Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.11.2006, 14:06:16
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

si mai exista un aspect: nebunii nu pot vorbi in cor pe mai multe voci pe cand demonizatii da.
Vindecarea -grea problema. Depinde de preoti daca au respectat regulile preotesti in totalitate inainte cu nu stiu cate zile, altfel demonul din om ii spune in fata unde a gresit si ii rade in nas.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.11.2006, 23:56:11
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
si mai exista un aspect: nebunii nu pot vorbi in cor pe mai multe voci pe cand demonizatii da.
Vindecarea -grea problema. Depinde de preoti daca au respectat regulile preotesti in totalitate inainte cu nu stiu cate zile, altfel demonul din om ii spune in fata unde a gresit si ii rade in nas.
Diavolul mai si minte...nu spune adevarul! Mai si ponegreste preotii...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.11.2006, 11:32:15
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

nu cred ca minte, mai repede exagereaza adevarul in favoarea lui. Daca ar minti nu ar fi luat in seama, s-ar considera ca nu stie si el vrea sa arate ca stie tot .
Asa ca spune adevarul ca adevarul socheaza mai tare, si f posibil exagerat cum am mai zis.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.11.2006, 12:57:14
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

consuela,
nu stii ce spui . Este "tatal minciunii" si "se foloseste de adevar" ca sa poata rataci ca altfel n-ar avea nici un spor . Stie mai multa teologie decit crezi tu .
Pune zece adevarate si una strimba impreuna si "te-a si dus de nas " .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.11.2006, 14:51:29
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

da, cred ca asa e maria55, eu am spus doar ca nu poate minti complet pt ca stie adevarul si se foloseste de el. Da, stiam ca diavolul e cel mai bun teolog si are si puteri extrem de mari, nu ma mira nimic.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.12.2006, 18:24:27
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Cata vreme exista Dumnezeu, de ce va temeti fratii mei, credeti ca diavolul e mai puternic ca Domnul Iisus? El a biruit lumea prin jertfa Lui si plus de asta avem inger pazitor fiecare.Frica din om face sa para cel rau puternic, aceasta devine ca o lupa care mareste micile neajunsuri provocate de rau. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.12.2006, 22:50:10
danky danky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

euftalia...de ce ne temem??nu ne temem doar ca nu cred ca ai asistat vreodata la exorcism si daca ai fi asistat nu ai mai fi pus intrebarea...in fine nu ne temem ci doar ne luam garda...si ca sa afirm ceva in leg cu ce se vorbea mai sus...sa nu uitam ca lucifer a fost mai intai inger si dupa aia diavol deci stie despre Dumnezeu si despre tot ce tine de El ft multe mult mai multe decat stim noi...
cei care care zic ca posedatii sunt bolnavi...lasatine ca toata lumea zice asa...vi sau dat atatea argumente ca nu e asa...nu stiu ce e asa greu de crezut...se vede cu okiul liber diferenta intre un posedat si un bolnav psihic...
Sa ne pazeasca Arhanghelii!!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.12.2006, 11:20:10
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Daca tu asa zici? Eu am avut halucinatii auditive legate de cele sfinte si tot nu zic ca satana este puternic. Stie Dumnezeu cat stie diavolul si cat nu, cert este ca eu il identific dar nu ii dau asa atentie. Cu cat ii dam mai multa atentie cu cat acesta se bucura, eu ma axez pe Dumnezeu, raul este reziduu, il ocolesc si gata. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.12.2006, 12:22:40
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Eu am asistat la o exercizare acum cativa ani la Adancata, un sat din Moldova.
Un prieten a si filmat.
"Exorcistul" era un preot calugar in varsta.
Exorcizarea o facea in curtea din spatele bisericii. A fost o experienta, pentru privitori (nu eram singurii) foarte interesanta.
Subiectii erau multi bolnavi de sindromul Down.
Impresia care mi-a lasat-o, nu pot sa ma exprim.
Ce spunea "diavolul" erau lucruri puerile pur si simplu.
Sotul meu chiar a zis la un moment dat, daca acesta este diavolul, nu inteleg de ce ne facem atatea probleme.
Preotul canta foarte frumos, divin as spune.
Nu am putut discuta cu el, refuza orice dialog.

Cam atat din experienta mea in domeniu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.12.2006, 17:21:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Daca subiectii erau bolnavi cu sindromul Down,atunci inseamna ca nu erau posedati ci doar bolnavi psihic,dar si genetic.Si eu am asistat la multe exorcizari,la vindecari din aceasta stare,dar nici una dintre persoane nu prezenta sindromul Down,erau persoane absolut normale,care,din cate am inteles,au devenit victimele unor persoane care se ocupa cu efectuarea farmecelor in diferite scopuri,deci astfel se presupune ca au devenit posedate.....nici decum din motive medicale ori genetice.Prea multe lucruri nu se cunosc pe acest subiect,mai ales in mediul nostru social,dar un lucru este cert,el exista si se deosebeste de problemele medicale printr-o cercetare amanuntita,chiar si unii doctori au constatat astfel de lucruri.Oricum,ramane un fenomen bizar!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vindecarea cu Sfanta Copie costel Generalitati 1 26.04.2012 09:47:36
Vindecarea miraculoasa: sacru si profan ioannna1234 Intrebari utilizatori 0 30.01.2011 18:01:26
Vindecarea slabanogului de la scaldatoarea Vitezda. savudanmihai Intrebari utilizatori 8 31.05.2010 08:28:32
Vindecarea Homosexualilor cozia Homosexualitatea 184 28.10.2009 23:53:13
VINDECAREA SIDA emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 7 17.09.2008 00:50:46