Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 26.08.2010, 10:13:27
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Prietenii tai de pe forum par sa nu fie de aceeasi parere ...
Eu sunt de aceeasi parere...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #152  
Vechi 26.08.2010, 10:39:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Eu sunt de aceeasi parere...
Dumitru uită că face și el parte din lista mea de prieteni de pe forum , sau vrea să mă pună la-ncercare să vadă cum reacționez ! Fiecare e liber să gândească cum dorește până la urmă , dar Dumnezeu rămâne neschimbat , indiferent de gândirea noastră , rămâne un Dumnezeu drept, un Dumnezeu al iubirii , un Dumnezeu al iertării , al milostivirii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #153  
Vechi 26.08.2010, 10:55:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ne place filosofia. Spunem ca de vreme ce Biserica Ortodoxa nu admite un al treilea loc, pentru pruncii morti nebotezati,
ei nu se mantuiesc. Se pierde din vedere ca exista si un alt tip de botez si ca iubirea lui Dumnezeu nu cunoaste granite.

Pacat, am ajuns sa ne consideram ca fiind mai presus de Dumnezeu. Nu El, ci noi spunem cine se mantuieste si cine nu si asta e o mare ratacire.

Last edited by costel; 26.08.2010 at 10:57:52.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 26.08.2010, 11:08:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dumitru uită că face și el parte din lista mea de prieteni de pe forum , sau vrea să mă pună la-ncercare să vadă cum reacționez ! Fiecare e liber să gândească cum dorește până la urmă , dar Dumnezeu rămâne neschimbat , indiferent de gândirea noastră , rămâne un Dumnezeu drept, un Dumnezeu al iubirii , un Dumnezeu al iertării , al milostivirii !
Mai de mult l-am intrebat pe un prieten, care este si preot, de ce l-a creat Dumnezeu pe om.
Si mi-a spus ca a vrut sa aiba asupra cui sa-si reverse iubirea Lui dumnezeiasca.
Daca e sa te iei dupa majoritatea mesajelor postate pe forum, Dumnezeu este un fel de vanator care nu are alta treaba decat sa vaneze greselile si sa le pedepseasca foarte aspru.
Concluzia este ca nu prea vezi iubirea la acest Dumnezeu promovat de crestini.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 26.08.2010, 11:22:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Mai de mult l-am intrebat pe un prieten, care este si preot, de ce l-a creat Dumnezeu pe om.
Si mi-a spus ca a vrut sa aiba asupra cui sa-si reverse iubirea Lui dumnezeiasca.
Daca e sa te iei dupa majoritatea mesajelor postate pe forum, Dumnezeu este un fel de vanator care nu are alta treaba decat sa vaneze greselile si sa le pedepseasca foarte aspru.
Concluzia este ca nu prea vezi iubirea la acest Dumnezeu promovat de crestini.
Ști de ce mulți mai gândesc și astfel ? Din cauză că suntem afundați prea mult în păcate și ne simțim cu musca pe căciulă ! Un copil rău și neascultător își percepe propriul părinte precum spui tu , dragă Dumitru !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #156  
Vechi 26.08.2010, 11:43:08
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Eu sunt de aceeasi parere...
O parafrazez pe arriel: ,,Eu sunt de aceeasi parere...ŽŽ
Si fara sa minimalizez importanta Sfantului Botez, sunt SIGURA ca micutii se mantuiesc ( dar cum anume si in ce fel Dumnezeu stie) pentru ca ma bazez pe faptul ca Dumnezeu este Judecator drept. Chinul vesnic in iad pt. cineva care nu a pacatuit nu ar avea nici un sens.
Insa din ce am citit din cartile sfintilor Parinti referitor la pruncii morti nebotezati, ei desi ajung in rai nu se pot putea bucura in mod deplin de fericire pana la judecata universala( deoarece nu au primit lumina sfantului Botez).
Oricum ar fi , am incredere in intelepciunea lui Dumnezeu, ca sufletele lor sunt bine , El a creat acesti copilasi in pantecele mamelor lor si are grija de ei mai mult decat ne facem noi grija.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 26.08.2010, 11:58:28
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ști de ce mulți mai gândesc și astfel ? Din cauză că suntem afundați prea mult în păcate și ne simțim cu musca pe căciulă ! Un copil rău și neascultător își percepe propriul părinte precum spui tu , dragă Dumitru !
Copiii cinstea parintilor, iar parintii- cinstea copiilor.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #158  
Vechi 26.08.2010, 12:43:57
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ne place filosofia. Spunem ca de vreme ce Biserica Ortodoxa nu admite un al treilea loc, pentru pruncii morti nebotezati,
ei nu se mantuiesc. Se pierde din vedere ca exista si un alt tip de botez si ca iubirea lui Dumnezeu nu cunoaste granite.

Pacat, am ajuns sa ne consideram ca fiind mai presus de Dumnezeu. Nu El, ci noi spunem cine se mantuieste si cine nu si asta e o mare ratacire.
Subscriu la cele spuse de costel.
De fapt, prin neglijenta si pacatele noastre L-am pus la fiert
in etuvele acelea nenorocite pe Insusi Hristos, iar noi chibitam
de pe margine daca s-a respectat nu stiu care principiu sau
dogma. ("ca tot ceea ce veti face unuia mic ca acela, Mie imi
faceti"). Vom ajunge sa ne rugam la niste principii si-L vom
pune in paranteze pe Insusi Dumnezeu, caruia ii multumim ca
S-a jertfit pentru noi, dar dupa ce am batut principiile in cuie
nu mai avem nevoie de Dansul caci lucreaza principiile singure.
Domnul sa ne pazeasca de asemenea rataciri.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 27.08.2010, 21:40:33
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Dumnezeu nu judeca cum judecam noi [din fericire].De exemplu,daca un om fura o gaina ca sa o manance nu va fi judecat la fel ca acela care fura o gaina pentru copiii flamanzi de acasa.Daca noi putem sa iubim si sa plangem pentru un om pe care nu il cunoastem,atunci avem in noi samanta dragostei lui Dumnezeu ,va dati seama daca am avea tot intregul...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #160  
Vechi 27.08.2010, 23:54:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Copiii cinstea parintilor, iar parintii- cinstea copiilor.
Ce lozinca frumoasa.
Altele mai stii Rodicuto?

Dar tu copilasi de-ai tai ai?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Tragedie Hartford Generalitati 77 26.12.2012 00:01:13
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20