Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.08.2010, 21:37:11
Enlightened Enlightened is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Da hood
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Bine si rau? Exista oare?

Salut,

Sunt un ex-crestin fundamentalist. Ce caut eu aici? Pai m-a provocat un var si mi-a spus ca voi ma puteti readuce la calea cea "buna". Ce m-a facut pe mine sa il "lepad" pe Dumnezeu? Ei, faptul ca nu exista bine si rau. Apropo, sunt un om care aspira sa fie psiholog.

Puneti aceasta intrebare: "Exista oare rau?". Majoritatea veti spune: "Da, fiindca vad oameni care fura, vad oameni lacomi, vad oameni care ucid si vad oameni flegmatici". Dar, v-ati gandit oare de ce? De ce acesti oameni nu aleg calea cea "buna" la fel ca noi toti?

Raspunsul se afla in radacini, copilaria mai exact.

Iti alegi parintii?

Nu.

Iti alegi mediul in care vei trai?

Nu.

Iti alegi CUM te vei naste?

Nu.

Dupa cum v-ati dat seama pana acum, nasterea este un lucru la intamplare. Nimic nu este ales si nimic nu este sigur. Dar un lucru aproape sigur este ce va ajunge copilul. Sansele sunt mari pentru un copil care e crescut intr-un mediu bun sa iasa un om "bun". Sansele sunt mari pentru un copil care e crescut intr-un mediu rau sa iasa un om "rau". Sigur, exista si sansa ca un mediu rau sa dea nastere la un om bun si un mediu bun sa dea nastere la un om rau. Dar, eu ma gandesc la majoritatea, nu la sansele acelea minuscule. Incercati sa ganditi la scara larga, nu la "miracole" mici.

Si toate aceste lucruri se bazeaza pe un lucru aleator. O intamplare. Asta e rezultatul vietii tuturor.

E drept sa spunem ca un om care a trait in "iad" toata viata lui este rau? Sa spunem ca el isi merita soarta in iadul "adevarat"? Nu ar insemna ca Dumenzeu il condamna la 2 iaduri?! Unul care mai este si etern?! Asta inseamna justitia lui Dumnezeu?

Ce sa mai spun de bine. Oameni care sunt crescuti in "puf" si duc o viata normala se duc in rai, iar cei ghinionisti se duc in iad.

Acum 2000+ de ani, as fi crezut in bine si rau, dar acum este invechit. Trebuie sa evoluam si sa lepadam legile si religia. Eu visez la o lume in care oameni sunt educati sa respecte lumea in care traiesc, o lume in care oamenii nu sunt "buni" fiindca le spune legea sau un om chelios cu barba din ceruri, ci fiindca asa vor ei. Din 17 ani de viata mi-am dat seama prin logica ca raspunsul pentru comportamentul uman este compasiune si iubirea (stiu, suna siropos). Eu cred ca acest comportament poate fi invatat.

Nu spun sa va lepadati de religie (cel putin nu acum), fiindca este si ea buna la ceva. Dar, ce ma deranjeaza sunt zeii curenti. Orice zeu ce spune despre bine si rau este unul fals in ochii mei. Zeul crestin nu este unul care da fiecaruia aceleasi unelte si nici aceeasi multitudine de unelte. Pana si el spune ca nu-ti alegi parintii si mediul, deci putem spune ca totul este aleator.

Ne trebuie un zeu universal, chiar daca o fi el imaginar, unor oameni le trebuie comfortul unei vietii de apoi.
__________________
Isus s-a intors si e negru!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.08.2010, 21:43:12
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Enlightened Vezi mesajul
Sunt un ex-crestin fundamentalist. Ce caut eu aici? Pai m-a provocat un var si mi-a spus ca voi ma puteti readuce la calea cea "buna".
Noi nu putem face nimic, Dumnezeu poate daca vrei si tu.
Din cate am inteles din ce ai scris ai intrat aici ca sa ne combati si pe noi si poate sa ii demonstrezi varului tau ca nu te putem aduce pe calea cea buna. Adevarat sau nu?
Daca e adevarat ma tem ca nu se va ajunge la ceva bun.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.08.2010, 21:59:17
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de enlightened Vezi mesajul
salut,

sunt un ex-crestin fundamentalist. Ce caut eu aici? Pai m-a provocat un var si mi-a spus ca voi ma puteti readuce la calea cea "buna". Ce m-a facut pe mine sa il "lepad" pe dumnezeu? Ei, faptul ca nu exista bine si rau. Apropo, sunt un om care aspira sa fie psiholog.

Puneti aceasta intrebare: "exista oare rau?". Majoritatea veti spune: "da, fiindca vad oameni care fura, vad oameni lacomi, vad oameni care ucid si vad oameni flegmatici". Dar, v-ati gandit oare de ce? De ce acesti oameni nu aleg calea cea "buna" la fel ca noi toti?

Raspunsul se afla in radacini, copilaria mai exact.

Iti alegi parintii?

nu.

iti alegi mediul in care vei trai?

nu.

iti alegi cum te vei naste?

nu.

dupa cum v-ati dat seama pana acum, nasterea este un lucru la intamplare. Nimic nu este ales si nimic nu este sigur. Dar un lucru aproape sigur este ce va ajunge copilul. Sansele sunt mari pentru un copil care e crescut intr-un mediu bun sa iasa un om "bun". Sansele sunt mari pentru un copil care e crescut intr-un mediu rau sa iasa un om "rau". Sigur, exista si sansa ca un mediu rau sa dea nastere la un om bun si un mediu bun sa dea nastere la un om rau. Dar, eu ma gandesc la majoritatea, nu la sansele acelea minuscule. Incercati sa ganditi la scara larga, nu la "miracole" mici.

Si toate aceste lucruri se bazeaza pe un lucru aleator. O intamplare. Asta e rezultatul vietii tuturor.

E drept sa spunem ca un om care a trait in "iad" toata viata lui este rau? Sa spunem ca el isi merita soarta in iadul "adevarat"? Nu ar insemna ca dumenzeu il condamna la 2 iaduri?! Unul care mai este si etern?! Asta inseamna justitia lui dumnezeu?

Ce sa mai spun de bine. Oameni care sunt crescuti in "puf" si duc o viata normala se duc in rai, iar cei ghinionisti se duc in iad.

Acum 2000+ de ani, as fi crezut in bine si rau, dar acum este invechit. Trebuie sa evoluam si sa lepadam legile si religia. Eu visez la o lume in care oameni sunt educati sa respecte lumea in care traiesc, o lume in care oamenii nu sunt "buni" fiindca le spune legea sau un om chelios cu barba din ceruri, ci fiindca asa vor ei. Din 17 ani de viata mi-am dat seama prin logica ca raspunsul pentru comportamentul uman este compasiune si iubirea (stiu, suna siropos). Eu cred ca acest comportament poate fi invatat.

Nu spun sa va lepadati de religie (cel putin nu acum), fiindca este si ea buna la ceva. Dar, ce ma deranjeaza sunt zeii curenti. Orice zeu ce spune despre bine si rau este unul fals in ochii mei. Zeul crestin nu este unul care da fiecaruia aceleasi unelte si nici aceeasi multitudine de unelte. Pana si el spune ca nu-ti alegi parintii si mediul, deci putem spune ca totul este aleator.

Ne trebuie un zeu universal, chiar daca o fi el imaginar, unor oameni le trebuie comfortul unei vietii de apoi.
crezi in dumnezeu? Daca da,exista bine chiar foarte bine, daca nu crezi exista doar rau si foarte rau
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.08.2010, 22:02:50
Enlightened Enlightened is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Da hood
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
crezi in dumnezeu? Daca da,exista bine chiar foarte bine, daca nu crezi exista doar rau si foarte rau
Ma asteptam la raspunsuri ciudate, dar nici in halul asta...
__________________
Isus s-a intors si e negru!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.08.2010, 22:09:03
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de enlightened Vezi mesajul
ma asteptam la raspunsuri ciudate, dar nici in halul asta...
exact ca pt un viitor psiholog
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.08.2010, 22:11:04
zambaretul zambaretul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Enlightened Vezi mesajul
Salut,

Apropo, sunt un om care aspira sa fie psiholog.
Da un "search" si gaseste referinte despre experimentele "stanford si milgram" (experimente psihologice efectuate de universitati de prestigiu).


Citat:
În prealabil postat de Enlightened Vezi mesajul
E drept sa spunem ca un om care a trait in "iad" toata viata lui este rau? Sa spunem ca el isi merita soarta in iadul "adevarat"? Nu ar insemna ca Dumenzeu il condamna la 2 iaduri?! Unul care mai este si etern?! Asta inseamna justitia lui Dumnezeu?
Cat de putin cunosti despre Dumnezeu si ce usor il judeci!? Dumnezeu nu este responsabil nici pentru iadul acesta (pe care noi ni l-am "creat", indepartandu-ne de El) si nici pentru iadul "adevarat", pe care noi il alegem. EL ne-a oferit, prin dragoste si sacrificiu, o viata vesnica fericita. Avem doua variante: noi alegem


Citat:
În prealabil postat de Enlightened Vezi mesajul
Eu visez la o lume in care oameni sunt educati sa respecte lumea in care traiesc, o lume in care oamenii nu sunt "buni" fiindca le spune legea sau un om chelios cu barba din ceruri,
1. Te contrazici singur. Cum poti sa spui ca visezi la o lume cu oameni educati si buni, pentru ca, mai apoi, sa-ti bati joc de partenerii de discutie, insultandu-le credinta in mod grosolan, needucat.

2. Ia-ti gandul de la visul tau. Fara Dumnezeu, nu se va realiza. Priveste in istoria acestei omeniri. "Tendintele" sunt aceleasi de mii de ani. Pacatul si natura noastra pacatoasa a facut si va face ravagii, in continuare.

3. Daca tu ai ceva bun in tine (si, sigur ai) nu simti nevoia sa-I multumesti cuiva? Sau, crezi ca ai vre-un merit?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.08.2010, 22:20:51
Enlightened Enlightened is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Da hood
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zambaretul Vezi mesajul
Dumnezeu nu este responsabil nici pentru iadul acesta (pe care noi ni l-am "creat", indepartandu-ne de El) si nici pentru iadul "adevarat", pe care noi il alegem.
Nu exista alegere intr-un lucru aleator. Nasterea este aleatoare, viata este aleatoare. Poti sa-mi zici ca sunt cinic, dar asta e adevarul. Vreau argumente solide care sa contrazica ce am spus eu.

Citat:
În prealabil postat de zambaretul Vezi mesajul
1. Te contrazici singur. Cum poti sa spui ca visezi la o lume cu oameni educati si buni, pentru ca, mai apoi, sa-ti bati joc de partenerii de discutie, insultandu-le credinta in mod grosolan, needucat.
Dar nu am mentionat niciodata ca asta o sa se intample in curand. O sa fie un lucru incet si dureros, dar sigur.

Citat:
În prealabil postat de zambaretul Vezi mesajul
2. Ia-ti gandul de la visul tau. Fara Dumnezeu, nu se va realiza. Priveste in istoria acestei omeniri. "Tendintele" sunt aceleasi de mii de ani. Pacatul si natura noastra pacatoasa a facut si va face ravagii, in continuare.
Ma indoiesc. Tot mai multi oameni isi pierd credinta intr-un lucru fara dovada.

Citat:
În prealabil postat de zambaretul Vezi mesajul
3. Daca tu ai ceva bun in tine (si, sigur ai) nu simti nevoia sa-I multumesti cuiva? Sau, crezi ca ai vre-un merit?
Nu. Eu nu simt nevoia de a ii multumi nimanui. Parintii m-au facut fiindca au vrut ei, nu fiindca am vrut eu. In plus, chiar daca as vrea sa ii multumesc cuiva pentru existenta mea, nu ar fi cineva din cer.
__________________
Isus s-a intors si e negru!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.08.2010, 22:22:55
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Bine si rau

