Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 29.10.2015, 19:48:33
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

www.spokaneorthodox.com/rosary.html
Reply With Quote
  #482  
Vechi 27.11.2015, 21:54:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

ugăciune Câtre Preasfânta Născătoare de DUMNEZEU
a Nomofilaxului Ioan Diaconul Evghenicos, frate al lui Marcu Efeseanul

Maică a lui DUMNEZEU Preacurată , pentru că decât Numirea aceasta , nu pot să aflu și să-ți aduc Tie alta mai bună , mai aleasă și mai Dumnezeiască , Maică a lui DUMNEZEU , Pururea Fecioară , Curată și cu totul Curată și Preacurată , atât cu Mintea , cât și cu Cuvântul , cu Duhul și cu Trupul . Ceea ce pe Cuvântul și DUMNEZEU Cel Curat și Preacurat , pe Domnul nostru Iisus Hristos , din Preacuratele Tale Sângerări , fără de materie Fiind și fără de trup , L-ai Intrupat și cu Adevărat omenesc Trup L-ai Imprumutat , prin Covârșirea Faptei Bune , Infricoșător și mai Presus de cuvânt Lăcaș Te-ai Făcut al Celui ce pentru noi , oamenii , și pentru a noastră Mântuire , Bine a Voit a Pleca Cerurile și a Se Pogorî către ticăloșia noastră .
Născătoare de DUMNEZEU cu totul Fără Prihană , Cea Preacurataă și Neîntinată , atât cu Purtarea , cât și cu Viața și cu Cuvântul , și mai Neprihănită decât toată Zidirea cea curată , Gândită sau Simțită .
Născătoare de DUMNEZEU cu totul Neîntinată .
Născătoare de DUMNEZEU cu totul Lăudată , Cea cu Nume de Doamnă , cu multe Nume și cu Mari Nume Numită , Toată Luminată , Toată Sfântă , Toată cu Daruri Dăruită .
Mireasă Nenuntită și Maică a lui DUMNEZEU Fecioară , mai Desfătată decât Cerurile , mai Strălucită decât soarele , mai Cinstită decât toate zidirile , mai Sfântă decât Heruvimii , mai Slăvită decât Serafimii , Stăpână a Ingerilor , Doamnă a Lumii , Bună și cu totul Bună și Lăcaș Preabun al lui DUMNEZEU Celui Singur Bun și Preabun .
Primește ca O Milostivă , cu Dragoste , această mică și smerită mulțumire , făcută după putere , Ceea ce Ești Inchinată totdeauna de Toată Zidirea și Ai Stăpânire peste toate .
Primește cu Blândețe rugăciunea de rob , Ceea ce , Fiind de O Rudenie cu oamenii , Stii cu deadinsul neputința firii omenești și Ești Iubitoare a tuturor , Purtându-le de grijă și Cercetăndu-i , Preamilostivo .
Ascultă-mâ pe mine , Preadulce Stăpâna mea .
Preasfântă de DUMNEZEU Născătoare , de DUMNEZEU Impodobită și cu Daruri de DUMNEZEU Dăruită , Cea Care din fire , Asemenea lui DUMNEZEU , Ai Blândețe , Seninătate , Bunăvoință și Bunătate , Impărăteasă Care cu Strălucire Stai Pururea de-a Dreapta lui DUMNEZU Celui Blând și Bun , Care Ești Impodobită cu haina de aur a Sfintelor Fapte Bune și cu multe feluri de Daruri ale Sfântului Duh .
Ceea ce peste toate Domnești și pretutindeni Ajungi și toate le Poți , ca O Maică a Atotputernicului DUMNEZEU , și pe toți cei din nevoi îi Mângâi și de ispite îi Slobozești și necazurile le Ușurezi , Ușurează , rogu-mă, și sarcina cea grea a păcatelor mele , a păcătosului și netrebnicului robului Tău , pentru care ispitele cele lumești vin asupră-mi , și toate fărădelegile mele Spală-le prin vărsarea lacrimilor mele .
Ceea ce L-Ai Născut pe Mielul lui DUMNEZEU , Cel ce Ridică păcatul Lumii , Ridică împietrirea minții mele celei iubitoare de păcat .
Dă sufletului meu umilință și ochilor mei izvoare de lacrimi și plâns făcător de bucurie .
Izbăvește-mă , Stăpâna mea Preasfântă , de smintelile celui viclean și de nesuferitele ispite lumești întru care din tânără vârstă am căzut , și inima mea , care de nenumărate scârbe și necazuri și primejdii este de-a pururea stăpânită , o Mângâie și o Vindecă , Mângâierea Cea Dulce a Lumii , Nădejdea celor deznădăjduiți . Ajutorul celor neajutorați și frica de Dumnezeu și Dragostea Lui într-însa sălășluind-o , și de toată împresurarea și mâhnirea pe dânsa izbăvind-o , cu Mila Ta cea Bogată Indulcește-o .
Până când , Stăpâna mea Preabuna , strig și sunt părăsit , glăsuiesc și nu sunt auzit ?
Dar cu dreptate sunt trecut cu vederea , Maică a lui DUMNEZEU Preacurată , pentru că din pricina aplecării către cele rele și a deprinderii biruit fiind totdeauna de vrăjmașul , începătorul răutății , supus sub mâna lui mă fac .
Deci Oprește cu Rugăciunile Tale nebunia vrăjmașului asupra mea , Sfărâmă cu Puterea Ta măiestriile lui cele potrivnice . Viforul , întreita învă luire și întunericul Prefămi-le în Liniște și Pace și Lumină , pretutindenea Fiindu-mi de față și totdeauna Străjuindu-mă și toată mintea mea și cuvântul și fapta către ceea ce se cuvine Indreaptă-le, cu totul Sfințindu-mă și Luminându-mă și pe toate ale mele către Fapta Bună Povățuindu-le .
Iar Voia Cea Bună și Preasfântă a Fiului Tău și DUMNEZEULUI meu a o păzi și a o face cu osârdie Silește-mă , Indemnându-mă către Implinirea Poruncilor , iar celor vii care întăresc voința mea cea trândavă ca , Mântuit fiind , Stăpâna mea de DUMNEZEU Născătoare , și Impărăției Cerurilor prin Tine Invrednicindu-mă , să Te Slăvesc pe Tine Cea Slăvită și prea Binecuvântată
în vecii vecilor .
Amin , amin , amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #483  
Vechi 02.01.2016, 23:56:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciune scurtă către Maica Domnului a Sfântului Serafim de Sarov:




