Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.01.2015, 15:39:15
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu, nu am înțeles. Te simți cumva papistaș?
Nu ma simt papistas. Te simti cumva magar ? Ca la cum te porti, nu sunt asa sigur ca esti om ...
Ai grija cum te exprimi !

Last edited by AlbertX; 23.01.2015 at 15:42:17.
  #102  
Vechi 23.01.2015, 15:47:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Nu ma simt papistas. Te simti cumva magar ? Ca la cum te porti, nu sunt asa sigur ca esti om ...
Ai grija cum te exprimi !
Se pare că te simți dacă ai reacționat. De ce să am grijă? Nu înțeleg care e problema?

Last edited by ovidiu b.; 23.01.2015 at 15:57:26.
  #103  
Vechi 23.01.2015, 15:53:43
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Extras din http://www.ortodoxiatinerilor.ro/con...raceptie-avort

Canoanele Bisericii Ortodoxe privind contraceptia si avortul


Mai jos am selectat din colectia de Canoane ale Bisericii Ortodoxe, canoanele privitoare la lepădarea pruncilor (avortul) si pe cele privitoare la stoparea aparitiei sau evolutiei unei sarcini.

Trebuie să precizăm faptul că textul canoanelor, redactate de către Sfintii Apostoli, de către episcopii ortodocsi la Sinoadele Ecumenice, la Sinoadele locale si de către unii dintre Sfintii Părintii, au o vechime de 1130 ani, când în anul 883, Patriarhul Fotie a scris (compilat) Nomocanonul, Colecția oficială de legiuiri a Bisericii Ortodoxe.

Prin urmare trebuie să cititi aceste canoane cu întelegerea că pe atunci medicina si tehnologia nu erau la nivelul de astăzi, si nu existau pilule contraceptive/avortive, prezervative, sterilet, spermicide, injectii, etc. Totusi chiar si atunci oamenii încercau să întrerupă evolutia unei sarcini sau aparitia ei, prin diferite substante otrăvitoare.

Prin aceste canoane, Sfintii Părinti pedepsesc alegerea omului de a o omorî un copil sau de a evita o sarcină, indiferent de mijloacele folosite. Astfel canoanele sunt la fel de valide astăzi ca si acum o mie de ani, prin simplu fapt că dorinta de a te feri de o sarcină sau de a omorî un prunc este aceeasi, indiferent de mijloacele folosite.

Iată-le:

Canonul 21 al Sinodului Local de la Ancira (anul 314)

"Pe femeile care sunt desfrânate si îsi omoară fătul si se îndeletnicesc cu pregătirea mijloacelor de avort, hotărârea de mai înainte le-a oprit până la iesirea din viată, si această hotărâre se tine îndeobste. Dar găsind ceva spre a le trata mai blând, am hotărât că vreme de 10 ani să împlinească penitenta, potrivit treptelor hotărâte."

Canonul 91 al Sinodului al VI-lea Ecumenic

"Pe cele care dau doctorii lepădătoare de făt (provocatoare de avort) si pe cele care primesc otrăvuri pierzătoare (omorâtoare) de prunci le supunem pedepsei ucigasului."

Canonul al 2-lea al SfântuluI Vasile cel Mare

"Acela care omoară fătul prin mestesugire se supune pedepsei uciderii si la noi nu este după subtilitatea expresiunii de făt format si neformat: căci aici se osândeste nu numai pentru cel ce se va naste si pentru că si pe sine s-a primejduit; căci mai de multe ori mor femeile în acest fel de încercări. Dar pe lângă aceasta se mai adaugă si omorârea fătului, altă ucidere după intentia celor ce îndrăznesc aceasta. Dar nu trebuie să se întindă pocăinta lor până la moarte, ci să se primească după un termen de zece ani, dar vindecarea să se hotărască nu după timp, ci după chipul pocăintei."

