Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 14.12.2013, 21:02:54
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Nu doar că nu le-a prezentat, dar le sare și le ignoră cu multă nesimțire. Și tot ceea ce a făcut pe acest thread, de când l-a inițiat, nu a fost decât să încerce să justifice practic cele mai criminale regimuri din istorie -- criminale nu doar după nivelul de victime, ci și din punct de vedere spiritual și moral -- cu așa zisele "realizări" materialiste ale acestui regim ilegitim și criminal. Insul vădește încă o dată, din nefericire pentru el, că nu are nici cea mai mică legătură serioasă cu Biserica, că nu este creștin și că face propagandă împotriva poziției Bisericii în această chestiune.
-asa este,eu cred ca masonii,satanistii de orice fel,comunistii care nu se leapada de ratacirea lor,de satanismul lor...trebuie excomunicati,afurisiti,anatemizati....
  #262  
Vechi 14.12.2013, 22:35:04
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
eu cred ca (...)
Iar eu cred că e cazul să mergi să te mai încreștinezi, să te mai mobilezi intelectual, spiritual și moral, și după aceea poate mai stăm de vorbă despre comuniști, masoni etc. Deocamdată ești foarte lipsit de mijloace, și probabil de aceea și faci atâta apel la copy și paste.
  #263  
Vechi 14.12.2013, 23:06:45
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Bă, Florinache, ești de-a dreptul NESIMȚIT! Mă bolșevicule, mă comunistule! Încep chiar să cred că ești "îndobitocit" de comunismul satanist, cum te-a catalogat ciudatul ăsta de "antiecumenism", și îi spun ciudat ca să nu spun că poate nu din vina lui a avut probleme când i s-a făcut alfabetizarea. Mă bolșevicule, mă dar ție chiar nu îți este rușine? Până unde crezi că vei mai înainta cu mârlănia asta comunistă? Șterge-ți Bolșevicule, mă stalinistule, mă NEBOTEZATULE, șterge-ți eticheta aia de "ortodox" și nu îmi mai fă Biserica de ocară, măscărici de comunist ce ești!
Dupa o asemenea postare va mai lasti eticheta de ortodox?
  #264  
Vechi 15.12.2013, 18:46:07
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Pentru colegii "Decebal" si "Antiecumenism": este clar ca avem opinii diferite despre cea a insemnat regimul comunist in Romania in perioada 1964-1989! Nu va condamn pentru opiniile dumneavoastra- chiar daca nu sunt de acord cu ele.
Date care le-am prezentat s-au bazat pe documente si realitati concrete, si pe discutiile cu oameni din Husi care au muncit si trait in RSR in anii 60'-70'-80'.

Si ca sa incheiem oarecum polemica, asa cum dumneavoastra probabil nicioadata nu va veti schimba opiniile, nici eu nu-mi voi schimba opinia.
Daca se poate se incercam sa purtam un dialog civilizat- bazat pe documente si date concrete despre perioada 1964-1989, asa cum a fost ea, cu bune si rele, cu realizari si nerealizari, cu multumirile populatiei in perioada 1964-1981 si nemultumirile populatiei din perioada 1981-1989, m-as bucura!
Daca insa nu se poate si trebuie sa recurgeti la jigniri si insulte, atunci prefer sa nu va raspund.

Pana la urma si aceasta perioada- fie ca ne place sau nu- a facut parte din istoria Romaniei, si trebuie analizata ca atare.
  #265  
Vechi 15.12.2013, 22:00:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Iar eu cred că e cazul să mergi să te mai încreștinezi, să te mai mobilezi intelectual, spiritual și moral, și după aceea poate mai stăm de vorbă despre comuniști, masoni etc. Deocamdată ești foarte lipsit de mijloace, și probabil de aceea și faci atâta apel la copy și paste.
Dar de ce te superi, Decebal, poate pentru ca nu a dat copy/paste din Vocea Rusiei, ca tine?
  #266  
Vechi 15.12.2013, 22:05:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Pentru colegii "Decebal" si "Antiecumenism": este clar ca avem opinii diferite despre cea a insemnat regimul comunist in Romania in perioada 1964-1989! Nu va condamn pentru opiniile dumneavoastra- chiar daca nu sunt de acord cu ele.
Date care le-am prezentat s-au bazat pe documente si realitati concrete, si pe discutiile cu oameni din Husi care au muncit si trait in RSR in anii 60'-70'-80'.

Si ca sa incheiem oarecum polemica, asa cum dumneavoastra probabil nicioadata nu va veti schimba opiniile, nici eu nu-mi voi schimba opinia.
Daca se poate se incercam sa purtam un dialog civilizat- bazat pe documente si date concrete despre perioada 1964-1989, asa cum a fost ea, cu bune si rele, cu realizari si nerealizari, cu multumirile populatiei in perioada 1964-1981 si nemultumirile populatiei din perioada 1981-1989, m-as bucura!
Daca insa nu se poate si trebuie sa recurgeti la jigniri si insulte, atunci prefer sa nu va raspund.

Pana la urma si aceasta perioada- fie ca ne place sau nu- a facut parte din istoria Romaniei, si trebuie analizata ca atare.
Florinvs, unii dintre noi am trait acele timpuri si am simtit pe propria piele ce a insemnat comunismul. Tu ne prezinti un surogat, nu realitatea.
Evident, insultele nu-si au locul pe un forum.
  #267  
Vechi 15.12.2013, 22:47:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Florinvs, unii dintre noi am trait acele timpuri si am simtit pe propria piele ce a insemnat comunismul. .
Da, mai era o tanti de o venerabila varsta, care a avut un loc de munca caldut si capatuita cu o pensie bunicica de pe urma comunistilor, iesita la pensie inainte sa simta muscatura "economiei de piata" si ea tare indignata ca ce greu i-a mai fost ..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #268  
Vechi 15.12.2013, 23:23:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, mai era o tanti de o venerabila varsta, care a avut un loc de munca caldut si capatuita cu o pensie bunicica de pe urma comunistilor, iesita la pensie inainte sa simta muscatura "economiei de piata" si ea tare indignata ca ce greu i-a mai fost ..
Vad ca tu esti mai catolic decat Papa!
Cam cati ani ai trait tu in epoca comunista? Poate vreo 10, nu mai mult.
http://www.ihr-acad.ro/docs/cv_m_banica.pdf
"In prezent, în cadrul Institutului, cercetări dedicate fenomenului pelerinajelor în
România contemporană, sociologia diferenŃei urban/rural și practica religioasă,
prezenŃei religiei în mediul virtual (Internet). " Aceste cercetari explica prezenta ta pe acest forum.


Eu am o pensie de 650 lei.

Last edited by Miha-anca; 15.12.2013 at 23:30:37.
  #269  
Vechi 16.12.2013, 01:19:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Pentru colegul "antiecumenism": daca am o parere contrara fata de a dumneavoastra, daca am prezentat cu date si cifre concrete unele lucruri pozitive si realizari evidente ale perioadei 1964-1989, considerati ca asta este "indobitocire" ?!
Ei, el prefera indobitocirea capitalista, impotriva ei nu a facut niciodata spume la gura ca atunci cand spui cuvantul "comunism" sau derivatele sale.
Nu te poti lega de gusturile omului..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #270  
Vechi 16.12.2013, 01:41:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Eu am o pensie de 650 lei.
Esti sigura?
Cred ca ai vrut sa zici Euro.
Cel putin asa te laudai pe alte topic, ca ai 700euro pensie.

Te-au retrogradat?
Saracuta de tine..

Sau doar "ai uitat" sa o pui la socoteala si pe cea in euro, probabil, ca si mielul bland, sugi de la doua oi, Statul Roman si cel German, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Familia in regimul comunist florinbrasov0 Generalitati 40 11.09.2016 23:24:09
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16
Imi cer iertare ca am laudat fostul regim ateisto-comunist mihailt Generalitati 44 29.09.2010 15:33:34
Profetii despre romania IonelS Intamplari adevarate 74 22.09.2010 13:46:09
Materiale despre Romania coralina Generalitati 15 12.10.2009 09:23:01