Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 13.12.2013, 13:53:36
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
O discutie despre regimul comunist din Romania presupune observarea punctelor tari, dar si a punctelor slabe. Cred ca acum ma incadrez in topic.

Fiind apolitica, trebuie sa observ ca, fiind creat de oameni, comunismul nu avea cum sa fie o oranduire perfecta. Gradul de decadere umana era mai mic comparativ cu ceea ce se petrece in zilele noastre. Exista o mandrie patriotica, Romania era aparata de dusmanii externi. Totusi evenimentul 89 a fost pregatit cu mult timp inainte tot de catre unii...comunisti! Se putea sa fii atat patriot cat si tradator si atunci, dupa cum se poate si acum.

Calitatea umana e in cadere libera. Iar Dumnezeu ingaduie sa existe stapaniri pe masura noastra. Atat meritam si nu mai mult. Cu ce ne ajuta daca explodam? Se vor rezolva toate? Nu. Atunci .

Vrem sa ne redresam? Dumnnezeu tocmai ne ajuta sa nu cadem in lacomie, in mandrie si in nesimtire si sa ne intoarcem fata spre El. Uite-asa cum m-ai apucat de urechi tu pe mine, asa procedeaza si Dumnezeu cand ne facem de cap ca neam. N-avem timp de El? Nici El n-are timp de noi si lasa alte neamuri sa ne robeasca pana ne vine mintea la cap.

Lupta impotriva Bisericii a fost un rau considerabil. Ne arata Dumnezeu cat de grozavi suntem daca incercam sa ne intoarcem impotriva Lui.
Afirmati ca gradul de decadere umana era mai mic in comunism in comparatie cu ziua de azi. Eu cred ca aici va referiti la faptul ca lumea azi e decazuta datorita concubinajului, avortului, homosexualitatii, drogurilor etc.
Dar eu zic ca si in comunism lumea era decazuta datorita crimelor si torturilor din inchisori impotriva adversarilor regimului. Pai un asemenea tratatment de care au avut parte dizidentii, s-a mai pomenit sa existe in ziua de azi? Nu era decadere umana lipsa de iubire pentru oponenti care a dus la crime si torturi? Macar azi nu mai exista asa ceva!
  #232  
Vechi 13.12.2013, 15:38:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Dar eu zic ca si in comunism lumea era decazuta datorita crimelor si torturilor din inchisori impotriva adversarilor regimului. Pai un asemenea tratatment de care au avut parte dizidentii, s-a mai pomenit sa existe in ziua de azi? Nu era decadere umana lipsa de iubire pentru oponenti care a dus la crime si torturi?
Nici asta nu s-a intamplat pe toata perioada celor 50 ani de comunism de la noi, de exemplu.
S-a intamplat la inceputurile regimului comunist, sub control sovietic, pentru a fi siguri ca regimul comunist nu va intampina nici o opozitie mai tarziu.
Ceea ce s-a si intamplat si crimele si torturile au incetat.

Citat:
Macar azi nu mai exista asa ceva!
Pentru ca regimul actual nu intampina nici o opozitie reala.
Crezi ca daca ar exista, n-ar fi lichidata?

De altfel in ultimii 20 ani au fost cateva morti "misterioase" a unor sefi de sindicat, oameni politici, din justitie, etc.

Nu mai e ca in trecut, cu procese, torturi, etc. se lucreaza altfel, discret, eficient si ce e mai important, fara sa se produca martiri.

Iar partea cea mai importanta care o avea in trecut tortura, a fost preluata de coruptie.

A, stiu, esti suparat pe noi, dar ce zici, iti facilitam aia, iti dam aia, hai ca-ti trece.

Pai sunt cateva miii de victime din '89, zeci de mii poate cu rude: parinti, frati, copii, etc. si nici acum nu s-a facut dreptate.

Sigur, comunistii i-ar fi bagat pe toti in puscarie, i-ar fi torturat, trimis la munca fortata si si-ar fi castigat o multime de antipatii si s-ar fi ridicat altii in numele martirilor si tot asa.
Teribil de ineficient, nu se mai procedeaza asa acum.

