Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 26.12.2016, 16:34:21
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cateva observatii.
Cum esti acum dupa cateva luni de abstinenta?
Esti mai linistit? Simti ca s-a mai linistit trupul? Simti ca duci mai usor lucrul asta? Te agiti la fel de usor pe tema asta?

Intreb pentru a lamuri si pentru noi si poate si pentru tine daca se mai linisteste trupul in timp, daca functia sexuala se mai linisteste cand nu mai este activa si daca mai sunt exact imboldurile puternice ca la inceput.
Pai in primele luni a fost chiar usor ca mi-am gasit un serviciu pe timpul verii si apoi altul in toamna,in paralel cu studiile si cadeam rupt de obosit(mai ales pe timpul verii),cel mai greu a fost acum inainte de inceputul postului dupa care pana in ziua de azi a fost usor.Dar sunt cateva lucruri,m-am invatat sa tai gandurile spurcate de la radacina,sa ma gandesc la altceva,inainte nu faceam asta.Dar cel mai important lucru,am simtit mana lui Dumnezeu cum ma ajuta,cum imi da tarie si cum impleteste toate lucrurile ca sa imi fie cel mai bine,si nu este doar imaginatia mea.Fara Dumnezeu nu as fi reusit.Dar lupta nu este nici pe departe sfarsita,stiu ca si peste ani tot va trebui sa fiu atent la asta
Reply With Quote
  #152  
Vechi 26.12.2016, 16:45:46
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Dar sunt cateva lucruri,m-am invatat sa tai gandurile spurcate de la radacina, sa ma gandesc la altceva, inainte nu faceam asta.
Ma bucur pentru tine. Poti te rog sa imi dai detalii exact cum faci asta? (Taierea gandurilor de la radacina)
Este o lectie care merita pastrata/memorata, cateva detalii ar fi utile.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 26.12.2016, 16:58:29
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ma bucur pentru tine. Poti te rog sa imi dai detalii exact cum faci asta? (Taierea gandurilor de la radacina)
.
Pai n-o face el.Hristos o face.El doar sa roaga.
Acelasi efect se obtine daca te rogi la Maica Domnului.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 26.12.2016, 17:09:10
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ma bucur pentru tine. Poti te rog sa imi dai detalii exact cum faci asta? (Taierea gandurilor de la radacina)
Este o lectie care merita pastrata/memorata, cateva detalii ar fi utile.
Se aseamana cu postul,doar ca nu este un post alimentar,ci unul care ofera mai multa dulceata si este mai dificil,prin vointa,daca nu poti tine post alimentar din pricina poftei nici acest post nu il poti tine.Cand imi vine gandul in minte pur si simplu ma gandesc la altceva,la Dumnezeu sau alte lucruri,nu stiu cum sa iti exact ca fac asta.De vreo cateva ori cand m-au incercat mai tare am gandit logic,am zis:"Daca ma gandesc la asta voi ajunge sa ma uit la filme spurcate,dupa aceasta voi cadea sigur in pacat iar dupa cadere nici daca as vrea nu as putea sa inlatur acea neliniste sufleteasca si dezamagire si voi fi foarte tulburat,asa ca de ce sa imi fac rau singur?mai bine tai raul de la radacina" si dupa ce am gandit asa a trecut,si dupa ce scap de ganduri si ispite simt o bucurie interioara.Dar cel mai important este ajutorul Domnului,apoi acest post al gandurilor si apoi postul alimentar
Reply With Quote
  #155  
Vechi 26.12.2016, 17:14:53
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Patimile trebuie taiate de la radacina,de la inceput,ca altfel prind radacina si e mare bataie de cap cu ele.De exemplu malahia,cand am inceput sa lupt cu ea,o faceam de multi ani,atat de multi incat aproape ca nu imi aminteam cum a inceput totul,si o faceam zilnic,cateodata chiar si de 5 ori pe zi.Atunci nu stiam lucrurile acestea,de acum voi fi mai atent si la alte patimi ca sa nu prinda radacina.Pe langa asta mai ma lupt si cu patima maniei
Reply With Quote
  #156  
Vechi 26.12.2016, 17:23:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Cand imi vine gandul in minte pur si simplu ma gandesc la altceva,la Dumnezeu sau alte lucruri,nu stiu cum sa iti exact ca fac asta.De vreo cateva ori cand m-au incercat mai tare am gandit logic,am zis:"Daca ma gandesc la asta voi ajunge sa ma uit la filme spurcate,dupa aceasta voi cadea sigur in pacat iar dupa cadere nici daca as vrea nu as putea sa inlatur acea neliniste sufleteasca si dezamagire si voi fi foarte tulburat,asa ca de ce sa imi fac rau singur?mai bine tai raul de la radacina" si dupa ce am gandit asa a trecut,si dupa ce scap de ganduri si ispite simt o bucurie interioara.
Din ce zici tu inteleg ca alungi gandurile imediat ce vin.
Ori te gandesti la altceva/schimbi gandurile, ori le pui in cale logica duhovniceasca, orice numai sa nu intre gandul respectiv in tine, sa nu mergi pe firul lui, sa nu te afunzi, sa nu discuti cu gandul respectiv, pe care iti intelegi si tu propria cadere.
Si asta cu mare putere, imediat ce apar pentru ca din experienta ta doar daca lupti cu ele cand apar poti sa mai lupti cu ele, altfel dupa ce te-ai indulcit de ele cu greu le mai scoti afara.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 26.12.2016, 17:26:53
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Din ce zici tu inteleg ca alungi gandurile imediat ce vin.
Ori te gandesti la altceva/schimbi gandurile, ori le pui in cale logica duhovniceasca, orice numai sa nu intre gandul respectiv in tine, sa nu mergi pe firul lui, sa nu te afunzi, sa nu discuti cu gandul respectiv, pe care iti intelegi si tu propria cadere.
Si asta cu mare putere, imediat ce apar pentru ca din experienta ta doar daca lupti cu ele cand apar poti sa mai lupti cu ele, altfel dupa ce te-ai indulcit de ele cu greu le mai scoti afara.
Ai inteles perfect,exact asa e.Acum sa nu crezi ca am control 100%,cand mai vorbesc cu vreo fata mai am erectie,bine asta in anumite situatii si conjucturi,subiecte de discutie,etc.Asta tot din ganduri se trage dar inca nu am ajuns la un control total in situatia asta,am facut progrese dar nu total.Insa cand sunt singur pot zice ca,cu ajutorul Domnului am aproape control total,exact pe faptul asta,ca nu urmez firul gandului

Last edited by Emanuel971; 26.12.2016 at 17:29:03.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 26.12.2016, 17:40:45
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Ai inteles perfect,exact asa e.Acum sa nu crezi ca am control 100%,cand mai vorbesc cu vreo fata mai am erectie,bine asta in anumite situatii si conjucturi,subiecte de discutie,etc.Asta tot din ganduri se trage dar inca nu am ajuns la un control total in situatia asta,am facut progrese dar nu total.Insa cand sunt singur pot zice ca,cu ajutorul Domnului am aproape control total,exact pe faptul asta,ca nu urmez firul gandului
Iti multumesc, este o lectie exceptionala de lupta cu gandurile de orice fel nu neaparat cele de mai sus.
Pana nu o vezi in aplicare la altcineva cu rezultate nu prea te impinge sufletul sa te urnesti din loc sa mai tai din patimi.
Eu nu cred ca are sens sa controlezi 'total' umanitatea ta, sa te transformi in ceva ce nu e firesc, poate un control corect e suficient.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 26.12.2016, 17:51:07
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Iti multumesc, este o lectie exceptionala de lupta cu gandurile de orice fel nu neaparat cele de mai sus.
Pana nu o vezi in aplicare la altcineva cu rezultate nu prea te impinge sufletul sa te urnesti din loc sa mai tai din patimi.
Eu nu cred ca are sens sa controlezi 'total' umanitatea ta, sa te transformi in ceva ce nu e firesc, poate un control corect e suficient.
Tocmai asta am vrut,sa ii inspir si pe altii.Umanitatea nu se poate controla total,dar trebuie sa faci tot ce poti pentru asta,exact asta cauta necuratul,un moment de slabire cand ai lasat garda jos dupa care sa te copleseasca
Reply With Quote
  #160  
Vechi 26.12.2016, 18:02:54
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Din ce zici tu inteleg ca alungi gandurile imediat ce vin. .
Dar ce te miri asa frate ? Asta e abc-ul credintei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare