Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.12.2009, 18:53:51
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alissa Vezi mesajul
OK.Heaven...si daca tu ca sotie il parasesti pentru violenta lui si el merge si se spanzura pentru ca l-ai parasit, m-ai poti trai cu constiinta impacata ???(Stiu caz concret!!!) Cum ai jurat acolo, la biserica??? LA BINE SI LA RAU PANA CE MOARTEA NE VA DESPARTI! BARBATUL NECREDINCIOS SE MANTUIESTE PRIN FEMEIA CREDINCIOASA SI INVERS! Asa spune Sfanta Scriptura. Asa ca eu indemn toate femeile SA-SI DUCA CRUCEA. Si vor avea mare rasplata de la Dumnezeu.
Merge si se spanzura nu din cauza mea pentru ca fiecare este responsabil pentru faptele sale.
Este o mare dovada de trufie,chiar inconstienta sa crezi ca poti duce pe umeri pacatele altuia.
Poti sa il ajuti,da,dar acolo unde nu se vrea...nu ai ce face,iar daca respectivul doreste sa traiasca in cel mai negru pacat,cu siguranta nu se va mantui pentru ca am facut eu ca sotie pe martira langa el.
Eu zic ca inainte sa iei ad literam ce spune Sfanta Scriptura,ar trebui sa te mai gandesti,sa vizitezi centre unde sunt consiliate si adapostite femeile abuzate,sa le vezi copiii,iar daca si atunci iti vei pastra vehementa in afirmatii...ma iarta,dar inseamna ca ai ajuns pe panta abrupta a ceea ce se numeste fanatism,iar atunci cand ajungem acolo,religia nu mai este calea adevarata,ci un refugiu in care ne adapostim de propriile temeri.

Last edited by heaven; 17.12.2009 at 19:02:45.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.12.2009, 19:00:53
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Merge si se spanzura nu din cauza mea pentru ca fiecare este responsabil pentru faptele sale.
Este o mare dovada de trufie,chiar inconstienta sa crezi ca poti duce pe umeri pacatele altuia.
Poti sa il ajuti,da,dar acolo unde nu se vrea...nu ai ce face,iar daca respectivul doreste sa traiasca in cel mai negru pacat,cu siguranta nu se va mantui pentru ca am facut eu ca sotie pe martira langa el.
Eu zic ca inainte sa iei ad literam ce spune Sfanta Scriptura,ar trebui sa gandesti,sa vizitezi centre unde sunt consiliate si adapostite femeile abuzate,sa le vezi copiii,iar daca si atunci iti vei pastra vehementa in afirmatii...ma iarta,dar inseamna ca ai ajuns pe panta abrupta a ceea ce se numeste fanatism.
De acord, de fapt este doar gaselnita celor care nu au curaj nici sa ii dea un ultimatum sotului in sensul ca e imperios necesar sa faca ceva ca altfel nu va fi bine...si nici sa il paraseasca!

Nu cred ca Biblia sugereaza sa te mariti cu betivani, adulterini ca sa ii mantuiesti ...si nici sa ramai cu ei daca nu mai vrei sau nu mai poti!

Fiecare cred ca e liber sa ia decizia cea mai potrivita, in functie de caracterul sau si de limitele pe care le are!

P.S. Cat priveste spanzuratul, cred ca nu e vina nimanui atunci cand se intampla asta, e pur si simplu alegerea respectivilor...nici nu poti sta cu oameni doar pentru ca ameninta ca se spanzura daca pleci, mai bine sa faca ce stiu ca trebuie pentru a nu fi parasiti...ca doar nu ei sunt in masura sa mai aiba si pretentii, e exact invers!!!

Last edited by AndruscaCIM; 17.12.2009 at 19:04:58.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.12.2009, 19:10:42
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Din cate am mai citit din Sfintii Parinti, sunt mai multe cauze care duc la violenta in familie. una ar fi pacatele parintilor sau bunicilor, atat pt femeia care ia bataie, cat si pt sotul violent. O alta cauza ar fi ca sotia, inainte de casatorie, nu a avut o viata ortodoxa, si sufera pt greselile din trecut. O alta cauza, dar asta e foarte delicata, si stiu s-o explice parintii induhovniciti, e ca atat femeia pacatoasa cat si barbatul pacatos, se mantuiesc prin barbatul credincios si femeia credincioasa. Daca am gresit sau am spus prostii, ca am obiceiul asta, iertare. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.12.2009, 20:17:45
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Din cate am mai citit din Sfintii Parinti, sunt mai multe cauze care duc la violenta in familie. una ar fi pacatele parintilor sau bunicilor, atat pt femeia care ia bataie, cat si pt sotul violent. O alta cauza ar fi ca sotia, inainte de casatorie, nu a avut o viata ortodoxa, si sufera pt greselile din trecut. O alta cauza, dar asta e foarte delicata, si stiu s-o explice parintii induhovniciti, e ca atat femeia pacatoasa cat si barbatul pacatos, se mantuiesc prin barbatul credincios si femeia credincioasa. Daca am gresit sau am spus prostii, ca am obiceiul asta, iertare. Doamne ajuta!
Da, asa stiu si eu..insa in acelasi timp cred totusi ca femeia are si datoria sa(incerce) il aduca pe calea cea dreapta, si prin rugaciuni bineinteles dar si prin atitudinea adoptata vis a vis de pacatul sotului....
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.12.2009, 23:39:44
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Depinde de la caz la caz.

Dar in majoritatea cazurilor mai grave se intampla pentru ca el este bolnav si pentru ca isi da seama ca ea n-are alternativa. O simte slaba. O simte victima. E a lui poate, face ce vrea cu ea.
Pentru ca ea n-are alternative:
Nu poate pleca, pentru ca nu are pe nimeni sa o primeasca. Poate nici nu mai are parinti, sau daca are sunt mai in greutate ca ea.
Nu poate trai pe cont propriu ca n-are casa, n-are calificare sa se poata sustine.
Nu are prietene nici care sa o ajute, nici carora sa le spuna drama lor.

Daca are un dram de alternativa sunt convins ca pleaca, si bine face.
Si din ce are un dram de alternativa, nici barbatul nu o mai trateaza asa... ca nu mai e chiar victima.

Acum problema mare nu este cu cele care au alternativa, cum a fost doamna de la care s-a inceput postul.
Problema e cu cele care nu au. Ce pot ele sa faca? Le primeste cineva? Cine?

Vazusem la televizor ca statul le-a dus intr-un bloc fara utilitati, fara geamuri unde stau toti homlesii si aurolacii. Mai se aciuisera si niste bruneti pe acolo....
Credeti ca acolo sunt mai in siguranta?

Last edited by bmadalin; 17.12.2009 at 23:55:25.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.12.2009, 23:16:40
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Intre Biblie, Sfintii Parinti si femeia batuta, sint multe semne de intrebare.
Pacatele parintilor?
Pentru femeie?
Pentru barbat?
Cine le poate spala?
Realitatea dura si cruda este ca cineva maninca bataie cind altcineva se simte tare si mai ales cind femeia nu prea are unde sa plece fiind judecata si de familie si de prieteni si chiar si de voi aici.
Oare credinta ortodoxa zice sa iei bataie, sa fii umilit pina la moarte?
Te mantuiesti asa?
Doar daca o faci in numele Domnului, nu al familiei tale, ceea ce e un scop personal.
Barbatul care loveste in femeia mai slaba, nu este bolnav, este un fapt demonstrat...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.12.2009, 16:22:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Omul este creat dupa chipul lui Dumnezeu. Ajunge la asemanarea cu El iubind, nu lovind. Tatal nu a dat si nu va da niciodata in Fiul Sau. Asta ar trebui sa faca si omul. Insa, omul nu se mai vede pe sine una cu ceilalti, asa cum Se vede Tatal cu Fiul. Si pentru ca ii lipseste aceasta unitate, lovind sotia, copilul, nu-l doare, caci acestia au incetat sa mai faca parte din el.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.12.2009, 12:10:03
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Thumbs up

