Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2011, 13:21:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alternativa unei alimentații sănătoase

Hipocrate spunea ”medicamentul sa fie hrana si hrana sa fie medicament".

Pentru cei fara probleme de santate, potrivit este Ritmul Calendarului Ortodox:

1/7 - carne
• vara - carne de pasare, peste
• iarna - carne de mamifer (exclus porc)

1/7 - lapte
• lapte dulce - pentru copii pana la 13 ani
• iaurt - pentru cei peste 13 ani

1/7 - branza
• pentru cei cu intestin bolnav numai de capra
• ordinea ar fi cam asa: capra, vaca, oaie

1/7 - ou
• pentru cei bolnavi de ficat - prepelita
• pentru cei sanatosi - gaina

1/7 - presupune 1 zi dintr-o saptamana. Celelalte 3 zile sunt zilele de post adica - luni, miercuri si vineri. Bineinteles trebuie avute in vedere si cele 4 mari posturi din an randuite de biserica ortodoxa.

Exemplu: in ziua cand se mananca branza: se poate manca orice leguma sau fruct dar a nu se combina cu celelalte 3 (adica carne, ou sau lapte/iaurt).

Alimente Interzise
- Alcool, Cafea, Ciocolata, Cacao, Sare, Zahar, Margarina, Sucuri: Cola, Fanta, Pepsi..., Condimente Import, Conservanti
- Carne, Mezeluri, Lapte, Branza, Oua, Orice produs animalier.
- Prajeala (execeptie: in ulei de Palmier 1/7 permis), Varza gatita, Spanac gatit, Ciuperci, Pere, Gutui, Muraturi (execeptie: varza murata fara sare - este chiar recomandata sa o consumam)
- Ardei, Vinete, Rosii, Fasole Boabe (exceptie: fasole pastai), Castraveti, Mazare Verde, Otet (exceptie: otet de mere)

Cei care au probleme de sanantate este bine sa renunte definitiv la Alimentele din lista celor Interzise, dar sa cosulte un naturist sau un medic de specialitate. Bineinteles, si cei sanatosi ar fi recomandat sa renunte la Alimentele din lista celor Interzise, iar Ritmul Calendarului Ortodox este pentru cei sanatosi care nu pot renunta la cele prezentate in program (carne, branza, lapte, oua). Recomand totodata celor sanatosi pentru inceput sa apeleze la Ritmul Calendarului Ortodox prezentat mai sus, si trepatat sa renunte si la produsele animaliere.

Inlocuitori:
zahar - fructoza
cafea - cicoare
cacao - praf de roscove
lapte - lapte vegetal (de soia, orez, migdale etc)

condimente – usturoi, ceapa, patrunjel, busuioc, oregano, frunze de leustean, frune de telina, tarhon, legume uscate (fara sare sau alte adaosuri gen conservanti sau E-uri)

Last edited by ovidiu b.; 02.11.2012 at 09:56:41.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2011, 14:00:47
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Doamne ajuta sa reusesti sa urmezi in continuare acest stil de alimentatie.
Totusi mi se pare destul de costisitor si din punct de vedere material dar si ca timp. Eu una n-as putea sa-l urmez marturisesc sincer. In primul rand pentru ca am un adolescent care in momentul de fata imi "mananca si urechile" asa foame are in el. Trebuie sa-i gatesc nu sa-l ametesc cu diete disociate. In al doilea rand iti trebuie timp si bani ca sa cauti pe piata sau supermarket alte legume care sa inlocuiasca necesarul. Pai daca rosii nu, vinete nu, ardei nu, mazare nu, varza nu, ciuperci ce mai ramane din ce exista momentan pe piata?
Aproape nimic! Fructele nu te satura ba din contra iti deschide apetitul daca le consumi inainte de masa.
Daca si placerea gustului ne-o luam din viata asta ce ne mai ramane ? Sa nu-mi spui ca dragostea ca-ti voi raspunde ca si aia trece tot prin stomac...
Nu sunt de principiul ca traim pentru a manca, insa, gatitul este o arta nu degeaba cei care gatesc bine se numesc maestrii bucatari.
Maria a dat ascultare insa ce se intampla daca nu era Marta? Cei de la petrecere nu se mai puteau concentra de foame!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2011, 15:49:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Doamne ajuta sa reusesti sa urmezi in continuare acest stil de alimentatie.
Totusi mi se pare destul de costisitor si din punct de vedere material dar si ca timp. Eu una n-as putea sa-l urmez marturisesc sincer. In primul rand pentru ca am un adolescent care in momentul de fata imi "mananca si urechile" asa foame are in el. Trebuie sa-i gatesc nu sa-l ametesc cu diete disociate. In al doilea rand iti trebuie timp si bani ca sa cauti pe piata sau supermarket alte legume care sa inlocuiasca necesarul. Pai daca rosii nu, vinete nu, ardei nu, mazare nu, varza nu, ciuperci ce mai ramane din ce exista momentan pe piata?
Aproape nimic! Fructele nu te satura ba din contra iti deschide apetitul daca le consumi inainte de masa.
Costisitor nu este deloc, crede-ma (carnea, branza si ouale sunt mult mai scumpe). Acum deviem putin de la sbiect dar ma simt dator sa iti raspund referitor la copil. Faptul ca este pofticios nu este bine (e un "dar" primit de la voi - parintii lui). Te sfatuiesc in al ajuta sa renunte incet la la pofte. Pofta stomacului il va duce la alte pofte . Asta nu inseamna sa il tii flamand (Doamne fereste!)...dar sa incercerci sa-l faci sa devina un om mai cumpatat din toate privintele, nu numai cu mancarea.

Daca nu te poti tine nu e problema, dar disociza-le asa cum am precizat in Ritmurile Calendarului Ortodox (aici ai carne, branza, oua) dar sa in vedere Lista Interziselor .
Acum referitor la varza - atentie am precizat doar varza gatita este interzisa - dar varza cruda este medicament pentu noi. Noi trebuie sa transformam mancarea in medicament pentru om si nu in otrava. Acum ca si legume si cereale sunt nenumarate ...uite iti insir cateva: cartofi (copti de preferat), brocoli, conopida, gulie, vaza, ridichi, dovlecel .... fasole pastai, bob, soia, linte, naut... De exemplu poti gati cu o maioneza sanatoasa folosind Digesta (faina vegetala din porumb) combinata cu apa si putin ulei.

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Daca si placerea gustului ne-o luam din viata asta ce ne mai ramane ? Sa nu-mi spui ca dragostea ca-ti voi raspunde ca si aia trece tot prin stomac...
Placerea = pacat.

Last edited by ovidiu b.; 25.09.2013 at 01:19:32.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2011, 17:19:48
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hi,o scurta intrebare:de ce varza gatita, spanacul gatit, ciupercile, perele, gutui,ardeiul, vinetele, rosiile, fasolea boabe, castraveti si mazare verde sunt interzise?Care a fost motivatia? PS:am vazut pe acest site o reteta pentru o mancare de post excelenta, numita ,,ghiveci calugaresc".Contine rosii,ceapa,ardei,varza,sare.Multumiri pt raspuns.

Last edited by Scotland The Brave; 25.07.2011 at 17:44:48.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2011, 17:40:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul

Ritmurile Calendarului Ortodox:[/b]

Alimente Interzise
Alcool, Cafea, Ciocolata, Cacao, Sare, Zahar, Margarina, Sucuri: Cola, Fanta, Pepsi..., Condimente Import, Conservanti
Prajeala (execeptie: in ulei de Palmier 1/7 permis), Varza gatita, Spanac gatit, Ciuperci, Pere, Gutui, Muraturi (execeptie: varza murata fara sare - este chiar recomandata sa o consumam)
Ardei, Vinete, Rosii, Fasole Boabe (exceptie: fasole pastai), Castraveti, Mazare Verde, Otet (exceptie: otet de mere)
Carne, Mezeluri, Lapte, Branza, Oua, Orice produs animalier

1.N-am inteles de ce aceasta titulatura "Ritmurile Calendarului Ortodox"??? Cine a facut conexiunea intre alimentele din zilele 1/7 si calendarul ortodox?

2.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
1/7 - presupune 1 zi dintr-o saptamana. Celelalte 3 zile sa fie zilele de post adica - numai legume si fructe (luni, miercuri si vineri). Bineinteles trebuie sa respectam cele 4 mari posturi din an randuite de biserica ortodoxa.
Deci sunt 4 zile. In restul de 3 ce se mananca?:-)

3. Pe ce considerente sunt interzise urmatoarele alimente:Pere, Gutui, Ardei, Vinete, Rosii, Fasole Boabe (exceptie: fasole pastai), Castraveti, Mazare Verde, Lapte, Branza, Oua ( cele 3 din urma doar pentru ca nu pot fi in meniul unui vegetarian?)???
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.07.2011, 18:39:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Hi,o scurta intrebare:de ce varza gatita, spanacul gatit, ciupercile, perele, gutui,ardeiul, vinetele, rosiile, fasolea boabe, castraveti si mazare verde sunt interzise?Care a fost motivatia? PS:am vazut pe acest site o reteta pentru o mancare de post excelenta, numita ,,ghiveci calugaresc".Contine rosii,ceapa,ardei,varza,sare.Multumiri pt raspuns.
Varza are nevoie de 7 zile pt a se digera. Cea gatita intra in putrefactie, cea cruda este medicament.
Spanacul contine acid oxalic (toxina). Spanacul gatit opreste eliminarea acidului oxalic din corp (respectiv din rinichi), iar spanacul crud favorizeaza eliminarea acidului oxalic din corp (respectiv din rinichi).
Vinetele, rosiile, ardeiul, castravetele - creeaza aciditate mare in corp (au si aspecte pzitive: contin antioxidanti - dar in asamblu aceste plante sunt daunatoare corpului)
Vinetele, rosiile, ardeiul - contin solanina (substanta toxica)
Fasolea boabe - poate crea gaze atat de puternice in interior incat sa apara leziuni pe ficat
Perele si gutuile - favorizeaza piatra la rinichi

Last edited by ovidiu b.; 08.02.2012 at 09:30:06.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.07.2011, 19:00:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
1.N-am inteles de ce aceasta titulatura "Ritmurile Calendarului Ortodox"??? Cine a facut conexiunea intre alimentele din zilele 1/7 si calendarul ortodox?
Ritmurile Calendarului Ortodox...in cadul unui an ai 4 posturi mari de care trebuie sa tii cont - ceea ce am precizat in programul respectiv. In cadrul unei saptamani avem 3 zile de post (luni, miercuri si vineri), iar in celelalate 4 zile ramase din saptamana avem cele 4 x 1/7 (carne, branza, lapte, oua) adica intr-o zi carne, intr-o zi branza....

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
2. Deci sunt 4 zile. In restul de 3 ce se mananca?:-)
Te rog citeste cu atentie programul respectiv: ai 4 x 1/7 (adica 4 zile), iar 3 zile scrie clar ca se tine post.

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
3. Pe ce considerente sunt interzise urmatoarele alimente:Pere, Gutui, Ardei, Vinete, Rosii, Fasole Boabe (exceptie: fasole pastai), Castraveti, Mazare Verde, Lapte, Branza, Oua ( cele 3 din urma doar pentru ca nu pot fi in meniul unui vegetarian?)???
Vezi citatul de mai sus...i-am raspuns lui Scotland The Brave.

Sa fie de folos!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.07.2011, 19:19:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Hi,[b]PS:am vazut pe acest site o reteta pentru o mancare de post excelenta, numita ,,ghiveci calugaresc".Contine rosii,ceapa,ardei,varza,sare.Multumiri pt raspuns.
Scuze ca am uitat sa iti raspund acestei remarci. Poate nu sunt in masrura sa iti dau acest rapuns, dar ma straduiesc dupa puterile mele sa-ti raspund. Precizez ca rapsunsul e o parere strict personala.
Atat cat ma duce pe mine capul calugarii sunt preocupati de probleme mult mai presus decat acestea (sanantatea). Acum iti pot raspunde si cu un exemplu din viata marilor parinti: unii au ajuns sa manance numai apa si paine (fiecare s-a trudit cat a putut si cat i-a fost dat). Ei ar putea probabil sa iti dea un rapuns mai clar si mai concret.

Last edited by ovidiu b.; 08.02.2012 at 09:32:42.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.07.2011, 19:39:21
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Si care-i scopu' ?
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.07.2011, 19:50:39
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Te rog citeste cu atentie programul respectiv: ai 4 x 1/7 (adica 4 zile), iar 3 zile scrie clar ca se tine post.
Da, acum am priceput.:-)
Pentru ca ai spus " 1/7 - presupune 1 zi dintr-o saptamana. Celelalte 3 zile sa fie zilele de post adica ",intelesesem gresit.:-) Corect era sa spui 1/4, facand referire la 1 zi din cele 4 in care se mananca disociat.:-) Scriind 1/7, am crezut ca doar 1 zi din saptamana, se mananca la alegere sau alternativ, una din cele 4 optiuni.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alimentatie bio myself00 Generalitati 20 01.10.2012 09:24:46
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 03:45:08
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42