Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.07.2011, 00:54:13
danielll danielll is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Mesaje: 3
Implicit Casatoria intre rude

Salutare, am si eu o intrebare. Momentan doar imi place o fata, deci nu e nimic serios intre noi. Sora acestei fete este casatorita cu varul lu' mama . Deci eu pot fi impreuna cu sora miresei ?:D Repet, nu e nimic intre noi, dar mie imi place mult, si mi-as dori sa fiu impreuna cu ea:X. Am cautat eu cate ceva pe google, dar n-am gasit nimic concludent. Din ce am inteles insa, as zice ca e posibil, mai ales ca suntem rude indepartate, dar astept o parere mai adecvata si sincera.
Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.07.2011, 01:41:59
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danielll Vezi mesajul
Salutare, am si eu o intrebare. Momentan doar imi place o fata, deci nu e nimic serios intre noi. Sora acestei fete este casatorita cu varul lu' mama . Deci eu pot fi impreuna cu sora miresei ?:D Repet, nu e nimic intre noi, dar mie imi place mult, si mi-as dori sa fiu impreuna cu ea:X. Am cautat eu cate ceva pe google, dar n-am gasit nimic concludent. Din ce am inteles insa, as zice ca e posibil, mai ales ca suntem rude indepartate, dar astept o parere mai adecvata si sincera.
Multumesc anticipat.
Buna seara,eu cred ca cel m-ai bine te poate sfatui duhovnicul tau sau un preot,DOAMNE AJUTA!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.07.2011, 01:54:56
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danielll Vezi mesajul
Salutare, am si eu o intrebare. Momentan doar imi place o fata, deci nu e nimic serios intre noi. Sora acestei fete este casatorita cu varul lu' mama . Deci eu pot fi impreuna cu sora miresei ?:D Repet, nu e nimic intre noi, dar mie imi place mult, si mi-as dori sa fiu impreuna cu ea:X. Am cautat eu cate ceva pe google, dar n-am gasit nimic concludent. Din ce am inteles insa, as zice ca e posibil, mai ales ca suntem rude indepartate, dar astept o parere mai adecvata si sincera.
Multumesc anticipat.
Dragă Daniel,
Dacă pui această întrebare înseamnă că vrei să eviți un păcat, acela de a avea o legătură trupească cu o rudă, dorind, în același timp, să faci un altul, și anume a avea o legătură trupească fără a fi căsătorit; pentru că a fi împreună, cum spui, tu, cred că nu înseamnă altceva.
Singura posibilitate în care poți evita păcatul este să te căsătorești, iar pentru asta, bineînțeles, trebuie să afli dacă gradul de rudenie în care vă aflați nu constituie impediment.

Last edited by N.Priceputu; 01.07.2011 at 01:57:26.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.07.2011, 02:10:20
danielll danielll is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc pentru opinii.Pe mine asta m-ar interesa, cu alte cuvinte, daca gradul de rudenie reprezinta sau nu un impediment. Dvs ce parere aveti ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2011, 04:06:01
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danielll Vezi mesajul
Salutare, am si eu o intrebare. Momentan doar imi place o fata, deci nu e nimic serios intre noi. Sora acestei fete este casatorita cu varul lu' mama . Deci eu pot fi impreuna cu sora miresei ?:D Repet, nu e nimic intre noi, dar mie imi place mult, si mi-as dori sa fiu impreuna cu ea:X. Am cautat eu cate ceva pe google, dar n-am gasit nimic concludent. Din ce am inteles insa, as zice ca e posibil, mai ales ca suntem rude indepartate, dar astept o parere mai adecvata si sincera.
Multumesc anticipat.
Presupun ca e o rudenie de suflet si prin urmare e o rudenie de sange.
Pe undeva prin ceva canoane parca stra-stra-nepoata nasului are voie sa se casatoreasca cu stra-stra-stra-nepotul finului ... s-a mai discutat pe undeva pe aici pe forum. La o cautare gasesti si pe acolo un thread pe tema asta, asta daca nu ai gasit.

Linisteste-te, mai intreaba, poate gasesti vreun raspuns.
Dar parerea mea personala e ca... mai bine cauti alta fata.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2011, 11:53:43
danielll danielll is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Mesaje: 3
Implicit

Suntem cam indepartate totusi, ca rude.

Am gasit asta pe net:
Citat:
125. Care sunt gradele de rudenie opritoare de casatorie ?

Gradele de rudenie sau rudeniile sunt de patru feluri :

A.1. Rudeniile de sange ( consangenitate ) in linie dreapta, care se opresc de la casatorie la infinit. Consangenitatea in linie dreapta se imparte in doua :

a. In linie dreapta suitoare, adica, tata- bunic - strabunic etc.
b. In linie dreapta coboratoare, adica tata -fecior - nepot -stranepot etc.