Am citit cu atentie discutia despre acest subiect si mi-a placut analiza facuta de Patinina, precum si raspunsurile celorlalti.
Draga alexaa, prin natura profesiei pe care o am , de multe, de foarte multe ori sunt chemat in diverse familii cu probleme domestice pentru a aplica "Legea". Problema este ca legea noastra este foarte deficitara la acest capitol si nu poti sa gasesti o rezolvare prin forta.
Toate cazurile de violenta familiala pe care la-em vazut sunt cam la fel: sotul care isi loveste sotia sistematic, o abuzeaza psihic, o ameninta, o chinuie zilnic, se tranforma intr-un mielusel la aparitia noastra si se jura ca el nu face si nu drege, ca e om bun, etc. Vecinii spun acelasi lucru: Bataile si tipetele se tin lant, veniti si faceti ceva, de aia sunteti politisti.
Daca ai vazut vreodata privirea copiilor dintr-o astfel de familie, asta iti spune tot. Bietii copii sunt pur si simplu terorizati.
In cele mei multe cazuri incercam sa luam sotia din casa aceea dar ea nu prea vrea si aici se ajunge la un cerc vicios. Inainte de 1989 barbatul putea fi luat de Militie din casa dus la sectie si arestat cateva zile, in care primea cam acelasi tratament de la militieni (bataie dimineata, la pranz, si seara). Din pacate, acum toata lumea are drepturi si politia nu mai foloseste asemenea tratamente, dar femeia agresata ce drepturi are?
Ca o concluzie: BARBATUL VA CONTINUA SA ISI LOVEASCA SOTIA PANA ACEASTA VA MURI! NIMIC NU JUSTIFICA RAMANEAREA INTR-O ATARE SITUATIOE, TREBUIE SA FUGI!!
NU CONTEAZA UNDE, TREBUIE SA FUGI CA SA-TI SALVEZI VIATA.
BATAILE, O DATA INCEPUTE NU SE VOR TERMINA NICIODATA.
Mai sunt femei care nu au suportat si au luat viata sotilor. Nu este o solutie fiindca in cele din urma Cel de Sus va avea grija si de cel care chinuie o fiinta fara aparare.
Radu
__________________
Unde doi sau mai multi se aduna in numele Meu, acolo sunt si Eu...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.12.2009, 09:18:49
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Draga Alissa,
Nu stiu daca tu ai sau nu ai constiinta neimpacata daca cineva decide sa-si dea sufletul celui rau. Nu esti raspunzatoare absolut d eloc de sufletul si deciziile nimanui.
Biblia ne spune, ca trebuie sa ne pazim corpul, ca un Temlu al Domnului, deoarece sintem creeati dupa chipul si asemanarea Sa.
Violenta in familie, din pacate, asa cum spune aici Dl Radu, nu prea are solutie, la acest moment, in Romania, deoarece libertatea si drepturile omului sint prost si exact pe dos intelese.
Normal este in capitalism, in Canada, ca agresorul sa fie eliminat d ela locul agresiunii, deoarece el este acela care a comis o infractiune, iar victima cu copiii trebuie sa ramana in casa deoarece este mediul lor in care au crescut si au trait.
Barbatul apoi sa mearga la counselling, sa invete unde greseste, sa se indrepte.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.08.2010, 12:30:05
Tsukino Tsukino is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 13
Implicit

Vad ca nimeni nu a mai fost interesat de violenta in familie. Oare aceasta si-a luat concediu?

Pentru ca lucrez in domeniul statisticii hai sa va spun adevarul trist din Romania:

- femeile sunt principalele victime ale violentei in familie (peste 70% din totalul violentelor petrecute in familie)
- o data la doua minute o femeie este lovita
- violenta in familie se petrece indiferent de studii - am si grafice daca intereseaza pe cineva - de ex spre deosebire de anul 2005 cand 32 la suta din pers. abuzate aveau studii medii si superioare, in anul 2008 procentul este de 42%.


Sunt foarte suparata pe Institutia Bisericii Ortodoxe ca nu a luat atitudine impotriva acestui flagel al societatii actuale. Este inadmisibil dupa mine, dar deh, tot ea e cea care incurajeaza barbatul sa se creada stapan asupra femeii. Si femeia sa sufere batai si umilinte ca sa spele pacatele abuzatorului? Unde traim oameni buni, in evul mediu mi se pare, si nu vrem sa iesim de acolo, cel putin oamenii bisericii (pardon, barbatii bisericii) nu vor sa ajute oile sa iasa din gandirea respectiva, sa mearga pe o gandire rationala, pe egalitatea dintre barbati si femei in ceea ce priveste drepturile si obligatiile (nu am spus vreodata ca cele doua sexe ar fi egale fizic).

Si ca sa justific, 72% femei din mediul rural consideră, că bărbații au mai multe posibilități și drepturi în familie, pe când în cazul celor din mediul urban ponderea lor alcătuiește 59,9%.
In mediul rural, daca in 2005 cazurile de violenta in familie constituiau 45% , in 2008 crescusera la aproape 52% din totalul pe (rural urban).

Biserica nu a facut nimic sa explice oamenilor - adeseori fara prea multa educatie - ca Dumnezeu ne-a facut pe toti egali. As merge mai departe sa zic ca natura - plantele, animalele, insectele, omul au fost toate creeate intr-o perfecta armonie, stricata cu brio de catre om (stiinta ne-o justifica cu varf si indesat si se vede si cu ochiul liber).

Ma opresc aici, dar ar fi atatea de spus. Astept aruncatul cu rosii .
Nu promit insa ca intorc si obrazul celalalt....am si eu un stoc de tomate la indemana ^.^ .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Vreau o familie anonim30 Intrebari utilizatori 57 27.03.2014 10:00:27
Violenta cotidiana Eugen7 Morala Crestina 2 24.10.2012 20:59:52
In familie cred_cu_adevarat Generalitati 6 21.11.2011 09:52:25
Familie sau Celibat colaps Generalitati 19 14.05.2010 17:33:59