Atotmilostivă, Împărăteasa mea, Preasfantă Doamnă, Fecioară Preacurată, Născătoare de Dumnezeu, Marie, Maica lui Dumnezeu, singura și neindoielnica mea nădejde. Nu te scârbi de mine. Nu mă depărta, nu mă părăsi. Apără-mă, mijlocește, auzi-mă, vezi-mă… Stăpână ajută-mă, iartă-mă, iartă-mă…Preacurată.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #484  
Vechi 09.01.2016, 21:45:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #485  
Vechi 12.01.2016, 19:36:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

RUGĂCIUNE CĂTRE PREA SFÂNTA NĂSCĂTOARE DE DUMNEZEU LA VREME DE NECAZ ȘI ÎNTRISTARE
alcătuită de episcopul Nicolae Velimirovici
Valuri de patimi mă împresoară; mare necaz și strâmtorare îmi umplu sufletul o, Intru-tot Sfântă Maică, liniștește sufletul meu cu pacea Fiului tău și alungă deznădejdea și întristarea sufletului meu cu harul Său.
Potolește furtuna păcatelor mele care mă frig precum un vierme în foc și stinge-i flăcările.
Umple-mi inima de bucurie, Preacurată Maică și împrăștie ceața nelegiuirilor mele de la fața mea, căci acestea mă împresoară și mă tulbură.
Luminează-mă cu lumina Fiului tău. Sufletul meu se simte sfârșit; totul îmi este greu, chiar și rugăciunea,
Iată-mă, rece ca piatra. Buzele mele șoptesc o rugăciune, dar inima mea nu tresaltă. Necazurile m-au împresurat de pretutindenea.
Topește gheața din jurul sufletului meu și încălzește-mi inima cu dragostea ta. Nu-mi pun nici o încredere în apărarea venită de la oameni, ci îngenunchez dinaintea ta, o, Prea Sfântă Maică și Fecioară. Nu mă alunga de la fața ta, ci primește rugăciunea robului tău.
Tristețea m-a cuprins. Nu mai pot răbda năvălirile diavolilor. Nu am nici o apărare; nici nu aflu loc de refugiu, om nenorocit ce sunt. Sunt pururea biruit în lupta aceasta și nu am altă mângâiere decât în tine, Preasfântă Maică.
0, nădejde și apărarea tuturor credincioșilor, nu trece cu vederea rugăciunea mea. Amin.
Prea Sfântă Maică a lui Hristos, Prea Curată, Prea Binecuvântată Maică a lui Dumnezeu, vezi cum satana mă izbește precum valurile mării lovesc corăbiile!
El mă urmărește ziua și mă tulbură noaptea.
Nu am pace – sufletul meu se pleacă – duhul meu se cutremură.
Grăbește, Prea slăvită Maică și mă ajută!
Roagă-L pe dulcele Domn Iisus Hristos să aibă milă de mine și să-mi ierte păcatele pe care le-am săvârșit. O, Preasfântă Maică a Domnului nostru Iisus Hristos, bunătatea ta cea plină de iubire este nesfârșită și este cel mai mare vrăjmaș al puterilor iadului.
Chiar atunci când cel mai mare păcătos cade în străfundurile iadului, împins de forțe diabolice, dacă acesta strigă către tine, tu ești gata să-l eliberezi din legăturile iadului.
Slobozește-mă și pe mine. Privește cum satana vrea să mă facă să mă împiedic și să-mi zdrobească credința, dar eu îmi pun toată nădejdea în Domnul.
Slavă ție, ceea ce ești mai cinstită decât Heruvimii și mai mărită fără de asemănare decât Serafimii. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #486  
Vechi 12.01.2016, 20:18:13
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, frate Cristian, pentru aceasta minunata rugaciune. Mare doctorie!
P.S. Bre, da' ai o farmacie de milioane!...:)
Reply With Quote
  #487  
Vechi 12.01.2016, 21:52:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Multumesc, frate Cristian, pentru aceasta minunata rugaciune. Mare doctorie!
P.S. Bre, da' ai o farmacie de milioane!...:)
Doamne ajută, frate Ioane :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #488  
Vechi 13.01.2016, 21:57:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



Tu ești nădejdea tuturor marginilor pământului Preasfântă Fecioară Născătoare de Dumnezeu, mângâierea mea! Nu te îngrețoșa de mine păcătosul care-ți aduc rugaciuni din buzele mele necurate și te rog, stinge văpaia patimilor mele și rourează prin pocăință viforul sufletului și trupului meu. Tămăduiește și ușurează Stăpână toată boala și toată neputința și liniștește viforul relelor năpaste. Preacurată, spală întinăciunea cugetului meu, Preabună, liniștește suferința și zdrobirea inimii mele, că tu ești călăuzitoarea neamului omenesc și în necazuri, grabnică liniștitoare. Dă-mi, Preacurată, ca pentru ale tale milostiviri și eu nevrednicul, până la suflarea mea cea mai de pe urmă să pot slăvi numele tău, Preabinecuvântată. Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #489  
Vechi 13.01.2016, 22:26:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #490  
Vechi 18.01.2016, 21:49:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



O! Prealuminată, Preacurată, Preasfântă Fecioară Maria, luminează-ne, ocrotește-ne de cei vicleni și răi, întărește-ne în credință, vindecă-ne de toate bolile noastre, ajută-ne ca să ne mântuim sufletele, noi și toți cei care cu dragoste sfântă cântă Slavă Lui Dumnezeu! Preasfântă Fecioară Maria, Preacurată Maică a Domnului Iisus Hristos, Preabinecuvântată Apărătoare a noastră contra dușmanilor văzuți și nevăzuți, uită-Te spre robii Lui Dumnezeu, de pe acest pământ românesc, cercetează-ne, luminează-ne mintea, inima, sufletul. Lumineazăne viața noastră și calea către Împărăția Lui Dumnezeu. Luminează-ne cugetele noastre și toate drumurile vieții!
Ajută-ne și îndrumă-ne pe calea cea bună, cea minunată și binecuvântată de Fiul Tău, Domnul Iisus Hristos, cât și de Preabunul Dumnezeu. Ascultă rugămințile tuturor robilor Tăi și ale mele, că sunt păcătos, dar am nădejdea că mă vei ajuta, așa cum știi, cum poți sau cum vrei. Noi slăvim pe Tatăl Ceresc, pe Fiul Tău, pe Duhul Sfânt, Te lăudăm pe Tine și pe Toate Sfintele Puteri Cerești și Îngerești, pe toți Sfinții, acum și pururea și în vecii vecilor.
Maică Sfântă Îți mulțumim pentru că ești scară la Cer pentru rugăciunile noastre și că ne ajuți în toate! Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 12:39:39