Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.05.2012, 16:18:35
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
am stat in dubii sa deschid acest subiect, dar am zis, hai totusi ... daca admin considera, poate sa il inchida :P numai sa nu ma baneze :D

cred ca majoritatea oamenilor au auzit de cazul lui Carmen Bejan, studenta care a omorat in 2009 un barbat si l-a transat, si acu in puscarie a ramas insarcinata cu un traficant de droguri si acu a nascut un bebelus vai si amar de capul lui saracu cu nspe mii de malformatii, nu mai zic de care, ca poate mai citesc femei insarcinate subiectul si stiu ca nu face bine, mai ales in primele luni, (si eu astept bebe cam in maxim 3 saptamani, dar stiu sigur ca e sanatos, acu, cu Dumnezeu inainte) si care a murit la nastere.

acum intrebarile mele ar fi si m-ar interesa parerile voastre :

1. a fost pedeapsa de la Dumnezeu ? foarte multi zic asta ... parerea mea e ca e doar o coincidenta ... in inchisoare este un mediu foarte ostil pentru a duce o sarcina normala, nu tu alimentatie, relaxare, liniste, calm, bani pentru vitamine, analize, ecografii performante ... tatal traficant de droguri cine stie ce boli mai avea si el ... cum am zis mai demult, refuz sa cred ca Dumnezeu pedepseste un copil pentru pacatele mamei lui. de fapt sufletelul acela nu a avut prea mult de suferit, ca mai bine pentru el ca l-a strans Dumnezeu la El ca sa nu se chinuie o viata intreaga. mai mare e suferinta mamei. sa o fi pedepsit Dumnezeu pe mama asa de tare? poate totusi s-a cait pentru ceea ce a facut, si chiar daca nu s-ar fi cait, Dumnezeu e rabdator si nu cred ca ar fi pedepsit-o asa rau ... eu zic ca e o consecinta a mediului in care a fost procreat copilul ala, genele parintilor, cine stie de droguri or mai fi luat amandoi in puscarie, mai ales ea in primele luni de sarcina ...

2. cica ar fi facut vreo 8 ecografii cu 6 doctori diferiti si nici unul nu a depistat nici un fel de malformatie. mai exista speculatii ca ar fi stiut dar ar fi vrut sa pastereze copilul doar in speranta ca sa poata iesi o perioada din inchisoare. si sa zicem ca ar fi stiut intr-adevar, cu toate inclin sa cred ca nici ea nu a stiut, pai mai bine ca a lasat pe Dumnezeu sa decida viata bebelusului, decat sa fi facut avort terapeutic, isi mai punea alta crima in cap, chiar daca ar fi avut scop ascuns doar sa iasa din puscarie.

3. alte speculatii ar fi ca totul ar fi fost un blestem de-a familiei celui pe care l-a omorat. aici nu am nik de zis, or exista blesteme dar nu cred in puterea lor, consider ca puterea lui Dumnezeu este cea mai mare si nimic nu se poate face fara voia Lui.

sincer mie imi este foarte mila de ea ... si imi pare rau pentru clipele groaznice prin care trece ... orice scop ascuns sa fi avut, zic eu ca tot o marcheaza ... pacat tare sa dea Domnul sa treaca cu bine si cat mai repede peste aceasta intamplare nefericita.
Personal nu cred ca a fost "pedeapsa lui Dumnezeu", iar coincidente nu exista.

Exista insa un principiu manifestat inca din prima zi a Creatiei: cauza- efect.

Daca ar fi fost "pedeapsa lui Dumnezeu" stau stramb si ma gandesc drept, inseamna ca atatea milioane si milioane de copii care se nasc cu nota 10 Apgar au avut ca mame niste sfinte. Nu cred aici in "pedeapsa" dupa cum nu cred nici in "rasplata". Si apropos`, multi copii nascuti in puscarii au fost la nastere clinic sanatosi.

Cred mai degraba ca modul parintilor de viata coroborat cu perioada de sarcina este cel cauzator de aceste anomalii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.05.2012, 16:42:07
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar cum a ramas insarcinata in puscarie? Nu prea stiu cum e cu puscaria in Ro, insa eu credeam ca exista puscarie ptr.barbati si puscarie ptr.femei. Doar nu stau la gramada?

In primul rand, conceptia copiilor se face in cadrul Tainei Casatoriei. In al doilea rand, nu se concep copiii in zilele de sarbatoare si in zilele de post. Pe timpul sarcinii femeia trebuie sa se imartaseasca si sa se spovedeasca, ptr. sanatatea copilului mai ales. Au fost respectate aceste chestiuni? Daca nu, atunci nu este o surpriza prea mare daca copilul se naste cu probleme. In puscarie nu se fac copii. Sunt curioasa daca acel copil a apucat sa fie botezat inainte sa moara. In cazuri de urgenta, botezul se poate face de oricine, inclusiv de mama. Daca nu, atunci mama trebuie sa faca canon ptr. sufletul copilului.

Dumnezeu este indelung rabdator, asa e. Insa nu ar trebui sa se abuzeze de mila Sa. Daca nu era Domnul Iisus Hristos, sa se puna drept jertfa zilnica ptr.noi si Maica Domnului, care se roaga si plange ptr.noi si pacatele noastre, noi eram terminati de mult. Asa cum Dumnezeu da, tot asa si ia si pedepseste. Sa nu ucizi este una din porunci. Sa nu fii desfranat alta porunca. Uitati ca pacatele se trasmit pana la 4 generatii. De ex., nepotul poate plati ptr. pacatele bunicului. Un neam intreg poate suferi ptr. ce au facut strabunii lor(ex. Rusia. Poporul rus plateste si azi tradarea lor fata de Tarul Nicolae II-nu o zic eu, ci parintii rusi). Comunismul a fost o pedeapsa ptr. noi si pacatele noastre. Nu noi facem regulile, ci Domnul. Nu cunoastem noi judecata Lui Dumnezeu. Ca ne convine sau ba, asta e problema noastra.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.05.2012, 17:09:07
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ideea este chiar mai diabolica cand te gandesti la soarta acelui copil: ce anume spera sa-i ofere in puscarie?
Revin cu intrebarea: ce spera sa-i ofere acelui suflet amarat in marea mizerie in care se afla??
Mi-a facut impresia unei tinere diabolice(s-ar putea sa ma insel...cine stie?)
Crezi ca si-au pus aceasta intrebare? Eu ma indoiesc....
In mintea lor, era doar o modalitate de a scapa o perioada de detentie.

Drogurile nu au astfel de efecte asupra sarcinii?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.05.2012, 17:10:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

@Laura
Puscariile sunt dotate cu "camere intime",care asa cum arata denumirea sunt camere care ofera intimitate detinutilor vizitati de sot/sotii sau concubini/concubine.

Fata cu pricina, l-a cunoscut pe tatal copilului in puscarie pe cand acesta s-a manifestat artistic,activand in grupa de teatru a puscariei.
El a observat-o, si i-a inaintat niste propuneri aratundu-i ca ar putea avea de castigat de pe urma acestor relatii sexuale de puscarie(in cazul in care ar ramane insarcinata).
Asa ca avand ideea incoltita in minte s-a dus si a facut cerere de vizite la camera intima.Numai ca planurile diabolice care implica fiinte nevinovate,se incheie aici.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.05.2012, 17:21:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Crezi ca si-au pus aceasta intrebare? Eu ma indoiesc....
In mintea lor, era doar o modalitate de a scapa o perioada de detentie.

Drogurile nu au astfel de efecte asupra sarcinii?
Tocmai asta vreau sa reliefez,nu dorinta unei femei de a avea copil cu barbatul pe care-l iubeste ci beneficiara unui aparat de facut copii,care se poate folosi de aceasta facultate a procreerii in scopuri pur egoiste.Din nou,un troc din care nu s-a ales cu nimic.

Malformatiile pot veni de la orice,Domnul stie ...
O cunostiinta din State isi facea probleme ca a conceput copilul intr-o vacanta la Las Vegas,cand s-au drogat si au stat beti zile in sir!Slava Domnului copilul lor a iesit sanatos...desi nu este o recomandare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.05.2012, 11:16:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Topic de rusine, barfa de joasa speta.

Cine sunteti voi sa judecati de ce si cum?

Nu faceti decat sa va dati cu parerea emitand tot felul de aberatii, pentru ca de stiut, nu aveti de unde sti.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.05.2012, 13:24:50
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Topic de rusine, barfa de joasa speta.

Cine sunteti voi sa judecati de ce si cum?

