Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.03.2013, 16:56:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu este izvorul intregii fericiri. Ne iubeste asa cum noi nu suntem in stare sa iubim. Totusi, sa nu uitam Dumnezeu este si drept:

,,12. Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum impărăția cerurilor se ia prin străduință și cei ce se silesc pun mâna pe ea.

13. Toți proorocii și Legea au proorocit până la Ioan.
14. Și dacă voiți să înțelegeți, el este Ilie, cel ce va să vină.
15. Cine are urechi de auzit să audă.
16. Dar cu cine voi asemăna neamul acesta? Este asemenea copiilor care șed în piețe și strigă către alții,
17. Zicând: V-am cântat din fluier și n-ați jucat; v-am cântat de jale și nu v-ați tânguit.
18. Căci a venit Ioan, nici mâncând, nici bând, și spun: Are demon.
19. A venit Fiul Omului, mâncând și bând și spun: Iată om mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor. Dar înțelepciunea s-a dovedit dreaptă din faptele ei.
20. Atunci a început Iisus să mustre cetățile în care se făcuseră cele mai multe minuni ale Sale, căci nu s-au pocăit.
21. Vai ție, Horazine, vai ție, Betsaida, că dacă în Tir și în Sidon s-ar fi făcut minunile ce s-au făcut în voi, de mult, în sac și în cenușă, s-ar fi pocăit.
22. Dar zic vouă: Tirului și Sidonului le va fi mai ușor în ziua judecății, decât vouă.
23. Și tu, Capernaume: N-ai fost înălțat până la cer? Până la iad te vei coborî. Căci de s-ar fi făcut în Sodoma minunile ce s-au făcut în tine, ar fi rămas până astăzi.
24. Dar zic vouă că pământului Sodomei îi va fi mai ușor în ziua judecății decât ție.
25. În vremea aceea, răspunzând, Iisus a zis: Te slăvesc pe Tine, Părinte, Doamne al cerului și al pământului, căci ai ascuns acestea de cei înțelepți și pricepuți și le-ai descoperit pruncilor.
26. Da, Părinte, căci așa a fost bunăvoirea înaintea Ta.
27. Toate Mi-au fost date de către Tatăl Meu și nimeni nu cunoaște pe Fiul, decât numai Tatăl, nici pe Tatăl nu-L cunoaște nimeni, decât numai Fiul și cel căruia va voi Fiul să-i descopere.
28. Veniți la Mine toți cei osteniți și împovărați și Eu vă voi odihni pe voi.
29. Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre.
30. Căci jugul Meu e bun și povara Mea este ușoară. "

Sursa: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=11

Last edited by antoniap; 08.03.2013 at 17:00:23.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.03.2013, 17:23:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu nu poate sa nu fie fericit cand vede ca sunt persoane care au lasat totul pentru El sau persoane care atunci cand vine vorba de iubire Il pune pe Dumnezeu pe treapta cea mai de sus.

Dar nu poate sa ramana doar fericit cand vede ca sunt persoane care refuza relatia cu El, indreptandu-se astfel spre o existenta vesnica nefericita.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.03.2013, 17:55:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dumnezeu nu poate sa nu fie fericit cand vede ca sunt persoane care au lasat totul pentru El sau persoane care atunci cand vine vorba de iubire Il pune pe Dumnezeu pe treapta cea mai de sus.

Dar nu poate sa ramana doar fericit cand vede ca sunt persoane care refuza relatia cu El, indreptandu-se astfel spre o existenta vesnica nefericita.
cu ceva ani în urmă, îmi spunea un părinte că după Judecată, dreptii se vor veseli în Rai, iar Dumnezeu vă fi fericit în compania lor.
totuși, în acea fericire generală și fără margini, va fi și un loc de tristețe maximă.
iar acel loc va fi ochiul cel tainic al lui Dumnezeu, care va plânge veșnic pentru cei din iad.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.03.2013, 21:41:04
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
Dumnezeu este fericit cand vede atata rautate, nedreptate pe pamant? la antena 3 stiu ca a fost o femeie inchisa nevinovata, oameni care se sinucid ca isi pierd locul de munca etc... nedreptatile comise de cei superiori noua.
Oare puterea raului sa fie mai puternica decat a lui Dumnezeu. Pentru ca uneori avem senzatia ca Dumnezeu sta cu mainile legate, ne avand putere sa faca fata...
Ceea ce se intampla in zilele noastre, daca observam cu obiectivitate sunt numai lucruri urate, rele.
Nu putem pune ca pretext ca este un razboi, sau o calamitate si deci sa scuzam comportamentul oamenilor. Dar parca in timpul razboaielor eram mult mai uniti, mult mai in credinta in Dumnezeu.

Voi ce credeti? Atitudinea noastra il face fericit pe Dumnezeu? Nu ma refer aici la conduita "crestina", caci in fond Dumnezeu nu apartine nici unei religii.. El fiind CREDINTA...

As dori raspunsuri din inima, gandurile voastre nu din carti. Uitati-va in jurul vostru, la tot ce cunoasteti si spuneti-mi daca Dumnezeu este fericit.

Eu afirm cu tarie ca nu este si ca noi il intristam din ce in ce mai mult si ca la un moment dat poate ca regreta ca a creat Omul...
Dumnezeu a plans cu lacrimi de sange cand a vazut toate relele de la facerea pamantului pana la sfarsitul lumii.si eu nu stiam de ce plange in gradina Ghetsimani cand se ruga la Tatal inainte sa fie rastignit.si eu am plans cand mi am dat seama ca inca l rastignesc cu pacatele.si tu vei plange cand o sa ti spun mai pe lung.
ingerul tau pazitor,primit de la botez in unica si adevarata credinta ortodoxa,biserica mama,trup al lui Hristos,se lupta in fiecare zi cu diavolii si n fiecare noapte pt ca tu sa traiesti si sa poti inchide noaptea un ochi.
traim vremurile sfarsitului,adica scapam odata si tu trebuie sa suporti nedreptati,iar daca vei rezista pana la capat te vei mantui,iar Domnul nu va mai plange ca ai cazut in gheena.in jurul nostru e amagire,e o iluzie,e nimic pe langa focurile vesnice si noi suferim aici prea putin.pt nedreptatea asta trebuie sa te manifesti la timpul potrivit cand ne vor ataca credinta,dar pt asta trebuie sa devii mucenita si e alta situatie.

Last edited by rainrainbow; 08.03.2013 at 21:44:06. Motiv: adaugare
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.03.2013, 02:48:11
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dumnezeu este fericit daca noi suntem fericiti si urmam calea Lui!Nu orice altceva!CALEA LUI!Doamne ajuta-ne sa gasim calea cea dreapta adica Tu Hristoase Dumnezeule!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.03.2013, 17:29:24
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Talking

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
..

As dori raspunsuri din inima, gandurile voastre nu din carti. Uitati-va in jurul vostru, la tot ce cunoasteti si spuneti-mi daca Dumnezeu este fericit.
.
ai o problema cu cartile?vad ca pui la indoiala credinta.nu cumva esti intr o secta?
nu de alta,dar sa ma mai amuz si eu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.03.2013, 17:30:33
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
Eu afirm cu tarie ca nu este si ca noi il intristam din ce in ce mai mult si ca la un moment dat poate ca regreta ca a creat Omul...
a regretat cand a fost potopul.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.03.2013, 17:32:43
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cu ceva ani în urmă, îmi spunea un părinte că după Judecată, dreptii se vor veseli în Rai, iar Dumnezeu vă fi fericit în compania lor.
totuși, în acea fericire generală și fără margini, va fi și un loc de tristețe maximă.
iar acel loc va fi ochiul cel tainic al lui Dumnezeu, care va plânge veșnic pentru cei din iad.
asa ca ai grija :)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.03.2013, 13:46:33
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
Dumnezeu este fericit cand vede atata rautate, nedreptate pe pamant? la antena 3 stiu ca a fost o femeie inchisa nevinovata, oameni care se sinucid ca isi pierd locul de munca etc... nedreptatile comise de cei superiori noua.
Oare puterea raului sa fie mai puternica decat a lui Dumnezeu. Pentru ca uneori avem senzatia ca Dumnezeu sta cu mainile legate, ne avand putere sa faca fata...
Ceea ce se intampla in zilele noastre, daca observam cu obiectivitate sunt numai lucruri urate, rele.
Nu putem pune ca pretext ca este un razboi, sau o calamitate si deci sa scuzam comportamentul oamenilor. Dar parca in timpul razboaielor eram mult mai uniti, mult mai in credinta in Dumnezeu.

Voi ce credeti? Atitudinea noastra il face fericit pe Dumnezeu? Nu ma refer aici la conduita "crestina", caci in fond Dumnezeu nu apartine nici unei religii.. El fiind CREDINTA...

As dori raspunsuri din inima, gandurile voastre nu din carti. Uitati-va in jurul vostru, la tot ce cunoasteti si spuneti-mi daca Dumnezeu este fericit.

Eu afirm cu tarie ca nu este si ca noi il intristam din ce in ce mai mult si ca la un moment dat poate ca regreta ca a creat Omul...

Dumnezeu este Fericit pentru ca este Fericirea Insasi.

Dumnezeu este Fericit pentru ca, de fapt, Nu Exista Suferinta.

Suferinta este conceputa doar de mintea fara-de-Cunostinta. Nu are o existenta intrinseca nici in afara mintii, nici inlauntrul ei.

Dumnezeu are simultan in Sine toate Luminile: de la Bucurie Orbitoare...la Nesfarsita Dragoste in forma Compasiunii.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 10.03.2013 at 13:48:37.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.03.2013, 14:05:56
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu ti-am raspuns fara carti.Stiu e putin dar na..:D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare