Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.01.2008, 12:29:04
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

parca as citi din revistele pentru femei articole despre iubire,sfaturi si retete de fericire..si alte aiureli.Iubirea.......citez "intr-o relatie e cineva care iubeste mai mult"...ce noutate!fiecare om iubeste in felul lui,unii mai patimas decat altii,iubirea adevarata si curata este doar pentru Hristos.In rest noi punem patima,fie ca e vb.de iubit,sot sau copii.Sa nu veniti sa-mi spune-ti acum ca iubirea voastra este atat de curata,lipsita total de patima ca nu va voi crede.Povesti de adormit copiii.Iubirea inseamna sa ierti,sa fii bun,sa nu astepti rasplata,..are Sf.Apostol Pavel o definitie perfecta pentru iubire.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.01.2008, 20:21:45
yuriko yuriko is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
parca as citi din revistele pentru femei articole despre iubire,sfaturi si retete de fericire..si alte aiureli.Iubirea.......citez "intr-o relatie e cineva care iubeste mai mult"...ce noutate!fiecare om iubeste in felul lui,unii mai patimas decat altii,iubirea adevarata si curata este doar pentru Hristos.In rest noi punem patima,fie ca e vb.de iubit,sot sau copii.Sa nu veniti sa-mi spune-ti acum ca iubirea voastra este atat de curata,lipsita total de patima ca nu va voi crede.Povesti de adormit copiii.Iubirea inseamna sa ierti,sa fii bun,sa nu astepti rasplata,..are Sf.Apostol Pavel o definitie perfecta pentru iubire.
IUBIREA ptr Hristos este o ibire pura lipsita de prejudecati. daca am face asta cu adevarat cu totii inseamna ca ar trebui sa fim sfinti, ceea ce este imposibil. Iar daca atat de mult sustii ceeea ce spui tu de ce nu urmezi aceea cale? Iar daca ar fi asa asta er insemna si sacrificiu asa cum a facut El ptr noi, dar tu ai putea? Eu una nu cred si mai ales intr-o societate ca asta sa faci asa ceva, asa ca nui mai judeca pe altii si mai bine le-ai da un sfat sau o parere.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.10.2008, 16:21:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Scriptura ne spune sa nu iubim pe cel de langa noi mai mult decat pe Dumnezeu. Indrazneata afirmatie si chemare. Dar trebuie sa intelegem ca Dumnezeu nu cere acest lucru pentru ca este gelos.

Nu poti iubi curat decat plecand de la iubirea lui Dumnezeu. El cere sa-L iubim mai mult pe El ca sa ne umplem de El, de aceasta iubire vesnica si asa sa iesim spre a imbratisa lumea.

Fara aceasta traire in Dumnezeu, nu poti imbratisa lumea, cel mult poti da mana cu ea, insa, pierdem din vedere ca avem doua maini.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.10.2008, 16:40:32
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

ADEVARATA IUBIRE ESTE UN CREZ!!! CA SA IUBESTI TREBUIE SA CREZI!!! SI IUBIND TE DARUIESTI, SI DACA TE DARUIESTI, TE JERTFESTI!!!
"...sa va iubiti unul pe celalat preucum [COLOR=red]EU[/COLOR] V-AM IUBIT PE VOI"! adica "M-am jertfit pt voi" caci "[COLOR=red]ce iubire este mai mare dacat sa-si puna cineva viata pt prietenul sau?[/COLOR]" nu asa ne spune Dl Hs in predica de pe munte???
Asta e valabil si intre cei doi ce se IUBESC, cat sin relatia cu aproapele pe care trebuie sa il iubim ca pe NOI, caci "fiecare nu si-a urat trupul sau, ci fiecare il hraneste si il incalzeste", iar daca noi nu ne iubim nici pe noi, cum dar sa il IUBIM pe APROAPELE???
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.10.2008, 21:53:49
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Smile

Citat:
În prealabil postat de yuriko Vezi mesajul
Sentimentul de iubre fata de o persoana(adica baiat sau fata) e diferit fata de o persoana la alta. Cu totii stim daca am iubit vreodata cu adevarat pe cineva ce sentiment frumos este. VOI ce parere aveti despre acest sentiment, trebiue aratat, impartasit, spus? sau pur si simplu nu ne exteriorizam
Buna , acest sentiment e nobil si multi il confunda cu revarsarea instinctelor...f mult se confunda...credem ca e iubire si de fapt nu e decat desfranare...daca citesti cu atentie ,,epistola catre corinteni,, a Apostolului Pavel, acolo este descrierea iubirii.Cred cu tarie ca exista iubire, cred in iubire,iubirea inseamna sa fii fericit si de aceea cred ca ea trebuie impartasita.Dar de asemenea cred ca nu multi sunt capabili sa o simta sa o traiasca. Atunci cand iubesti nu poti face rau. niciodata.Dumnezeu pentru mine inseamna Iubire!
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre iubire Dobra Daniela Generalitati 34 27.04.2012 10:42:01
Despre iubire loboandrei Generalitati 20 03.11.2011 18:42:32
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
Povesti de iubire Laurentiu Generalitati 119 05.03.2009 20:50:41