2. Rudenii de sange in linie colaterala, care se opresc de la casatorie pane la al saptelea grad inclusiv. Fratii de o mama sunt de gradul II de rudenie; verii primari sunt de gradul IV de rudenie; verii al doilea sunt in gradul VI de rudenie si nu se pot casatori unii cu altii; verii al treilea sunt in gradul VIII de rudenie si acestia au voie sa se casatoreasca intre ei. Fratii si verii de tata vitreg sau mama vitrega, nu se pot casatori intre ei tot pana la gradul VIII inclusiv. In cazuri de nedumerire se cere sfatul si dezlegarea episcopului locului.

B. Rudenii prin incuscrire. Membrii a doua familii incuscrite nu se pot casatori pana la al cincilea grad, inclusiv. Membrii a trei familii incuscrite nu se pot casatori pana la al treilea grad, inclusiv, dupa sinodul patriarhal din Constantinopol, din anul 997.

C. Inrudire spirituala, din botez si cununie, intre nasi, fini si rudele lor. Casatoria cu rude spirituale este oprita pana la gradul al treilea inclusiv. Nu se pot casatori nasul cu fina, cu mama sau cu fiica finei. Nu se pot casatori finul cu fiica nasului si fiul nasului cu fiica finei.

D. Inrudirea prin adoptiune ( infiere ) se opreste de la casatorie pana la gradul al treilea, inclusiv. In toate cazurile cei doi tineri, dimpreuna cu parintii lor, sunt datori sa consulte pe preot si sa asculte intru totul de randuiala Bisericii fixata de Sfintii Parinti si pastrata cu atata sfintenie de inaintasii nostri.
Eu cu fata respectiva ce grad de rudenie sunt ? Eu zic totusi ca nu suntem asa apropiati. Nu stie nimeni sa-mi explice ?:D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.07.2011, 01:05:35
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danielll Vezi mesajul
Suntem cam indepartate totusi, ca rude.

Eu cu fata respectiva ce grad de rudenie sunt ? Eu zic totusi ca nu suntem asa apropiati. Nu stie nimeni sa-mi explice ?:D
Nu prea stiu.

Din cate am observat, ar fi cam asa:
Intre mama ta si varul sau este rudenie de gradul 4.
Intre sora sotiei varului tau si mama ta e o rudenie de cuscrire de gradul 2. ( asta cam nu prea are legatura si inca sunt in neclar cu ea).
Tu esti cu varul mamei tale ruda de gradul 6. Iar sora sotiei varului mamei tale are acelasi grad ca varul mamei tale cu tine, parca, si anume, tot 6.


http://www.crestinortodox.ro/dogmati...rie-69132.html


Mai vorbeste si cu un preot, cu un duhovnic sau un calugar ar fi cel mai bine.
Eu nu garantez personal pentru raspunsul meu.

iar ce ai subliniat nu avea nici un fel de rost.
Cuscria de gradul trei dupa cum scrie in articol ...e intre membrii unei casatorii anterioare cu cei ai unei casatorii prezente.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.

Last edited by xanixade; 02.07.2011 at 01:09:21.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.03.2013, 14:46:37
ioanagina ioanagina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2012
Mesaje: 4
Implicit Rude prin aliante

Mama mea este sora cu unchiul meu care este casatorit ,iar sotia lui este catolica si l-a botezat pe fratele meu.Ea mai are un frate care e catolic poate exista o relatie intre noi doi sau e pacat?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2013, 00:12:47
gertzedek gertzedek is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
Mama mea este sora cu unchiul meu care este casatorit ,iar sotia lui este catolica si l-a botezat pe fratele meu.Ea mai are un frate care e catolic poate exista o relatie intre noi doi sau e pacat?
Deci tu vrei sa te casatoresti cu fratele matusii tale prin alianta, sau nu am inteles bine ?

Last edited by gertzedek; 03.03.2013 at 00:15:05.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.03.2013, 16:34:53
ioanagina ioanagina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2012
Mesaje: 4
Implicit

Nu,doar am intrebat daca e pacat atat ca sa stiu,deci e pacat nu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre rude de grad VII alex32 Nunta 19 22.02.2013 08:52:59
CASATORIE INTRE RUDE JOLIECOEUR Generalitati 26 02.09.2011 16:43:15
Despre casatoria intre rude de familie. radugherasim Nunta 6 10.03.2011 18:40:07
Casatorie intre rude... faraway Generalitati 1 10.11.2009 13:27:18
casatoria intre rude vlady Generalitati 5 11.02.2007 14:05:10