Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.04.2012, 20:56:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
160 km, o zi de lucru pierduta, trei persoane implicate etc...
Imi pare rau sa aud asta. V-ati intalnit in Bucuresti cu persoana care s-a razgandit sa mai mearga la Valea Plopului sau nici n-ati cunoscut-o?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.04.2012, 21:01:17
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Imi pare rau sa aud asta. V-ati intalnit in Bucuresti cu persoana care s-a razgandit sa mai mearga la Valea Plopului sau nici n-ati cunoscut-o?
Astazi s-a intamplat. Am povestit catre admin intamplarea. Nu am pierdut nimic, am facut-o pentru Domnul. Reactia mea este doar pentru a atrage un semnal de alarma user-ilor de pe acest forum. Ma mult discernamant.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.04.2012, 21:04:06
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

De altfel user-ii "N.Priceputu" si "ioanna" au fost mai precauti:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14798
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.04.2012, 21:04:56
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Astazi s-a intamplat. Am povestit catre admin intamplarea. Nu am pierdut nimic, am facut-o pentru Domnul. Reactia mea este doar pentru a atrage un semnal de alarma user-ilor de pe acest forum. Ma mult discernamant.
Urat din partea ei.
Dumneata nu ai pierdut nimic.... Ai castigat!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.04.2012, 21:20:45
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ce cazuri sunt rare? De oameni ai străzii adevărați? Sau de persoane care să semnaleze problemele lor? Pentru că amărâți sunt la tot pasul, cel puțin în zona în care m-am mutat de vreun an (Militari). Vreo 3-4 au petrecut iarna (zi și noapte) în fața unui bloc, încălzindu-se la focul făcut din te-miri-ce.
Dar unii par ca nu au ratiune ,ca sufera de vreo boala psihica. In acest caz ce se poate face ? Sa ii duci cu forta undeva ? poate ei o vad ca pe o privare de libertate.Tin minte ca erau copii strazii de prin metrouri care daca le ziceai ca ii duci la orfelinat ,te considerau cel mai mare dusman.Ca acolo erau batuti,violati etc
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.04.2012, 21:38:50
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulți dintre cei de pe stradă au probleme psihice, accentuate și de viața foarte stresantă pe care o trăiesc. Închipuie-ți cum dorm oamenii ăștia, luni și ani de zile. Cu forța nu pot fi duși nicăieri, și poate că e mai bine așa. Dar marea durere este faptul că nu au pe nimeni. Ei nu de instituții au nevoie, ci de cineva care să-i iubească așa cum sunt și să-i ajute. Sunt abandonați de familii. Sau ar putea fi de ajutor și instituțiile, dacă n-ar fi reci, indiferente, dacă acolo i-ar întâmpina oameni înțelegători, miloși.

Și acei copii care fugeau de orfelinate o făceau pentru că nu erau iubiți. Nicio instituție din lume, nicun medicament dat de psihiatru nu poate suplini mângâierea pe care ți-o poate da comuniunea, mila unui alt suflet.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.04.2012, 22:09:36
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mulți dintre cei de pe stradă au probleme psihice, accentuate și de viața foarte stresantă pe care o trăiesc. Închipuie-ți cum dorm oamenii ăștia, luni și ani de zile. Cu forța nu pot fi duși nicăieri, și poate că e mai bine așa. Dar marea durere este faptul că nu au pe nimeni. Ei nu de instituții au nevoie, ci de cineva care să-i iubească așa cum sunt și să-i ajute. Sunt abandonați de familii. Sau ar putea fi de ajutor și instituțiile, dacă n-ar fi reci, indiferente, dacă acolo i-ar întâmpina oameni înțelegători, miloși.

