Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 10.11.2015, 12:30:35
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Preferabil ar fi homosexualitate si nu homosexuali...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #52  
Vechi 10.11.2015, 12:44:42
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
CLUBURILE DE NOAPTE

Suntem un popor crestin de 2000 ani si daca am rezistat ca neam asta se datoreaza credintei atit a poporului cit si a conducatorilor ei .Cei mai multi domnitori romani au donat bisericilor si manastirilor pe care le-au ridicat paminturi si paduri ,confiscate ulterior de stat prin A.I.CUZA.De atunci au ajuns preotii si clerul ortodox sa fie salariati.Daca bisericile sunt locasurile lui Dumnezeu pe pamint,cluburile de noapte sunt lacasurile satanei .De ce spun asta ..iata de ce;
1.Acolo se cinta numai muzica rock ,care este satanica.Grecii au scos o carte prin anii 2008 SATANISMUL IN MUZICA ROCK,unde aduc si argumente solide in sustinerea acestei afirmatii .Ar trebui reeditata cartea si distribuita tinerilor.Pe you tube exista un filmulet cu interviul unui tinar care venind de la un club de noapte,in America,in acea stare de agitatie creata de muzica rock si-a ucis sora ,si parintii care dormeau la acea ora.
2.cluburile zac in intuneric si fizic ,numai cu lumini pilpiitoare si obositoare pentru creier,dar si psihologic,caci ele functioneaza fara a tine cont de posturile ortodoxe.Daca 85%din locuitorii Romaniei s-au declarat ortodocsi ar trebui ca parintii sa le atraga atentia copiilor ca este pacat sa te distrezi in zi post cit si in zilele de mari praznice cind credinciosii ,fie ei tineri sau batrini ar trebui sa se afle in biserica.
3.Acolo nu se invata nimica ,despre tara noastra ,despre istoria ei adevarata ,sunt numai zgomote obositoare infernale.
4.se vehiculeaza si droguri se pun substante suspecte in gheata,dupa cum spun cei care au frecventat inainte astfel de locuri.
Rezulta ca aceste cluburi sunt lacase ale satanei si cine merge acolo se joaca cu moartea sau cu pericolul drogarii.
Deci intr-o tara ortodoxa ar trebui nici sa nu existe astfel de cluburi ,ele trebuiesc interzise ,ca si casele de toleranta ,cluburile fiind si ele locasuri ale pacatului.Pacat este atunci cind te disteazi in zi VINERI ,tu ca ortodox ,care ar trebui sa stii ca atunci IISUS HRISTOS a murit pentru fiecare dintre noi in chinuri groaznice.Dar cine nu frecventeaza biserica si nici nu afla de la parinti zace in intuneric si nu stie.Dumnezeu zice:in ce te voi gasi in aceea te voi judeca.
Referitor la marele accident din Bucuresti ,inteleg ca acest carnagiu s-a facut intentionat ,o usa a fost incuiata,iar doua persoane din cele care au murit,din pacate, si-au sunat prietenii ca sa le zica ca au auzit linga ei pe altii vorbind ca trebuie sa iasa pentru ca in curind va face bum[pe siteul cuvintul ortodox scrie asta,se redau convorbirile]
In marea durere a parintilor care si-au pierdut copii in acest accident daca ei nu au atras atentia copiilor ca nu este bine sa frecventeze astfel de locasuri ,aceia mai au si mustrari de constiinta fiind in mod indirect complici la moartea propriior lor odrasle.Iar daca li s-a spus aceasta de catre parinti ,noi vedem la ce duce neascultarea ,chiar la moate fizica.Dumnezeu a dat porunca: cinsteste pe tatal tau si pe mama ta ca sa-ti fie tie bine in lume .
Dar noi ca si crestini ce ne pretindem a fi trebuie sa Il cinstim si pe Dumnezeu ,sa avem evlavie la IISUS HRISTOS.Cum avem daca noi mergem la distractie in zi de vineri ,zi de post ,in care noi trebuie sa ne rugam pentru iertarea pacatelor noastre.
Societatea civica romana trebuie sa ceara ,sa cerem interzicerea cluburilor de nopate si a sarbatorii satanice haloween ,de import ,care nu ne reprezinta.
Cit despre reactia Patriarhului ,ea a fost foarte corecta ,asa ca nu inteleg de ce si-a cerut iertare.Acuma in vremurile din urma cei care nu au legatura cu biserica sau o au numai delarativa,nefiind ortodocsi practicanti incerca sa impuna anumite aspecte care nu au nici o legatura cu practica liturgica.Patriarhul nu si-a iesit din fire ci a vorbit un adevar referitor la credinta ortodoxa.Ca adevarul supara pe cei care traiesc in minciuna si asta este adevarat,dar pe noi ne conduce IISUS HRISTOS ,care este capul bisericii si nu alte persoane atee sau mai stiu eu cu ce fel de credinte.
Ateii sunt putini in Romania ,dar fac scandal mare precum ciinele are latra ca sa sperie lumea.Nu ne sperie pe noi ortodocsii ziaristii atei .Ei ne stirnesc mila cel mult.Si pentru ei a murit IISUS HRISTOS pe cruce dar daca ei nu vor sa se foloseasca de tainele instituite de EL in biserica lui vor vedea ei la judecata de apoi.Pot si ateii sa se uite pe youtube unde sunt multi atei din America ,care au fost in moarte clinica si care ne relateaza ca sufletul nu moare;ei toti au devenit crestini si fac fapte bune si multe milostenii acuma.Sunt si declaratii ale unor ortodocsi aflati in moarte clinica.Orice se poate afla daca doreste cineva,fie el crestin sau ateu sau de alta credinta,caci traim in epoca informatizarii.Asa ca a o tine fiecare pe a lui PARERE,fara temelia care este IISUS HRISTOS ,GRESESTE si va raspunde in fatza LUI ,cind ii vor intreba:ce ati facut cu singele meu pe care l-am varsat pentru voi?!
Trebuie ca noi crestinii sa ne rugam si pentru ei sarmanii ca Domnul sa le lumineze intunecimile mintilor lor .
NU TREBUIE SA SE TACA CI SA SE TRAGA CONCLUZIILE REFERITOR LA ACEASTA MARE DRAMA ,IAR PROFESORII DE RELIGIE TREBUIE SA LE VORBEASCA TINERILOR DE LA SCOALA ,sa le arate ca pacatul duce la moarte.La fel si preotii si ierarhii ,sa folosim aceasta ocazie pentru a se folosi tineretul nostru roman,ca sa nu mai pateasca altadata ce s-a intimplat acuma!!
Daca ateii si dusmanii lui Dumnezeu folosesc aceasta ocazie atacind biserica ,care nu are nici o vina in producerea acestui eveniment ,cu atit mai mult noi avem datoria sa le vorbim tinerilor sa inteleaga ca aceste cluburi de noapte sunt doar un izvor de moarte sufleteasca si trupeasca.Domnul sa ne ajute si pe noi si pe tinerii nostrii dragi,pe care ii iubim ,caci sunt ai nostrii ,chiar daca pina acuma nu au mers la biserica sau nu au inteles prea multe in legatura cu credinta.
Si asa cum spune un preot din Moscova intr-o predica, noi nu trebuie sa ne suparam pentru necazurile care ne vin ,caci ele sunt consecintele faptelor noastre necugetate,pe care le-am facut in viatza si consecintele lor noi le suportam imediat ,peste citiva ani 5sau 10 ani sau 50 ani .Este o predica de referinta in legatura cu mintuirea sufletelor noastre.Necazurile care ne vin sunt din cauza pacatelor noastre nepocaite.Predica o gasiti la Convorbiri raspindite in apocalipsa 11/17,pe youtube..
s˜˜i nu găsis™™i argumente decât la.. Moscova :D
Bine că apostolul Pavel nu stia asta; el era mai ingaduitor

,,€žBinecuvântat este Dumnezeu și Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos, Părintele îndurărilor și Dumnezeul a toată mângâierea,
Cel ce ne mângâie pe noi în tot necazul nostru, ca să putem să mângâiem și noi pe cei care se află în tot necazul, prin mângâierea cu care noi înșine suntem mângâiați de Dumnezeu.
Că precum prisosesc pătimirile lui Hristos întru noi, așa prisosește prin Hristos și mângâierea noastră..


€ž€ž

Last edited by Motronea; 10.11.2015 at 12:53:27.
  #53  
Vechi 10.11.2015, 12:57:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Care e treaba cu Moscova?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #54  
Vechi 10.11.2015, 13:04:35
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Care e treaba cu Moscova?
ultimul paragraf din doxologia asta de postare a domanei (daca nu o fi domn) Sofiaiuga spune ca
„Si asa cum spune un preot din Moscova intr-o predica..”
  #55  
Vechi 10.11.2015, 13:24:45
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Motronea Vezi mesajul
s˜˜i nu găsis™™i argumente decât la.. Moscova :D
Bine că apostolul Pavel nu stia asta; el era mai ingaduitor

,,€žBinecuvântat este Dumnezeu și Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos, Părintele îndurărilor și Dumnezeul a toată mângâierea,
Cel ce ne mângâie pe noi în tot necazul nostru, ca să putem să mângâiem și noi pe cei care se află în tot necazul, prin mângâierea cu care noi înșine suntem mângâiați de Dumnezeu.
Că precum prisosesc pătimirile lui Hristos întru noi, așa prisosește prin Hristos și mângâierea noastră..


€ž€ž
Atata timp cat sunt argumente corecte si reale, nu este nici o problema ca au fost gasite si la Moscova!

Si in Rusia sunt preoti foarte buni , insa in legatura cu ce a spus colega de forum Sofiaiuga despre cluburi in general nu pot fi de acord!

Intradevar, in unele cluburi sunt grave probleme legate de consumul de droguri, consumul exagerat de bauturi alcoolice, scandaluri sau batai (desi este mult mai probabil sa se intample un scandal/bataie intr-o asa-zisa discoteca din mediul rural unde de multe ori lumea bea fara limita, decat intr-un club dintr-un mare oras), nerespectarea unor conditii legate de masuri PSI ori nerespectarea normelor de igiena in comertul si alimentatia publica, etc.
Insa pentru asta avem autoritati competente care ar trebui sa sanctioneze aceste abateri (si eventual inasprita legislatia), si nu putem spune ca toate cluburile ar fi ceva rau si nu ar trebui sa existe.

Si in alte tari predominant ortodoxe (Rusia, Grecia, etc) exista cluburi, si nici macar intr-o tara condusa de un regim mai autoritar precum cel a lui Vladimir Putin (un astfel de regim- pe plan intern- in haosul, coruptia si dizolutia autoritatii statului precum astazi in Romania- ar fi cred util si la noi) in Rusia sau a lui Alexander Lukasenko in Belarus, nu s-a pus problema desfiintarii cluburilor.
  #56  
Vechi 10.11.2015, 13:52:02
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Atata timp cat sunt argumente corecte si reale, nu este nici o problema ca au fost gasite si la Moscova!
Dacă ar fi nu mi-ar părea rău..
dar am recitit pologhia; cateodata firul logic lipsește, mila pentru nenorocirea aproapelui de asemenea și mie unul imi pare un fel de ceartă a filoZofului cu lumea (prin „filozofie" se înțelege „iubire de beznă, de întuneric", iar „filosofie" inseamnă „ iubire de înțelepciune").
Ideea absurdă că vinerea e sfântă și ar trebui petrecută doar cu post și cenușă, nu cu ieșit în oraș sau alte „chestii păgâne”,
desele referiri la videoclipuri, predici și cărți editate de diverse grupuri și grupulețe,
erijarea in instanță morală și condamnarea în bloc a celor 400 ( “De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău, și nu te uiți cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău?” Luca 6: 41 - http://www.totalschimbat.ro/2012/05/...estina-online/ )
mă fac să mă îndoiesc de valoarea textului.
  #57  
Vechi 10.11.2015, 14:03:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Motronea Vezi mesajul
Ideea absurdă că vinerea e sfântă și ar trebui petrecută doar cu post și cenușă,
Absurd ești tu, nenea, vineri ortodocșii țin post: de mâncare, trup, gânduri etc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #58  
Vechi 10.11.2015, 14:13:50
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Absurd ești tu, nenea, vineri ortodocșii țin post: de mâncare, trup, gânduri etc.
Și în zilele de post ortodocșii iși pun doape în urechi când se aude prin preajma lor vreun post de radio?
„Dacă cineva socotește că e cucernic, dar nu își ține limba în frâu, ci își amăgește inima, cucernicia acestuia este zadarnică. ”
  #59  
Vechi 10.11.2015, 14:30:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cred că nu-ți dai seama că una e să asculți fortuit ceva și cu totul altceva să te duci la distracție.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #60  
Vechi 10.11.2015, 14:41:10
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cred că nu-ți dai seama că una e să asculți fortuit ceva și cu totul altceva să te duci la distracție.
cred ca
..Atunci a vorbit Iisus mulțimilor și ucenicilor Săi,
Zicând: Cărturarii și fariseii au șezut în scaunul lui Moise;
Deci toate câte vă vor zice vouă, faceți-le și păziți-le; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac.
Că leagă sarcini grele și cu anevoie de purtat și le pun pe umerii oamenilor, iar ei nici cu degetul nu voiesc să le miște.
Toate faptele lor le fac ca să fie priviți de oameni; căci își lățesc filacteriile și își măresc ciucurii de pe poale.
Și le place să stea în capul mesei la ospețe și în băncile dintâi, în sinagogi,
Și să li se plece lumea în piețe ..
™iar El cât a stat pe pământ a luat parte la o nuntă (deci probabil nu dispretuia nici muzica bună, nici pe cei care o ascultă), a ironizat râvna fariseilor s™i nu era chiar atât de amabil cu cei care fac din post prilej de mândrie
„Când postiți, nu fiți triști ca fățarnicii; că ei își smolesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, și-au luat plata lor.
Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală,
Ca să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.

Last edited by Motronea; 10.11.2015 at 14:44:55.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare