Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.01.2008, 22:02:27
yuriko yuriko is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

Cel ce iubeste pe tatã ori pe mamã mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeste pe fiu sau pe fiicã mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine. Si cel ce nu-si ia crucea si nu-Mi urmeazã Mie nu este vrednic de Mine" (Matei 10, 37-38).

IUBIREA MANTUITORULUI SI A TATALUI CERESC este mult peste puterile noastre de a intelege, cel mai important este sai iubim si noi pe ei, dar aceasta iubire fata de ei trebuie sa fie deosebita, pentru ca altfel iubim pe parinti, altfel pe sot si altfel pe copii nostrii, deci iubirea este de mai multe feluri. Iar "crucea "este viata pe care o ducem cu totii pe acest pamant datorita pacatelor noastre.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.01.2008, 11:33:32
Estera Estera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2008
Mesaje: 1
Implicit

Ce poate sa faca o fata atunci cand ii place de un baiat credincios? E mai bine sa-i spuna, sau mai bine sa mai astepte, sa se roage?
In cazul in care ii spune: Ce poate face atunci cand raspunsul nu e tocmai cel asteptat.. adica baiatul ii spune ca nu are aceleasi sentimente pentru ea?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.01.2008, 12:02:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Estera - ce trebuie sa faca o fata in acest caz? Sa se uite pe sine, ca sa se poata umple de celalalt sau sa aiba posibilitatea de a vietui in celalalt. Si fiind insotita de acesta uitare de sine sa-i marturiseasca ca-l iubeste. Degeaba te rogi, daca si in rugaciune nu te vezi decat pe tine, sau nu vezi decat interesle tale. Iar daca nu ai primit raspunsul afirmativ, eu zic sa mai incerci, macar o data. Suntem insositi de prea multe nuante si nu vedem esentialul. Daca nu are ochi sa vada, e mai bine pentru tine un raspuns negativ, decat sa petreci cu un orb o viata.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.01.2008, 13:20:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Interesant ca Domnul Hristos a spus


„Cel ce iubeste pe tatã ori pe mamã mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeste pe fiu sau pe fiicã mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine. Si cel ce nu-si ia crucea si nu-Mi urmeazã Mie nu este vrednic de Mine" (Matei 10, 37-38).



Deci nu se refera la sot sau sotie. Cred ca adevarata iubire pentru tovarasul de viata nu trebuie sa fie mai mare ca cea pentru Domnul Hristos dar trebuie sa fie o lupta continua, asemenea iubirii pentru Hristos si pentru semeni.
daca itzi indreptzi in textul citat atentzia bine infipta catre cuvantul vrednic poate ca vom pricepe sensul shi rolul sau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.01.2008, 14:11:31
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de yuriko
Sentimentul de iubre fata de o persoana(adica baiat sau fata) e diferit fata de o persoana la alta. Cu totii stim daca am iubit vreodata cu adevarat pe cineva ce sentiment frumos este. VOI ce parere aveti despre acest sentiment, trebiue aratat, impartasit, spus? sau pur si simplu nu ne exteriorizam
Eu zic ca respectul unul fata de altul e mai puternic decit iubirea.
Stiu persoane care mereu isi spun "te iubesc" si in lume o jigneste sa mai slabeasca putin.
Nu e prea bine sa te exteriorizezi ca si-o ia in cap, cu cit mai putine vorbe cu atit mai bine arata-i prin fapte iubirea.
Stai un pic, iubirea nu inseamna sa spui un "te iubesc" anemic, fara sa dovedesti. Asa si eu pot sa spun cuiva "te respect enorm" si pe la spate sa spun vrute si nevrute. In plus, respectul se naste din iubire, deci nu cred ca respectul e mai important;
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.01.2008, 02:47:43
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de yuriko
Sentimentul de iubre fata de o persoana(adica baiat sau fata) e diferit fata de o persoana la alta. Cu totii stim daca am iubit vreodata cu adevarat pe cineva ce sentiment frumos este. VOI ce parere aveti despre acest sentiment, trebiue aratat, impartasit, spus? sau pur si simplu nu ne exteriorizam
Eu zic ca respectul unul fata de altul e mai puternic decit iubirea.
Stiu persoane care mereu isi spun "te iubesc" si in lume o jigneste sa mai slabeasca putin.
Nu e prea bine sa te exteriorizezi ca si-o ia in cap, cu cit mai putine vorbe cu atit mai bine arata-i prin fapte iubirea.
Stai un pic, iubirea nu inseamna sa spui un "te iubesc" anemic, fara sa dovedesti. Asa si eu pot sa spun cuiva "te respect enorm" si pe la spate sa spun vrute si nevrute. In plus, respectul se naste din iubire, deci nu cred ca respectul e mai important;
Respectul din cite imi dau seama nu poti sa-l spui ci il dovedesti.
De ex daca ai un sot care te ajuta la toate eu asta il consider respect.
Ii pare rau de tine nu sta citeste ziarul sau se uita la tv si te asteapta sa termini treaba sa vii mai repede in pat,lucreaza cot la cot cu tine. Imparte responsabilitatile familiei cu tine atunci cum sa nu iubesti asa un om? Vine la timp acasa si inca cu un buchet de flori in mina :)il iubesc si daca e chiar mai urit:D:D
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.01.2008, 15:54:59
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Nu intodeauna e bine sa te iubeasca oamenii. Te iubesc si orbiti fiind de aceasta iubire egoista te pun pe tine inaintea Lui Hristos, chiar a duhovnicului. Cu timpul pare ca aceasta iubire ii ajuta atat de mult incat incep sa ceara drepturi. Cand nu le primesc, se supara, se nemultumesc ba incep sa urasca. Vede lucrurile intr-o lumina noua, nebanuita pana atunci. Iubirea trebuie sa se manifeste in primul rand prin rugaciunea unuia pentru altul si nu un mod de rugaciune pentru a II arata Lui Hristos ce are de facut cu cel pe care il iubim. Ci o rugaciune care sa inmulteasca iubirea si sa ne faca partasi la suferintele aceluia, astfel cerem izbavire ca pentru noi insine. Aceasta este adevarata iubire.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.01.2008, 20:58:08
yuriko yuriko is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Estera
Ce poate sa faca o fata atunci cand ii place de un baiat credincios? E mai bine sa-i spuna, sau mai bine sa mai astepte, sa se roage?
In cazul in care ii spune: Ce poate face atunci cand raspunsul nu e tocmai cel asteptat.. adica baiatul ii spune ca nu are aceleasi sentimente pentru ea?
Parerea mea este: sa il lasi sa te vada el pe tine. Atunci cand doua persoane se iubesc sau mai bine zis se plac, se cauta reciproc, unul pe altul daca nu prin cuvinte, prin priviri; iar in momentul ala si simti atunci ca te vrea langa el ajutati. Iar daca vezi ca el nu da nici o importanta la ce ii dai tu de inteles, si mai ales iti zice in fata asta, cel mai bine ar fi sa lasi viata sa curga de la sine. Nu are rost sa suferi ptr cineva care nu iti impartaseste sentimentele, nu este constient de ceeea ce pierde. :D Si cu siguranta intr-o zi vei fi cu cineva care te va pretui asa cum esti tu:rolleyes:

DOAMNE AJUTA!!!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.01.2008, 21:07:34
yuriko yuriko is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

Oameni buni! Acest sentiment de iubire ne-a fost daruit de catre Tatal Ceresc ca un mod de a ne aduce aminte de El,la fel ca si mania, ura, egosimul, durerea sufleteasca si cea trupeasca, etc. acestea au fost puse in noi de la zamislire si sunt incercarile pe care ni le da Domnul in aceasta viata. Iar iubirea este un fel de jertfa suprema a omului ptr cei dragi dar in special trebuie sa fie ptr. Mantuitorul Hristos asa cum a facut el ptr noi.Deci in concluzie nu va opriti din a iubi, dar nu uitati de Dumnezeu caci nici El nu ne uita pe noi cand ne rugam.


DOAMNE AJUTA
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.01.2008, 21:18:02
yuriko yuriko is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Nu intodeauna e bine sa te iubeasca oamenii. Te iubesc si orbiti fiind de aceasta iubire egoista te pun pe tine inaintea Lui Hristos, chiar a duhovnicului. Cu timpul pare ca aceasta iubire ii ajuta atat de mult incat incep sa ceara drepturi. Cand nu le primesc, se supara, se nemultumesc ba incep sa urasca. Vede lucrurile intr-o lumina noua, nebanuita pana atunci. Iubirea trebuie sa se manifeste in primul rand prin rugaciunea unuia pentru altul si nu un mod de rugaciune pentru a II arata Lui Hristos ce are de facut cu cel pe care il iubim. Ci o rugaciune care sa inmulteasca iubirea si sa ne faca partasi la suferintele aceluia, astfel cerem izbavire ca pentru noi insine. Aceasta este adevarata iubire.
Din ce ai sris tu eu cred ca tu esti o persoana credincioasa, dar daca ai iubit vreodata pe cineva infara de parinri, frati si alte rude ti-ai fi dat seama ca ai iubirea eate total alata ptr fiecare dintre ei. In mare parte ai dreptate dar ai omis un lucru si anume: daca iubesti cu adevarat nu trebuie sa te astepti la nimic de la cealalta persoana, decat sa iti impartaseasca acelasi sentiment si sa speri ca e macar la jumatate din intensitatea pe care o ai tu fata de el. Si sa nu uitam un lucru, intr-o relatie intotdeauna este cineva care iubeste mai mult.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre iubire Dobra Daniela Generalitati 34 27.04.2012 10:42:01
Despre iubire loboandrei Generalitati 20 03.11.2011 18:42:32
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
Povesti de iubire Laurentiu Generalitati 119 05.03.2009 20:50:41