Și acei copii care fugeau de orfelinate o făceau pentru că nu erau iubiți. Nicio instituție din lume, nicun medicament dat de psihiatru nu poate suplini mângâierea pe care ți-o poate da comuniunea, mila unui alt suflet.
E clar asta ,si s-a mai vazut,prin filmele americane mai ales,cum ,bagati in seama,incep sa isi revina .Atunci,dupa ce ii speli si cureti,si ii inveti sa foloseasca chiuveta, isi arata tot farmecul lor naiv. Dar cum sa procedam? sa ii luam in casa? Sa le ducem regulat mancare? Dar nu ii gasim regulat in aceleasi locuri ...Atunci ce sa facem?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.04.2012, 22:23:33
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

de-aș avea răspuns la întrebările astea...
Unii pot fi luați în casă, alții sunt mai dificili. Numai că să-i iei în casă înseamnă să fii dispus să-i adopți. Măcar pentru o bună bucată de timp, necesar recuperării lor. Să le oferi statutul de membru al familiei. Nu știu câți dintre noi pot face asta. Poate, dacă ai o cameră liberă, un pic de timp și multă disponibilitate.

Înainte de asta trebuie, oricum, să înțelegi de ce au ajuns în stradă. Unii pur și simplu nu vor să muncească; alții nu pot, că nu-i duce mintea (pot fi infantili). Și atunci, trebuie să le poarte crucea altcineva. Dar cine poate avea atât de multă milă, care să nu se epuizeze cu timpul?

S-au scris mai multe despre ei pe topicul „oamenii străzii”, unde au răspuns și persoane care cunosc mai bine situația lor.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.04.2012, 23:22:57
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Astazi s-a intamplat. Am povestit catre admin intamplarea. Nu am pierdut nimic, am facut-o pentru Domnul. Reactia mea este doar pentru a atrage un semnal de alarma user-ilor de pe acest forum. Ma mult discernamant.
Pai si daca tu ai venit atitia kilometrii,inseamna ca orcum erai dispus sa mergi ,asa ca hai sa repetam isprava, impreuna cu cine o mai vrea sa vina , fara sa mai ducem pe cineva anume acolo.Ci pur si simplu sa ii vizitam,sa le ducem ceva celor de acolo ,si in plus si putina atentie,si tot inseamna ceva .Orice gest de solidaritate poate pretui cat un camion de ajutoare.
Ce ziceti ?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.04.2012, 00:10:28
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mulți dintre cei de pe stradă au probleme psihice, accentuate și de viața foarte stresantă pe care o trăiesc. Închipuie-ți cum dorm oamenii ăștia, luni și ani de zile. Cu forța nu pot fi duși nicăieri, și poate că e mai bine așa. Dar marea durere este faptul că nu au pe nimeni. Ei nu de instituții au nevoie, ci de cineva care să-i iubească așa cum sunt și să-i ajute. Sunt abandonați de familii. Sau ar putea fi de ajutor și instituțiile, dacă n-ar fi reci, indiferente, dacă acolo i-ar întâmpina oameni înțelegători, miloși.

Și acei copii care fugeau de orfelinate o făceau pentru că nu erau iubiți. Nicio instituție din lume, nicun medicament dat de psihiatru nu poate suplini mângâierea pe care ți-o poate da comuniunea, mila unui alt suflet.
Ai mare dreptate, dragostea celor din jur le lipseste cel mai mult. Cata durere, cata suferinta in sufletele lor, iar oamenii ii ocolesc si ii dispretuiesc. Eu cred ca unele problemele psihice sunt provocate tot de lipsa de iubire si lipsa conditiilor firesti de trai.

Dumnezeu insa le poarta de grija, caci altfel de unde ar avea cele necesare supravietuirii? Fara casa, fara loc de munca, fara asistenta medicala, reusesc sa supravietuiasca in aceasta lume rece si indiferenta, care de multe ori nu face altceva decat sa-i judece.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Incendiu la asezamantul de la Valea Plopului Veniamin Stiri, actualitati, anunturi 2 17.12.2011 21:08:01
Copiii din Valea Plopului Florin-Ionut Generalitati 34 05.03.2011 15:01:27
2% pentru copiii de la Valea Plopului gigelchiazna Stiri, actualitati, anunturi 1 04.10.2009 20:12:07
2 % catre Aosiatia Provita Valea Plopului georgeval Generalitati 3 30.03.2009 21:11:32
2 % din impozit pt copiii de la Valea Plopului florina.stan Stiri, actualitati, anunturi 3 07.01.2009 21:16:46