Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 02.04.2014, 14:21:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

N-am prea inteles ce ati vrut sa spuneti!
Ati spus in alta postare ca nu toti avem acceleasi idealuri, ca nu toti putem gandi la fel, etc- ceea ce este perfect adevarat.
Insa in primul rand sa avem acele lucruri de baza de care am amintit, si dupa aia putem discuta sau sa ne dorim orice altceva- cariera, bani, avere, functii, etc! Degeaba ai bani, cariera, vile, masini si orice altceva daca nu ai aceste 4 lucruri de baza!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 02.04.2014, 15:04:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Viata nu e ca pe hartie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.06.2014, 17:23:58
ANKITA ANKITA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2014
Mesaje: 1
Implicit copii cu un sot alcoolic

Daca doresti CU ADEVARAT un raspuns REAL SI CONCRET LA INTREBARILE SI TEMERILE CARE TE MACINA, lasa teoriile si sfaturile care iti sunt date cu foarte buna intentie, sunt sigura de asta, ...lasa'mi un mesaj privat la profil si voi vorbi cu tine in privat. De tine depinde daca vrei sa iti deschizi ochii cu adevarat si sa alegi tu singura ce vrei sa faci cu viata ta sau sa te IMBETI CU APA RECE. Stiu prin ce treci, stiu ce simti ..stiu ce te macina....stiu si ce intrebari o sa imi pui ...si din pacate stiu si ce raspunsuri speri sa primesti, crede'ma!
Nu-s ghicitoare, vrajitoare, clarvazatoare etc ....sunt o femeie de 42 de ani care a trait de cand se stie intre parinti alcoolici, vecini, rude, prieteni ....alcoolici, ...am avut iubit alcoolic, prietene cu soti , iubiti alcoolici. Am aplicat tot ce am auzit si mi s'a spus din toate punctele de vedere ( religios, psihologic, medical). Exista mai multe tipuri de alcoolici, cu tipul cu care ai tu de a face am avut o experienta de 10 ani. Stiu prea bine ce simti, ce traiesti si ce speri si iti doresti. Sper din suflet, sa nu fie prea tarziu ...pentru TINE. Asta nu iti pot spune decat dupa ce vorbesc cu tine, ca sa imi dau seama in ce stadiu esti...adica la ce grad de dependenta.

ps. iti raspund la intrebarea pusa: copii cu un sot alcoolic? faptul ca tu refuzi sa ii faci copii si el isi doreste nu va rezolva nimic, in favoarea ta ma refer. Cu prima ocazie( prima femeie care se va lasa manipulata de el) te va parasi incercand sa o lase gravida pe aceea. Un alcoolic este un psiholog si oportunist si manipulator excelent si din pacate stie sa se foloseasca de aceste aptitudini PERFECT ca la carte ca sa obtina ce vrea. Ai vazut tu vreodata un alcoolic care sa stea langa alt gen de sotie, iubita, prietena... decat genul: iubitoare, cumsecade, corecta, fidela, iertatoare, ....si in timp...MARTIRA????....Te'ai intrebat vreodata : DE CE? .... o sa intru zilele astea pe aici....tu decizi daca vrei sa vorbesc cu tine. Te salut, cu drag. D'zeu sa iti dea gandul cel bun.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 23.06.2014, 10:37:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ANKITA Vezi mesajul
Ai vazut tu vreodata un alcoolic care sa stea langa alt gen de sotie, iubita, prietena... decat genul: iubitoare, cumsecade, corecta, fidela, iertatoare, ....si in timp...MARTIRA????....Te'ai intrebat vreodata : DE CE? ....
Pai simplu:

1. are balta peste - sunt destul de multe femei naive, disperate si nitel masochiste (nu toate care sufera sunt neaparat si martire)

2. daca nu reusesc sa gaseasca asa ceva, mor intr-un santz cu sticla langa ei, nestiuti de nimeni

3. exista si triste cazuri in care ambii sunt alcoolici - in cazul asta, vai de copii, daca ii au..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 23.06.2014, 16:24:16
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
Nu stiu daca sa-i spun chiar sotz, ca nu suntem cununati decat civil.
Despre ce vorbim? Vezi-ți de păcatul TĂU!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 25.06.2014, 04:09:51
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai simplu:

1. are balta peste - sunt destul de multe femei naive, disperate si nitel masochiste (nu toate care sufera sunt neaparat si martire)

2. daca nu reusesc sa gaseasca asa ceva, mor intr-un santz cu sticla langa ei, nestiuti de nimeni

3. exista si triste cazuri in care ambii sunt alcoolici - in cazul asta, vai de copii, daca ii au..
As mai aduga inca un caz. Sotul s-a apucat de baut dupa ani de casatorie, din varii motive. Cred ca e singurul caz in care merita sa te zbati. Si nu ma refer la cicaleala. Nu cred ca se aplica aici.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 25.06.2014, 07:56:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu n-am înțeles: copiii au un/niște soț/soți alcoolic/alcoolici sau copiii sunt ai cuiva cu soț alcoolic?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #58  
Vechi 25.06.2014, 08:58:34
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

de fapt, din cate am inteles eu: copii sa ii faca cu un sot alcoolic (ceea ce implicit ma duce la gandul sa-i conceapa cand sotul e beat, ceea ce nu e deloc in regula)
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 30.07.2014, 12:17:25
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