Canonul al 33-lea al Sfântului Ioan Ajunătorul

"Vasile cel Mare, în canoanele sale al 2-lea si al 8-lea, spune că femeile care strică cu mestesugiri pe feti în pântece si cele ce dau si iau doctorii, pentru că să-i piardă si ca fetii înainte de vreme să cadă afară, să fie excluse de la Împărtăsanie pentru 10 ani. Noi însă hotărâm că acestora să li se dea cel mult până la cinci ani sau si trei ani."

Canonul al 36-lea al Sfântului Ioan Ajunătorul

"Femeia care nu se îngrijeste de copilul ei cu intentia de a muri, sau face avort din neglijentă, să primească canonul pentru uciderea premeditată".

În plus fată de aceste canoane Părintele Cleopa mai aduce două texte. Unul din Patrologia Greacă, volumul 20, în care Eusebiu, Episcopul Cezareei spune:

"Femeia care va lua ierburi ca să nu nască copii, aceea să aibă pocăința cinci ani si să facă 300 de metanii pe zi. Iar de va fi cu voia bărbatului ei, mai rău este. Nici Biserica să nu-i primească prescura ei, nici prinosul de vin până se va pocăi".

Si altul din cartea Pravila cea Mare numită "Îndreptarea Legii" unde la pagina 245 se spune:

"Femeia de-si va ucide pruncii la nastere de bună voie, în toate zilele vietii ei să se pocăiască. Femeia care-si strică pântecele ca să nu nască copii, zece ani să se pocăiască, doi ani să stea în curtea bisericii, trei ani să stea lângă usa bisericii, ascultând Scripturile, alti patru ani să stea cu catehumenii în tinda bisericii (în pronaos) până ce zice diaconul: "Cei chemați ieșiți..." Iar un an să stea cu credinciosii la Liturghie si apoi să se împărtăsească".

În concluzie:

Pentru avort o femeie este împiedicată 10 ani de zile de a se împărtăsi cu Trupul si Sângele Domnului, asa cum spune Sfântul Vasile cel Mare. La fel si bărbatul dacă îsi dă acordul pentru uciderea copilului.
Primesc aceeasi pedeapsă cei care ajută la săvârșirea avortului, în spetă medicii ginecologi sau asistentele medicale: oprirea 10 ani de zile de a se împărtăsi cu Trupul si Sângele Domnului.
La fel, femeile care încearcă să stopeze evolutia sarcinii indiferent de stadiul ei, sunt împiedicate 10 ani de zile de a se împărtăsi cu Trupul si Sângele Domnului.

Sfântul Ioan Postitorul este mai îngăduitor si coboară pedeapsa neapropierii de Sfânta Împărtăsanie până la 3 ani.
Contraceptia este o formă modernă de a "strica cu mestesugiri pe feti în pântece" sau de a împiedica aparitia unui nou prunc de către cei ce "iau doctorii" (pastile, injectii, operatii de sterilizare, etc). Prin urmare, contraceptia prin mijloacele moderne de astăzi se supune acelorasi canoane pentru păcatul săvârsit de "femeia care va lua ierburi ca să nu nască copii", adică oprirea 10 ani de la împărtăsirea cu Sfintele Taine, dacă situatia este gravă si penitentul nu arată pocăintă, si minim 3 ani dacă cel păcătos vrea să-si îndrepte viata si să accepte posibilitatea aparitiei pruncilor.
Facem precizarea că si bărbatii care îsi îndeamnă femeile să se ferească de a avea copii sunt supusi aceluiasi canon ca si femeile.

În ultimă instantă duhovnicul este cel care va hotărî perioada pentru care crestinul va fi oprit de la Sfânta Împărtăsanie, în functie de dorinta penitentului de a se îndrepta, după cercetarea inimii lui.

Oprirea de la Sfânta Împărtăsanie a celor care se feresc să aibă copii nu este nicidecum o negociere cu duhovnicul. Sfintii Părinti spun clar în Colectia de Canoane după care se ghidează Biserica Ortodoxă că ferirea de prunci si/sau lepădarea lor aduce automat pedeapsa îndepărtării crestinului de la Sfânta Împărtăsanie, pentru a realiza gravitatea acestui păcat.

