Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 19.03.2013, 13:57:40
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusoctavus Vezi mesajul
Contra-fals! (mormăi ca un contrabas care sună fals )
În concepția mea (iar dacă studiezi versetul în context, vei realiza că și în concepția apostolului), "ziua Domnului" din Apoc.1,10 desemnează ziua mare și înfricoșătoare a revenirii Domnului (v. 7-8) despre care vorbesc ultimii profeți ai Vechiului Testament (Ioil 2,11; Sofonie 1,14; Maleahi 4,5) și Faptele Apostolilor 2,20.

Vrei sa spui ca ziua in care Sf.Ap.Ioan a primit Apocalipsa a fost... ziua aceea mare si infricosata, ziua judecatii?
Se pare ca nemaiavand alte argumente si cautand fel de fel de subterfugii cazi singur in auto-minciuna!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #282  
Vechi 19.03.2013, 14:14:59
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Mai ramane de vazut, in ce masura sunt respectate aceste invataturi. S-ar putea ca la capitolul "practica" sa aveti dreptate (ca nu exista asemanari).
Uite mai jos un exemplu de practica sectar-sambetista:
"22.Dacă doi oameni, luându-se la bătaie, vor lovi o femeie însărcinată și aceasta va lepăda pruncul ne'mplinit, [vinovatul] va fi pus să plătească despăgubirea pe care o va cere bărbatul femeii; va plăti atât cât se cuvine;
23.dar dacă [pruncul] va fi împlinit, atunci se va da suflet pentru suflet," Iesire 21.

http://www.thenarrowwayministries.or...DA-Church/154/

De ce se practica avortul in spitalele adventiste inca din anii '70?
Nu este aceasta o incalcare oficiala a poruncii a 6-a? Stia bine Ceausescu de ce sa va interzica!!

Si voi vorbiti de "practica morala"?
Cum mai poti participa la rugaciunea unei "biserici" care practica IN MOD OFICIAL uciderea copiilor? Ia, cerceteaza-ti mainile si vezi daca nu-ti picura sange de pe ele!!
SUNTETI NISTE BIETI LASI!!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 19.03.2013 at 14:33:19.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 19.03.2013, 16:47:35
beniamin777 beniamin777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2013
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Uite mai jos un exemplu de practica sectar-sambetista:
De ce se practica avortul in spitalele adventiste inca din anii '70?
1. Sa nu vorbim de funie in casa spanzuratului. Am auzit ca la adventisti au fost cazuri foarte rare si exceptionale cand s-a recurs la avort. Scopul era salvarea uneia dintre vieti (altfel mureau si mama si fat).

Am mai auzit ca printre ortodocsi avorturile se fac pe banda rulanta (din ce motive, stiti dvs.). Cautati singur prin statistici. O sa va cutremurati.

Sa zicem ca am mai descoperit o asemanare intre ortodoxie si adventism (desi este vorba de o mare deosebire).

2. Sa revenim la subiectul nostru: asemanarea intre Catehismul Ortodox si invataturile adventiste cu privire la indemnul de a pazi toate Cele 10 Porunci Dumnezeiesti (inclusiv porunca a 2-a, inclusiv porunca a 4-a referitoare la pazirea zilei a saptea - sambata, conform invataturilor si calendarului ortodox).

La acest aspect invataturile ortodoxe si cele adventiste sunt aproape identice. Sunteti de acord cu mine?
Reply With Quote
  #284  
Vechi 19.03.2013, 16:55:47
beniamin777 beniamin777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2013
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Intreba un ortodox. ce cauta astia aici? Ratacire!
Eu va indemna sa studiati Catehismul Ortodox si sa vedeti ce ne invata referitor la legile din Sfanta Scriptura, valabilitatea lor, cum trebuiesc pazite cele care au ramas valabile, etc.

Unde vezi ratacirea? Poate in mintile unora care nu vor sa accepte invataturile din Catehismul Ortodox.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 19.03.2013, 17:09:43
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Talking

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
1. Sa nu vorbim de funie in casa spanzuratului. Am auzit ca la adventisti au fost cazuri foarte rare si exceptionale cand s-a recurs la avort. Scopul era salvarea uneia dintre vieti (altfel mureau si mama si fat).

Am mai auzit ca printre ortodocsi avorturile se fac pe banda rulanta (din ce motive, stiti dvs.). Cautati singur prin statistici. O sa va cutremurati.

Sa zicem ca am mai descoperit o asemanare intre ortodoxie si adventism (desi este vorba de o mare deosebire).

2. Sa revenim la subiectul nostru: asemanarea intre Catehismul Ortodox si invataturile adventiste cu privire la indemnul de a pazi toate Cele 10 Porunci Dumnezeiesti (inclusiv porunca a 2-a, inclusiv porunca a 4-a referitoare la pazirea zilei a saptea - sambata, conform invataturilor si calendarului ortodox).

