Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2009, 18:58:24
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit Frumusetea naturii, un lucru de care nimeni nu se mai bucura?

Zilele acestea m-a cuprins o tristete fara margini, nu am avut liniste, imi e dor de Dumnezeu... Am iesit afara si m-am bucurat de zapada mai rau decat copiii mici...Mi-e dor de Dumnezeu, dar, cand vad frumusetea creatiei mainilor Sale...imi trece orice dor, orice suparare...Si totusi observ ca lumea e atat de grabita si ca nimeni nu mai priveste lumea prin prisma unui copil... Ma intreb cati parinti se mai joaca cu copiii lor... ( desi..cu mine nu se juca nimeni...ma jucam singura ) si oare cati mai privesc spre cer, oare cati se mai bucura de primii fulgi de nea..

Last edited by Simona-Marilena; 18.12.2009 at 19:03:34.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.12.2009, 19:49:17
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Talking euuuuu

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Zilele acestea m-a cuprins o tristete fara margini, nu am avut liniste, imi e dor de Dumnezeu... Am iesit afara si m-am bucurat de zapada mai rau decat copiii mici...Mi-e dor de Dumnezeu, dar, cand vad frumusetea creatiei mainilor Sale...imi trece orice dor, orice suparare...Si totusi observ ca lumea e atat de grabita si ca nimeni nu mai priveste lumea prin prisma unui copil... Ma intreb cati parinti se mai joaca cu copiii lor... ( desi..cu mine nu se juca nimeni...ma jucam singura ) si oare cati mai privesc spre cer, oare cati se mai bucura de primii fulgi de nea..
Eu am fost ieri la sanie cu copilasii mei. A fost minunat!!! Si cu sania, si cu sacul...Ne-am si imbulgarit, am facut un om de zapada... A FOST GROZAV!!!
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.12.2009, 20:38:35
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Astazi admiram mai mult frumusetea banilor, masinilor, decat frumusetea maturii. Sau daca admiram natura, o facem prin prisma unui televizor sau monitor. Mie imi plac norii cu formele lor. De curand am vazut un apus de soare foarte frumos: soarele era dupa nori si le dadea o lumina speciala, portocalie. Stateam si ma intrebam de ce ceilalti oameni care erau pe strada nu erau si ei fascinati. Dumnezeu ni se descopera dar noi nu prea vrem sa Il vedem ....
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.12.2009, 21:20:26
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Eu m-am jucat cu verisoara mea de 7 ani...la care ea imi spune.."Simo..nu stiam ca tu stai afara si te joci" si m-a cuprins asa, un fior cand m-am gandit ca saracul copil a observat ca nimeni de varsta mea nu se mai joaca cu ea..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.12.2009, 21:32:07
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Eu m-am jucat cu verisoara mea de 7 ani...la care ea imi spune.."Simo..nu stiam ca tu stai afara si te joci" si m-a cuprins asa, un fior cand m-am gandit ca saracul copil a observat ca nimeni de varsta mea nu se mai joaca cu ea..
Macar sa invatam si noi din asta. Cand o sa avem copii sa nu ii bagam cu capul in televizor sa stea acolo hipnotizati de desene animate. Majotitatea desenelor sunt mai violente decat unele filme, asta e groaznic. Oamenii sunt din ce in ce mai singuri, chiar si in familie...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.12.2009, 21:37:03
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Eu m-am jucat cu verisoara mea de 7 ani...la care ea imi spune.."Simo..nu stiam ca tu stai afara si te joci" si m-a cuprins asa, un fior cand m-am gandit ca saracul copil a observat ca nimeni de varsta mea nu se mai joaca cu ea..
Eu am observat ca tu nu petreci timp pe-afara.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.12.2009, 21:37:31
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Adineauri am fost la ai mei sa vorbesc cu ei, am sarutat-o pe mama pe obraz, si m-a luat in primire... :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.04.2011, 18:47:35
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
ZMi-e dor de Dumnezeu, dar, cand vad frumusetea creatiei mainilor Sale...imi trece orice dor, orice suparare...Si totusi observ ca lumea e atat de grabita si ca nimeni nu mai priveste lumea prin prisma unui copil... Ma intreb cati parinti se mai joaca cu copiii lor... ( desi..cu mine nu se juca nimeni...ma jucam singura ) si oare cati mai privesc spre cer, oare cati se mai bucura de primii fulgi de nea..
Cel cel-IL urmeaza pe Hristos trebuie sa pastreze dupa puteri, patru curatenii:
1. curatenia mintii (inimii)
2. curatenia trupului
3. curatenia vorbirii
4. curatenia mediului inconjurator


Acestea pot fi abordate doar cand sunt identificati si purificati factorii mentali asociati fiecarui aspect mentionat.

'Curatenia mediului inconjurator' este trairea launtrica pura
prin care tot ceea ce ne inconjoara este perceput ca fiind curat
si patruns de gloria radianta a luminii Dumnezeisti.

Nu doar natura se releva intr-o frumusete covarsitoare,
ci si peisajele care par dezolante in ochii lumesti,
indiferent ca sunt zone industriale, constructii de beton sau locuri insalubre.

Pentru cel ce ajunge sa cultive aceasta curatenie,
raiul se pogoara pe pamant.

Toate i se fac curate.

Nu conteaza daca sta intr-un apartament saracacios si inghesuit
sau daca se plimba in luminile feerice ale inserarii.

Si mai cutremurator este atunci cand vedem splendoarea Lui Dumnezeu in oameni.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.04.2011, 22:31:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu trebuie link-uri; mergeti pe Valea Prahovei, sau pe la Bran inspre Arges si veti vedea peisaje minunate! Este atat de frumoasa Romania!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.04.2011, 22:45:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu trebuie link-uri; mergeti pe Valea Prahovei, sau pe la Bran inspre Arges si veti vedea peisaje minunate! Este atat de frumoasa Romania!
o, da!
este atat de frumoaa Romania!
profit in fiecare an de concediu ca a putem sa o vizitam!si de fiecare data ne intoarcem mai bogati sufleteste!

mereu am zis:e pacat sa dati fuga in afara, pe nu stiu ce litoral strain, cand va puteti bucura sufletul cu cele mai frumoase peisaje..

nu mai sunt de mult un copil, dar continui sa ma bucur ca un copil de toate:de flori, de pomii infloriti, dezile insorite, de zapada, de aerul proaspat de dupa ploaie, de ploaia de vara, de munti, de ape...
ciudatenia e ca atunci cand le impartasesc acestea colegilor de servici, se uita la mine de parca as fi de pe alta lume, li se pare neobisnuit de ciudat sa ma bucur in fiecare dimineata.

dar nu-i nimic....eu voi continua sa ma bucur indiferent de ce vor zice ei.Domnul a facut atatea lucruri minunate si ne-a dat atatea lucruri minunate.
SLAVA LUI!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 17:55:07
care-i cel mai rau lucru...? victortiti89 Generalitati 3 03.06.2011 01:11:04
Frumusetea fizica si frumusetea interioara alexdu Generalitati 30 16.05.2011 22:25:56
Frumusetea lui Dumnezeu in raport cu frumusetea noastra Rodica50 Intrebari utilizatori 0 09.10.2010 18:10:01
Frumusetea interioara versus frumusetea exterioara dayana_18 Nunta 3 22.02.2007 23:09:12