Preotii duhovnici care acceptă să ofere Sfânta Împărtăsanie celor care-si omoară copiii în pântece, celor care se feresc de nasterea de prunci si celor care trăiesc în desfrânare, mare păcat săvârsesc, si îsi iau asupra lor osândă, ca unii ce nu sunt în Duhul Bisericii si nu fac voia lui Dumnezeu.

Last edited by AlbertX; 23.01.2015 at 15:59:47.
  #104  
Vechi 23.01.2015, 16:35:59
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citind cele de mai sus, de mai multe ori, am dedus ca orice am face, cu prezervativ sau fara ... tot acolo ajungem.

Ne poate detalia un ultras ortodox de pe acest forum ... cum face el atunci cand face sex ? La ce se gandeste, daca se spala sau nu, ... ca de folosit prezervativul e clar, nici nu poate fi vorba. Dureaza mai mult de 2 minute partida ? Dar fata ce-o zice, a mai ramas cu el ?

Sfatul meu este sa revenim cu picioarele pe pamant ... si sa nu mai incercam sa idealizam, ca-i gresit.

Last edited by AlbertX; 23.01.2015 at 16:43:50.
  #105  
Vechi 23.01.2015, 16:48:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Papistașule, iarăși postezi citate pe care nu le pricepi.
  #106  
Vechi 23.01.2015, 16:50:03
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Papistașule, iarăși postezi citate pe care nu le pricepi.
ovidiu.b ... nu trebuie sa insisti, am observat deja ca esti nesimtit. Nu te mai obosi ...
Marlania sa stii ca nu se educa si nici nu se vindeca. Din pacate, toata viata ta va trebui sa te accepti asa cum esti.
  #107  
Vechi 23.01.2015, 16:51:53
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Ca sa te poti mantui, in primul rand trebuie sa fii sanatos,... iar prezervativul tine mai mult de igiena intima, mai ales la femeile active sexual.
Ca să te poți mântui condiția de bază e sănătatea?? Cum așa? Nu am cunoștință să fi fost astfel învățați în Biserică! Poți să mă lămurești, te rog?

*
Prezervativul ține de igiena intimă.... A cui? A unei soții care trăiește cu soțul în Taina Cununiei?
Cum așa?
  #108  
Vechi 23.01.2015, 16:55:05
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ca să te poți mântui condiția de bază e sănătatea?? Cum așa? Nu am cunoștință să fi fost astfel învățați în Biserică! Poți să mă lămurești, te rog?

*
Prezervativul ține de igiena intimă.... A cui? A unei soții care trăiește cu soțul în Taina Cununiei?
Cum așa?
Ioan_Cezar, tu, cu mana pe inima, poti sa spui ca esti "curat" si "imaculat" ? Probabil doar daca esti virgin ... dar nici atunci.
Tu probabil ca te-ai insura asa brusc si nu ai trece prin restul etapelor. Nuuu. Ca tie ti-ar place fara prezervativ, am inteles deja. Cand o sa faci si tu sex, baietas, o sa afli probabil de la medic, ca daca ai fi folosit prezervativul ai fi fost scutit de restul problemelor ... Habar nu am avut ca stau de vorba cu un puritan ...

Vad ca tot ramai vexat de la o vreme, ai grija sa nu-ti sucesti mintea ...

Last edited by AlbertX; 23.01.2015 at 17:00:38.
  #109  
Vechi 23.01.2015, 16:56:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
ovidiu.b ... nu trebuie sa insisti, am observat deja ca esti nesimtit. Nu te mai obosi ...
Marlania sa stii ca nu se educa si nici nu se vindeca. Din pacate, toata viata ta va trebui sa te accepti asa cum esti.
Iarăși te simți?
Frate, numai tu ai dreptul de a jigni?
Dacă adminul e în concediu și unii au drepturi (ca AlbertX), păi hai să ne facem de cap.
  #110  
Vechi 23.01.2015, 16:58:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

#IlEstAlbertIcs.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare