea Duhului Sfânt, cea care a întemeiat Biserica cea văzută, și alta este "pogorârea lui Hristos cu duhul Lui", cea pe care pucioșii pretind că o chivernisesc la Pucioasa prin chivernisirea "Cuvântului Lui", și care a întemeiat Biserica Secretă a "Noului Ierusalim" de la Pucioasa. Pucioșii pretind că Hristos, despărțit de trupul Lui, (deci mort !!!!) le face lor de vreo 55 de ani încoace vizite nocturne ca să le descopere "America Ortodoxiei" (descoperirea continuă și astăzi, e un proces de durată). Pentru că n-are trup, "Hristosul Pucios" a apelat mai întâi la trupurile "proorociței" Verginica (între 1955-1980) și "proorociței" lelica Maria (între 1982-1994) în care se încuiba, după ce le aducea în stare de catalepsie, apoi le vorbea adepților pucioși pe limba lor (a "proorocițelor") . Văzând "care e schema" (dar totodată fiindu-i dezagreabilă metoda căderii în nesimțire a "proorocițelor", care vorbeau prin somn, însă nu știau ce vorbeau), Mihaela a început și ea să "proorocească" din anul 1990, la mare concurență cu lelica Maria, dar fără a mai cădea în transă, ci stând în capul oaselor. Mihaela știa întotdeauna "ce-i vorbea ei Domnul", ba chiar Îl mai și corecta uneori, la recitirile ulterioare ale textelor; alteori ea știa dinainte și ce-o să-i vorbească "Domnul" la proximele "coborâri" care urmau să vină. Având ceva șicoală (11-12 clase) și o minte mai dezghețată, Mihaela a strivit-o și a umilit-o cu ascuțimea "proorociilor" ei pe lelica Maria și a forțat-o să se retragă pe furiș de la "proorocie" (în 1994). Totuși, între 1990 și 1994 "Dumnezeul" Pucioasei se împărțea darnic cu scamatoria și "proorocea" atât prin lelica Maria ( adormită - iar "proorociile" ei erau dezlânate, ca de la un școlar de clasa a patra, că atâta școală avea lelica Maria) cât și prin Mihaela (trează chiar și noaptea, că nu prea avea somn când nu lua somnifere - iar proorociile ei erau tăioase ca briciul, după cum îi era și firea, și instruirea). Mihaela a continuat să "proorocească" singură, până în ziua de astăzi, nestingherită de nimeni, pretinzând că aude în cap "vocea Domnului" șuierând ca o suflare de vânt rece de iarnă. Punea mâna pe pix și pe caiet și așternea tot ce-i trecea prin cap... de la Domnul ei, bineînțeles. "Operația" se petrecea mai ales noaptea, și mai spre îngânatul zorilor, când încă mai dorm cocoșii.

De atunci, din 1990, duhul lui Antihrist vine și iar vine, cu venirea Lui care anunță mereu și mereu cea de-a treia (sau a patra, depinde cum numeri) venire, "în trup", care va fi să fie.

Iar dacă va veni iarăși în trup, așa cum speră pucioșii, va trebui să vină într-un trup de slavă de data aceasta, căci experiențele Lui anterioare au eșuat: ulcioarele Verginicăi și al lelicăi Maria s-au dovedit a fi prea șubrede și n-au mers de prea multe ori la apă.

Last edited by mariamargareta; 25.11.2010 at 17:33:11.
  #200  
Vechi 25.11.2010, 18:57:39
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

mariamargareta

Am să-ți fac pe plac, dacă vrei cu orice preț iubire de la necunoscute și ecuațiile lor.

Păi tot n-ai înțeles care-i faza? Eu nu pe mine voiam să mă iubești... ci pe Românica noastră...

Una este pogorârea Duhului Sfânt, cea care a întemeiat Biserica cea văzută, și alta este "pogorârea lui Hristos cu duhul Lui", cea pe care pucioșii pretind că o chivernisesc la Pucioasa prin chivernisirea "Cuvântului Lui", și care a întemeiat Biserica Secretă a "Noului Ierusalim" de la Pucioasa.

A fost secretă doar cât era căpcăunul comunist și scorpiile lui gata de a prăda și voia a distruge pe oricine avea pe Dumnezeu...

Diferența nu există decât că e vorba despre altă Lucrare, prima era de Mărturisire a Învierii, au primit puterea de a mărturisii, iar aceasta este de Așteptare întru Domnul și de pregătire spre a Întâmpina pe Domnul Care v-a venii spre judecată... venirea Domnului în trup. Iar această venire tainică de acum este reașezarea lui Israel cel din Români, cel din vechime din fiii lui Avraam, în veșnicie... așa cum a fost și cum este scris... că Domnul e cu noi până la sfârșitul timpului și vine odată cu norii.

Pucioșii pretind că Hristos, despărțit de trupul Lui, (deci mort !!!!) le face lor de vreo 55 de ani încoace vizite nocturne ca să le descopere "America Ortodoxiei" (descoperirea continuă și astăzi, e un proces de durată).

Tu pretinzi că e un mort. Dar acum vine cu trupul nevăzut căci e ascuns în nor, și norul merge înaintea lui Israel cel din Români, și Domnul umblă prin tabără... Și se arată doar celor ce văd cu Duhul... cui vrea El, și nu omului trufaș al slavei deșarte, căci cine vede pe Domnul nu poate ca să nu piară și apoi nu mai crede și nu mai caută pe Domnul și nu mai plinește dreptatea Lui...

Pentru că n-are trup, "Hristosul Pucios" a apelat mai întâi la trupurile "proorociței" Verginica (între 1955-1980) și "proorociței" lelica Maria (între 1982-1994) în care se încuiba, după ce le aducea în stare de catalepsie, apoi le vorbea adepților pucioși pe limba lor (a "proorocițelor") .

Ba are trup cum n-o să aibă, dar Dumnezeu e Duh și trupul Său e un fel de Templu Sfânt... și tot El este și cel ce pătrundea sfinții și proorocii ca Duh, până în măduva oaselor... Așa se încuiba...

Văzând "care e schema" (dar totodată fiindu-i dezagreabilă metoda căderii în nesimțire a "proorocițelor", care vorbeau prin somn, însă nu știau ce vorbeau), Mihaela a început și ea să "proorocească" din anul 1990, la mare concurență cu lelica Maria, dar fără a mai cădea în transă, ci stând în capul oaselor.

Așa îți explici tu motivațiile care stau la baza lucrărilor Domnului? Că ei i-a grăit direct și nu în somn căci Mihaela era scârbită de Verginica? Interesant mod de a defăima pe cel mai fidel ucenic. Mă mir cum ști tu atât de bine motivațiile și adevărurile pismei și ale pătimășiei răutății. Nu poate fi altfel, nu-i așa? Toți e necurați și e răi cum îi crezi dumneata... dar Domnul oare nu lucrează și El în ei? Să fie oare chiar mort de-a binelea? Păi atunci cine grăiește dacă e mort? Te pomenești că Mihaela i-a grăit Verginicăi... încă de când nu era pe gLume... că altfel cum ar fi putut fi doar omul cel care grăiește acolo, și încă din dreptul Lui Dumnezeu?

Mihaela știa întotdeauna "ce-i vorbea ei Domnul", ba chiar Îl mai și corecta uneori, la recitirile ulterioare ale textelor; alteori ea știa dinainte și ce-o să-i vorbească "Domnul" la proximele "coborâri" care urmau să vină.

Cu ironia nu afirmi decât prostia și că ești complet absurdă, că iată că ce ziceam mai sus dumneata susți, că cică nu e Domnul ci e Mihaela care știe mai bine ca Domnul ce va zice Domnul... dar eu mă întreb de unde ști dumneata atât de bine ce știa Mihaela... și când anume? Și ți-am mai zis că nu e vorba de corecții ci de a+o=taină, dar n-are sens să intrăm la ceartă, ce-artâ? artâ marțială și joială, căci mi-e frică să nu te înving... și atunci v-a fi foarte trist, pentru amîndoi... că o să ajungem strigoi, ca ceata lui pișigoi, dai într-una țipă doi, și apoi două sute, și apoi două mii... doi... adică sau... ori.