Amundoua exista cu siguranta la omeni
raul este o parte din pacat
rau spu sau facut tot rau ramane
iar binele nici nu mi are rot sa spunem ca e dat de la dumnezeu de la inceput
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.08.2010, 22:24:19
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Enlightened Vezi mesajul
Salut,

Sunt un ex-crestin fundamentalist. Ce caut eu aici? Pai m-a provocat un var si mi-a spus ca voi ma puteti readuce la calea cea "buna". Ce m-a facut pe mine sa il "lepad" pe Dumnezeu? Ei, faptul ca nu exista bine si rau. Apropo, sunt un om care aspira sa fie psiholog.

Puneti aceasta intrebare: "Exista oare rau?". Majoritatea veti spune: "Da, fiindca vad oameni care fura, vad oameni lacomi, vad oameni care ucid si vad oameni flegmatici". Dar, v-ati gandit oare de ce? De ce acesti oameni nu aleg calea cea "buna" la fel ca noi toti?

Raspunsul se afla in radacini, copilaria mai exact.

Iti alegi parintii?

Nu.

Iti alegi mediul in care vei trai?

Nu.

Iti alegi CUM te vei naste?

Nu.

Dupa cum v-ati dat seama pana acum, nasterea este un lucru la intamplare. Nimic nu este ales si nimic nu este sigur. Dar un lucru aproape sigur este ce va ajunge copilul. Sansele sunt mari pentru un copil care e crescut intr-un mediu bun sa iasa un om "bun". Sansele sunt mari pentru un copil care e crescut intr-un mediu rau sa iasa un om "rau". Sigur, exista si sansa ca un mediu rau sa dea nastere la un om bun si un mediu bun sa dea nastere la un om rau. Dar, eu ma gandesc la majoritatea, nu la sansele acelea minuscule. Incercati sa ganditi la scara larga, nu la "miracole" mici.

Si toate aceste lucruri se bazeaza pe un lucru aleator. O intamplare. Asta e rezultatul vietii tuturor.

E drept sa spunem ca un om care a trait in "iad" toata viata lui este rau? Sa spunem ca el isi merita soarta in iadul "adevarat"? Nu ar insemna ca Dumenzeu il condamna la 2 iaduri?! Unul care mai este si etern?! Asta inseamna justitia lui Dumnezeu?

Ce sa mai spun de bine. Oameni care sunt crescuti in "puf" si duc o viata normala se duc in rai, iar cei ghinionisti se duc in iad.

Acum 2000+ de ani, as fi crezut in bine si rau, dar acum este invechit. Trebuie sa evoluam si sa lepadam legile si religia. Eu visez la o lume in care oameni sunt educati sa respecte lumea in care traiesc, o lume in care oamenii nu sunt "buni" fiindca le spune legea sau un om chelios cu barba din ceruri, ci fiindca asa vor ei. Din 17 ani de viata mi-am dat seama prin logica ca raspunsul pentru comportamentul uman este compasiune si iubirea (stiu, suna siropos). Eu cred ca acest comportament poate fi invatat.

Nu spun sa va lepadati de religie (cel putin nu acum), fiindca este si ea buna la ceva. Dar, ce ma deranjeaza sunt zeii curenti. Orice zeu ce spune despre bine si rau este unul fals in ochii mei. Zeul crestin nu este unul care da fiecaruia aceleasi unelte si nici aceeasi multitudine de unelte. Pana si el spune ca nu-ti alegi parintii si mediul, deci putem spune ca totul este aleator.

Ne trebuie un zeu universal, chiar daca o fi el imaginar, unor oameni le trebuie comfortul unei vietii de apoi.

Buna Iluminatule!!

Sunt un ex-crestin fundamentalist din cei 17 ani de viata , in care ai fost un crestin, pentru ca acum sa fii ex-crestin...?

Este si asta o teorie, cu radacinile, copilaria, etc. Da, pare foarte plauzibil.

Dumnezeu le-a dat oamenilor posibilitatea de a alege, adica mai exact libertatea de a alege. Ai doua variante, bine si rau, tu poti alege pe care o vrei. Acel om care fura, care e lacom, care ucide, are si o alta varianta, de a nu fura, de a nu fi lacom, de a nu ucide, dar el o alege pe prima. De ce? asta numai el o stie.

Intr-adevar, TU nu iti poti alege parintii, mediul in care te nasti, dar Dumnezeu face asta. Eu m-am convins de asta din proprie experienta si din experientele altora. Ai auzit zicala "nimic nu este intamplator" ? de unde crezi ca a rasarit. daca stai sa privesti de la inceput inspre parcursul vietii, plecand de la ce posibilitati ai (poate niste parinti betivi, intr-un mediu nefavorabil) probabil ca nu iti dai prea multe sanse. dar daca ajungi sa privesti invers, de la un moment din viata spre inceput iti poti da seama unde ai ales bine si unde rau.

Tu spui ca Si toate aceste lucruri se bazeaza pe un lucru aleator. O intamplare. Asta e rezultatul vietii tuturor...... toate aceste lucruri se bazeaza pe alegerea pe care o face fiecare. Pentru ca la un anumit moment Dumnezeu iti da niste oportunitati, depinde de tine ce alegi, bine sau rau.

Intr-adevar, raspunsul pentru comportamentul uman este compasiune si iubire, nu e deloc siropos. Daca raspunzi la ura cu ura, nu ajungi deloc bine.

Nu spun sa va lepadati de religie (cel putin nu acum), fiindca este si ea buna la ceva. Dar, ce ma deranjeaza sunt zeii curenti. Orice zeu ce spune despre bine si rau este unul fals in ochii mei. Zeul crestin nu este unul care da fiecaruia aceleasi unelte si nici aceeasi multitudine de unelte. Pana si el spune ca nu-ti alegi parintii si mediul, deci putem spune ca totul este aleator.

Ne trebuie un zeu universal, chiar daca o fi el imaginar, unor oameni le trebuie comfortul unei vietii de apoi.[/quote]


Care sunt zeii curenti? ca nu stiu....
Hai sa o luam asa: sa presupunem ca zeul (curent sau nu) este parintele tau. El te invata ce este bine si ce este rau. Adica, mai Iluminatule, nu este bine sa fumezi pentru ca nu e sanatos, iti miroase gura, fug fetele de tine, etc, dar este bine sa faci sport. Deci iti prezinta si binele si raul, pentru ca te iubeste. Depinde de tine ce alegi, el nu te obliga, el doar te sfatuieste, tu esti cel care alege.

Spui ca aspiri sa devii psiholog. Sa dea Dumnezeu (cel in care cred eu) sa devii unul bun. Dar pana sa te "lepezi" de Dumnezeu mai ai putintica rabdare, sa te mai coci (nu te supara pe mine, sa nu crezi ca ma dau superioara, dar tu inca nu ai trecut prin viata). Mai studiaza problema, e foarte bine ca ai apelat la acest forum (poti sa-i dai o bere la varu'), aici sunt multe persoane cu diferite experiente de viata de la care ai ce invata.

Dumnezeu sa iti ajute!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.08.2010, 22:32:23
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Nu exista bine sau rau absolut,in era primitiva a existat matriarhatul,poligamia etc.care erau"bune",iar a ucide pe cineva pentru a-i fura vanatul sau a-i ocupa pestera era firesc,dar mai ales "bun".Atunci se punea numai problema supravietuirii si a perpetuarii speciei umane.Daca oamenii nu ar fi fost rai,asa cum i-am numi noi acum,cred ca nu mai existam ca specie.Dar am devenit crestini,unii,si respectam alte valori de la Hristos incoace,reguli care ne ajuta sa evoluam spiritual si sa traim in armonie cu cei din jur.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii avortati sunt trimisi in iad. Nu exista, il avortez ca sa ii fie mai bine. spre_rasarit Generalitati 101 26.09.2011 17:19:19
Oare exista ? bighidont Stiri, actualitati, anunturi 0 17.03.2008 23:25:24
exista oare identitati intunecate? kihlimbar Vrajitoria 7 09.10.2006 08:29:53