Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.09.2010, 10:59:26
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit Intreaba un duhovnic !

parerea mea este ca vei atrage si mai multe priviri imbracata ca musulmancele ....
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.09.2010, 11:37:43
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cred ca o tinuta decenta este cea mai potrivita, fara sa atragi in vreun fel privirile- linia de mijloc.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.09.2010, 12:26:37
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Lucrul pe care il vei reusi cu siguranta daca te vei imbraca astfel va fi acela ca toti vor intoarce capul dupa tine ( si barbati si femei). Asta iti doresti?
In tarile arabe mi s-ar parea normal sa umbli asa, dar aici?
Si tot nu vad care e scopul. De ce trebuie sa faci nota discordanta, sa sochezi?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.09.2010, 15:30:24
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
Este practic pentru ca este mai usor sa iti pui doar un halat si un batic decat sa te aranjezi cu fusta, curea, ciorapi, bluze, etc. Este si mai bine dpdv. de modestie, pentru ca este greu de gasit haine care nu iti arate figura. Daca gasesti haine mai lejere multe ori barbati tot sa uita la tine. Si nici nu ai nevoie sa te gandesti la moda.
Eu mi-am gasit o rochie de-asta gen halat, dar e usor croita pe talie, e practica, e din material de blugi realtiv subtire, dar are si o linie placuta, nu arata a halat, nu se uita nimeni ciudat la mine cand o port. Am luat-o de la un second hand si mi-e de mare folos. Uite-o aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/a...pictureid=9672
http://www.crestinortodox.ro/forum/a...pictureid=9671

Pe cap poti purta batic (hijabi?), dar e ridicol sa-ti acoperi si fata pana sub ochi cu el. Poarta-l asa, firesc, cum trebuie sa fie o crestina, cum poarta si femeile musulmane sunnite, lasandu-ti chipul pe care ti l-a dat Dumnezeu liber sa comunice. In loc sa te preocupi sa-ti maschezi fata, preocupa-te de ceea ce exprima chipul tau... stiu ca e mult mai greu. Uneori si eu le invidiez pe musulmance pentru ca se pot acoperi/ascunde de lume...
Vezi tu, chipul trebuie sa exprime, bunatate, smerenie, liniste, voiosie, candoare, stari si sentimente frumoase care s-ar cuveni sa ne umple sufletul, iar din suflet sa se oglindeasca pe chip, iar de pe chipul nostru sa se reverse si spre ceilalti oameni. Aici am putea sa ne gandim putin la pilda talantilor. Poti sa-ti ascunzi talantul (insusirile tale sufletesti) sub niquab si n-ai nimic de impartit cu nimeni, sau poti sa-l faci sa rodeasca (inmultirea se face prin lucrare asupra ta si comunicare cu ceilalti oameni - spune in Biblie ca talnatii au fost dusi la zarafi si asa au scos profit). Valurile niquab si burka se potrivesc femeii care nu are nimic de spus, care nu comunica cu exteriorul.
Daca omul este mai mult trupesc, pe chip se asterne expresia diverselor patimi, manie, frustrare, sau senzualitate, provocare... iar valul niquab sau burka te pot ascunde de privirile oamenilor, dar nu te pot ascunde de tine insati si nici de Dumnezeu. Crestinismul, mai ales in varinata lui ortodoxa vrea schimbarea launtrica a omului... e mult mai greu decat sa te ascunzi cu patimile tale sub voaluri.

Si mai am o completare de facut: niquab negru si purtat asa cum o fac musulmancele shiite blocheaza comunicarea. In schimb niquab poate fi extrem de senzual, atunci cand este in asa fel purtat incat sa valorizeze la extrem privrea. Un exemplu este chiar in link-ul dat de tine cu femeia care explica cum se foloseste niquab.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.09.2010, 15:38:40
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Lucrul pe care il vei reusi cu siguranta daca te vei imbraca astfel va fi acela ca toti vor intoarce capul dupa tine ( si barbati si femei). Asta iti doresti?
In tarile arabe mi s-ar parea normal sa umbli asa, dar aici?
Si tot nu vad care e scopul. De ce trebuie sa faci nota discordanta, sa sochezi?
Asta problema au avut si Evreicele in articulul englezesc. Dar ele nu si-au pus burqa doar sa socheze lumea. L-au purtat pentru credinta, pentru ca au simtit in suflet ca este drept.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.09.2010, 15:50:19
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Poate o sa iti fie de folos ideile scrise aici http://www.ortodoxiatinerilor.ro/ind...2809d-ortodoxa
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.09.2010, 16:02:51
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Poate o sa iti fie de folos ideile scrise aici http://www.ortodoxiatinerilor.ro/ind...2809d-ortodoxa
Excelent articolul, multumim ca ni l-ati semnalat!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.09.2010, 16:04:20
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

multumim pt articol!
pt florinbrasov0
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.09.2010, 16:58:52
Smila1 Smila1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Eu mi-am gasit o rochie de-asta gen halat, dar e usor croita pe talie, e practica, e din material de blugi realtiv subtire, dar are si o linie placuta, nu arata a halat, nu se uita nimeni ciudat la mine cand o port. Am luat-o de la un second hand si mi-e de mare folos. Uite-o aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/a...pictureid=9672
http://www.crestinortodox.ro/forum/a...pictureid=9671

Pe cap poti purta batic (hijabi?), dar e ridicol sa-ti acoperi si fata pana sub ochi cu el. Poarta-l asa, firesc, cum trebuie sa fie o crestina, cum poarta si femeile musulmane sunnite, lasandu-ti chipul pe care ti l-a dat Dumnezeu liber sa comunice. In loc sa te preocupi sa-ti maschezi fata, preocupa-te de ceea ce exprima chipul tau... stiu ca e mult mai greu. Uneori si eu le invidiez pe musulmance pentru ca se pot acoperi/ascunde de lume...
Vezi tu, chipul trebuie sa exprime, bunatate, smerenie, liniste, voiosie, candoare, stari si sentimente frumoase care s-ar cuveni sa ne umple sufletul, iar din suflet sa se oglindeasca pe chip, iar de pe chipul nostru sa se reverse si spre ceilalti oameni. Aici am putea sa ne gandim putin la pilda talantilor. Poti sa-ti ascunzi talantul (insusirile tale sufletesti) sub niquab si n-ai nimic de impartit cu nimeni, sau poti sa-l faci sa rodeasca (inmultirea se face prin lucrare asupra ta si comunicare cu ceilalti oameni - spune in Biblie ca talnatii au fost dusi la zarafi si asa au scos profit). Valurile niquab si burka se potrivesc femeii care nu are nimic de spus, care nu comunica cu exteriorul.
Daca omul este mai mult trupesc, pe chip se asterne expresia diverselor patimi, manie, frustrare, sau senzualitate, provocare... iar valul niquab sau burka te pot ascunde de privirile oamenilor, dar nu te pot ascunde de tine insati si nici de Dumnezeu. Crestinismul, mai ales in varinata lui ortodoxa vrea schimbarea launtrica a omului... e mult mai greu decat sa te ascunzi cu patimile tale sub voaluri.

Si mai am o completare de facut: niquab negru si purtat asa cum o fac musulmancele shiite blocheaza comunicarea. In schimb niquab poate fi extrem de senzual, atunci cand este in asa fel purtat incat sa valorizeze la extrem privrea. Un exemplu este chiar in link-ul dat de tine cu femeia care explica cum se foloseste niquab.
Rochia e foarte frumoasa. Si baticul este frumos.

Am pus niste poze: http://www.crestinortodox.ro/forum/a...hp?albumid=679

O sa raspund un pic mai tarziu. :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.09.2010, 17:07:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un parinte, vorbind despre calugari, spunea ca atunci cand nu duc o viata dupa voia lui Dumnezeu devin simple ,,cuiere pentru haine monahale". Observatia e valabila si in cazul de fata, caci grija cea mare trebuie s-o purtam pentru suflet.

Sfanta Matrona le invata pe femeile care traiau in mijlocul lumii sa se imbrace modest, decent, dar nu chiar calugareste, nici in negru. Nu lumea trebuie sa vada ca suntem credinciosi si eventual sa ne cinsteasca mai mult decat meritam, ci Dumnezeu. De aceea, cred ca o fusta pana la genunchi sau pana la glezna, o bluza sau o jacheta care sa mai ascunda formele si un batic sau o esarfa pot alcatui o tinuta ideala pentru biserica. La serviciu, femeia crestina trebuie sa comunice eficient, deci imbracamintea poate s-o caracterizeze prin armonie, alegerea culorilor, decenta si chiar prin simplitate si eleganta. Imbracaminte decenta si atat.

Nu cred ca trebuie sa ne preocupam excesiv pentru aspectul exterior, nici chiar in scop religios. ,,Nu barba il face pe filozof."' - spune un proverb latinesc. Dar nici sa ne facem pricina de sminteala pentru cei din jur nu e bine. Deci, pe calea de mijloc, cu Dumnezeu inainte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Camasa-imbracaminte barbateasca? elena20 Reguli in Biserica 7 26.01.2013 21:38:26
despre imbracaminte si machiaj oana72 Generalitati 183 19.11.2012 08:59:59
Baiat mort la 17 ani are nevoie de imbracaminte, incaltaminte si sarmale spre_rasarit Umanitare 12 16.02.2012 20:53:20
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 15:16:42