Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2012, 22:00:58
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit Dogme in diferite biserici

Pe un alt topic despre dogme in general, am adus in discutie faptul ca invataturi suplimentare celor date de Domnul, invataturi formulate ulterior ca si dogme, au divizat crestinatatea. Vazand anumite raspunsuri primite, am inceput sa imi pun intrebarea daca toti cei dintr-o confesiune sunt deacord cu ceea ce este si ceea ce nu este dogma in confesiunea proprie.

Ca atare cate dogme are Ortodoxia rasariteana si care sunt acelea?
Aceeasi intrebare pentru Ortodoxia orientala, catolicism si ramuri protestante si neoprotestante.

Iar a doua intrebare: care sunt pasajele biblice care ar sustine fiecare dogma in parte?

Stiu ca exista gramada de carti de dogmatica si nu se poate trata totul in niste postari, ci ma intereseaza mai degraba modul de abordare al problemei de diversi useri interesati de capitolul dogme.

Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.08.2012, 22:13:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu sunt "diferite biserici".

Una este Sfanta si Apostoliceasca Biserica - Biserica Ortodoxa.

Restul sunt imitatii ieftine cu tot ce deriva de aici.

Nu cei care chipurile, dupa protestanti, au "suplimentat" invatatura crestina au divizat crestinismul ci tocmai cei care au incercat sa o "simplifice" chipurile, care in loc sa se intoarca cu adevarat la origini au instaurat dictatura bunului plac si pus in carca Duhului Sfant (blasfemie) in materie de invatatura crestina.

Inainte de a te arunca la dogmatica ar trebui poate mai intai sa citesti niste istorie, sa vezi cum s-a ajuns de la dogma crestina la impunerea rationalismului pseudo-duhovnicesc si infaibilismului (de la teribilism) ca norma crestina.

Tu ce vrei acum, un rezumat complet al unor carti intregi in cateva postari de forum?

Daca vrei ceva cat de cat sintentic - Parinele Cleopa - Calauza in credinta ortodoxa.

Last edited by AlinB; 28.08.2012 at 22:23:02.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.08.2012, 22:14:30
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Lucrurile nu stau chiar așa cum încerci să le prezinți, ci ai făcut afirmații foarte clare precum:

Citat:
Multe invataturi au aparut in plus fata de ce spunea Domnul si aceste invataturi suplimentare formulate ca si dogme au divizat crestinatatea.
Citat:
La fel si treaba cu dogmele care ar fi toate in Biblie, ma faci sa zambesc :)
Pe de altă parte ai deschis o temă pe care s-au scris și se scriu tratate de dogmatică de sute și mii de pagini și tu ai de gând să le expediezi în câteva postări, ca să nu aduc aminte că dogme sau controverse dogmatice, spre exemplu ca filioque, au fost și sunt tratate la fire de discuție corespunzătoare și deja deschise. Deci ceea ce vrei dumneata este să îți dăm copy-paste la niște tratate de dogmatică, ori eu cred că nu prea este necesar așa ceva și cred că ar fi bine să te apuci chiar dumneata să citești tratate și studii de dogmatică. Subiectul este mult prea vast pentru a fi tratat într-un fir de discuție.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.08.2012, 22:23:46
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Ca raspuns la topic ar fi simplu de spus in felul urmator:

- Ortodoxia are n dogme. Ele sunt: x, y, z etc iar pasajele biblice care le atesta sunt pasajele a,b,c pentru dogma x, pasajele d,e,f pentru dogma y etc. (doar referintele)

Idem pentru celelalte confesiuni.

Daca si asa este prea mult, raspundeti macar cate dogme sunt si care sunt acelea, fara sa mentionati pasajele Biblice ci doar sa spuneti daca ele exista sau nu.

Multumesc anticipat.

Last edited by Tartaruga; 28.08.2012 at 22:30:16.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.08.2012, 22:24:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Parinele Cleopa - Calauza in credinta ortodoxa

Poate nu esenta ortodoxie dar exact aspectele contestate de celelalte confesiuni asa zis crestine.

Daca nici atat nu poti citi..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.08.2012, 22:24:51
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Pe de altă parte ai deschis o temă pe care s-au scris și se scriu tratate de dogmatică de sute și mii de pagini și tu ai de gând să le expediezi în câteva postări, ca să nu aduc aminte că dogme sau controverse dogmatice, spre exemplu ca filioque, au fost și sunt tratate la fire de discuție corespunzătoare și deja deschise. Deci ceea ce vrei dumneata este să îți dăm copy-paste la niște tratate de dogmatică, ori eu cred că nu prea este necesar așa ceva și cred că ar fi bine să te apuci chiar dumneata să citești tratate și studii de dogmatică. Subiectul este mult prea vast pentru a fi tratat într-un fir de discuție.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.08.2012, 22:32:59
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Parinele Cleopa - Calauza in credinta ortodoxa

Poate nu esenta ortodoxie dar exact aspectele contestate de celelalte confesiuni asa zis crestine.

Daca nici atat nu poti citi..
Alin,
Daca tu ai citit, fii bun te rog si spune macar cate dogme are Ortodoxia si care sunt acelea. Macar atat. Si asta este prea mult de scris aici?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.08.2012, 22:37:47
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Dar nu știe nimeni câte dogme are, sau câte învățături de bază. Nu a stat nimeni să le numere.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.08.2012, 22:44:24
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Dar nu știe nimeni câte dogme are, sau câte învățături de bază. Nu a stat nimeni să le numere.
Ok. In cazul asta ajunge sa le enumerati ca fac eu apoi numaratoarea daca asta este problema. O simpla insiruire a dogmelor pentru a spune care sunt se poate? Sau si asta este prea mult?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.08.2012, 22:47:32
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

În cazul ăsta îți recomand Sfânta Scriptură, Sinoadele Ecumenice, Tratatele de Dogmatică (chiar dacă nu tot ce scrie acolo este neapărat dogmă), Scrieri ale Sfinților Părinți. Deocamdată nu le am pe toate la mine și, din câte știu, ocupă un loc cam mare într-o bibliotecă.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogme babesti camy_d Reguli in Biserica 164 03.08.2016 14:46:05
Ce inseamna pentru voi credinta - Dogme sau fapte? sophia Generalitati 69 20.05.2011 03:28:25
Credinta fara dogme? georgeval Generalitati 29 08.07.2010 00:46:11
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Diferite slujbe de inmormantare danyel Slujba inmormantarii 10 23.11.2009 13:32:37