Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 28.10.2016, 20:48:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cand avem necazuri, cand suntem bolnavi cand suntem in grele incercari, haideti sa ne rugam, sa cerem ajutor de la Maicuta Domnului. Sfanta fecioara este o buna mijlocitoare catre Dumnezeu si ori de cate ori ii cerem ajutorul, rugaciunile noastre nu raman neascultate.
Maicuta Domului vine grabnic in intampinarea noastra, noi trebuie doar sa nu ne pierdem increderea si sa deznadajduim.
Ceea ce singura esti bucuria celor scarbiti si Partinitoare celor ce se nedreptatesc. Mangaierea celor ce plang si ajutor celor neajutorati. Cercetarea celor neputinciosi si acoperamant si sprijin celor ce se chinuiesc. Liman celor inviforati, toiag orbilor, povatuitoare celor rataciti si scapare tare celor din nevoi, Nascatoare a lui Dumnezeu cu totul fara prihana. Ia aminte la rugaciunea mea cea smerita, pe care o aduc tie din adancul inimii si ma izbaveste de viforul cel rau al gandurilor. Izbaveste- ma din somnul cel greu, care mi s-a pricinuit mie din lenevire si departeaza de la mine nepasarea si lenevirea. Ajuta-ma ca sa ma izbavesc de obiceiul cel rau al pacatelor ca sa scap de tiranisirea cea amara a diavolilor.
Si te rog Stapana, dupa cum stii, mantuieste-ma pe mine nevrednicul robul tau, cel ce spre tine dupa Dumnezeu mi-am pus nadejdea mantuirii mele. Invredniceste-ma Preacurata ca sa fac cu osardie poruncile Fiului tau si Dumnezeului nostru si sa pazesc intotdeauna asezamintele cele mantuitoare.
Si ma invredniceste ca sa cuget intotdeauna cu minte luminata si sa intampin slavosloviile lui cele bine primite. Ca spre tine ceea ce ne daruieste toate bunatatile si ne esti grabnic ajutatoare, nadajduind aduc acesta cerere. Deci sa nu cad din nadejdea care o am catre tine prea curata, nici sa ma intorc smerit si rusinat; Ci sa aflu prin tine de Dumnezeu daruita Stapana, degraba implinirea cererilor mele. Ca totdeauna, ca pe o ajutatoare nebiruita a noastra a pacatosilor care implinesti toate cererile noastre bune, sa te laud si sa te preamaresc pe tine; Acum si pururea si in vecii vecilor, Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #522  
Vechi 31.10.2016, 23:08:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciune către Maica Domnului
(din pravila Sfântului Serafim de Sarov)

Preasfântă de Dumnezeu Născătoare Fecioară, acoperă-mă și mă păzește pe mine, robul tău, de toată răutatea sufletului și a trupului și de tot vrăjmașul cel nevăzut și văzut.

« Bucură-Te, Ceea ce ești cu har dăruită, Marie, Domnul este cu tine! Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău, că ai născut pe Mântuitorul sufletelor noastre. »

Bucură-te și te veselește, Născătoare de Dumnezeu Fecioară și te roagă pentru robul Tău. Doamnă și Stăpână a îngerilor și Maică a creștinilor, ajută-mi mie robului tău. O, Marie, cu totul fără de prihană, bucură-te, Mireasă nenuntită. Bucură-te, bucuria celor necăjiți și mângâierea celor scârbiți! Bucură-te, hrana celor flămânzi și limanul celor înviforați! Bucură-te, Cea mai sfântă decât sfinții și decât toată zidirea mai cinstită! Bucură-te, sfințenia Tatălui, lăcașul Fiului și umbrirea Duhului Sfânt! Bucură-te, palatul de lumină al lui Hristos Dumnezeului nostru, Împăratul tuturor! Bucură-te, lauda creștinilor și ajutătoarea cea gata a celor ce te cheamă pre tine!

Preasfânta Stăpâna mea, păzește-mă sub acoperământul tău, căci în preacuratele tale mâini îmi pun duhul meu. Fii ajutătoare și acoperământ sufletului meu în ziua cea înfricoșătoare a judecății și roagă-te pentru mine, nevrednicul, să intru curat și limpezit în rai. Să nu mă lepezi, Doamna mea, pe mine, robul tău, ci ajută-mi mie și dă-mi împlinirea cererii. Izbăvește-mă de toată primejdia, bântuiala, nevoia și neputința și dăruiește-mi pocăință mai înainte de sfârșit. Ca prin mijlocirea și ajutorul tău, mântuindu-mă în viața aceasta de acum de tot vrăjmașul văzut și nevăzut, umblând cu plăcere de Dumnezeu în voia iubitului tău Fiu și Dumnezeului nostru, iar la ziua cea înfricoșătoare a judecății izbăvindu-mă de veșnică și grozavă muncă, să mă închin, să mulțumesc și să slăvesc întru tot sfânt numele tău în vecii vecilor. Amin !

Bucură-Te, Cea plină de har !

Bucură-Te, Ceea ce ești preafericită !

Bucură-Te, Cea preabinecuvântată !

Domnul este cu Tine ! Seara Binecuvintata tuturor!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #523  
Vechi 17.11.2016, 17:07:41
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va recomand NOUL THEOTOKARION (buchet de rugaciuni inchinate Maicii Domnului Stapana noastra)
puteti descaca aici:

https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j...39138859,d.bGg
Reply With Quote
  #524  
Vechi 20.11.2016, 15:03:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Bucura-te, ca ai nascut pe Cel Milostiv;
Bucura-te, ca ne-ai adus pe Soarele cel Mare;
Bucura-te, ca ai deschis raiul cel inchis;
Bucura-te, lauda Cuviosilor;
Bucura-te, cununa Mucenicilor;
Bucura-te, podoaba dreptilor;
Bucura-te, mantuirea credinciosilor;
Bucura-te, vasul mirului celui dumnezeiesc;
Bucura-te, folositoarea lumii;
Bucura-te, bucuria noastra, Sfanta Prunca, pururea fecioara.

O, cea mai cinstita si mai sfanta decat toti sfintii, dumnezeiasca Prunca, Fecioara si Maica Dumnezeului celui de sus, in ziua Intrarii tale in Sfanta Sfintelor, pe care o praznuim astazi cinstindu-te, primeste acest dar al nostru si ne izbaveste pe noi din toate nevoile, necazurile si primejdiile si ne invredniceste Imparatiei celei Ceresti, ca in totdeauna cu multumire sa cantam: Aliluia!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #525  
Vechi 20.11.2016, 22:58:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Astăzi ușa cea incuiată de ușa sfintelor se păzește, pentru ca nimeni să nu treacă printr-insa, fără numai Hristos Dumnezeu. Astăzi cămara fecioarei de cheia Duhului Sfânt se păzește, de Gavriil se slujește, de ingeri cu mană se hrănește, de preoți se cinstește, de fecioare se inconjoară. Astăzi palatul lui Hristos se impodobește, tronul se sfințește, rugul cel sfințit prin rugăciune se aprinde, lâna primește roua Duhului, ușa se pecetluiește, comoara se tăinuiește, taina mântuirii oamenilor se incepe, jertfa se săvârșește, poarta templului se inchide, fecioarele intră la rugăciune, Gavriil din cer se trimite, perdeaua altarului se trage, masa cu pâinile punerii inainte așteaptă, preoții nedumeriți tămâiază, vițeii pentru jertfe se junghie, cărțiile proorocilor se citesc, noroadele se inchină, Palestina asteaptă, Adam incă suspină, iar taina se lucrează.
Veniți astăzi, bunilor creștini de pretutindeni, să lăudăm intrarea celei pline de Dar in Biserica Domnului. Mici si mari, tineri și bătrâni, copii și mame, fecioare și văduve, veniți astăzi la sfintele biserici, ca impreună să cinstim cu dragostea noastră, cu rugăciunile noastre, cu cântările noastre, cu inimile noastre și cu tot ce avem mai de preț pe Maica Domnului și Fecioara, care a intrat să se roage pentru noi in Sfinta Sfintelor. Să lăudăm astăzi, prin dragostea și faptele noastre cele bune, pe Fecioara cea neprihănită, pe Maica lui Hristos Mântuitorul lumii, pe leagănul creștinătății, pe mijlocitoarea mântuirii noastre, care neincetat se roagă pentru noi in cer.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #526  
Vechi 11.12.2016, 05:36:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciunea de dimineață a Sfântului Grigorie Palama către Preasfânta Născătoare de Dumnezeu (din Apantisma)

