Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2008, 11:45:52
Indraznetul Indraznetul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2008
Mesaje: 1
Implicit

Salarul preotilor, stati nu sariti, nu ma refer la cei care au, ci la cei care sunt la tara in localitati mici unde salarul nu poate fi sustinut de credinciosi, ei ce fac? Cu 3-4 milioane care le da statul roman cum sa intretii o familie, ce demnitate are acel om pentru care munceste sotia undeva la oras sau mai rau in strainatate pentru a intretine familia. Cum intra acel om cu sufletul impacat in sfanta biserica cand stie ca nu are cum sa-si sustina familia. Stiu sunt multi cei care vor zice : "Ce mha, nu au destule case, masini si apartamente, nu ei fac trafic cu masini si altele???". Da fratilor, sunt si din astia dar exista si cealalta parte a medaliei si nu sunt putini. Sunt cei care nu au posibilitatea sa mai munceasca si altceva pe langa preotie pentru ca nu au unde, sunt zone defavorizate unde ce ar putea face preotul? Decat daca ar vinde la un bar, sau sa fure, sa dea in cap. Probabil ca asta ne-ar placea sa vedem. Va rog sa fiti de acord cu mine ca salarul pentru preoti la fel ca si pentru alti bugetari ar trebui sa fie integral de la stat, nu sa umilim oamenii in ultimul hal. Din pacate preotii care au "salarul intreg" si peste, nu sunt ingrijorati si nu incearca sa faca nimic pentru colegul(colegii) cu care au stat 9 ani (5 seminar+4 facultate) sau 4 ani (in cazul facultatii) in aceeasi banca si au mancat acelasi codru de paine, ca si adevaratii fratii. Este un mare pacat pentru ca si acesti oameni au dreptul la un trai demn, in fata lui Dumnezeu suntem egali, insa unii dintre noi uita acest lucru. Macar sa fie lasati sa predea in scoli ca sa mai castige si ei un banut, ma refer la cei care au nevoie cu adevarat. Ar fi o dezbatere mediatica interesanta nu credeti? Din pacate nimeni nu e interesat. Sunt catedre la tara(si nu numai) care sunt ocupate de tot felul de suplinitori (nepotul lui.., varul lui..), ce Dumnezeu sa fie lasati preotii sa predea religia, macar lasatii pe cei cu venituri modeste, pe cine deranjeaza? La fel la primarii pot fi angajati cu jumatate de norma sau norma intreaga ca lucratori sociali ca nevoie este, slava Domnului. Incercati sa va implicati putin si in problemele acestea, sa vedeti cate necazuri au unii preoti. Daca veti intreba pe fata nimeni nu va zice nimic ca se tem, stiti de ce? Sunt cutumele trecutului si felul unora de a flitui pe oricine oricand cu raspunsuri de genul : "Ce ? Nu iti convine? Dupa ce te-ai facut popa? Da-ti demisia!!!" Asta e raspunsul pe care il primesc preotii amarati, asta e adevarul. Faceti un sondaj de opinie, sa va trimita preotii problemele lor in plic anonim. Atuncea veti vedea adevaratele probleme. Ocupati-va si de problemele lor. Si preotii mai saracuti din punct de vedere fianciar au dreptul la demnitate. Pentru ceilalti, cei cu "salarii intregite" si "suplimente" nu trebuie sa faceti nimic, au ei grija sa traiasca ca regii, sa faca chefuri ca la nunta si sa va barfeasca. Aceasta e lumea reala, cea care se vede de muritorii de rand si pe care presa nu o vede. Presa vede doar preotii betivi, curvari si sarlatani. Dar cei amarati? Ei cui raman? Lui Dumnezeu binenteles ca altcineva nu se ingrijeste de ei. Sunt insingnitianti. Sper ca Preafericitul Parinte Daniel se va ocupa si de aceasta problema, insa trebuie sustinuta de noi, credinciosii si preotii carora le pasa de problema preotilor saraci. Sa ne trezim si noi din amorteala si sa facem ceva bun pentru biserica, nu sa asteptam sa ne faca cineva totul si noi sa asteptam cu gura cascata. Sprijiniti demersul si trimiteti si voi parerea voastra atat Patriarhiei ca si Arhiepiscopiilor si Episcopiilor cat si presei, Senatului, Camerei deputatilor, Guvernului, Presedintelui, etc. Numai asa se poate initia un proiect viabil. Doamne ajuta!!!

P.S. Nu sunt preot, sunt un pacatos care vrea sa ajute preotii sa aiba demnitate si sa poata sa-si duca crucea cu fruntea sus nu cu sufletul incarcat de griji materiale.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2008, 12:48:10
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

ai dreptate indraznetule, dar initiativa trebuie sa vine de sus
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.01.2008, 19:12:47
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Indraznetul
Salarul preotilor, stati nu sariti, nu ma refer la cei care au, ci la cei care sunt la tara in localitati mici unde salarul nu poate fi sustinut de credinciosi, ei ce fac?
Foarte bine pusa problema. Si eu nadajduiesc ca PF sa faca ceva. Stiu ca pentru moment, din cauza cheltuielilor cu televiziunea si radioul si altele "necesare" pentru BOR, preotii din Occident nu mai primesc bani din iulie. Si cum oamenii nu prea dau bani pe la bisericile din Occident, sau daca dau ceva sunt ca sa se acopere cheltuielile cu chiria locului, electricitatea, etc., plus ca in multe parohii sunt putini credinciosi care merg, plus ca preotii nu se pot angaja usor prin strainatate, atunci preotii se afla muritori de foame.

