Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2009, 10:43:08
toni2009 toni2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Mesaje: 15
Implicit Scopul creatiei

Care este scopul creatiei?
De ce exista atata suferinta in lume? De ce Dumnezeu nu se arata si ne calauzeste spre fericire? Oare nu asta este scopul pentru care am fost creati? Sa fim fericiti? Si eterni?
Atunci de de nu suntem asa?
Dumnezeu ne rasplateste daca facem fapte bune si ne pedepseste daca facem fapte rele? Sau Dumnezeu numai ne rasplateste dar noi, functie de calitatile noastre interioare, simtim ori suferinte ori bucurii?
Si care sunt faptele rele si care sunt faptele bune? Respectarea poruncilor Biblice reprezinta fapte bune? Dar cei care nu le stiu? Din cate am inteles, cele mai multe porunci care trebuie respectate sunt in religia iudaica - 613 porunci. Porunci pe care nu stiu cati dintre cei de aceasta religie reusesc sa le respecte..
Dar oameni care traiau izolati in jungla, practicau canibalismul si alte lucruri care noua ni se par revoltatoare si pacatoase, oare chiar pacatuiau? Din punctul nostru de vedere da, dar din punctul lor?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.11.2009, 11:13:48
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

permite-mi te rog parerea mea simpla ...

scopul...este mantuirea

situatia actuala ,
este rezultatul neascultarii, a pacatelor strigatoare la cer care se-n faptuesc cu nerusinare...

sa nu uitam D-zeu a avut un plan,Eva prin ispita ,a dus catre neascultarea lui Adam fata de D-zeu si de-aici,caderea...

dar scumpilor sa dam raspuns multora care se-ntreaba unde-i fericirea?

In noi ,dragilor...
cautati sa eliberati sufletul de cele incatusate...
pentru ca,la fiecare dinte noi "apasa "ceva...
ei,...acolo trebuie intervenit (prin spovedania la duhovnic si apoi totul vine de la sine)

nu va ramane decat sa va alegeti cu mare dibacie ,duhovnicul...

Doamne ajuta!
p.s.noi sa ne rezumam numai la cele 10 porunci,ar fi suficient,dar n-o facem,zilnic le-ncalcam...
Amin

Last edited by 11111111; 22.11.2009 at 11:17:39.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.11.2009, 11:54:26
toni2009 toni2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 11111111 Vezi mesajul
permite-mi te rog parerea mea simpla ...

scopul...este mantuirea

situatia actuala ,
este rezultatul neascultarii, a pacatelor strigatoare la cer care se-n faptuesc cu nerusinare...

sa nu uitam D-zeu a avut un plan,Eva prin ispita ,a dus catre neascultarea lui Adam fata de D-zeu si de-aici,caderea...

dar scumpilor sa dam raspuns multora care se-ntreaba unde-i fericirea?

In noi ,dragilor...
cautati sa eliberati sufletul de cele incatusate...
pentru ca,la fiecare dinte noi "apasa "ceva...
ei,...acolo trebuie intervenit (prin spovedania la duhovnic si apoi totul vine de la sine)

nu va ramane decat sa va alegeti cu mare dibacie ,duhovnicul...

Doamne ajuta!
p.s.noi sa ne rezumam numai la cele 10 porunci,ar fi suficient,dar n-o facem,zilnic le-ncalcam...
Amin

Care este planul lui Dumnezeu?
Nu cred ca exista cineva care sa cunoasca planul lui Dumnezeu.
Poate scopul, dar planul....
Dumnezeu exista si nu este nimeni in afara de El si creatia lui.
Dar de ce este ascuns? De ce nu-L percepem? Vrei sa-mi spui ca numai dupa ce murim o sa-L percepem? Si ca sa-L cunoastem trebuie sa ducem aici, in lumea asta fizica, corporala, o viata in care sa ne reprimam anumite dorinte care nu sunt in concordanta cu anumite percepte date de diferite religii? Am fost botezat crestin ortodox si asta este religia mea.
Incerc sa fiu un bun crestin, incerc sa respect poruncile dar nu pentru ca am convingerea ca Dumnezeu ma judeca daca, de exemplu, tinand post am mancat carne intr-o zi sau pentru ca am facut dragoste cu sotia inainte de cununia religioasa.
Nu cred ca Dumnezeu ma judeca daca atunci cand, daca trec pe langa o biserica nu imi fac semnul crucii sau daca nu spun de nu stiu cate ori anumite rugaciuni.
Si nu cred ca Dumnezeu asculta rugaciunile gen: Doamne ajuta-ma sa am o viata mai buna, sa castig mai mult, sa fiu sanatos, etc.
Mantuire? Ce inseamna cu adevarat mantuire?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.11.2009, 13:07:44
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de toni2009 Vezi mesajul
Care este planul lui Dumnezeu?
Nu cred ca exista cineva care sa cunoasca planul lui Dumnezeu.
Poate scopul, dar planul....
Dumnezeu exista si nu este nimeni in afara de El si creatia lui.
Dar de ce este ascuns? De ce nu-L percepem? Vrei sa-mi spui ca numai dupa ce murim o sa-L percepem? Si ca sa-L cunoastem trebuie sa ducem aici, in lumea asta fizica, corporala, o viata in care sa ne reprimam anumite dorinte care nu sunt in concordanta cu anumite percepte date de diferite religii? Am fost botezat crestin ortodox si asta este religia mea.
Incerc sa fiu un bun crestin, incerc sa respect poruncile dar nu pentru ca am convingerea ca Dumnezeu ma judeca daca, de exemplu, tinand post am mancat carne intr-o zi sau pentru ca am facut dragoste cu sotia inainte de cununia religioasa.
Nu cred ca Dumnezeu ma judeca daca atunci cand, daca trec pe langa o biserica nu imi fac semnul crucii sau daca nu spun de nu stiu cate ori anumite rugaciuni.
Si nu cred ca Dumnezeu asculta rugaciunile gen: Doamne ajuta-ma sa am o viata mai buna, sa castig mai mult, sa fiu sanatos, etc.
Mantuire? Ce inseamna cu adevarat mantuire?