Fecioară , Stăpână , Născătoare de Dumnezeu , Ceea ce ai Născut pe Dumnezeu Cuvântul cu Trup ; Stiu , cu adevărat știu , că nu se cuvine , nici se cade ca eu , cel atâta de desfrânat , cu ochi spurcați să văd Icoana Ta , a Celei Preacurate , a Celei Pururea Fecioare , a Celei ce ai si Trupul și Sufletul Curat și Nespurcat , și să O sărut cu buze necurate și întinate , sau să mă rog .
Căci cu dreptate este ca de mine , cel desfrânat , să se îngrețoșeze și să mă urască Curăția Ta .
Dar fiindcă Dumnezeu , pe care L-ai Născut , S-a făcut Om , ca să Cheme pe cei păcătoși la pocăință , pentru aceasta am îndrăznit și eu , să mă apropii de Tine cu lacrimi rugându-mă .
Primește această mărturisire , a greșelilor mele cele multe și grele și o Du Unuia Născut Fiului Tău și Dumnezeu , rugându-Te Lui ca să fie Milostiv ticălosului și tăvălitului meu suflet .
Că de mulțimea fărădelegilor mele sunt oprit a căuta spre Dânsul și a cere iertare . Pentru aceasta , pe Tine Te pun înainte Solitoare și Mijlocitoare .
Că multe și mari daruri dobândind eu de la Ziditorul meu Dumnezeu , și uitându-le pe toate , și nemulțumitor arătându-mă , ticălosul , cu necuviință m-am alăturat cu dobitoacele fără de minte, și m-am asemănat lor ; fiind sărac de fapte bune , bogat de patimi , și plin de rușine , lipsit de Dumnezeiască Indrăzneală , osândit de Dumnezeu , făcându-mă de plângere Arhanghelilor , de râs dracilor , și de urâciune oamenilor , mustrat de conștiință , rușinat de lucrurile mele cele rele și mai înainte de moarte fiind mort , și mai înainte de judecată de sine-mi osândit , și mai înainte de munca cea fără de sfârșit de deznădăjduire muncit .
Pentru aceea dar , numai la a Ta Sprijinire alerg , Stăpână , Născătoare de Dumnezeu , cel ce sunt dator cu nenumărați talanți ;
cel ce întru dezmierdări cu desfrânatele am cheltuit avuția cea părintească ;
cel ce am curvit mai mult decât desfrânata ;
cel ce am făcut fărădelege mai mult decât Manase ;
cela ce m-am făcut nemilostiv mai mult decât bogatul ;
cela ce sunt slugă lacomă , vas al gândurilor celor rele , vistierie a cuvintelor celor urâte și spurcate , străin de toată fapta cea bună .
Miluiește-mă pe mine cel smerit ;
milostivește-Te spre mine cel neputincios .
Mare Indrăzneală Ai la Cel ce s-a Născut din Tine .
Nimeni nu are Putere precum Tu , Maica lui Dumnezeu ;
că toate le Poți , ca Ceea ce Esti mai presus de toate zidirile și nimic nu Iti Este Tie cu neputință , numai de vei Voi .
Deci , nu trece cu vederea lacrimile mele ;
Nu Te întoarce de către suspinul meu ;
Nu lepăda durerea inimii mele ;
Nu rușina nădejdea mea cea către Tine .
Ci cu Rugăciunile Tale cele de Maică , silind pe cea nesilită milostivire a Fiului Tău , Cel bun și Dumnezeu , învrednicește-mă pe mine ticălosul și nevrednicul robul Tău , să-mi iau frumusețea mea cea dintâi și dintru început și să lepăd grozăvia patimilor , să mă slobozesc de păcat și să mă robesc de dreptate ;
Să mă dezbrac de spurcăciunea dulceții celei trupești și să mă îmbrac întru sfințenia curățeniei cele sufletești ;
Să mor lumii și să viez faptei celei bune .
Călătorind eu , împreună Călătorește cu mine ;
pe mare înotând , împreună Inoată ;
priveghind , Intărește-mă ;
necăjindu-mă , mă Mângâie ;
Impuținându-mă la suflet , Imbărbătează-mă ;
îmbolnăvindu-mă , vindecare îmi Dăruiește ;
nedreptățit fiind , Izbăvește-mă ;
năpăstuit fiind , Indreptează-mă ;
spre moarte primejduindu-mă , degrab alergând mă Scoate ;
vrăjmașilor celor nevăzuți , în toate zilele de temut mă Arată ;
