Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.06.2012, 14:44:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Niciodata oaia nu va ajunge pastor. Nu suntem in masura sa spunem cum vede Dumnezeu aceste plecari. Nu spune nicaieri in Scriptura ca este important sa traiesti si sa mori in locul in care te-ai nascut. Insa se vorbeste ca vom primi fericirea sau suferinta dupa starea in care ne aflam. Si nu cred ca doar in anumite locuri dobandim starea care aduce fericirea vesnica.
  #42  
Vechi 25.06.2012, 16:44:28
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cred ca pentru un crestin problema "strainatatii" nu se discuta doar la nivel exterior, luandu-ne repere de ordin pur spatial. La o adica, poti fi la fel de usor "strain" printre ai tai, "strain" in propria-ti tara, atunci cand prin strainatate intelegem instrainarea omului de Dumnezeu, de semeni, de el insusi.

Oriunde ar trai crestinul pe pamant, pe de-o parte, trebuie sa aiba aiba constiinta faptului ca el "nu este din lumea aceasta" (Epistola catre Diognet), cautand "patria cea cereasca", iar pe de alta, ca pacatul - si nu spatiul in care traieste - il instraineaza, il face rob.

Last edited by Marius22; 25.06.2012 at 16:46:37.
  #43  
Vechi 25.06.2012, 18:43:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona Vezi mesajul
Eu sunt de 4 ani in Italia impreuna cu sotul si fiul nostru,am venit pentru a avea un trai decent,de aici i-mi pot ajuta familia,daca as fi ramas in tara,nu aveam nici noi nici ei.Pot spune ca aici i-mi doresc sa merg cat mai des la biserica ortodoxa care este foarte departe cam 80 km.Iar cand venim in vacanta ma bucur ca un copil mic cand merg la bisericuta noastra de cartier.Nimeni nu pleaca din tara de prea mult bine.DOAMNE AJUTA!
Stai linistita ca nu iti citeste nimeni mesajul,iar daca il citeste nu se va opri nimeni sa-l comenteze sau sa-l aprofundeze!
Nu sunt ei interesati de povesti pozitive,de genul asta...ei vor sa incrimineze,sa arate cu degetul,sa condamne,sa ameninte,sa caute cu lupa o alta categorie de oameni care poate fi pusa la zid,samd...

Nu exista nimic moralizator sau constructiv in acest thread(nu ar fi primul pe acest forum),ci doar ciuda ca strugurii sunt acrii.
Dar aceasta ciuda este anihilata repede de sentimentul relaxant al razbunarii ca "nu se afla mantuire lor",adica emigrantilor!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #44  
Vechi 25.06.2012, 18:51:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Niciodata oaia nu va ajunge pastor. Nu suntem in masura sa spunem cum vede Dumnezeu aceste plecari. Nu spune nicaieri in Scriptura ca este important sa traiesti si sa mori in locul in care te-ai nascut. Insa se vorbeste ca vom primi fericirea sau suferinta dupa starea in care ne aflam. Si nu cred ca doar in anumite locuri dobandim starea care aduce fericirea vesnica.

Cum nu ajunge?Caci societatea abunda de oi in postura de judecatori...
Chiar sunt oamenii prosti sa stea asa in postura de oaie neghioaba,ascultatoare si blanda?Trebuie sa se afirme cumva,sa iasa din randuri;sa atraga privirile asupra lui,caci el este mai bun si nu altul!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #45  
Vechi 25.06.2012, 19:12:09
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca dorea Dumnezeu exclusivitate teritoriala nu iesea Evanghelia din Tara Sfanta,ar fi fost toate conditiile sa fi ramas doar acolo(Sfânta Evanghelie după Matei 15,24).Noroc ca a lamurit Sfantul Apostol Pavel situatia si pentru ideile celor din viitor (Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel capitolul 11)asa.. ca sa nu se apuce,de dragu discutiilor,sa traga ei prea repede verdicte in situatii mai mult sau mai putin similare.Zic si eu da nu ma luati in seama.Insa sa luati in seama,fie si ca exemplu,cele spuse de Sfantul Apostol Pavel.Sau luati in seama mijlociri care rastoarna orice prejudecata despre dreptu...doar de acasa.

Pot sa fiu,asa ca un dreptcredincios,intre pereti stravechi cu sfinti pe ei dar daca eu ratacesc pe undeva intre Sardes si Laodiceea atunci vor plange sfintii de pe pereti de mila mea de se va cutremura pamantul.La judecata.Pot sa fiu cel mai curat pahar la exterior.Dar in interior sa rasune precum strigatu-n pustiu cuvintele din Isaia 58,4-11.Pot sa fiu in cel mai potrivit loc al credintei mantuitoare si cu toate acestea cand vom merge toti in valea lu Iosafat(vezi nota mai jos) sa aud groaznicele cuvinte din Sfanta Evanghelie dupa Matei 25,41-46.

Spunea Sfantul Nicolae Velimirovici: ,, Vremea noastra este scurta si cand se va sfarsi nu va mai exista pocainta. In acest timp scurt, prin viata noastra, noi trebuie sa luam o hotarare care va fi hotaratoare pentru noi in vesnicie: vom fi asezati la dreapta, sau la stanga Imparatului slavei? Dumnezeu ne-a dat o sarcina mica si simpla, dar rasplata si pedeapsa sunt imense, mergand dincolo de puterea omului de a spune aceasta prin cuvinte.Atunci sa nu mai pierdem nici macar o singura zi, pentru ca fiecare zi poate sa fie ultima si poate fi hotaratoare; fiecare zi poate aduce pierirea acestei lumi si zorile Zilei celei indelung asteptate.

Nota.Valea lu Iosafat>,,Multi Parinti au pus intrebari despre locul in care Hristos va judeca toate neamurile. Citind pe Proorocul Ioil, ei au socotit ca Judecata va avea loc in valea Iosafat, unde Imparatul Iosafat, fara nici un fel de lupta sau folosire de arme, a avut o biruinta intreaga asupra moabitilor si amonitilor, ca nu a ramas viu nici un vrajmas (II Cronici 20). Si proorocul Ioil a spus: "Sa se trezeasca toate neamurile si sa vina in valea lui Iosafat, caci acolo voi aseza scaun de judecata pentru toate popoarele din jur" (Ioil 3:12).
Poate ca tronul Domnului se va aseza in acea vale, dar nu exista in toata lumea nici o vale in care sa se poata aduna toate neamurile si popoarele, viii si mortii de al inceputul pana la sfarsitul lumii, care vor ajunge pana la multe bilioane. Intreaga suprafata a pamantului, impreuna cu toate oceanele, nu au spatiu destul pentru toti oamenii care au trait vreodata pe pamant, ca sa poata sta laolalta. Daca aceasta ar fi doar o adunare a sufletelor, atunci este posibil ca valea lui Iosafat sa-i poata cuprinde pe toti la un loc, dar cum adunarea oamenilor va fi in trup - deoarece mortii vor invia in trupurile lor - atunci cuvintele proorocului trebuie intelese in sens figurat. Valea lui Iosafat este lumea intreaga, de la rasaritul cel mai indepartat pana la apusul cel mai indepartat; si, precum Dumnezeu Isi aratase odinioara puterea si judecata Sa in valea lui Iosafat, tot asa Isi va arata si in ziua cea de pe urma, aceeasi putere si judecata asupra intregii omeniri."(Sfantul Nicolae Velimirovici)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 25.06.2012 at 21:00:32.
  #46  
Vechi 25.06.2012, 22:55:32
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit aroganta

Nu luati in seama titlul postari. O eroare. Probam titlu si probat a ramas.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Stai linistita ca nu iti citeste nimeni mesajul,iar daca il citeste nu se va opri nimeni sa-l comenteze sau sa-l aprofundeze!
Nu sunt ei interesati de povesti pozitive,de genul asta...ei vor sa incrimineze,sa arate cu degetul,sa condamne,sa ameninte,sa caute cu lupa o alta categorie de oameni care poate fi pusa la zid,samd...

Nu exista nimic moralizator sau constructiv in acest thread(nu ar fi primul pe acest forum),ci doar ciuda ca strugurii sunt acrii.
Dar aceasta ciuda este anihilata repede de sentimentul relaxant al razbunarii ca "nu se afla mantuire lor",adica emigrantilor!

Cateva tragedii ( pierderea mantuirii este o tragedie):


- O ruda de-a mea, plecata in strainatate, deja incepea sa se "catolicizeze" pana la interventia mea si si-a revenit

- O familie pe care o cunosc personal, din cauza fiului lor plecat in Italia, nu mai sarbatoreste doar Pastele Ortodox, ci si pastele catolic. De fapt, sunt mai mult catolici, decat ortodocsi, pt ca e mai la moda sa fi catolic, ca bogatii, decat ortodox, ca "sarantocii" romani din tara.

- Si acum din presa:
- http://www.jurnalul.ro/reportaje/sin...ate-613223.htm
- http://observator.a1.ro/social/Un-ba...til_39482.html
- http://romaningermania.ro/monica-inc...-capsunilor-2/
- http://www.rtv.net/o-adolescenta-a-v...lor_22977.html


Cine da sufletele acestor copii inapoi?
Oare cati copii trebuie sa mai moara ca sa inteleaga parintii ca trebuie sa ii ia cu ei? Traiesc pentru bani sau pentru copii?? Raspunsul l-au dat prin fapte!

Simona este un exemplu pozitiv si trebuie urmat si de ceilalti romani. E foarte bine ca inca mai exista oameni care isi pastreaza credinta, familia si echilibrul, in ciuda agresiunilor vietii! Dumnezeu le va fi alaturi chiar de s-ar afla in Sodoma si Gomora.

Ceilalti trebuie sa se trezeasca pana cand nu este prea tarziu. Daca nu le pasa de ei insisi si de mantuirea lor, sa le pese macar de copiii lor.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)

Last edited by podolski_2; 25.06.2012 at 23:19:59.
  #47  
Vechi 26.06.2012, 00:05:58
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

ATENȚIE!

Patria ne asigură resursele necesare existenței noastre ca popor.
România e bogată și în plus are o bună poziție strategică. Mulți o vor.
Ca să ne poată fi luată se încearcă îndepărtarea noastră din Țară.
Trei din metodele folosite în acest scop sunt deprecierea idei de Patrie, stimularea emigrării și promovarea homosexualității.
De luat aminte...

Mihail Gh. Bujor (Ghebu)
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #48  
Vechi 26.06.2012, 00:07:10
ceiutu ceiutu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit dar copiii nostri ?