N-am mai intrat demult pe forum...

ca sa raspund la niste intrebari de prin urma- nu depind si niciodata nu am depins financiar de el, si am si unde sa ma duc daca ne despartim. El in casa nu da nici un ban, da toti banii doar pe bautura si tigari. In rarele ocazii cand ia cate ceva imi scoate ochii intr-un fel sau altul asa ca mai bine nu-i mai zic nimic...
O actualizare a situatiei- am venit in romania de ceva vreme. La fel si aici, bea la lucru, bea acasa... injura, blesteama... si mai nou nu ma lasa sa dorm noaptea, el cu 2-3 ore de somn se satura, apoi se trezeste si nu ma lasa nici pe mine sa mai dorm. Sunt extenuata tot timpul... in zilele cand apuc sa-mi curat unghiile, sa ma spal pe cap, si sa ma duc la biserica- chiar daca e biserica goala, nefiind nici o slujba- sa ma inchin putin... efectiv mi se pare sarbatoare. Cand vine acasa trebuie sa stau numai de el. Nu pot sa ma duc niciunde, la rude, prietene, fara el. Si el nu vine decat rar, cand e rost de mancare buna gen gratare, pomeni, zile de nastere, etc. Stau permanent cu el, sa strang dupa el, sa-i dau sa manance, sa ma duc sa-i cumpar tigari, bautura, sa stau cu el prin baruri sa-l pazesc cum bea... si nu suporta nici cea mai mica contrazicere. Ce contrazicere... nu suporta nici sa exprim o idee cu care el nu este de acord. Mai bine tac de tot. Si nici daca tac nu e bine eventual. Ma injura, o injura pe mama fata de persoane care o cunosc, injura rudele mele... striga la mine de parca am fi la usa cortului, ma umileste groaznic inclusiv in public pt chestii... de nimic. Si parca zicea cineva prin posturile anterioare ca multi alcoolici devin si violenti... ei bine, da. Nu pot sa zic ca mi-am luat "omor" cum se zice, dar a inceput sa ma loveasca daca se enerveaza. Si se enerveaza din orice. Daca de exemplu curat cartofii si scap o coaja de cartofi pe jos iese scandal. Era odata destul de beat si am dat pe jos un suport de servetele cand stergeam masa. Pt asta mi-a dat o palma de m-a trantit in perete si m-a strans de gat. Nici nu stiu ce sa fac sa mai fie bine cat de cat. Umblu ca pe coji de oua.

E groaznic. Si in continuare face in pat... cam de odata, sau de 2 ori pe saptamana... spal incontinuu dupa el... Si cand nu face in pat, ori face prin toata casa de trebuie sa spal podea-covoare-balcon iar si iar, ori prin toata baia. Este extenunat psihic mai ales... si nu pot sa ii fac nici cea mai mica observatie ca e ca si cum as starni un cuib de viespi.

Trebuie sa spun... nu stiu daca este o legatura certa sau doar coincidenta, insa cel mai groaznic face chestia asta cu urinatul prin casa spre dimineata -dupa 3, in noptile cand prind putin timp liber si citesc din psaltire cate putin.

Nu stiu ce sa mai incerc sa fie bine... la inceput eram indragostita de el... dar incet incet sentimentul asta s-a transformat in mila. Nu pot sa-l las ca mi-e mila de el. Pana si mama, care stie tot ce sufar cu el, spune ca ii este mila de el (si apropos de manipulare... ca sa nu imi faca MIE probleme, toate rudele mele joaca asa cum canta el...) ... Si va zc sincer ca suferinta mea mi se pare nimic, as duce si mai mult de-atat, dar nu mai suport sa vad cum singur se distruge si da cu piciorul la sansa asta pe care i-a dat-o Dumnezeu de a se face om normal...

Sunt ca intr-un cerc vicios. Cu pacat gandesc, dar de multe ori zic ca ar fi mai bine sa il ia Dumnezeu... macar asa l-as putea ajuta, i-as face pomeni, parastase, m-as putea ruga pt el... asa nu pot face mai nimic.

Last edited by ortodoxa2310; 30.07.2014 at 12:27:40.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 30.07.2014, 12:34:48
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Am vazut un post undeva pe forum scris de o femeie care a facut asa pentru fratele ei alcoolic cu care nu se mai intelegea.

A citit la miezul noptii timp de 40 de zile Paraclisul Maicii Domnului.

Femeia aia a zis ca dupa 40 de zile fratele ei renuntat complet la bautura, fara ca ea sa-i fi zis nimic, fara sa-l fi rugat.

Fa si tu un canon de 40 de zile, cu milostenie, cu putin post pentru sotul tau. Un om cazut in ratacire trebuie ajutat.

Si incearca neaparat sa-l duci si la dezalcoolizare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare