Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2014, 23:46:24
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit "Ortodocsii sa iasa in fata"

Am un prieten bun, genul de prieten rar (din zilele nostre pline de relatii reci si formale), pe care poti sa-l suni in miezul noptii ca ai ramas in pana sau n-ai paine, pe umarul caruia poti plange fara sa te temi ca vor afla si altii, si pe a carui opinie sincera(o sinceritate uneori brutala, dar curata) poti conta intotdeauna. Nu e un om politicos ( e in stare sa te injure ca l-ai trezit sa-ti dea paine in toiul noptii), dar e un om bun(iti da painea si iti cere iertare ca te-a injurat :-)

A fost ateu o buna parte din viata, apoi s-a convertit la crestinism, intr-o confesiune neoprotestanta. S-a convertit sincer si radical, din toata inima, intr-o aruncare totala si nebuna inspre Dumnezeu. Si a inceput....

-sa alerge dupa noi (eram o gasca de prieteni destul de vechi si destul de greu de speriat)cu Biblia, si noi nu mai stiam cum sa fugim de el.
-sa opreasca oameni necunoscuti pe drum si sa-i "evanghelizeze"(sa le vorbeasca de Dumnezeu, de pacat, de iad, de iertare, de sansa data de Mantuitor)...incat pentru noi(sau pentru desarta noastra slava) era penibil...si il chemam tot mai rar cu noi
-sa lase totul(pe noi, familia, iubita,vechii prieteni, preocuparile precedente...etc) si sa mearga pe la toate adunarile, conferintele, studiile biblice pe care la gasea, ca sa cunoasca mai mult despre Dumnezeu
-sa citeasca Biblia in nu stiu cate variante si limbi si versiuni si o gramada de carti pe subiectul asta
-sa se ia mai ales de cei de confesiune ortodoxa din grupul nostru: "inchinarea la icoane e idolatrie, si Dumnezeu o interzice".."nu poti sa te rogi sfintilor, pe langa ca este interzis sa te rogi oricui in afara de Mantuirorul si de Dumnezeu, e un forma de lene si hotie duhovniceasca. Sfintii sunt niste luptatori, niste eroi, care au biruit lumea , si pacatul,si pe diavol in timpul vietii lor, si nu avem voie sa-i deranjam, acum ei sunt cu Hristos dincolo, si noi aici. Nu avem voie sa trisam, cerandu-le sa ne ajute, ci doar sa-i luam ca exemple, de genul...daca ei au putut, inseamna ca si eu pot...ci noi trebuie sa ne asumam aceasta lupta a vietii, pacatele noastre..si sa ne rugam si sa luptam cum ei au luptat"...etc

Ce mai..ne devenisera insuportabil...Mult mai tarziu am inteles ca iubea,...ca ne iubea..ca il durea..il durea durerea noastra, pacatele noastre, orbirea noastra...il durea ca ne doare si stam letargici si nu strigam la Dumnezeu...il durea ca nu avem credinta...il durea ca incepusem sa ne obisnuim cu moartea sufleteasca...si recurgeam la obisnuitele subterfugii omenesti pentru a ne masca durerea...si nu la Cel Viu, care ne putea tamadui...si invia.

Plecase intre timp din tara...Trecusera ani multi nu mai stiam nimic de el..pana cand...intr-o zi..stupoare...il intanesc in tara, la noi in oras, in fata unei biserici...ortodoxe !

Scurt pe doi, dupa socul revederii, aflu ca avusese niste probleme..duhovnicesti...grave...foarte grave..ca nu putuse gasi solutii si rezolvare nicaieri in confesiunea sa..si..disperat si la capatul puterii, a dat intamplator de un fisier audio..unde I se descria exact problema lui. Simte ca I se opreste inima in piept. Face totul sa obtina fisierul respectiv, alearga acasa ca un muribund care mai are cateva clipe de trait..disperat sa-si ia antidotul...Si ce antidot a gasit ferocele meu prieten neoprotestant?
Un antidot foarte...hmm..ortodox.

Siluan Athonitul.

Mi-a spus ca sa-l asculte pe acel om a fost inceputul iesirii lui din acea problema care-I culcase viata la pamant. Apoi a dat de maica Siluana..de Rafail Noica...de Dan Puric..:-)

Si imi spune, plangand..Ortodocsii astia stau pe un munte de aur. Astia sunt mari, mai..oare ei isi dau seama cat sunt de mari? Sunt mari pentru ca au asa oameni mari in trecutul lor, in istoria lor, in sangele lor duhovnivesc..Si ei, cei de azi, sunt urmasii lor...si purtatorii acelui sange sfant...Astia sunt impletiti cu sangele lui Brancoveanu, mai..cum am putut eu sa vreau sa-i evanghelizez pe ei? Cum poate cineva sa invete credinta pe urmasii lui Brancoveanu, sau a lui Stefan...sau a lui Gafencu, sau Crainic...mai...mai...tu iti dai seama ce am facut? Cum pot eu vorbi de credinta cuiva caruia i-a vorbit intai Arsenie Boca..sau Arsenie Papacioc..sau..nici nu stiu unde sa ma opresc...

