Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.04.2010, 03:29:12
Elenush Elenush is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2010
Mesaje: 3
Implicit

Eu zic ca in loc sa va spuneti cuvinte urate mai degraba incercati sa fiti buni cum ne invata Domnul Iisus Hristos.. Religia e cel mai putin importanta...La judecata Dumnezeu nu o sa te intrebe ce religie ai fost..nu pe baza religiei vei fi mantuit..ci pe baza credintei.. "Caci prin har ati fost mantuiti,prin credinta..si aceasta nu vine de la voi ca sa nu se laude nimeni ".. Dumnezeu asteapta de la noi sa ne iubim intre noi si sa avem inimi curate.. Cine are urechi de auzit sa auda!! Poti fii ortodox,penticostal,baptist..in aceea zi toate aceste denumiri vor disparea si va conta ce ai facut tu in viata aceasta !! Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
  #12  
Vechi 10.04.2010, 14:12:36
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Sectele reprezintă instituționalizarea unui mare păcat, păcatul mândriei. Sloganul tuturor sectelor este: “Noi suntem singurii aleși... noi suntem singurii credincioși... noi suntem singurii mântuiți”. De aici rezultă că toate, mai puțin una (care este singura care ar putea eventual să aibă dreptate), sunt în mod sigur mincinoase. Probabilitatea de a da tocmai peste secta care (eventual) spune adevărul este aproape nulă. Iar tatăl minciunii știm cine este.

În momentul când cineva aderă la o sectă, el nu mai realizeză că la baza alegerii lui stă mândria altora, care au avut idei novatoare, și pe care el (indirect) o certifică prin gestul său de adeziune. Adică, “este bine ce au făcut ei, căci turnul zidit de ei se înalță până la cer...să fac și eu la fel, măcar o cărămidă să zidesc la acest turn.”

Pericolele sunt cel mai adesea insesizabile (căci temelia turnului Babel pare sănătoasă și solidă) dar uneori pot lua forme monstruoase. Amintiți-vă secta lui Jim Jones, “Templul popoarelor”, care a dispărut prin sinuciderea colectivă a aproape o mie de adepți care au băut otravă, dar a reapărut imediat într-o formă moderată, deoarece câțiva adepți au scăpat cu viață. Amintiți-vă de David Koresh. Amintiți-vă de “Copiii Domnului” , cerșind pe străzile marilor metropole ale vestului. Amintiți-vă de crimele sectei lui Charles Manson (“The Family”), ale sectei Aum sau ale sectei “Templul Soarelui”. Amintiți-vă de familiile destrămate ale adepților pucioși de la noi, care au lansat inovația “căsătoria nu este Taină, ci instituționalizarea desfrâului. Ea nu este de la Dumnezeu, căci Dumnezeu a oprit căsătoria! De acum încolo, toți copiii care vor mai fi născuți vor fi ai diavolului”. Amintiți-vă de Joseph Smith, care a inventat un alt “Isus Hristos” și “O Altă Evanghelie: Cartea lui Mormon”, și care a decretat că poligamia este un precept impus de Dumnezeu.

Amintiți-vă mai ales de perspectiva de după moarte a celor care persistă în păcatele capitale. Iar mândria este primul dintre ele, chiar dacă n-o fi cel mai mare.

Sectele trebuie demascate fără șovăială, fără odihnă și fără așa-zisa “compasiune și milă creștină”, ci cu râvna apostolului Pavel, înainte ca ele să facă noi crime, mai mari sau mai mici. Orice cochetărie sau complicitate cu sectele este o ofensă adusă martirilor sfinți, care și-au dat viața pentru Adevăr. Fiecare om scos cu forța din ghiarele sectelor înseamnă o viață salvată. Fiecare om împiedicat să admire prostește falsele lor minuni este protejat de riscul de a cădea victima propriei sale curiozități.
  #13  
Vechi 10.04.2010, 14:19:01
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Sectele reprezintă instituționalizarea unui mare păcat, păcatul mândriei. Sloganul tuturor sectelor este: “Noi suntem singurii aleși... noi suntem singurii credincioși... noi suntem singurii mântuiți”. De aici rezultă că toate, mai puțin una (care este singura care ar putea eventual să aibă dreptate), sunt în mod sigur mincinoase. .
Frumoasa pledoarie, spusa cu mult patos, dar hai sa nu exageram. Sloganurile acestea cu "singurii alesi" si "mantuirea doar la noi" le au doar martorii, mormonii si ortodocsii, poate si catolicii. Asta in Romania. Ce o fi prin alte tari nu stiu...Poti sa-i acuzi pe toti de mandrie? Mai repede de nestiinta. Sau de faptul ca inghit nemestecat ce le spun leaderii lor, caci de la ei au aflat ca sunt "singurii".
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #14  
Vechi 10.04.2010, 14:29:16
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Mândria este contagioasă. Îndată ce auzi: "Gata, te-ai botezat la noi, acum ești mântuit!" începi să crezi ceea ce ți se spune și să te bucuri că ai primit cadou cioara de pe gard. Apoi te lauzi și la alții cu puiul tău de cioară, care e cel mai frumos pui.
  #15  
Vechi 10.04.2010, 14:44:00
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Mândria este contagioasă. Îndată ce auzi: "Gata, te-ai botezat la noi, acum ești mântuit!" începi să crezi ceea ce ți se spune și să te bucuri că ai primit cadou cioara de pe gard. Apoi te lauzi și la alții cu puiul tău de cioară, care e cel mai frumos pui.
Poate fi si asta un motiv de mandrie. Si cand spui ca mantuirea e doar la noi poti fi mandru. Si cand spui ca noi suntem singura Biserica iar ceilalti sunt niste sectari eretici. Poti fi mandru si cand zici ca esti cel mai ticalos.
Daca vrei sa fii mandru vei gasi motive. Unii sunt mandri chiar de smerenia lor. Insa omul smerit va spune adevarul fara sa se mandreasca si fara sa caute paiele din ochii vecinului. Va fi constient intotdeauna ca nu are nimic de la el, ci tot ce are este mila lui Dumnezeu si nu are cu ce se lauda.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #16  
Vechi 10.04.2010, 14:56:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu nu cred că, în zilele noastre, sectele sunt foarte periculoase. Nu prea am constatat să atragă oameni credincioși și practicanți, mai mult îi atrag pe cei care oricum nu credeau.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #17  
Vechi 10.04.2010, 15:25:05
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu cred că, în zilele noastre, sectele sunt foarte periculoase. Nu prea am constatat să atragă oameni credincioși și practicanți, mai mult îi atrag pe cei care oricum nu credeau.
Să luăm un exemplu: o sectă din zilele noastre introduce la un moment dat (prin anii '70-'80) un precept nou prin care se blamează căsătoria și intimitățile dintre soți. Familia X (mamă, tată și fiică de 2 ani) se desparte din cauza preceptelor sectei, diferit înțelese de către cei doi soți. Atunci "ea" își părăsește pur și simplu soțul și fetița și se duce în brațele fraților și surorilor de "credință."

Cazul nu este singular, este strict autentic și s-a întâmplat acum 17 ani.

În zilele noastre, prin disprețul lor față de Tradiție, sectele evoluează în direcții neașteptate și pot deveni oricând foarte periculoase, chiar dacă acum nu sunt.
  #18  
Vechi 10.04.2010, 15:26:56
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul

Pericolele sunt cel mai adesea insesizabile (căci temelia turnului Babel pare sănătoasă și solidă) dar uneori pot lua forme monstruoase. Amintiți-vă secta lui Jim Jones, “Templul popoarelor”, care a dispărut prin sinuciderea colectivă a aproape o mie de adepți care au băut otravă, dar a reapărut imediat într-o formă moderată, deoarece câțiva adepți au scăpat cu viață. Amintiți-vă de David Koresh. Amintiți-vă de “Copiii Domnului” , cerșind pe străzile marilor metropole ale vestului. Amintiți-vă de crimele sectei lui Charles Manson (“The Family”), ale sectei Aum sau ale sectei “Templul Soarelui”. Amintiți-vă de familiile destrămate ale adepților pucioși de la noi, care au lansat inovația “căsătoria nu este Taină, ci instituționalizarea desfrâului. Ea nu este de la Dumnezeu, căci Dumnezeu a oprit căsătoria! De acum încolo, toți copiii care vor mai fi născuți vor fi ai diavolului”. Amintiți-vă de Joseph Smith, care a inventat un alt “Isus Hristos” și “O Altă Evanghelie: Cartea lui Mormon”, și care a decretat că poligamia este un precept impus de Dumnezeu.
Am citit cu atenție postarea dumneavoastră și agreez în întregime ceea ce ați spus. Problema apare în momentul în care definim sectele și le enumerăm.

Dumeavoastră ați amintit: Templul Popoarelor, Davidienii, The Family, Aum, Templul Soarelui și altele. TigerAvalo9 nu vorbea însă despre acest tip de secte, ci el amintea Biserica Adventistă, Biserica Penticostală, Biserica Protestantă cu diversele ei ramuri. Alții de aici de pe forum scriau despre Secta Ortodoxă, știți?

În momentul în care sunt puse în aceeași oală Biserica Ortodoxă și Secta Aum, Biserica Penticostală și Templul Popoarelor sau davidienii cu adventiștii deja eu nu am nici o reținere în a-i acuza pe cei care comit o astfel de mârșăvie că sunt rău intenționați.

Nu vreau nicidecum să afirm că dumneavoastă ați făcut asta. Am spus deja că ceea ce ați scris este și părerea mea. Dar din nefericire există persoane care, într-un mod diabolic, induc ideea că de moment ce toate sunt „secte” toate-s la fel.

De fapt topicul deschis avea un alt subiect: „secta” penticostală, adventistă, protestantă. Era vorba de fapt despre Biserica Lui Hristos.

Last edited by penticostalulmantuit; 10.04.2010 at 15:33:34.
  #19  
Vechi 10.04.2010, 15:32:20
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Să luăm un exemplu: o sectă din zilele noastre introduce la un moment dat (prin anii '70-'80) un precept nou prin care se blamează căsătoria și intimitățile dintre soți. Familia X (mamă, tată și fiică de 2 ani) se desparte din cauza preceptelor sectei, diferit înțelese de către cei doi soți. Atunci "ea" își părăsește pur și simplu soțul și fetița și se duce în brațele fraților și surorilor de "credință."

Cazul nu este singular, este strict autentic și s-a întâmplat acum 17 ani.

În zilele noastre, prin disprețul lor față de Tradiție, sectele evoluează în direcții neașteptate și pot deveni oricând foarte periculoase, chiar dacă acum nu sunt.
Sunt cazuri si in zilele noastre, dar sunt chiar "secte" ciudate si putine la numar. Insa cum dvs aveti obiceiul de a numi "secta " orice nu e ortodox, e bine sa evitati confuziile si sa nu generalizati. Nici un cult recunoscut din Romania nu are asemenea inavatatura[ poate doar secta Pucioasa iesita din Bo? Dvs stiti mai bine ]
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 10.04.2010 at 15:45:36.
  #20  
Vechi 10.04.2010, 16:24:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
În zilele noastre, prin disprețul lor față de Tradiție, sectele evoluează în direcții neașteptate și pot deveni oricând foarte periculoase, chiar dacă acum nu sunt.
De acord. Dar acum nu sunt. Acum, pericolul cel mare este dat de ateism și de deismul pe care îl întâlnim mai des decât ateismul. Sunt oameni care cred în principiu într-un creator, care figurează în scripte ca aparținând religiilor apostolice, dar care ajung la slujbă din An în Paști sau chiar mai rar, care nu cred că Isus a întemeiat o Biserică și, dealtfel, Isus nici nu a fost Dumnezeu, ci un om cu niscai puteri paranormale. Dintre aceștia ajung unii la secte, nu din oamenii care sunt întăriți prin viața de credință și, în mod deosebit, prin Sf Taine. Având în vedere că sufletul lor era în pericol și mai înainte, practic prin trecerea lor la secte nu se pierde un suflet care altfel nu s-ar fi pierdut. Dimpotrivă, putem spera că, printr-o anumită disciplină a practicii de credință pe care o găsesc în secte (așa deformată cum e ea), oamenii aceștia se vor apropia de condiția de a fi căutători ("in statu viae) și vor sfârși prin a ajunge la Adevăr, așa cum îl propovăduiește Biserica.

Hai să o luăm altfel. Să presupunem că ceea ce ne mântuiește este pictura. Dar sunt multe școli în care ceea ce se predă este desenul. Noi vorbim aici de oameni care nu au pictat niciodată și nici măcar nu au desenat. Sunt prinși la înghesuială de apologeții desenului și atrași în cercurile lor de desen. Deocamdată, nu pictează acolo, dar sunt ceva mai aproape de pictură decât erau mai înainte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 20:17:39
Haideti sa luam atitudine! Crestin_Simona Stiri, actualitati, anunturi 256 13.12.2010 21:07:35
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Sunt foarte deprimat.... BaLLaNcE Intrebari utilizatori 41 09.10.2010 13:22:20
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13