Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 31.03.2016, 11:30:45
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clopotzica Vezi mesajul
Buna. Eu am ajuns la al 3-lea acatist. Numai ca sunt plecata din localitate si nu ma pot duce marti. Ce e de facut in cazul acesta? Ma poate ajuta cineva?
probabil ca ai putea aduce o scutire :)
cateodata cred ca dam prea mare importanță formei nu fondului..
Reply With Quote
  #52  
Vechi 31.03.2016, 11:43:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Fiecare creștin se cuvine să țină practicile statornicite și rânduite de Biserica din care face parte.

Dacă are evlavie și la sfinți din alte Biserici, acest lucru nu trebuie niciodată să se întâmple în detrimentul practicilor rânduite în Biserica sa.
Mi-e greu sa-mi inchipui cum merge asta cu evlavia la "sfinti din alte Biserici".

Ca si cand pe ai tai i-ai luat de la un cap la altul si ti-a mai ramas evlavie si nu mai stii unde sa o dai.

Poate mai degraba genul de "evlavie" care te face sa crezi ca daca nu ti s-a implinit o cerere anume ceruta dei la cutare sau cutare sfantul, este altul mai "istetz" si mai "asculator" si mai "priceput" la genul ala de probleme si numai si numai la ala gasesti solutia ca asa a zis vecina care e romano-catolica si la ea a functionat, a aprins douaspe' lumanari, a scos friptura din farfurie doua zile, a recitat de septe ori un acatist, a prins mataniile la oglinda de la masina si icoana la chei si s-a rezolvat.

Fara prea mari batai de cap, acrivia constiintei, spovedanie generala, stingerea conflictelor, reparatia nedreptatilor facute, etc.

Noroc in viata dom'le asta conteaza, de unde vine, Biserica, popa deschizator de Carte, "alte Biserici", vrajitoare, astea sunt detalii
secundare.

Ieftin, bun si eficient, asa trebuie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 31.03.2016 at 11:49:39.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 31.03.2016, 11:51:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Motronea Vezi mesajul
probabil ca ai putea aduce o scutire :)
cateodata cred ca dam prea mare importanță formei nu fondului..
Tu nu pricepi?
Ca magia sa functioneze, ritualul trebuie indeplinit intocmai.

Scoti pisica neagra de acolo sau sangele de gaina stearpa, lumanarile de ceara de viespe sau acatistul 31 din ziua 31 din cele 40 si s-a dus la vale totul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Biserica Ortodoxa si Sf Anton de Padova Victoria2005 Despre Biserica Ortodoxa in general 185 23.01.2012 14:07:23
Compozitorul Anton Șuteu a plecat la Domnul cristiboss56 Generalitati 8 19.09.2010 16:23:30
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11
Postul Sfântului Anton mycateo Generalitati 2 06.06.2008 00:51:40