Eu am vazut martiri pe aici. Cei din tara cred ca le e usor preotilor din strainatate ca au auzit ei ca umbla "catei cu covrigi in coada", iar saracii preoti de aici se lupta sa vada daca au bani sa-si cumpere paine si sa-si plateasca o chirie pentru un acoperis deasupra capului, in afara de faptul ca se confrunta cu o gramade de probleme duhovnicesti pe care nu le aveau in tara. Domnul sa-i intareasca!

Elena
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.02.2008, 17:07:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Indraznetul
Presa vede doar preotii betivi, curvari si sarlatani. Dar cei amarati? Ei cui raman? Lui Dumnezeu binenteles ca altcineva nu se ingrijeste de ei. Sunt insignifianti. Sper ca Preafericitul Parinte Daniel se va ocupa si de aceasta problema, insa trebuie sustinuta de noi, credinciosii si preotii carora le pasa de problema preotilor saraci.
Initiativele individuale nu cred ca vor putea misca ceva, dar daca se face un demers public eu il sprijin, desi nu stiu cata greutate de iure va avea semnatura mea avand in vedere ca nu mai figurez cu domiciliul in Romania (la emiterea pasaportului in strainatate mi s-a cerut sa predau cartea de identitate, care este acordata doar cetatenilor romani cu domiciuliul in tara).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.02.2008, 19:00:38
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat

Initiativele individuale nu cred ca vor putea misca ceva, dar daca se face un demers public eu il sprijin, desi nu stiu cata greutate de iure va avea semnatura mea avand in vedere ca nu mai figurez cu domiciliul in Romania (la emiterea pasaportului in strainatate mi s-a cerut sa predau cartea de identitate, care este acordata doar cetatenilor romani cu domiciuliul in tara).
Cine te=a pacalit?
TOTI cetatenii romani au voie sa aiba o carte de identitate. Pasapoartele romanesti se emit numai in tara (chiar daca expira cand esti plecat, pana la urma trimiti documentele in tara si ei iti trimit pasaprt nou). Eu inca nu am mai auzit de asa ceva. Cad mi-am facut pasaport nou vara asta nu mi-a confiscat nimeni cartea de identitate, desi nu prea stau in Romania deloc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.02.2008, 19:16:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Cine te=a pacalit? [...] Cand mi-am facut pasaport nou vara asta nu mi-a confiscat nimeni cartea de identitate, desi nu prea stau in Romania deloc.
:D poate Consulatul roman din NY sa faca farse? daca aplici ptr pasaport ca cetatean roman cu domiciliul in strainatate - & identify yourself w/green card - nu mai ai dreptul la CI, care atesta domiciliul in RO. Cum s-ar zice, nu poti fi si in caruta, si in teleguta. :thumbsup:

PS: stiu ca multi fac aplicatiile via familiile lor din tara, dar asta e un trick, ca sa plateasca mai putin sau sa nu-si bata ei capul si sa piarda timpul pe la ambasada/ consulat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.02.2008, 19:12:52
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai am auzit la TV ca se vor mari salariile parlamentarilor si a preotilor. Deci veste buna!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.02.2008, 19:26:14
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

ca parlamentarii au salar mic saracii de ei
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.02.2008, 20:17:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt de acord ca acesti preoti sa aibe niste salarii mai mari, dar doresc sa faca si mai multa misiune in parohie. Satele sunt in drum grabit spre moarte in ceea ce priveste valorile sale.
Pe de alta parte m-am intrebat si ma intreb, oare cuvintele : "Cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu si toate celelalte se vor adauga voua" mai sunt prezente in sufletele noastre atunci cand punem in discutie subiecte de acest gen?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.02.2008, 03:36:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Pe de alta parte m-am intrebat si ma intreb, oare cuvintele : "Cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu si toate celelalte se vor adauga voua" mai sunt prezente in sufletele noastre atunci cand punem in discutie subiecte de acest gen?
eu cred ca da. si mai cred ca problema traiului la limita subzistentei trebuie adresata pentru simplul fapt ca ea exista, chiar si printre slujitorii bisericesti, dupa cum vad. a nu discuta despre o problema reala nu inseamna ca ea se va rezolva de la sine. Dumnezeu ajuta acolo unde vede si preocupare, parerea mea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CELIBATUL preotilor catolici Sfanta Ichizitie Biserica Romano-Catolica 13 19.10.2012 20:21:06
Papa le cere preotilor sa-si faca blog-uri anaana71 Generalitati 49 26.01.2010 14:11:43
Cor, strana, cantarile preotilor sophia Muzica Bisericeasca 17 13.08.2009 21:37:05
Sindicat al preotilor din BOR? PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 19 24.06.2008 22:27:29