Bun, parerea mea si nu numai e ca nu locul conteaza ca sa te mantuiesti sau nu. Totusi zic ca e mult mai usor sa locuiesti langa manastirile din Moldova decat in tari unde ca ortodox esti minoritar.
Trebuie sa zic ca am vazut ca sunt si persoane care daca stateau in Romania poate nu ar fi descoperit pe Dumnezeu asa repede ca in strainatate,dar Domnul stie.
Ce vreau eu insa sa spun e ca avem o mare RESPONSABILITATE pentru generatiile viitoare, pentru copiii nostri care se nasc si cresc in strainatate!
S-a si facut o reuniune a episcopilor si a preotilor din Europa unde s-a discutat si aspectul acesta: in anii '900 cand au emigrat masiv rusii in toata lumea au format parohii puternice in locurile unde au ajuns, lucru de necontestat; la ora actuala mare parte din acestea au disparut , cauza: nu mai sunt credinciosi.. copii lor ori au fost asimilati au devenit atei sau catolici, protestanti etc. De aceea cum zice un parinte trebuie sa il dam pe Hristos copiilor nostri, si ca sa il dam trebuie sa-L avem in noi, deci viata noastra a parintilor conteaza.
Poate zice cineva ca e usor sa-i educi pe copii dar nu e cand e inconjurat la scoala in societate peste tot de cei de alte credinte,apoi mai e presiunea foarte mare a organizatiilor de tot felul. Si nu mai zicem de momentul cand o sa isi aleaga un sot,sotie cand e foarte posibil sa fie unul de alta credinta.
Ce de facut?
Sa punem mana sa educam copii, sa ne rugam mult pentru ei sa-i tinem langa mama Biserica ca asa nu se vor pierde.
Eu personal sunt de parere ca intoarcerea in Romania se impune cand copii incep scoala.
Ca sa mai aiba cine ne pomeni... Doamne ajuta
  #49  
Vechi 26.06.2012, 00:26:45
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Am cugetat indelung sa fac o remarca, legata de cei ce pun problema sub aceasta forma, iar acum cand se repeta indraznesc sa o spun, desi stiu carui risc ma supun. Probabil unora le trebuiesc multi ani sa inteleaga cum stau lucrurile si nici asa nu e o certitudine ca trecerea timpului ii va intelepti. Rautatea omului nu cauta neaparat o motivatie: ea se manifesta, indiferent de situatie: daca e alba, de ce nu-i neagra, iar daca-i neagra, ori e prea neagra, ori prea putin neagra, ori pur si simplu nu-i alba.
Fratilor, ori de cate ori faceti comentarii de un fel sau altul, cautati-L mai intai pe Dumnezeul din voi si numai dupa ce Il veti descoperi si ESTE DE ACORD cu parerea pe care vreti s-o spuneti, treceti la fapte, si nu inainte. Daca nu cunoasteti ce inseamna DRAMA, daca n-ati trait vreodata starea de neputinta (poate in primul rand pentru ca de obicei spunem: "lasa ca se descurca ei, parintii intr-un fel", desi nu stim exact cum, iar daca parintii mei... se "descurca'', asta nu inseamna ca si parintii altora se descurca la fel) nu mai veniti cu teorii despre... mantuire, pentru ca n-o cunoasteti din viata, ci din filme. Da, sunt cazuri si cazuri, dar asta nu justifica nici pro nici contra plecarii in cautarea hranei. Asta denota o mare lipsa de intelepciune, ca sa nu jignesc si sa-i spun ignoranta. De cand e lumea lume, omul a "plecat" sa caute un loc mai bun. N-o sa vorbesc cum s-a populat actualul continent american, fiindca este mult prea recent in istorie, ci voi incepe cu Adam si Eva, izgoniti din Rai si continuand cu vanzarea lui Iosif ca si sclav in Egipt, de catre fratii lui, ceea ce avea sa salveze mai tarziu intregul neam "ales", de la foamete, emigrand pana la urma cu totii in Egipt. Restul e filosofie. Cum alege fiecare sa plece (cu sau fara partener/a, parinti sau copii), cum alege fiecare sa-L caute pe Dumnezeu, sau sa desfraneze, asta este o chestiune de slabiciune care nu are nimic comun cu migratia in sine. Ca atare, nu mai urati pe cei ce pleaca si nu-i judecati; cel mult plangeti-i, fiindca dorul de tara nu-l acopera nici o implinire materiala din lume. Si-apoi, voi, toti cei ce judecati pe cei plecati, oare cum priviti o migrare definitiva a tuturor tiganilor din Romania? Daca sunteti sinceri cu voi, veti intelege pe ce treapta a duhovniciei va aflati...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #50  
Vechi 26.06.2012, 09:36:52
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona Vezi mesajul
Eu sunt de 4 ani in Italia impreuna cu sotul si fiul nostru,am venit pentru a avea un trai decent,de aici i-mi pot ajuta familia,daca as fi ramas in tara,nu aveam nici noi nici ei.Pot spune ca aici i-mi doresc sa merg cat mai des la biserica ortodoxa care este foarte departe cam 80 km.Iar cand venim in vacanta ma bucur ca un copil mic cand merg la bisericuta noastra de cartier.Nimeni nu pleaca din tara de prea mult bine.DOAMNE AJUTA!

Mi se pare rezonabil ce ati scris, insa pacatul este in dreptul celor care spun ca au emigrat, parasindu-si tara natala ca asa a vrut Dumnezeu (mare blasfemie ! cine ia propria dorinta de a face bani drept voia Domnului) si daca te duci sa vezi ce au realizat dupa cativa ani, nu vezi decat case frumoase, masini, lux si distractii ! Nu aude nimeni din Romania de "marea lucrare" la care a fost chemat X in strainatate! decat doar ca-i merge bine si a strans multi euro! Sa le fie rusine unor astfel de ipocriti! Judecata lor va fi foarte aspra! Macar de-ar spune: "fratilor, plec ca asa am considerat eu, nu sa vina cu texte "e voia Domnului, m-a chemat Domnul etc".
Cum se face ca toti penticostalii astia sunt "chemati de Domnul" in tari occidentare bogate gen Franta, Marea Britanie etc. ?!! ca n-am auzit de niciunul sa fie chemat in pustiul Saharei sa predice acelor triburi sau in bazinul Amazonului!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un an de la plecarea la cele vesnice a Mitropolitului Bartolomeu + cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 31.01.2013 20:52:23
Sofian Boghiu - 8 ani de la plecarea la Domnul cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 13.09.2010 21:36:45
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
Munca in strainatate Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 18 17.04.2009 06:59:49
adresat celor din strainatate C-tin Biserica Ortodoxa Romana 71 13.07.2008 00:33:31