Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.05.2011, 11:58:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Este un pacat, cum spune BOR si ierarhii ar trebui sa aiba mai multa fermitate. Dar din mila ii pastreaza pe acesti preoti, ar trebui sa-i avertizeze prima data si apoi daca se repeta sa fie caterisiti. Si eu cand nu eram credincios tot la un astfel de preot am ajuns.
Nu zic ca ar trebui caterisiti.
Dar mila ar trebui indreptata mai mult spre bietii oameni care alearga spre orice mincinos.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.05.2011, 15:18:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Probabil ar trebui sanctionat mai intai cu avertisment si abia la a doua abatere caterisit.

Desi nu cred ca nici de la prima abatere n-ar fi o mare pierdere ca si slujire in Biserica, m-ar mira sa fie singura deprindere neortodoxa.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.05.2011, 16:58:54
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

1. "Decartarea" la episcop are vreo legătură directă cu cazul pomenit aici?
Și ce înseamnă "decartare" (punerea pe masă a unor cărți de joc, vomitare, vărsătură)?
Și dacă "decartarea" înseamnă (și) mită, înseamnă că prea mult cerem de la onestitatea noastră! Prea stăruie voci să afirme / să susțină coruptibilitatea episcopilor. De parcă gurile lor plămădite pe un trunchi aproximativ uman, "cu spirit dezinteresat și obiectiv", chiar ar ști ce înseamnă Biserică și mai ales, Biserica Ortodoxă Română!

Smerenia, nu e, din păcate, la îndemâna "orișicui"... Dar se pare că nici o elementară lecție de sofistică...

2. Caterisirea nu intră în atribuțiile noastre. Lăsați celor în drept și iubire acest drept și dispoziție de a împlini dreptatea și iubirea lui Hristos, precum aceasta: "Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul." (Evanghelia după Ioan, XIII, 34).

Doamne ajută!

P.S. Fermitate DA, dar NU fără iubire!

Doamne, iartă-mă, chiar nu e nimeni părinte (tată / mamă) pe aici!?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 17.05.2011 at 17:17:10.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.05.2011, 18:03:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Probabil ar trebui sanctionat mai intai cu avertisment si abia la a doua abatere caterisit.

Desi nu cred ca nici de la prima abatere n-ar fi o mare pierdere ca si slujire in Biserica, m-ar mira sa fie singura deprindere neortodoxa.
avertisment sa fie. fie el si doar verbal.
dar BOR trebuie sa atitudine impotriva acestei practici.
aceasta atitudine sa fie gandita chiar ca o campenie publicitara. astfel incat sa-si atinga scopul.
pana la urma conteaza mai putin ce pedeapsa primesc cei vinovati, mai importanta este informarea oamenilor.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.05.2011, 18:12:11
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
avertisment sa fie. fie el si doar verbal.
dar BOR trebuie sa atitudine impotriva acestei practici.
aceasta atitudine sa fie gandita chiar ca o campenie publicitara. astfel incat sa-si atinga scopul.
pana la urma conteaza mai putin ce pedeapsa primesc cei vinovati, mai importanta este informarea oamenilor.
Amin!
Cu amendamentul că nu pedeapsă e ce trebuie să fie, ci canon, medicament potrivit sufletului său și mai ales, celor din jur...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.05.2011, 18:33:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Amin!
Cu amendamentul că nu pedeapsă e ce trebuie să fie, ci canon, medicament potrivit sufletului său și mai ales, celor din jur...
poate cateva luni la o manastire de penitenta ar fi binevenite ...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.05.2011, 18:39:02
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
poate cateva luni la o manastire de penitenta ar fi binevenite ...
Necesar, dar ca să fie suficient va ști doar cel care l-a hirotonit sau îl păstorește...


P.S. Dumitrule, chiar știi ce vorbești, sper că vei reveni unde trebuie, îmi place felul tău de-a vorbi (gândi).
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.05.2011, 19:23:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Necesar, dar ca să fie suficient va ști doar cel care l-a hirotonit sau îl păstorește...


P.S. Dumitrule, chiar știi ce vorbești, sper că vei reveni unde trebuie, îmi place felul tău de-a vorbi (gândi).
corect! cel ce l-a investit, tot acela sa-l si pedepseasca ... sau sa-i dea canon :)

e ... lasa ca ca sunt destiu care cred ca nu stiu pe ce lume traiesc ... poate au dreptate, nu stiu.

apropo de "unde trebuie" ... este in numarul curent al revistei Lumea Credintei, un articol despre Man. Stanisoara si Staretul de acolo, Protosinghel Laurentiu.
articolul nu este foarte spectaculos, dar locurile acelea si mai ales oamenii de acolo ... sunt pur si simplu spectaculosi.
de obicei nu caut astfel de reviste, dar cand am zarit chipul parintelui pe coperta ... am cumparat-o aproape instinctual.
ar fi bine sa citesti articolul ... dar si mai bine ar fi sa te duci acolo.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.05.2011, 20:49:13
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
apropo de "unde trebuie" ... este in numarul curent al revistei Lumea Credintei, un articol despre Man. Stanisoara si Staretul de acolo, Protosinghel Laurentiu.articolul nu este foarte spectaculos, dar locurile acelea si mai ales oamenii de acolo ... sunt pur si simplu spectaculosi. de obicei nu caut astfel de reviste, dar cand am zarit chipul parintelui pe coperta ... am cumparat-o aproape instinctual.
ar fi bine sa citesti articolul ... dar si mai bine ar fi sa te duci acolo.
Nu am posibilitatea să cumpăr lumea credinței de unde locuiesc eu... Ai putea să-mi spui cuprinsul materialului sau cum aș putea să-l "văd" pe net?

Oricum, "cand am zarit chipul parintelui pe coperta ... am cumparat-o aproape instinctual." îmi spune că ești bine. Și în consecință, Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.05.2011, 21:15:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Nu am posibilitatea să cumpăr lumea credinței de unde locuiesc eu... Ai putea să-mi spui cuprinsul materialului sau cum aș putea să-l "văd" pe net?

Oricum, "cand am zarit chipul parintelui pe coperta ... am cumparat-o aproape instinctual." îmi spune că ești bine. Și în consecință, Doamne ajută!
vorbeste despre istoricul manastirii, despre vietuitori, dar si un interviu cu parintele staret.
este un om al pacii, care te cucereste imediat.
pe coperta este poza dansului si este redat un raspuns dat in interviu: "Dumnezeu este un Tata fericit!" ...

as fi dorit mai multe poze ... l-am revazut
pe pr Spiridon, pe care il cunosc ... ahaaaaa ...eu eram acolo ca pelerin, iar el era ca muncitor, Costel se recomanda, punea faianta si gresie.
anul urmator l-am regasit tot acolo ... era fratele Constantin ...
acum dupa multi ani este parintele Spiridon...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deschiderea cartii Eliana Generalitati 6 08.10.2010 16:34:16
deschiderea cartii in biserica ingerul_pazitor Generalitati 9 07.08.2010 10:02:17
Studiul Bibliei patinina34 Despre Sfanta Scriptura 23 30.09.2009 12:18:47
Autenticitatea Bibliei Florin-Ionut Generalitati 17 16.08.2008 13:50:56
deschiderea cartii sfinte lory_rose Generalitati 12 14.05.2007 23:08:34