Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.02.2014, 08:12:53
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Oameni cu frica de Dumnezeu, bine pregatiti profesional exista, chiar daca nu au devenit persoane publice, dar nu vor sa se amestece inca. Nu cred ca toti din Romania sunt doar hoti, mincinosi si profitori. Inca mai exista oameni cu principii sanatoase. Te indoiesti de acest lucru? Generalizarea nu e buna.

Sincer, cu toata parerea de rau, dar tot ma indoiesc ca exista sau ca rezista la conducere oameni buni, cu frica de Dumnezeu, cinstiti si pro adevar.

Alin, crezi ca cine e plect din tara a plecat de prea mult bine sau au plecat in ura fata de tara? Nu-i chiar asa; unii mai vor sa incerce si altundeva, iar cand vezi ca in afara iti e apreciata munca si platit pe masura muncii, normal ca ramai; aici in tara putini sunt aceia care te platesc decent pentru munca; putini mai stiu aprecia munca angajatului...

Last edited by Corinusha; 05.02.2014 at 08:16:30.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 05.02.2014, 08:35:30
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Sincer, cu toata parerea de rau, dar tot ma indoiesc ca exista sau ca rezista la conducere oameni buni, cu frica de Dumnezeu, cinstiti si pro adevar.

Alin, crezi ca cine e plect din tara a plecat de prea mult bine sau au plecat in ura fata de tara? Nu-i chiar asa; unii mai vor sa incerce si altundeva, iar cand vezi ca in afara iti e apreciata munca si platit pe masura muncii, normal ca ramai; aici in tara putini sunt aceia care te platesc decent pentru munca; putini mai stiu aprecia munca angajatului...
Din pacate cam aveti dreptate! Ce am observat- chiar daca sa spunem ca s-ar gasi cineva cinstit si corect la inceput- dupa ce ajunge intr-o functie (consilier local sau judetean, primar, parlamentar, ministru, etc) parca se simte obligat sa fure din banul public, sa faca afaceri cu statul. O fi ceva psiholog- dorinta asta maladiva de imbogatire cu orice pret.

Cei care au plecat din tara sa munceasca (nu vorbim de tiganii sau romanii care s-au dus la cersit sau furat) nu au plecat de bine. Daca in Romania la stat se intra cum se intra, iar la patron sunt putini patroni seriosi, atunci omul ce sa faca ?
La noi sunt miliardar de carton, care au strans in doua zeci de ani averi care intr-o tara normala se strang in suta de ani. Diferenta dintre patronii lor si ai nostri este ca acolo fiscul fiind foarte puternic (celebrul Al Capone a cazut pentru ca nu si-a platit impozitele, desi facusera crime ingrozitoare), nu-si permit sa insele statul, iar ca sa faca o avere trebuie sa se zbata, sa aiba un talent, sa puna osu la munca. Pe când la noi dupa 1990 majoritatea asa-zisilor mari patroni si-au facut averea prin spolierea statului, si un ban obtinut facil si nemuncit nu este pretuit.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 05.02.2014, 11:15:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
...pentru ca le pasa, atat de la distanta, cat si de aproape.
Nu degeaba spunea cineva ca dragostea de oameni e direct proportionala cu distanta fata de ei.
Cel putin in unele cazuri de "iubitori", chestia asta are un inteles aparte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 05.02.2014, 11:16:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
La noi sunt miliardar de carton, care au strans in doua zeci de ani averi care intr-o tara normala se strang in suta de ani. Diferenta dintre patronii lor si ai nostri este ca acolo fiscul fiind foarte puternic (celebrul Al Capone a cazut pentru ca nu si-a platit impozitele, desi facusera crime ingrozitoare), nu-si permit sa insele statul, iar ca sa faca o avere trebuie sa se zbata, sa aiba un talent, sa puna osu la munca. Pe când la noi dupa 1990 majoritatea asa-zisilor mari patroni si-au facut averea prin spolierea statului, si un ban obtinut facil si nemuncit nu este pretuit.
Nu este nici o diferenta.
Si la noi este "foarte puternic" cu ala de jos.
Si la noi este "neputincios" cu cei care sunt protejati politic.
Acolo marile companii fac "lobby" (adica o forma oficializata de coruptie, platesc oficiali sa le sustina cauza pe toate caile "legale") pentru a primi tot felul de facilitati.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 05.02.2014, 12:32:51
beatrix beatrix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2014
Locație: in mintea universului
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit NU cred!

Nu cred si nu voi crede in politicienii de azi!!! E doar o gloata grohaitoare in scormonirea de imbogatire! Cat despre popor, am convingerea ca nu sunt perseverenti in ceea ce vor si se complac in starea de turma, deocamdata...Sper insa ca in curand sa se destepte, recurgand la un gest inteligent.Aici e un site cu continut religios si poate nu e indicata politichia....
__________________
Multumesc Tie Doamne pentru lumina fara de sfarsit !
Reply With Quote
  #56  
Vechi 05.02.2014, 12:49:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Categoric nu e indicata.

De fiecare data cand a fost pusa in discutie s-a lasat cu scantei.

Nu ca nu s-ar fi intamplat si cu alte subiecte dar cand e vorba de politica e si mai si.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 05.02.2014, 13:08:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar nu discutam noi aici despre rolul si folosul suferintei; pentru asta avem alte topicuri.
Cine o dă în sus și-n jos cu suferința? Sau trebuie să discutăm strict ce dictezi mătăluță?

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu neg, suntem pusi la incercare de Dumnezeu, dar nu e cazul ca sa le ia locul altii mai priceputi si mai buni gospodari, care sa umple hambarele si vistieria, ca sa nu mai plece tot romanul in pribegie?
Eu zic să plecăm capul, că sigur și pentru păcatele noastre Dumnezeu nu ne dă conducători mai buni. Suferința țării (și a lumii) trebuie plânsă ca propiile noastre păcate. În starea de jertfă vom birui. Biruind noi, biruie tot neamul.
Și revin la ideea că suferința poate fi de mare folos dacă o gestionăm corect duhovnicește.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Noi ce facem? Ceea ce fac bisericile din toata Romania - ca nu mai sunt nicaieri atatea biserici ca la noi - se roaga la Dumnezeu sa ne ierte pacatele si sa ne miluiasca cu o conducere a tarii mai buna, mai competenta. Si sa ne fereasca de mai rau.
Demonstrezi contrariul, te plângi de conducători, de parcă numai ei au vină. Răspuzători suntem noi toți de conducătorii pe care îi avem, să ne asumăm răspunderea noastră. Biserica se roagă, dar dacă majoritatea care merg la biserică mai mult se plâng decât se roagă, cum vom ajunge la o conlucrare? Oare vei sesiza diferența?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 05.02.2014, 14:53:35
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vad ca nu vedeti padurea de uscaturi...
Mai fac o incercare:
http://www.privesc.eu/Arhiva/18825/C...Noua-Republica
DUPA ce-i ascultati pe vorbitori, spuneti ca impresie v-au facut. Iar la sfarsit Grigore Lese pune punctul pe i, care spune "Suferinta e brand pentru Romania!" Are dreptate, dar nu numai pentru Romania, ci pentru romanii de pretutindeni.
Pesimistii sunt sigura ca nu vor vedea nimic deosebit, dar optimistii vor simti ca ceva se intampla spre binele tarii.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 05.02.2014, 18:27:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Într-un mod liberal iudeo-creștin, știm.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #60  
Vechi 05.02.2014, 20:41:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Într-un mod liberal iudeo-creștin, știm.
Da-ne te rog sursa acestei informatii; un citat, ceva...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce legatura vedeti voi intre iertare si incredere? cred_cu_adevarat Generalitati 2 22.09.2012 16:56:11
Biserica romana din America- de cine apartin romanii? Ion Pop Generalitati 5 26.04.2012 21:50:27
Credinta sociala sau Inteligenta si incredere personala in Divin? Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 01.02.2011 09:27:11
Incredere o mama Intrebari utilizatori 3 05.04.2010 21:54:24
Sa incepem prin a avea incredere in noi ! cristiboss56 Din Noul Testament 6 26.08.2009 08:41:39