Având ceva șicoală (11-12 clase) și o minte mai dezghețată, Mihaela a strivit-o și a umilit-o cu ascuțimea "proorociilor" ei pe lelica Maria și a forțat-o să se retragă pe furiș de la "proorocie" (în 1994).

Nici vorbă, ci Domnul o alesese de multă vreme pe ea ca urmașa Verginicăi, doar că restul gLumii nu credea. Iar Maria era doar o punte de trecere peste ape. De umilit nu s-au rușinat și se vor mai rușina decât cei ce nu au crezut.

Totuși, între 1990 și 1994 "Dumnezeul" Pucioasei se împărțea darnic cu scamatoria și "proorocea" atât prin lelica Maria ( adormită - iar "proorociile" ei erau dezlânate, ca de la un școlar de clasa a patra, că atâta școală avea lelica Maria) cât și prin Mihaela (trează chiar și noaptea, că nu prea avea somn când nu lua somnifere - iar proorociile ei erau tăioase ca briciul, după cum îi era și firea, și instruirea).

Nici vorbă, proorociile nu sunt funcții de nivelul de școlarizare, căci nu contează școlile omului înaintea Domnului, ci parcă văd că erau de așa natură ca să nu rănească nici pe unii și nici pe alții dar să-i aducă la Adevărul că Mihaela era cea aleasă... un fel de Elisei.

Mihaela a continuat să "proorocească" singură, până în ziua de astăzi, nestingherită de nimeni, pretinzând că aude în cap "vocea Domnului" șuierând ca o suflare de vânt rece de iarnă. Punea mâna pe pix și pe caiet și așternea tot ce-i trecea prin cap... de la Domnul ei, bineînțeles. "Operația" se petrecea mai ales noaptea, și mai spre îngânatul zorilor, când încă mai dorm cocoșii.

Corect, dimineața deoarece cocoșii i-au amintit ucenicului Petru devenit sfânt apoi, că ce grăiește Domnul este chiar Adevărul care se va întâmpla cu tine dacă nu cumva te pocăiești mai înainte ca să te îndrepți pe Calea cea bună.

De atunci, din 1990, duhul lui Antihrist vine și iar vine, cu venirea Lui care anunță mereu și mereu cea de-a treia (sau a patra, depinde cum numeri) venire, "în trup", care va fi să fie.

Tu zici că e duhul rău, eu că e Duhul Bun; tu zici că își bate joc dracool de noi și de ei și că nu mai vine nimeni ci ăla care o să vie o să fie demonul închipuirii lui Iisus, iar eu zic să vezi dumneata ce păcăleală o să vă luați voi de la voi înșivă și cum o să mai miorlăiți apoi exact ca puii de pisică aruncați de cineva prin scai... când o să pricepeți că Acela a fost și este chiar Adevărul... de care v-ați rușinat... lăudându-vă că cică voi știți.

Iar dacă va veni iarăși în trup, așa cum speră pucioșii, va trebui să vină într-un trup de slavă de data aceasta, căci experiențele Lui anterioare au eșuat: ulcioarele Verginicăi și al lelicăi Maria s-au dovedit a fi prea șubrede și n-au mers de prea multe ori la apă.

Păi ulcioarele lor s-au dus în mormânt, căci au fost vase de pământ, dar Duhul lor smerit și foarte sființit s-a ridicat la Cer, și ele sunt vii și cu Domnul, pe când vasele de marmură, alea pe care le râvniți voi și le adulați, s-or face pietre de moară legate de gâtul unora... ăia unii, care se știu ei, de v-au învățat s-o țineți morțiș pe a lor de parcă ați ține-o pe a voastră. Iar slava Domnul este ceva ce nu ajunge la mintea omului, căci omul e trufaș și iubitor de slavă deșartă. E ceva de nedescris, de frumos și bun iar înțelegerea din ea nici că se poate pricepe de cineva.

Last edited by vsovivi; 25.11.2010 at 19:55:41.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 12:13:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 13:16:34
Fenomenul Noul Ierusalim de la Pucioasa mihailt Secte si culte 2319 31.07.2010 00:36:37
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 23:22:29