Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2019, 13:51:18
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit Vrea sa se termine - Nu vad nici o iesire

Va rog din suflet pe cei slabi de inger - nu vreau sa va incarc cu trairile mele. Indreptati-va privirea spre alte postari mai pozitive.

De cam 1 an si ceva frecventez una din manastirile din Bucuresti. Am un duhovnic pe care il ascult. Ma spovedesc, ma impartasesc, am un loc de munca. Mama este alaturi de mine cu tatal meu nu mai vorbesc. Imi doresc din toata inima mea sa vorbesc cu oamenii, cu cei de un crez ca si mine, crestini ortodocsi insa nu reusesc. Sunt singur de atatia ani si simt ca nu mai pot sa vad nimic la orizont. Ma simt manipulat, ma simt mintit. Nu stiu ce sa fac. Este realitatea chiar atat de crunta? Nu mai pot de singuratate... Daca ii spun asta imi spune sa zic multumesc ca am un duhovnic si ca il am pe Dumnezeu... Am ajuns sa ma simt ca o carpa in voia sortii...cum ar trebui sa ma raportez la duhovnic? Dar la cei de la munca?

Am mai avut perioade in care am avut ganduri de sinucidere, insa acum mi se pare ca sunt din ce in ce mai aproape de concluzia ca viata nu merita traita. Gandul la iadul vesnic? Ma lupt cu propriile mele ganduri de necredinta...credinta mi-e slaba si nu stiu ce sa zic in legatura cu asta...l-am intrebat daca sa merg la ASCOR ca poate reusesc sa leg prietenii cu cei de acolo si mi-a zis ca nu, ca o sa te certi cu ei. Nu stiu daca o spune ca sa ma tina departe de oameni sau ca sa ma protejeze. Nu stiu ce sa fac. Nu stiu care este adevarul. Ma simt manipulat si simt ca sinele meu nu mai exista. Nu mai pot.... In acelasi timp ma simt foarte prost pentru ca este un nimic ce traiesc eu, insa stiu ca alti oameni au probleme mult mai mari decat mine, insa nu suntem toti la fel...nu stiu ce sa fac. Ma gandesc ca vor sa ma manipuleze ca sa scape de mine, in sensul in care sa ma imbolnaveasca de cap si sa ma autodistrug....nu stiu ce vor cu mine. Am avut o personalitate mai rebela pentru ca am fost rasfatat cand am fost mic si acum acomodarea la noua realitate e foarte grea insa eu nu mai pot si ma gandesc sa imi pun o sfoara de gat insa imi e frica si nu vrea sa o fac pe mama sa sufere. Imi doresc sa stau de vorba cu cineva...sa imi fac un prieten, insa sunt asa un caracter ciudat incat nu stiu cine m-ar putea accepta si intelege. Ma gandesc sa-mi schimb duhovnicul...dar poate problema nu e acolo...nici nu stiu....

Am ganduri chinuitoare in care vad o batranete plina de suferinta si de singuratate si ma gandesc...la ce bun totul....e chinuitor...ma gandesc sa se termine.

Duhovnicul meu nici nu sta de vorba cu mine. Asculta plictisit ce am de spus cu un aer de "iar a venit asta la mine si nu mai termina o data".....si cam asta este tot. Imi zice hai mai repede ca sunt si altii la rand, desi incerc sa-i citesc de pe telefon ce am de spus si cand il intreb de un feedback imi zice hai termina si iti zic la sfarsit. Inteleg ca nu ii pasa...dar ma gandesc ca asa sunt toti si apoi...ma gandesc ce am de facut?

Nu am nici o multumire, nimic. Cariera zero, sunt singur, financiar traiesc de pe o zi pe alta....social ma degradez pe zi ce trece...

Last edited by ioan89; 04.06.2019 at 20:33:44.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2019, 21:10:29
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Am ganduri chinuitoare in care vad o batranete plina de suferinta si de singuratate si ma gandesc...la ce bun totul....e chinuitor...ma gandesc sa se termine.