da...incerc prin putinele mele cunostinte sa-ti raspund

D-zeu este pretutindeni,nu-l vedem(percepem) din cauza pacatelor,daca am staruii mai mult in dreapta -credinta ...l-am simtii macar si poate chiar vedea...
Sa te-nchini pe langa o biserica,reprezinta respectul ,fata de ce reprezinta biserica(pe Hristos)

ex.
cand treci pe langa o persoana cunoscuta,o saluti ...asa-ti cere bunele maniere si invatatura primita prin educatia de-acasa.
este-ntocmai asa si cu biserica,acum depinde de fiecare...

Mantuirea este eliberarea de pacat(se obtine prin Sf.impartasanie)
Adevarul ,despre drumul ce duce spre mantuire,il gasim in Biserica("stalpul si temelia adevarului")

Pacatul sa impotriva omului,este calcarea voii lui Dumnezeu prin :
gand,
cuvant,
este facut cu voie libera de catre om.

Pacatul se naste din ispita(amagire,atragere)
ispita are radacini in:
trup(mancare,bautura,desfranare)
ochii(bogatie)
inima(mandria)
SI...ISPITA DIN AFARA(diavol si lume)

Ispita duce la pacat,biruinta lor se face prin:
Rugaciune
Lupta crestinului cu mult curaj("Stati impotriva diavolului si va fugi de la voi")
Privegherea aupra poftelor

Postul este un mijloc de-a stopa alimentarea ispitelor.

ex.
daca o floare, care necesita umezirea ei cu apa ,pentru a-si continuua evolutia,...
in momentul cand nu primeste sursa de apa ea se ofileste.

asa si ispita(apa in acest caz)se va ofilii daca nu primeste cantitatea de "apa"

Cerere intr-o rugaciune, trebuie sa aiba la baza responsabilitatea solicitarii,sa fie bazata pe
virtutile crestine.
Altfel rugaciunea ramane "muta"
Nu stiu eu dupa ce te poate judeca D-zeu,
ce pot sa-ti spun,este ca Domnul ne-a facut dupa chipul si asemanare Sa.
In concluzie ,ii cunoastem evolutia (faptele,minunile)cat a stat pe pamant(33 ani),...
ar trebui sa ne fie cu mare luare de seama
Daca ti se pare greu,ia-o cu pasi mici ,dar siguri spre calea mantuirii
Niciun Sfant n-a fost sfant de la-nceput.
A cunoscut "focul "pacatului,care la stins in batele Mantuiitorului.

deci,curaj frate intrazneste,
Domnul asteapra-n prag ,sa-ti deschita ,larg usa...
ciocaneste,nu ezita!

Mult curaj si nadejde,draga frate,
Amin
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.11.2009, 13:43:59
toni2009 toni2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Mesaje: 15
Implicit

Multumesc mult pentru raspuns si pentru intentii.
Deschiderea usii catre Dumnezeu ar trebui sa fie scopul nostru in viata. Dar probabil ca acest lucru oamenii incep sa-l simta cu cat inainteaza in viata, dupa ce au acumulat diferite suferinte. Cel putin asa este in cazul meu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.11.2009, 14:06:16
toni2009 toni2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Mesaje: 15
Implicit

Dar nu cred ca mai exista altcineva in afara de El. Adica nu mai exista nicio alta forta, Diavol sau ceva asemanator. Tot raul este in noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.11.2009, 14:33:55
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

dragul meu,asta e o erezie(nu exista diavol).cea mai usoara arma ptr castigarea unui suflet e inducerea impresiei ca diavolul nu exista.
diavolul exista, doar ca nu e palpabil.Insusi Mantuitorul a fost ispitit de diavol in pustie.
raul din noi e rezultatul faptelor noastre(unele lucruri ne sunt sadite in suflet de catre altii ex:mandria, de mica mi se spunea ca trebuie sa fiu mai buna la inv decat ceilalti, sa fiu mai harnica decat ceilalti, ca sunt mai desteapta decat ceilalti s.a -acest lucru a trezit in mine o mandrie puternica) si actiunii diavolului(de multe ori ne vin tot felul de idei in minte care clar sunt de la diavol, cel mai adesea vin la rugaciune).

cat despre cele 613 porunci...
Hristos da o sg porunca, porunca iubirii(de fapt e dubla)Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta iar pe aproapele tau ca pe tine insuti"
in legea asta e cuprinsa toata invatatura N.T.
fericitul Augustin spune:iubeste si fa ce vrei!
poate parea simplu dar nu e asa. e greu sa iubesti ptr ca iubirea inseamna sa cauti sa faci pe plac in primul rand celui de lg tine, sa nu-l ranesti, sa-l faci sa se simta bine.
porunca iubirii e cea mai mare si cea mai grea.

stii, un cunoscut poet , Traian Dorz zicea ceva foarte frumos:"oamenii au inventat atat de multe legi incat este cu neputinta omului sa nu greseasca macar una in fiecare zi,Dumnezeu a randuit o singura porunca ca sa ii dea posibilitatea fiecarui om sa o tina in fiecare zi"
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.11.2009, 14:48:13
toni2009 toni2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2009
Mesaje: 15
Implicit

Sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti.

Am mai citit undeva ca aceasta porunca de fapt cuprinde totul. Inclusiv toate poruncile din VT.
Toate sunt in aceasta porunca. Doar ca trebuie sa intelgem cu adevarat ce inseamna asta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.11.2009, 15:23:01
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de toni2009 Vezi mesajul
Dar nu cred ca mai exista altcineva in afara de El. Adica nu mai exista nicio alta forta, Diavol sau ceva asemanator. Tot raul este in noi.
Dragul meu,

ce pot sa-ti spun,
Diavolul,la-nceput a fost...un inger luminos,care din pacatul mandriei, a cazut din slava lui Dumnezeu.

Diavolul a indemnat-o pe Eva la neascultare

Mandria ,ne face sa uitam ,ca tot ce am primit este de la D-zeu...si astfel nesocotim legile(poruncile)Lui.

Mandria este o RADACINA imensa de unde iau nastere multe pacate...

Trebuie sa intelegi existenta lui(diavolului),altfel ...nu crezi in inceputul si sfarsitul lumii.
Insasi Domnul a fost ispitit de diavol,dar l-a infruntat prin post si rugaciune...

Trebuie sa credem in existenta lui(diavol),altfel Sfanta Scriptura(Biblia) pare compromisa...

Draga frate,
sunt convinsa ca altii mai intelepti ca mine te vor ajuta in lamurirea problemei.
Pana atunci draga frate iti doresc sa pui gand bun in toate.
Viata este cel mai bun profesor,
noi trebuie sa ne dam silinta sa-i tinem piept.

Doamne ajuta!
Amin
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.11.2009, 15:24:59
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

da, vezi asta e o taina mare. oricat sfaturi vei primi sa stii ca sunt zero daca nu reusesti sa le aplici cand se cere.
cred ca aceasta taina o invatam dupa multa truda:rugaciune, rabdare. dragostea e cea mai mare dintre virtuti, de aceea se si dobandeste greu.
e f simplu sa iubesti pe cineva drag, care la randul lui te iubeste.
cand insa trebuie sa-l iubesti pe cel care te raneste, te face sa suferi sau pur si simplu iti face rau cu buna stiinta situatia se schimba...
cred ca abia atunci ne dam examenul.
eu numai cand ma contrazice cineva imi cam sare tandara, dar sa mai si rabd raul si sa il rasplatesc cu dragoste...de aceea zic ca e foarte greu, dar doar aceasta e calea spre Imparatie
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
zilele creatiei ioanna Teologie si Stiinta 166 29.12.2012 16:49:02
Care e scopul existentei lui Dumnezeu? Archaeopteryx Generalitati 31 22.10.2011 00:09:14
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 01:18:44
Frumusetea creatiei vazuta prin "ochii" stiintei Jane Says Teologie si Stiinta 21 08.03.2010 13:50:40
Scopul familiei costel Nunta 23 12.01.2010 10:07:51