Acum in schimb se dau bani, o multime de bani si se obtine tacere, discretie.
Celor raniti in '89 si urmasilor celor decedati, li s-au dat bani,
Cand au mai facut scandal, ca ce se aude cu dosarul, cine si de ce, iarasi li s-a mai dat ceva in plus, si iarasi au tacut.
Pe langa ei, au mai fost bagati in galeata cu bani si alte beneficii, mafioti, interlopi, pile politice.
Si uite asa, in loc sa fie un exemplu de dreptate, sacrificiu, au devenit un exemplu de capatuiala si lasitate, asociati cu mafia inclusiv aia politica si un exemplu ca si sangele de nevinovati sau idealisti sau martiri are un pret si poate fi cumparat si inca destul de ieftin pana la urma iar cei care l-au vandut au fost chiar apropiatii lor.

Sau urmareste traiectoria lui Marian Munteanu, de la Piata Universitatii. De la erou, la om de afaceri, unele dubioase, politicin ordinar de mana a doua si in cele din urma un anonimat caldutz.
E drept, nici comunist nu a ajuns (desi a flirtat nitelus cu fostii in haine democratice, acum) dar nici mort, erou care sa le strice planurile.

Deci, ce era cu torturile?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.12.2013 at 16:00:17.
  #233  
Vechi 13.12.2013, 16:34:00
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In primul rand, cei care au adus regimul comunist in Romania au fost (prin acel äcord de procentaj"" semnat pe un petic de hartie in octombrie 1944 la Moscova): I.V.Stalin, Winston Churchill , cu acordul lui F.D.Rooswelt.
Și Stalin cum a ajuns în poziția să poată semna un petec de hârtie? Nu cumva pentru că a avut niște înaintași comuniști care l-au precedat și i-au pregătit terenul? Înaintași printre care foarte mulți au fost evrei; se știe doar că majoritatea celor care au condus inițial pe bolșevici erau dintre evreii comuniști antireligioși în general și anticreștini în special. Știm și că Lenin, pe lângă faptul că era un comunist răzvrătit, era și parțial evreu; dar oare cum și susținut de cine a ajuns Lenin în posibilitatea de a ajunge la putere în Rusia? Și chiar și despre Stalin am auzit că ar fi fost parțial evreu din "poporul ales".
  #234  
Vechi 13.12.2013, 16:48:53
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Editat ...wrong topic :)

Last edited by iuliu46; 13.12.2013 at 17:04:49.
  #235  
Vechi 13.12.2013, 16:50:14
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In primul rand, cei care au adus regimul comunist in Romania au fost (prin acel äcord de procentaj"" semnat pe un petic de hartie in octombrie 1944 la Moscova): I.V.Stalin, Winston Churchill , cu acordul lui F.D.Rooswelt.
Și Stalin cum a ajuns în poziția să poată semna un petec de hârtie? Nu cumva pentru că a avut niște înaintași comuniști care l-au precedat și i-au pregătit terenul? Înaintași printre care foarte mulți au fost evrei; se știe doar că majoritatea celor care au condus inițial pe bolșevici erau dintre evreii comuniști antireligioși în general și anticreștini în special. Știm și că Lenin, pe lângă faptul că era un comunist răzvrătit, era și parțial evreu; dar oare cum și susținut de cine a ajuns Lenin în posibilitatea de a ajunge la putere în Rusia? Și chiar și despre Stalin am auzit că ar fi fost parțial evreu din "poporul ales".
  #236  
Vechi 13.12.2013, 17:08:38
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit O utopie impusa

DESPRE COMUNISM cu Mircea Diaconu si altii care au strabatut epoca - un film cu imagini inedite de arhiva de pe vremea comunismului Ceausescu PCR
https://www.youtube.com/watch?v=QspN7O3w1dU

Spre finalul filmului se vorbeste despre drama femeilor care nu aveau dreptul sa faca avort.
  #237  
Vechi 13.12.2013, 20:13:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Afirmati ca gradul de decadere umana era mai mic in comunism in comparatie cu ziua de azi. Eu cred ca aici va referiti la faptul ca lumea azi e decazuta datorita concubinajului, avortului, homosexualitatii, drogurilor etc.
Dar eu zic ca si in comunism lumea era decazuta datorita crimelor si torturilor din inchisori impotriva adversarilor regimului. Pai un asemenea tratatment de care au avut parte dizidentii, s-a mai pomenit sa existe in ziua de azi? Nu era decadere umana lipsa de iubire pentru oponenti care a dus la crime si torturi? Macar azi nu mai exista asa ceva!
Da, asa cred. Ma refer si la desfranare, avorturi si droguri, dar si la amploarea coruptiei care in timp distruge specificul nostru national. E ca in proverbul ,,Capra sare masa si iada sare casa." Comunismul a fost capra si iada este ,,democratia'' din zilele noastre si care incet, sigur si mai ales discret, produce in timp cel putin la fel de multe victime ca si comunismul devenind o capra mai vicleana decat muma-sa. Asta au prorocit si unii sfinti parinti, dar incepe sa se vada ca este asa.

Cine stapaneste informatia stapaneste situatia. Nu intamplator se pune accent pe informatizare in toate domeniile. Atunci cand tot ce misca e controlat, afli doar ceea ce trebuie sa afli! Fiecare e controlat eficient si discret daca a facut ce trebuia...Pacepa a plecat din tara cand a aflat ca un cineva important se intereseaza cati ani avea... Dupa '89, nu multi opozanti ai regimului au mai avut acest noroc... Daca i-am aduna pe toti, am fi socati si acum. Si cati vor mai fi!

Exista metode moderne de a provoca o moarte ,,naturala'' cu chinuri ,,naturale''. Chiar cu politete!

Estetica uratului ia amploare, fapt observat si in vestimentatie si in comunicare. Se creeaza sanse ca oamenii sa ajunga precum diavolii, dupa cum a prorocit cineva. Numai Dumnezeu ne poate ajuta sa ne pastram pace in suflet si sa nu cadem prada deznadejdii. Traim vremuri de cernere. Daca intelegem ca nu putem sluji la doi domni si nu ne lasam sedusi de avantaje materiale in dauna celor spirituale, atunci suntem pe calea cea buna. Dumnezeu sa ne ajute.
  #238  
Vechi 13.12.2013, 21:59:44
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
DESPRE COMUNISM cu Mircea Diaconu si altii care au strabatut epoca - un film cu imagini inedite de arhiva de pe vremea comunismului Ceausescu PCR
https://www.youtube.com/watch?v=QspN7O3w1dU

Spre finalul filmului se vorbeste despre drama femeilor care nu aveau dreptul sa faca avort.
Drama?!?!??! Niste animale degenerate, mai rau: posedate, asta sunt abortionistele!
  #239  
Vechi 13.12.2013, 22:15:08
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Drama?!?!??! Niste animale degenerate, mai rau: posedate, asta sunt abortionistele!
A se citi "drama". Filmul este interesant ca prezentare, prin multe imagini din acea vreme te face sa te intorci putin in timp. Pana au ajuns la subiectul avorturilor am urmarit cu un oarecare interes. Cand au inceput sa le planga pe bietele femei care nu aveau libertatea sa-si omoare copilul, totul a devenit chinuitor si macabru. Se insista atat de mult pe acest lucru, intr-un mod denaturat. Interzicerea avortului (indiferent din ce considerente) este o latura pozitiva a comunismului.
  #240  
Vechi 13.12.2013, 23:49:04
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

mie mi-a placut documentarul,prezinta ororile comunismului satanist si dictatorial,orice om normal nu are cum sa regrete un sistem satanist,o ciuma rosie,o crima continua.

-teroarea securista si comunista a existat pana in 1989 ,nu cum zice Florinvs care e indobitocit de comunismul satanist

-am gasit pe internet lista securistilor criminali din perioada 1949-1989 care au slujit ciumei rosii,crimei continue:

https://mega.co.nz/#!ANBDiIbQ!agvA92...f00M8I5DC3HJGc


windows print screen

Last edited by antiecumenism; 13.12.2013 at 23:57:37.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Familia in regimul comunist florinbrasov0 Generalitati 40 11.09.2016 23:24:09
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16
Imi cer iertare ca am laudat fostul regim ateisto-comunist mihailt Generalitati 44 29.09.2010 15:33:34
Profetii despre romania IonelS Intamplari adevarate 74 22.09.2010 13:46:09
Materiale despre Romania coralina Generalitati 15 12.10.2009 09:23:01