Duhovnicul meu nici nu sta de vorba cu mine. Asculta plictisit ce am de spus cu un aer de "iar a venit asta la mine si nu mai termina o data".....si cam asta este tot. Imi zice hai mai repede ca sunt si altii la rand, desi incerc sa-i citesc de pe telefon ce am de spus si cand il intreb de un feedback imi zice hai termina si iti zic la sfarsit. Inteleg ca nu ii pasa...dar ma gandesc ca asa sunt toti si apoi...ma gandesc ce am de facut?

Nu am nici o multumire, nimic. Cariera zero, sunt singur, financiar traiesc de pe o zi pe alta....social ma degradez pe zi ce trece...
Scopul vietii nu e bunastarea, ci invierea! Asta e valabil pentru oricine este botezat in numele lui Iisus Hristos.

Problema pe care eu o vad din cuvintele tale este ca esti vesnic nemultumit si din asta faci o problema continua.
Va trebui sa te schimbi prin reorientarea gandurilor tale; pentru asta compara-te cu cei mai nenorociti din cei pe care-i intalnesti zilnic, ca sa vezi cum te-a binecuvantat Dumnezeu si sa-I multumesti.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.06.2019, 00:36:09
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Ioan.....Toate aceste probleme sunt doar in mintea ta,ele defapt nici nu există.Sunt doar proiecții ale nemulțumirilor si așteptărilor tale,critici ale celor din jur si faptul ca dorești o aliniere cu cotidianul.Cum am mai tot spus,atât acelor cu situații ca a ta cat si din experiența proprie....Trebuie să ne oprim puțin si să ne axam exact pe prezent ,sa lasam in urmă eșecurile si sa nu mai ne facem tot felul de planuri care nu coincid cu necesitățile noastre,sa scăpăm de acest veșnic sentiment de vinovăție si inutilitate ,sa nu ne mai comparăm cu ceilalți sau sa dorim atingerea realizărilor acestora,sa iesim din mediile care ne crează stres constant si nu ne Sunt benefice.E timpul autoanalizei si introspecției.Trebuie să vedem cine suntem,ce vrem si ce putem.Sa lăsăm tot ce ne împiedică să fim ce dorim in urmă.Si clar trebuie sa luptăm,Nu mai avem voie să ne plângem,sa ne victimizam si sa tot cautam refugii si justificări.Gata!Hai sa infruntam totul si sa iesim din mizeria care ne înconjoară.Ioane...Alții au reușit.Poti si tu!
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.06.2019, 00:48:30
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Ioan gandeste-te si la ideea cu grupurile de sustinere .
Am scris aici:
https://www.crestinortodox.ro/forum/...445#post664445

Dumnezeu sa iti ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.06.2019, 19:14:05
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit Relax!.. and Love.

Ioane89, păi în 89 am cucerit libertatea, acum în 26mai2019 am învins psdismul, deci am ieșit din satanism.
Acuma când ar trebui să ne bucurăm însfârșit de victorie tu vrei să ratezi momentul ca să te dai cu sfoara, danga langa, balanga? Tu știi cât ne-am luptat pentru libertatea asta spirituală? 70 de ani. A fost frig, a fost teroare, a fost foame, a fost urât, a fost rău. Acum însfârșit am învins. Acum e bine! Ce te sperie atât de rău? Ioane, Relax!!!

Ești singur? Prea singur? O să fi și mai singur? Relax!
Ești la periferia societății? Lumea te exclude tot mai mult? Relax!
Ești sărac? Simți că ești ratat și că vei fi tot mai ratat? Relax!
Ți se pare că nu te mai alintă nimeni? Toți vor să scape de tine? Relax!
Păcătuiești prea des, prea mult, prea tare? Relax!

Din ce scrii se vede că ești un om sincer, cinstit, capabil, credincios, bun, dar ești cam prea pesimist. Mereu pui răul înainte și nu se poate. Deci te deprimi singur când ar trebui să vezi lucrurile în lumina lor adevărată. Întâi de toate ești un om liber. Apoi un om credincios deci fericit. Știu că toți te abuzează și că te terorizează și orice te sperie dar cu asta e de luptat. Să nu fim și noi ca alții doar niște teroriști împuțiți. Trebuie să iubim. Să ne iubim între noi. Iar iubirea e sfântă, e dreaptă, e curată, bună. Iubirea lui Dumnezeu e milostivă. Deci are milă de noi când suntem la greu, la ananghie, în situație dificilă. El nu ne lasă. Ne scapă din orice. Deci de ce trebuie să te deprimi când poți să strigi după El: ''Doamne am probleme, te rog fă cumva să scap de ele.'' Ce e așa de greu? Totul e să crezi și să te relaxezi.

Deci se poate să vezi viața mai în roz dacă vrei. Trebuie să vrei. Dacă vrei cu adevărat o să și poți. Domnul e cu noi, lângă noi. Ajută pe orice copil, pe orice om, doar pentru că-i cere. Trebuie să-ți dai seama că El chiar ne iubește cu adevărat. Nu ne minte! Popii, slujitorii, mai mint, te mai duc cu zăhărelul, au alte interese dar sfinții nu mint, te ajută, te mântuie, te scapă de complexe, de griji, de probleme, de pesimism, de neputină, sfântul te face fericit, îți devine prieten.

Găsește-ți niște sfinți care să-ți fie mai apropiați. Stai cu ei de vorbă, roagă-te lor și o să vezi cum trec toate problemele și cum îți dispare groaza.

Deci vezi că în 89 s-au jertfit mulți români și mulți tineri credincioși pentru libertate, pentru o viață mai bună. Nu-i dezamăgi! Și-au dat viața pentru noi, pentru ca noi să ne bucurăm de libertate și nu ca să ne dăm cu sfoara ca proștii. Există hilintă! Și eu am avut tentative de suicid dar m-a scăpat Dumnezeu de ele. Păi dacă treci dincolo și situația devine și mai grea ce faci? Dacă problema rămâne și n-ai rezolvat nimic fugind de răspundere, fugind de Dumnezeu?

Lasă-te în voia Lui! Acceptă ceea ce nu poți schimba la alții și roagă-te să te ajute Dumnezeu să schimbi ceea ce poți la tine. Te-aș sfătui să mai bei din când în când o bere sau niște pahare cu vin. Poate te mai relaxezi și te înveselești. Găsești pe net atâtea glume. Nu vedea totul negativist și melodramatic. Fii bun cu tine, nu-ți fă rău.

Deci Relax!!... și nu-L lepăda pe Dumnezeu. Și El e sincer și cinstit așa ca tine, nu fi trist dacă te iubește și te ajută gratis.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 05.06.2019 at 19:28:35.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.06.2019, 19:27:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
... Imi doresc din toata inima mea sa vorbesc cu oamenii, cu cei de un crez ca si mine, crestini ortodocsi insa nu reusesc. Sunt singur de atatia ani si simt ca nu mai pot sa vad nimic la orizont.....
Se pare ca ai dorinte foarte pregnante, ai si pretentii, dac ce faci tu ca sa ti le implinesti?
Ai mai jos un mesaj din care poti sa tragi niste invataminte, pentru ca viata ta este in mainile tale; tu trebuie sa actionezi ca sa implinesti dorintele tale si sa prinda viata ceea ce doresti.

https://www.crestinortodox.ro/forum/...448#post664448

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
... Mama este alaturi de mine cu tatal meu nu mai vorbesc. ....
Ce s-a intamplat de nu mai vorbesti cu tatal tau?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 05.06.2019 at 19:30:40.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.07.2019, 00:30:45
anne77 anne77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Sunt foarte multi oameni in situatia ta. Trebuie doar sa-i gasesti si sa te integrezi intr-un grup. In ziua de astazi, sunt atatea canale de comunicare incat chiar nu pot sa inteleg cum ai de gand sa te dai batut pentru un lucru asa marunt.
__________________
Proprietar magazin de cafea Lavazza
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare