Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 15.05.2013, 18:31:08
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit despre Biserica Oretodoxa in general.

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
ce i-a facut pe martirii inchisorilor sa suporte chinuri inimaginable pentru credinta? Majoritatea nu traiau o viata de crestin autentica . Exemplele lor i-a intors si pe unii din prigonitori catre Hristos. Ce i-a facut pe milioanele de martiri sa indure secole de prigoana? Ceva ma mult decat dovezile palpabile pe care le ceri tu.... Stii ce este Spovedania? Ai simtit pacea de la spovedanie vreodata? Abia apoi sa vorbesti de sfintenia Sfintelor Moaste si celelalte minuni ale credintei.
Catalin, doamna Dumitru cred ca e un bun crestin din moment ce continua sa ramana foarte activa pe acest forum .urmareste-i postarile si vei vedea ca din dorinta de a afla cat mai multe incearca sa te provoace .
Reply With Quote
  #82  
Vechi 15.05.2013, 18:36:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
Catalin, doamna Dumitru cred ca e un bun crestin din moment ce continua sa ramana foarte activa pe acest forum .urmareste-i postarile si vei vedea ca din dorinta de a afla cat mai multe incearca sa te provoace .
o mică corectură: doamna Dumitru este domnul Dumitru.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 23.05.2013, 00:44:03
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
bie ca ai dat acest exemplu.
are Sf. Parascheva moaste nestricacioase?
se poate ... dar atunci de ce nu i se dezvaluie chipul?
stii probabil ca i se schimba vesmantul in fiacare an.
dar stii ca in ritualul de pregatire, moastele ... se ung cu mir???

te intreb pe tine. daca te-ar intreba cineva despre credinta. orice, nu conteaza.
si stii ca raspunsul ar putea sa-i zdruncine credinta, ai prefera sa-l minti?

Eu nu am nici un dubiu ca Sf.Parascheva este sfanta si ca are moaste nestricacioase si frumos mirositoare (chiar daca nu ar fi unse cu mir) dar sa stii ca si eu de multe ori m-am intrebat de ce nu este descoperit chipul.

Si nu numai chipul acestei sfinte. Cam toti sfintii de ale caror moaste am auzit sunt pusi in racle cu chipurile acoperite. Nu inteleg de ce. Ca au chipurile placute. Sf.Ioan Iacob Hozevitul, Sf.Gherasin din Kefalonia, Sf.Ioan Botezatorul,parintele Ilie lacatusu, de ex, au chipuri placute la vedere, chiar linistitoare. Presupun ca asa sunt, deci, toti sfintii. Nu vad nici un motiv pt care sa se acopere.

Stie cineva vreo explicatie?

p.s- intrebarea asta mi-am pus-o de cand am vazut pe net moastele Sf. Alexandru din Svir tot cu chipul acoperit. Sunt cele mai bine conservate moaste ale B.O., un Sfant care a vazut Sfanta Treime. Cum oare arata chipul unui om care a vazut asa ceva?... nu inteleg de ce a fost lasat tot acoperit.

Last edited by ortodoxa2310; 23.05.2013 at 01:01:37.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 30.06.2013, 00:54:51
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

nici un raspuns?...
Reply With Quote
  #85  
Vechi 30.06.2013, 09:31:13
Dan-Constantin Dan-Constantin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2013
Locație: Iasi,Romania.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Sf.Parascheva a fost descoperita dar a fost un credincios care cind a sarutat moastele a muscat nasul sfintei de atunci I sa facut o masca de argint si I s-a pus pe fata si a fost acoperit sicriul,asta iti va spune orice om al bisericii din Mitropolia Iasi,asa ca acoperirea sicriului este pentru a o proteja pe sfinta de multimea credinciosilor,ce ar mai ramine din ea daca fiecare ar lua cite o bucatica?
La Sf.Mormint unde vine lumina sfinta am auzit de la cei care au fost se aprind luminarile in mainile oamenilor singure cu mult inainte de iesirea patriarhului din sfintul mormint cu lumina,bineinteles nu la toti dar la unii poate mai credinciosi poate mai pacatosi Dumnezeu stie si alege cui I se va aprinde luminarea!si inca ceva important care nu se prea spune este ca acea lumina dupa ce ai aprins luminarea nu arde haine,carne sau orice ai baga in ea!citeva minuta la inceput apoi se transforma in foc!
Si imi permit un sfat nimeni nu obliga pe nimeni sa creada in minuni,in Dumnezeu sau in Ortodoxie,tot timpul vor fi circotasi chiar daca ar fi si Dumnezeu in fata lor si tot isi vor mai pune intrebari,iar pentru super ortodoxii care se considera sfinti si mai cititi si mai drepti si mai corecti si mai bisericosi si etc.intelegeti la ce ma refer nu sunt cu nici un pas mai in fata la mintuire fata de noi astia mai pacatosi si nu Ei hotarasc cine e sfint si cine se mintuieste asa ca sa o lase mai moale cu sfaturile!
Dumnezeu sa ne ierte pacatele si sa nu treaca rugaciunea nostra a pacatosilor!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 01.07.2013, 18:26:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
Eu nu am nici un dubiu ca Sf.Parascheva este sfanta si ca are moaste nestricacioase si frumos mirositoare (chiar daca nu ar fi unse cu mir) dar sa stii ca si eu de multe ori m-am intrebat de ce nu este descoperit chipul.

Si nu numai chipul acestei sfinte. Cam toti sfintii de ale caror moaste am auzit sunt pusi in racle cu chipurile acoperite. Nu inteleg de ce. Ca au chipurile placute. Sf.Ioan Iacob Hozevitul, Sf.Gherasin din Kefalonia, Sf.Ioan Botezatorul,parintele Ilie lacatusu, de ex, au chipuri placute la vedere, chiar linistitoare. Presupun ca asa sunt, deci, toti sfintii. Nu vad nici un motiv pt care sa se acopere.

Stie cineva vreo explicatie?

p.s- intrebarea asta mi-am pus-o de cand am vazut pe net moastele Sf. Alexandru din Svir tot cu chipul acoperit. Sunt cele mai bine conservate moaste ale B.O., un Sfant care a vazut Sfanta Treime. Cum oare arata chipul unui om care a vazut asa ceva?... nu inteleg de ce a fost lasat tot acoperit.
plăcute?
scuză-mi blasfemia, dar sunt la fel de "placute" ca "Human Body" de la Antipa.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 01.07.2013, 19:56:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Iata unde duce ignoranta , spre hula si dispret , caci Sfintele Moaste nu sunt lasate pentru frumusetea lor , ci in primul rand pentru minunile ce se savarsesc prin ele , caci ele , Sfintele Moaste , sunt ramasite pamantesti facatoare de minuni ale Sfintilor , iar drept credinciosul le cinsteste pentru ca prin ele lucreaza in chip simtitor Harul Dumnezeiesc , iar cel aflat in nesimtire nu are cum sa simta acest Har Dumnezeiesc , ci privesc aceste Sfinte Moaste ca ceva ciudat , urat , precum Dumitru scrie .
Am trait sa citesc si astfel de aberatii pe un forum crestin ortodox . unde problema "principala" nu-i nesimtirea noastra , ci aspectul general al Sfintelor Moaste , uitand de nenumaratele vindecari ce se infaptuiesc prin ele si multele minuni scrise si rostite mai in fiecare zi .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 01.07.2013, 20:54:48
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vezi, Dumitru, dacă cineva le găsește plăcute iar tu spui că din contră, oare diferența nu o face ochiul care le privește? Nu a văzut, oare, ortodoxa2310, ceva ce tu nu ai văzut?
„Deci dacă ochiul tău va fi curat, tot trupul tău va fi luminat [...] iar dacă lumina care este întru tine este întuneric, dar întunericul, cu cât mai mult?”

De ce ceri să-L vezi pe Dumnezeu cu ochiul tău de carne? Când știi că El este Duh?
Reply With Quote
  #89  
Vechi 03.07.2013, 11:07:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru Dumitru:

„până când ochiul nu ia foc
Dumnezeu nu poate fi văzut
până când urechea nu ia foc
Dumnezeu nu poate fi auzit
până când limba nu ia foc
Dumnezeu nu poate fi numit
până când inima nu ia foc
Dumnezeu nu poate fi iubit
până când mintea nu ia foc
Dumnezeu nu poate fi cunoscut”
(T. S. Eliot)

P.S. Căutând poezia în original, am găsit că autorul ar fi William Blake:

Pentecost

Unless the eye catch fire,
The God will not be seen.
Unless the ear catch fire
The God will not be heard.
Unless the tongue catch fire
The God will not be named.
Unless the heart catch fire,
The God will not be loved.
Unless the mind catch fire,
The God will not be known.

Last edited by N.Priceputu; 03.07.2013 at 11:32:44.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 03.07.2013, 11:26:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
plăcute?
scuză-mi blasfemia, dar sunt la fel de "placute" ca "Human Body" de la Antipa.
Uite un articol, o alta perspectiva, care sa-ti ajute discernamantul:

http://www.chiazna.ro/5414/cadavre-versus-moaste
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evanghelia... este adevărată? laurastifter Morala Crestina 6 21.12.2011 12:06:21
Sfintii - marturie a faptului ca Ortodoxia este detinatoarea adevarului divin ivo_faith Secte si culte 5 02.08.2010 17:54:32
Care este adevarata Biserica a Lui Hristos? schimnic Despre Biserica Ortodoxa in general 40 29.04.2009 18:55:41