La acest aspect invataturile ortodoxe si cele adventiste sunt aproape identice. Sunteti de acord cu mine?

ADEVARAT 777, exista o IMENSA deosebire intre ortodoxie si adventism...Una capitala! Ortodoxia se bazeaza pe invataturile biblice , pe Hristos, iar adventismul pe cocoasa alba a lui tanti Ellen cu punctul pe"G"..Sa ma iertati dar obraznicia cu care nu faceti AICI altceva decat sa provocati imi determina sarcasmul in toate cele 7 zile, incepand cu cea de LUNI !
Reply With Quote
  #286  
Vechi 19.03.2013, 17:24:42
beniamin777 beniamin777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2013
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
ADEVARAT 777, exista o IMENSA deosebire intre ortodoxie si adventism...Una capitala! Ortodoxia se bazeaza pe invataturile biblice , pe Hristos, iar adventismul pe cocoasa alba a lui tanti Ellen
Atunci cum se face ca cei care vin continuu cu argumente din Biblie sunt adventistii, iar cei care fac nenumarate referiri la Ellen White sunt ortodocsii? Iarasi vedeti lucrurile pe dos.

Ca sa vorbim pe concret: recititi-va postarile si vedeti cate referiri la invataturile Bibliei ati facut. Cred ca niciuna.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 19.03.2013, 17:37:10
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Talking

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Atunci cum se face ca cei care vin continuu cu argumente din Biblie sunt adventistii, iar cei care fac nenumarate referiri la Ellen White sunt ortodocsii? Iarasi vedeti lucrurile pe dos.

Ca sa vorbim pe concret: recititi-va postarile si vedeti cate referiri la invataturile Bibliei ati facut. Cred ca niciuna.
Hahaha! ASTA e jalnicul argument perpetuu al adventistilor...argumentatia biblica...Fac fratii mei intru credinta destule referiri biblice serioase si nu influentate de poalele lui EGW, dar nu le luati in seama pt. sunteti prea indoctrinati si efectiv n-are sens sa polemizam, ca tot n-ajungem nicaieri.Ma tot intreb insa, CE cautati pe forumul nostru de fapt? De ce nu bantuiti un site adventist?Raspunsul e extrem de clar: "zgandarila incornoratu", va trimis sa tulburati crestinii..Si ati pus botu, uitand ca astfel in fapt comiteti mai multe pacate...Acu mi se face mila!
ps.vreti citat biblic? ok "nu aruncati margaritarele la..." cunoasteti continuarea....

Last edited by Noiembrie; 19.03.2013 at 17:40:59.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 19.03.2013, 20:40:13
beniamin777 beniamin777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2013
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Hahaha! ASTA e jalnicul argument perpetuu al adventistilor...argumentatia biblica...Fac fratii mei intru credinta destule referiri biblice ..
Ati mai gasit o asemanare intre ortodocsi si adventisti: argumentatia biblica.

Diferenta este ca adventistii raspund tot cu Biblia (fiind adeptii principiului ca Biblia se explica cu Biblia) in timp ce dvs si fratii dvs. intru credinta raspundeti cu minciuni si referiri la o persoana care va obsedeaza si de care adventistii nu pomenesc. Adventisti mai raspund cu invataturi din Crez sau Catehismul Ortodox in timp ce ortodocsii raspund cu uciderea userilor.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 19.03.2013, 21:20:29
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
......... Adventisti mai raspund cu invataturi din Crez sau Catehismul Ortodox in timp ce ortodocsii raspund cu uciderea userilor.
Mie mi se pare foarte normal , ca unii useri sa fie banati avand in vedere ca aduc o gramada de sminteala celor slabi duhovniceste. Pe de alta parte , acest forum nu cred ca este un spatiu in care sa faceti prozeletism sub masca "apararii credintei"... Adevaratii martiri sunt cei care si-au dat viata pentru Hristos , pentru Adevar ... si nu pentru ideologii aparute in SUA.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 19.03.2013, 21:36:39
beniamin777 beniamin777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2013
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Mie mi se pare foarte normal , ca unii useri sa fie banati avand in vedere ca aduc o gramada de sminteala celor slabi duhovniceste..
Ajutati-ma sa inteleg. Daca facem trimitere catre Sfanta Scriptura, catre Crez sau catre Catehismul Ortodox, aducem sminteala? Nu am stiut.



Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Pe de alta parte , acest forum nu cred ca este un spatiu in care sa faceti prozeletism sub masca "apararii credintei"... .
Postam numai la "secte si culte" sau la "Biserica Ortodoxa si alte religii". Si, nici aici nu am posta daca s-ar spune adevarul. Dar se minte enorm de mult (tocmai pe un forum crestin cu anumiti useri care se dau crestini).
Reply With Quote
Răspunde