Nu faceti decat sa va dati cu parerea emitand tot felul de aberatii, pentru ca de stiut, nu aveti de unde sti.
.....Amin.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.05.2012, 09:44:30
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

mi se pare cam mult spus ... topic de rusine ... barfa ... eee ... este doar o discutie pe o tema pot zice oarecare cu parerile fiecaruia despre cum crede ca ar lucra Dumnezeu. mai ales despre asa zisa pedeapsa a lui Dumnezeu ... daca este cazul aici... daca e sa o luam asa cate subiecte deschise aici nu pot fi considerate barfe ... de acu nu mai deschidem nici un subiect ca se gaseste vreo unul mai rasarit care sa il deranjeze ... cui nu ii place sa nu citeasca, frate si mai ales sa nu faca comentarii care nu sunt la locul lor, citeste alt subiect, intra pe alt site, lasa pe altii care sunt interesati de subiect sa isi exprime propriile pareri ... doar am zis la inceput, daca admin considera poate sa inchida subiectul nu e nici o problema ...

Last edited by Mirela0110; 29.05.2012 at 10:20:15.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.05.2012, 22:32:48
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
..da' de ala transatu' or' da aia de'l jelesc,nu iti este mila ?
Nu prea...

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
Imi pare rau de ea si de "prietenul" ei cu care l-a omoarat pe mosul ala pervers. Un cerc vicios, din care asta era singura scapare. Din cate am citit prin reportaje despre cazul asta, restul vietii in puscarie e o soarta mai buna decat restul vietii doar teoretic libera, cu mosul ala pe capul ei.
Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Dau cu pietre in ea si minimalizeaza faptele ce le-a facut "saracul" tigan. La dobitocul asta ii trebuia doar prospaturi , tinere si naive, pentru placeri carnale. Bantuia des prin complexul studentesc in cautare de fete, un libidinos si un gretos! Mie nu-mi pare rau de el imi pare rau de ea ca si-a ratat intreaga viata pentru un nimeni!
De acord cu ce s-a scris mai sus.

PS subiect de barfa,inutil dupa parerea mea. Insa simteam nevoia sa clarific si sa intaresc aceste aspecte!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.06.2012, 15:32:21
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai se dezbate subiectul, este sotul ei la tv pe Antena 3.
Doreste sa deschida actiune impotriva Penitenciarului (ANP), fiind convins ca de vina pentru nefericita nastere sunt conditiile de detentie !!!!!!!
Sa ma iertati ca sunt asa de dura: dar ei doi, parintii, nu au nici un semn de intrebare asupra propriului mod de viata?
Toata vina inteleg sa o arunce asupra sistemului penitenciar, asupra medicilor!!
Asupra lor nimic?
Oare nu se intreaba cum de nici un medic nu a reusit sa vada/sa constate acele malformatii? Toti sa fi fost atat de slabi profesional, incat sa se uite la ecografele acelea ca mata-n calendar? Oare nu trag nici o invatatura din aceasta nefericita si tragica intamplare?
Toata lumea-i vinovata, mai putin ei!

Ce au inteles, ce au dorit intemeind in aceste conditii ""o familie""? Ce fel de familie credeu ei ca-si pot intemeia astfel? Ce idee au despre familie?

Din putinele cuvinte pe care le-am auzit rostite de dansa, dna Paula Iacob, prezenta in studio, ma dezamageste.

Iar in ce priveste conditiile din penitenciar- nu am vazut in realitatea cum arata, doar din ceea ce am vazut sau auzit la TV, in presa, etc: e penitenciar, nu pension, desi tinde sa semene din ce in ce mai mult cu un pension.
Comparati cu penitenciarele in care au fost inchisi: Valeriu Gafencu, Nicolae Steinhardt, Arsenie Boca si ceilalti....chiar detinutii de drept comun in perioada anterioara, pana acum vreo 20 ani.

Cati oameni care traiesc in libertate si mai si muncesc isi pot asigura conditiile pe care le are un detinut??

Last edited by Adriana Cluj; 03.06.2012 at 21:43:58.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pictorita Carmen Grosu victor_intaiul Umanitare 0 11.08.2009 09:34:21
Parintele Dimitrie Bejan eduardd Mari Duhovnici si predicile lor 3 07.05.2009 17:28:56
O întâmplare povestita de parintele Dimitrie Bejan Eugen Generalitati 3 20.04.2008 19:07:00