Am mai vorbit multe..iar la final mi-a zis:

Adevarul este ca tara asta trebuie salvata. Si n-o pot salva decat crestinii. Si aia autentici...nascuti iar nu facuti.. Oamenii acestei tari trebuie sa stie si sa afle, si inca o data, si inca o data, si inca odata, de Imparatia Cerurilor. De Mantuitor. De faptul ca viata vesnica incepe Acum...aici, cu mine, cu tine, Acum...sau nu mai incepe niciodata...Si eu nu pot. Nu stiu daca noi, neoprotestantii, putem..Noi am mers cat am putut. Cu ce am avut. Dar noi nu avem ce aveti voi. Voi sunteti artileria grea a acestei tari. Voi, ortodocsii. Aceia adevarati dintre voi.Pentru ca voi sunteti urmasii lor. A celor sfinti.

Vorbea tare, plangea..lumea se uita la noi...Dar lui nu-i pasa..Niciodata nu I-a pasat de impresia pe care o lasa, si de asta mereu l-am considerat un om puternic. Se uita in jur, apoi se uita in sus la turla bisericii. Si apoi, a facut ceva ce eu nu l-am mai vazut niciodata pana atunci.

Si-a facut cruce !

Da, mi-a zis, ajuta-ne Doamne. Faca-se voia Ta, precum in cer, fie si pe pamant.

"Cred ca e vremea ca ortodocsii sa iasa in fata."
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2014, 23:53:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Zi-i să-și facă un cont la noi pe forum. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.04.2014, 00:39:52
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
"Cred ca e vremea ca ortodocsii sa iasa in fata."
In fata cui ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2014, 00:47:04
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Zi-i să-și facă un cont la noi pe forum. :)
Pai cu siguranta va fi dezamagit de tocmai ce incepuse sa admire. :))
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2014, 00:47:59
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
In fata cui ?
Buna intrebare. Sa iasa...ca sa ce? Nu suntem la scoala, la tabla...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2014, 08:50:53
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Theo, întotdeauna ai avut avatare cu o simbolistică mai mult sau mai puțin criptică. Totuși, de ce ai ales acum, în zilele Învierii, crucea Sfântului Petru? Pentru că presupun că pe aceasta ai avut-o în vedere.

Last edited by CristianR; 22.04.2014 at 09:06:55.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2014, 10:56:57
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Fara suparare, dar din ce vad aici scris, prietenul acesta pare cam... fragil emotional de la o intamplare, de trece de la o extrema la alta intr-un mod plin de dramatism.
Zic.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.04.2014, 11:22:34
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Theo, întotdeauna ai avut avatare cu o simbolistică mai mult sau mai puțin criptică. Totuși, de ce ai ales acum, în zilele Învierii, crucea Sfântului Petru? Pentru că presupun că pe aceasta ai avut-o în vedere.
Hristos a inviat!
Cristian, ai cistigat "pariul" pus pe normalitatea mea duhovniceasca, cita e, :) .
Da, e acea cruce, NU cea sataniceasca, dar nu am ales-o in sens de aderenta papistasa. E vorba de faptul ca vad prea multa impotrivire intre teorie si practica, la mine si la cei din jur, indeosebi in ce priveste urmarea lui Dumnezeu, si atunci am ales acest simbol la avatar, un simbol al umilintei in rapost cu Divinul si sfidarii normelor lumesti. M-am saturat sa vad cum unii (asa-zisul patriarh ecumenic, intre multi altii) binecuvinteasca babilonii "de rugaciune in comun" care suna ca un cor de gaini la vreme de cutremur, iar altii binecuvinteaza tancurile (Patriarhul rus, ca sa nu mai zici ca nu sunt obiectiv in raport cu A Treia Roma ). Si, in interstitii, sectantii stilisti se aglutineaza pios, invocind "ingradirea de eretici" si alte concepte fascistoide, de popa de tara, privindu-ne pe noi, "ceilalti" ca pe ciumati.
Tot acesta descris foarte sumar mai sus e show, drag maselor consumeriste care seamana tot mai mult cu porcii din Gadareni, nu Biserica intemeiata de Domnul.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 22.04.2014 at 11:25:06.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.04.2014, 11:26:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Adevărat a înviat!
Mulțumesc pentru explicație. Are sens. Acum sunt mai liniștit :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.04.2014, 12:13:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sara I Vezi mesajul
Nu stiu daca noi, neoprotestantii, putem..Noi am mers cat am putut. Cu ce am avut. Dar noi nu avem ce aveti voi.
Hristos a inviat!
Din pacate vad ca el tot neoprotestant se considera, dar poate ca se va intoarce la credinta dupa aceste momente. Inca de cand am devenit credincios am vazut pe la tv astfel de atitudini ale neoprotestantilor (unii mai liberali), care vor sa salveze tara, adica sa fie toti crestini si ii incurajeaza pe ortodocsi. Pentru ca ei se considera la fel ca ortodocsii, iar pentru ei nu conteaza ca cineva e ortodox sau neoprotestant, important e sa fie crestin. Iar unii ortodocsi (tot mai liberali) se entuziasmeaza cand vad ca un catolic sau un neoprotestant nu respinge ortodoxia sau chiar mai citeste si din sfinti. Si chiar ii considera pe acesti eterodocsi mai buni de apreciat decat multi ortodocsi. Asta e doar ecumensimul, adica toate cultele sunt la fel, nu are nicio valoare. Primul pas e sa faca parte din Biserica, sa fie Botezat si sa ia parte la Sfintele Taine, restul e egal cu zero. Nu are nicio importanta daca un catolic, hindus sau altceva nu ponegreste ortodoxia sau chiar o apreciaza. daca ramane tot catolic sau neoprotestant si nu ajunge sa faca parte din Biserica tot nu a facut primul pas.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare