Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.11.2015, 20:12:18
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
sunt admise si prescurtari...asa stiu eu..dar rautatea ..deeee..ce sa mai zic...
Nu e vorba despre prescurtari. "Tre" în loc de "trebuie" nu este o prescurtare permisă, ci un barbarism.

Lipsa spațiului după virgulă și punct nu este o prescurtare.

I în loc de â în mijlocul cuvântului nu este o prescurtare.

Lipsa punctului la sfârșitul propoziției nu este o prescurtare.

"A-ti gandi" nu este o prescurtare.

"A atrage atentia de pericolul" în loc de "despre pericolul" nu este o prescurtare.

Repet: învățați limba română.

P.S. Îi tot dați cu cartea scrisă sau editată de către "grecii ortodocși". Spuneți-ne, toți grecii ortodocși au scris cartea aia, sau poate puteți fi nițel mai specifică ?

P.S. 2 Dacă ascultați numai pricesne, cum de vă puteți da cu părerea despre alte genuri muzicale ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 10.11.2015 at 20:16:54.
  #82  
Vechi 10.11.2015, 20:42:18
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
posibil ca ambele ..eu nu ascult decit pricesne.
Ok, dar asta nu inseamna ca trebuie sa cataloghezi orice muzica care nu se canta intr-o biserica ortodoxa ca fiind "satanista". Exemplele pe care ti le-am dat sunt cantece rock care sunt opusul satanismului in orice privinta.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu altii ce au.
Metallica si genul asta metalic si heavy metal si altele asemenea sunt foarte foarte zgomotoase si zbuciumate.
.
Pai si bormasina vecinului de la 5 e zgomotoasa si zbuciumata, dar asta nu inseamna ca e satanista.
  #83  
Vechi 11.11.2015, 06:24:47
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

desi drama e mare eu nu am vrut decit sa atrag atentia tinerilor dacavor intra cumva pe aicea ,tinerilor care frecventeaza cluburi de nopate ca sa nu mai ajunga in acest fel de pericole.
Este bine sa mai citim noi care zicem ca suntem crestini si NOUL TESTAMENT pentru a fi mai intelepti.Si acolo spune Mintuitorul IISUS HRISTOS"lasa mortii sa-si ingroape mortii lor si tu urmeaza mie",iar apostolul Pavel spune:"toate imi sunt ingaduite,dar nu toate imi sunt de folos.".
Cit despre predica la demonizatul din Gadara ,a fost pusa de mine mai demult tot la aceasta rubrica de stiri.Recomand sa o citeasca si tinerii care frecventeza cluburile de noapte .
__________________
  #84  
Vechi 11.11.2015, 07:56:18
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

cartea este intitulata SATANISMUL IN MUZICA ROCK,editura izvorul luminii anul 1993,autorul este un nume scris in lb.greaca si nu am litere in tastatura pt a copianumele .Dar pot sa va scriu ca in carte scrie si de miscarea NEW AGE,adica noua era,despre care scrie ca este un pericol atit pentru crstini cit si pt.evrei si musulmani.Va pot copia aci ce scrie pe coperta din spate.Citez"Nu!Cartea nu incerarca sa apere muzica cu predilectie.Afirmatiile facute sunt argumentate cu multe elemente documentate si absolute.Prin ele se incearca sensibilizarea scepticilor necunoscatori despre aspectul cel mai periculos almuzicii rock,care se dovedeste vadit anticrestina.
LA CAPITOLUL URMARILE DIN ASCULTAREA ACESTEI MUZICI :
1.intrarea sub actiunea duhurilor necurate acintaretului si a ascultatorilor.
2.obisnuinta cu lumea satanica si cu simsimbolurile satanice.
3.abaterea de la calea cea dreapta ca un rezultat ca ascultatorul se face adept alei.
4.INITIEREA in satanismeste scopul final
Ei nu se ocupa de cultivarea si senibilizarea noastra muzicala.Ei vor sa stapineasca planeta ,cu subjugareanoastra satanei.Deci contactul cu ea este f.periculos.[am citat sfirsitul acestu capitol mic.
sunt scrie aici si formatiile ,dar lista estef.lunga .DAu citeva exemple din ce scrie:
formatia australiana AD DC ,ce inseamna AntiCrst/Death to Christ.
formatia KISSinseamnaKING IN SATAN 'S Service
formatia ABBAinseamna tata al cerului ,dar cu Binversat scris pe coperta discului inseamna tata al intunericului.
formatia BLAK SABATH:CEREMONIILE MISTICE ALE MAGIEI NEGRE SE NUMESC Sabbath.
Alte formati cre illauda pe diavol sunt;PINK FLOID,VENOM,ELECRTIC LUCIFER,ALICECOOPER,LEVIATHAN,LED ZEPELIN,JOHN ELTON,ROLING STONE,,IRON MAIDEN.,BEATLES,,THE KING,BOSTON,KISS.
aCI SUNT DECLARATII ALE CELOR CARE CINTA ACEASTA MUZICA SI EI SPUN CA CRED IN DIAVOL CA IN DUMNEZEU[PETER GRIS din formatia KISS].
Led zepelin a ajuns si in instanta pentru albumul STARWAY TO HEAVEN, unde cintau mesaje ca"eu trebuie sa traiesc pt.diavol",VREAU CA HRISTOS SA FIE INGENUNCHIAT DE SATANA".Paul Mc Carney a declarat :"nimeni din noi nu crede in Dumnezeu"..KISS intr-un disc a spus:"diavolul este dumnezeul tau"
Am dat doar citeva spicuiri dar formatiil sun mult mai multecu exemple edificatoare si despre credinta celor ce cinta,numele formatiilor si texte impotriva lui Dumnezeu si care il slavesc pe satana.
De asemenea formatiile care deriva din radacina OZ ,cuvint care are interpretare sexuala si satanica.
Mai spun ca dupa copertile discurilor ii putem cunoaste pt.ca au simboluri satanice,precum triunghiuri rasturnate[in antiteza cu triunghiul care simbolizeaza SFINTA TREIME]piramide[pt ei mod de contact cu lumea supranaturala,pentagrame,folosite in magie,nr.666,figuri satanice,diavoli,vampiri.
COMPANII DE DISCURI IN SLUJBA DIAVOLULUI:in America exista un plan de unificare sub numele de WICCA,care inseamna uniunea magilor si exorcistilor.
SISTEMUL DE REDARE INVERSA
A OBLIGAT PE SENATORUL Robert Dorman sa ceara o lege prin care sa fie obligatoriu inscrise pe discurifraza'REDARE INVERSA" IN CAZUL IN CARE EXISTA.mESAJUL SE TRIMITE AUDITORIULUI FARA CA ACESTA SA IL PERCEAPA SI PATRUNDE IN SUBCONSTIENT.,ca la un computer in adincul subconstientului.Cercetarea a arata ca mesajul acesta poate fi descifrat din Eu-l omului cu ajutorul memoriei si daca este exprimat intr-o limba straina.Mesakul se aude numai cind discul se invirte invers intr-un aparat special.Crcetarile au aratat ca cuvintele care se aud invers se inscriu in subconstient si se decodifica mai tirziu.
Si asa auditoriul poate fi indrumat in faptele ,in activitatile care sunt exprimate in mesaj,fara sa stie de ce activeaza asa si cum activeaza.Cecatarile neurologuluiWILlIAM VAROLL si cele din universitatea STANFORD si UCLA din California ,putem intelege cum functioneaza mecanismele creierului care accepta informatiile acceptabilesau neacceptabile pe care creierul vrea sa le primeasca sau sa le respinga.SI DA ACI UN EXEMPLU;daca cineva propune ca satana este Dumnezeu,adorati-l,in mod sigur este respins de memorie,.Dar daca informatia este oferita invers prin rostirea inversa a mesajului va impiedica mecanismul de apararecare asigura alegerea si se va inscrie in subconstient,de unde va fi utilizata fara cenzura constientului.Creierul primeste mesajul acoperit fara suspiciune si il aduce in subconstient si dupa aceea in memorie,fara sa fie respins.[b]Aceasta informatie schimba atitudinea ,gusturile si obiceiurile fara capersoana sa stie.
Am citat din carte
aICI MAI SCRIE CA NU TOTI CINTARETII SUNT INITIATI,DAR rezultatul nu este prea deosebit pt.ca ei au manageri care le scriu versurile cintecelor si ii tin in fruntea sistemuluide star-uri .Oare de cine sunt ei indrumati in necunoscut?

Acuma stau si gindesc ca la protestele din capitala am vazut o tinara cu o pancarta ca m-a ingrozit de-a dreptul:mai bine satanisti decit corupti" si mi-am dat seama ca fata asta si alti tineri ca ea nici nu stie ce vorbeste,ce scrie si ce gindeste ,cum de monstruos gindeste.Ei aicea aduce muzica rock din cluburi.
Domnul sa ne lumineze pe toti,sa ne apre,dar pt.aceasta trebuie sa ne rugam caci numai cu rugaciunea putem scapa de capcanele intunericului.
__________________
  #85  
Vechi 11.11.2015, 09:04:26
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
cartea este intitulata SATANISMUL IN MUZICA ROCK,editura izvorul luminii anul 1993,autorul este un nume scris in lb.greaca si nu am litere in tastatura pt a copianumele .Dar pot sa va scriu ca in carte scrie si de miscarea NEW AGE,adica noua era,despre care scrie ca este un pericol atit pentru crstini cit si pt.evrei si musulmani.Va pot copia aci ce scrie pe coperta din spate.Citez"Nu!Cartea nu incerarca sa apere muzica cu predilectie.Afirmatiile facute sunt argumentate cu multe elemente documentate si absolute.Prin ele se incearca sensibilizarea scepticilor necunoscatori despre aspectul cel mai periculos almuzicii rock,care se dovedeste vadit anticrestina.
Și grecul asta cu nume intraductibil K. G. Papalimitrakopoulos are și el vreo calificare? E preot, critic muzical, psiholog sau scrie după ureche?
Mai devreme, unii incercau sa ma convingă că incendiul s-ar datora faptului că cei din club nu și-au petrecut sf. zi de vineri în post și rugăciune; istoria ne învață că au decedat și 116 persoane care își petreceau ziua de vineri în post și rugăciune - http://atlas-geografic.net/116-morti...-vinerea-mare/ - deci.. argumentul asta poate fi așezat in Recycle Bin.
In fine, ideea că „Pentru că există printre noi unii care păcătuiesc, Dumnezeu va veni el însusi, sau îsi va trimite Fiul pentru a-i da flăcărilor pe necredinciosi, si pentru ca noi ceilalti să ne bucurăm împreună cu el de viata vesnică” apare doar la păgânul Celsus..
  #86  
Vechi 11.11.2015, 09:05:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Degeaba citești măi dragule dacă nu înțelegi nimic.
Cine a încercat să te convingă de cele ce afirmi tu acolo mă?
Sau cine a afirmat ce prostii scrii tu acolo?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #87  
Vechi 11.11.2015, 09:14:08
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
formatia australiana AD DC ,ce inseamna AntiCrst/Death to Christ.
Alternative Current / Direct Current.

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
formatia KISSinseamnaKING IN SATAN 'S Service
Sarut. Alea sunt inventii. Poti sa faci asa ceva cu orice nume.

Satan's Offerings From Initiates are Aersome. Vezi?

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
formatia ABBAinseamna tata al cerului ,dar cu Binversat scris pe coperta discului inseamna tata al intunericului.
Pe membrii ii cheama Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson, si Anni-Frid Lyngstad. Deci ABBA. B-ul invers e pur si simplu de stil.

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
formatia BLAK SABATH:CEREMONIILE MISTICE ALE MAGIEI NEGRE SE NUMESC Sabbath.
Serios? "Sabbath", chestia pe care o sarbatoreste orice crestin duminica si orice evreu sambata sunt ceremonii ale magiei negre? Interesanta opinie.


Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Led zepelin a ajuns si in instanta pentru albumul STARWAY TO HEAVEN, unde cintau mesaje ca"eu trebuie sa traiesc pt.diavol",VREAU CA HRISTOS SA FIE INGENUNCHIAT DE SATANA".
Led Zeppelin a ajuns in instanta pentru ca au fost dati in judecata de fundamentalisti Americani pentru ca aparent puneau mesaje subliminale in melodii. Si da, fundamentalistii au pierdut procesul. Faptul ca au fost dati in judecata nu e mare lucru, se intampla la ordinea zilei in state.

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Paul Mc Carney a declarat :"nimeni din noi nu crede in Dumnezeu"
Beatles erau agnostici, nu satanisti.

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
..KISS intr-un disc a spus:"diavolul este dumnezeul tau"
Daca asculti orice melodie invers, cu scopul de a gasi mesaje sataniste.... o sa le gasesti mai mult ca sigur. Pe principiul "auzi ce vrei".
  #88  
Vechi 11.11.2015, 11:35:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Problema nu este de a studia diverse grupuri si curente si stiluri muzicale.
Eu am vazut aceasta discutie ca fiind o intrebare asupra rostului acestor cluburi si activitati.

Am vazut pe alt fir lista cu cei deja 49 de morti la acest club si am plans.
Si continui sa ma intreb pentru ce au murit ei si sufera si restul de raniti.
Daca aceasta distractie merita sa mori pentru ea.
Daca felul in care se desfasoara ea merita sacrificiul vietii (cu bani insuficienti, cladiri vai si amar, nepricepere a celor care organizeaza.

Aceeasi intrebare, poate usor schimbata, in functie de caracterul activitatii se poate pune si pentru alte multe lucruri (de la circ, la fotbal, sporturi extreme, selfies si pana la love parades si alte cele).

Fiecare poate sa se gandeasca si sa dea explicatii pro sau contra.
Nu e vorba sa judecam aici pe unii sau altii, ci rostul unor lucruri si a vietii omului pe pamant.

Exista pe wikipedia date despre cele scrise de Sofia si grupurile respective.
https://en.wikipedia.org/wiki/Kiss_(band) sau Black Sabbath
Mai multe cautati si voi. No comments.
Si te intrebi si aici asupra sensului. Si asupra originii unor astfel de idei si a ceea ce poate exista in oameni, ca sa inventeze asa ceva.

La polul opus poate ar trebui sa vedeti concertele din vara-toamna din Bucuresti (in aer liber, la Coltea, sau la Ateneu) sau orase intregi dansand si relaxand la concertele lui Andre Rieu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 11.11.2015 at 11:43:36.
  #89  
Vechi 11.11.2015, 11:42:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Motronea Vezi mesajul
Și grecul asta cu nume intraductibil K. G. Papalimitrakopoulos are și el vreo calificare? E preot, critic muzical, psiholog sau scrie după ureche?
Mai devreme, unii incercau sa ma convingă că incendiul s-ar datora faptului că cei din club nu și-au petrecut sf. zi de vineri în post și rugăciune; istoria ne învață că au decedat și 116 persoane care își petreceau ziua de vineri în post și rugăciune - http://atlas-geografic.net/116-morti...-vinerea-mare/ - deci.. argumentul asta poate fi așezat in Recycle Bin.
Neee..asta ti-a placut tie sa "intelegi".

Pentru ce s-a intamplat acolo, este vorba asta:

Citat:
1. Și erau de față în acel timp unii care-I vesteau despre galileienii al căror sânge Pilat l-a amestecat cu jertfele lor.
2. Și El, răspunzând, le-a zis: Credeți, oare, că acești galileieni au fost ei mai păcătoși decât toți galileienii, fiindcă au suferit aceasta?
3. Nu! zic vouă; dar dacă nu vă veți pocăi, toți veți pieri la fel.
4. Sau acei optsprezece inși, peste care s-a surpat turnul în Siloam și i-a ucis, gândiți, oare, că ei au fost mai păcătoși decât toți oamenii care locuiau în Ierusalim?
5. Nu! zic vouă; dar de nu vă veți pocăi, toți veți pieri la fel.
Deja lucrurile se pregatesc, economia o ia la vale (iar si mai vartos ca pana acum), pregatiri de razboi se fac...

Citat:
In fine, ideea că „Pentru că există printre noi unii care păcătuiesc, Dumnezeu va veni el însusi, sau îsi va trimite Fiul pentru a-i da flăcărilor pe necredinciosi, si pentru ca noi ceilalti să ne bucurăm împreună cu el de viata vesnică” apare doar la păgânul Celsus..
Si eu care credeam ca asta e din Apocalipsa...

Sa intelegem ca si pacatosii trebuie sa petreaca alaturi de cei drepti?
Atunci unde mai este dreptata?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #90  
Vechi 11.11.2015, 11:45:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Daca asculti orice melodie invers, cu scopul de a gasi mesaje sataniste.... o sa le gasesti mai mult ca sigur. Pe principiul "auzi ce vrei".
Exista vreun studiu care sa demonstreze ca are creierul o inzestrare prin care sa decodeze, ca proces subconstient toate sunetele care ajung la el inclusiv in ordine inversa?

Tare m-as mira.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.11.2015 at 11:49:58.
Subiect închis