Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 09.02.2017, 13:51:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
În opinia celor care au studiat îndeaproape aceasta problema, documentele biometrice reprezintă etapa premergătoare peceții antihristice. E vorba despre ,,numărul de om" al tău, adică CNP-ul din documentele personale. Mântuirea este examenul examenelor. În calea crestinilor din aceste vremuri vor fi atat de multe obstacole încât cei care se vor mântui vor fi putini. Am emoții pentru acest examen și eu, deși nu am carduri cu numele meu.
Toate le ai in schimb in Buletinul tău, inclusiv acel cod personal .
In calea Mîntuirii sunt cu totul alte "obstacole" , faptele si gândurile noastre :)
Ocolim paiul si ne impidicam de buturuga cea de toate zilele , ne ferim de combinații de cifre si de plastice si ne impidicam de impietrirea noastră !
Devenim cu voie , morminte frumos varuite si cam atât!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #592  
Vechi 09.02.2017, 15:49:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, eu recunosc ca sunt mormant varuit in fata lui Dumnezeu. Ma straduiesc sa inlatur varul, astfel incat sa mi se vada toate defectele acum. Daca se vad acum, poate ma trage si pe mine cineva de maneca sa ma indrept. Iau ca reper scrierile Sfintilor Parinti.

Se insista din ce in ce mai putin asupra mantuirii, in ultimul timp. Ni se creeaza impresia ca mantuirea e usor de obtinut, că ni se cuvine, indiferent ce facem si ca putem largi noi insine portile Raiului, ca sa încapă toti. Nu e așa. Pe masura ce constientizez cat de greu este sa ne mantuim, imi dau seama ca numai mila lui Dumnezeu mă poate ajuta.
Reply With Quote
  #593  
Vechi 09.02.2017, 15:52:26
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Da, eu recunosc ca sunt mormant varuit in fata lui Dumnezeu. Ma straduiesc sa inlatur varul, astfel incat sa mi se vada toate defectele acum. Daca se vad acum, poate ma trage si pe mine cineva de maneca sa ma indrept. Iau ca reper scrierile Sfintilor Parinti.

Se insista din ce in ce mai putin asupra mantuirii, in ultimul timp. Ni se creeaza impresia ca mantuirea e usor de obtinut, că ni se cuvine, indiferent ce facem si ca putem largi noi insine portile Raiului, ca sa încapă toti. Nu e așa. Pe masura ce constientizez cat de greu este sa ne mantuim, imi dau seama ca numai mila lui Dumnezeu mă poate ajuta.

Problema e ca nu se insista asupra mantuirii,ci asupra cipurilor si a acestui Sinod!am mai spus:citind pe cativa din marii duhovnici,au spus ca va fi un sinod in care toate religiile lumii se vor uni intr-una.Dar este acesta acel Sinod?doar ptr ca s-au ridicat cativa inseamna ca e bine?discernerea e un dar al Duhului Sfant.Oare cati avem discernere?Luam totul ca atare ptr ca cutare sau cutare a spus.
Reply With Quote
  #594  
Vechi 09.02.2017, 16:38:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nouneim Vezi mesajul
Problema e ca nu se insista asupra mantuirii,ci asupra cipurilor si a acestui Sinod!am mai spus:citind pe cativa din marii duhovnici,au spus ca va fi un sinod in care toate religiile lumii se vor uni intr-una.Dar este acesta acel Sinod?doar ptr ca s-au ridicat cativa inseamna ca e bine?discernerea e un dar al Duhului Sfant.Oare cati avem discernere?Luam totul ca atare ptr ca cutare sau cutare a spus.
Să avem ochii cât cepele! Nu ne anunță nimeni în mod oficial când se întâmplă așa ceva. Ca orice trădare, se lucrează în ascuns. Citeste ce s-a întâmplat azi la Schitul Râdeni. Și la Manastirea athonita Efsigmenu.
Reply With Quote
  #595  
Vechi 09.02.2017, 17:55:07
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Deo gratias!

Marire Tie, Doamne!
Furunculul schismatic de la Radeni va fi excizat, daca e adevarata stirea postata de saitul ala de mizerie:

https://saccsiv.wordpress.com/2017/0...oan-sismanian/
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #596  
Vechi 09.02.2017, 17:55:38
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Să avem ochii cât cepele! Nu ne anunță nimeni în mod oficial când se întâmplă așa ceva. Ca orice trădare, se lucrează în ascuns. Citeste ce s-a întâmplat azi la Schitul Râdeni. Și la Manastirea athonita Efsigmenu.
Da,am vazut si la stiri.Dar nu sunt in masura sa comentez atat timp cat nu am facut nimic ptr a ma indrepta,ptr a ma apropia de Ziditor.Nu ma pot compara cu crestinii primelor secole,care aceia cand vedeau o erezie sau o tulburare imediat sareau.
Reply With Quote
  #597  
Vechi 09.02.2017, 18:13:30
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Schisma trebuie eliminata. Cu blindete si femritate, in respectul deopotriva al Legii si legilor, oamenii aceia trebuie tratati ca niste bolnavi spiritual. Izolati si impiedicati de a mai disemina sporii schismei si ereziei eclesiologice antiierarhice.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #598  
Vechi 09.02.2017, 19:01:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Schisma trebuie eliminata. Cu blindete si femritate, in respectul deopotriva al Legii si legilor, oamenii aceia trebuie tratati ca niste bolnavi spiritual. Izolati si impiedicati de a mai disemina sporii schismei si ereziei eclesiologice antiierarhice.
Si daca afli la Judecata ca ei sunt cei sanatosi spiritual, ce faci?
Reply With Quote
  #599  
Vechi 09.02.2017, 19:10:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nouneim Vezi mesajul
Da,am vazut si la stiri.Dar nu sunt in masura sa comentez atat timp cat nu am facut nimic ptr a ma indrepta,ptr a ma apropia de Ziditor.Nu ma pot compara cu crestinii primelor secole,care aceia cand vedeau o erezie sau o tulburare imediat sareau.
Cei din primele veacuri nu faceau prea multa teorie. Ei aplicau teoria. ,,Da", era ,,da", iar ,,nu" era ,,nu". Nu cautau sa-i faca parte dreapta si lui Dumnezeu si celui rau, cum fcem noi. Ecumenismul cam cu asta se ocupa. Cei care au curajul sa fie crestini asemenea celor din primele veacuri au sanse de a se mantui, chiar daca vor fi inchisi sau dati afara din manastiri. Cand jertfesti totul pentru Hristos, se apropie Dumnezeu de tine, daca tu nu te-ai apropiat prin nevointe de El. Iar frica e de la cel rau.
Reply With Quote
  #600  
Vechi 09.02.2017, 19:38:30
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Se spune că repetiția ar fi mama învățurii. Propun să mai ascutăm încă o dată cum ar trebui să se comporte adevărații creștini și cum trăiau creștinii primelor veacuri:

https://www.youtube.com/watch?v=FS-_3JcP84Y

https://www.youtube.com/watch?v=0VtX7Tw_9Qk
Reply With Quote
Răspunde