ca să cunoască toți cei ce cu nedreptate mă tiranizează , al cui rob sunt eu .
Așa , Preabună Stăpână, Născătoare de Dumnezeu , ascultă ticăloasa mea rugăciune și nu mă rușina de nădăjduirea mea cea către Tine , Ceea ce Esti după Dumnezeu nădejdea tuturor marginilor pământului .
Aprinderea trupului meu Stinge-o ;
viforul cel cumplit din sufletul meu , Potolește-l ;
mânia cea amară , Imblânzește-o ;
trufia și mândria părerii celei deșarte, din mintea mea Sterge-o ;
nălucirile cele de noapte ale duhurilor celor viclene și bântuielile cele de zi ale gândurilor cele necurate , din inima mea Impuținează-le ;
Invață limba mea să grăiască cele de folos ;
Povățuiește ochii mei să vadă drept faptele bune cele adevărate .
Picioarele mele îndreptează-le să alerge fără împiedicare pe Calea cea Fericită a Poruncilor lui Dumnezeu ;
mâinile mele Fă-le să se sfințească ca , cu vrednicie să le ridic pe ele către Fiul Cel Preaînalt ;
Curățește-mi gura mea ca , cu îndrăzneală să-L Numesc Tată pe Dumnezeu Cel Înfricoșat și Prea Sfânt ;
Deschide-mi urechile mele ca să audă simțitor și gânditor cuvintele cele mai dulci decât mierea și fagurul ale Sfintelor Scripturi , și să viețuiesc după dânsele întărindu-mă de Tine .
Dă-mi vreme de pocăință , de întoarcere a gândurilor ; de moartea cea năprasnă , Ferește-mă ; osândit de conștiință fiind , Izbăvește-mă .
Și mai pe urmă de toate , Fii lângă mine la despărțirea sufletului de ticălosul meu trup . Sila cea nesuferită , Lesnind-o ; durerea cea nespusă , Ușurând-o ; strâmtoarea cea nemângâiată , Mângâind-o ; de fața cea întunecată a dracilor, Izbăvindu-mă ; de cercarea cea preaamară a vameșilor celor din aer și stăpânitorilor întunericului, Slobozindu-mă și zapisele păcatelor mele celor multe Rupându-le , cu Dumnezeu mă Imprietenește , și Stării Lui de-a Dreapta , Celei Fericite , la Infricoșata Judecată mă Invrednicește ; și bunătăților celor veșnice și nestricăcioase , moștean pe mine mă Fă .
Această mărturisire îți aduc Tie , Stăpâna mea , Născătoare de Dumnezeu , Lumina ochilor mei celor întunecați ,
Mângâierea sufletului meu ,
Folositoarea și Nădejdea mea cea după Dumnezeu .
Pe care cu Blândețe Primește-o și mă Curățește de toată spurcăciunea trupului și a duhului . Și mă Invrednicește în veacul acesta de acum fără de osândă să mă împărtășesc cu Preasfântul și Preacuratul Trup și Sânge al Fiului și Dumnezeului Tău ; iar în Cel ce Va să Fie, cu Cina cea Preadulce și Cerească a Desfătării Raiului , unde Este Locașul tuturor celor ce se veselesc .
Aceste Bunătăți , dobândindu-le eu nevrednicul , să Slăvesc în vecii vecilor Preacinstitul și de Mare Cuviință Numele Fiului și Dumnezeului Tău , Cel ce Primește pe toți cei ce se pocăiesc din tot sufletul , pentru Tine , Ceea ce Te-ai Făcut Mijlocitoare și Chezășuitoare tuturor păcătoșilor .
Că prin Tine , Prealăudată și Preabună Stăpână , se Mântuiește toată firea omenească , Lăudând și Binecuvântând pe Tatăl și pe Fiul și pe Sfântul Duh , Treimea Cea Prea Sfântă și de O Ființă , totdeauna acum și pururea și în vecii vecilor.
Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #527  
Vechi 10.01.2017, 14:16:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



Maica Domnului e Maica Bisericii, pentru că nimeni niciodată nu-L poate moșteni pe Hristos dacă nu-L naște tainic în suflet, așa cum L-a născut cu Trup Fecioara cereștii iubiri.
Maica Domnului este rai cuvântător, paradis mistic, care vorbește despre vocația supremă a omului de iubire veșnică.
Fecioara este Rugul cel aprins, în care materia se sfințește și se izbăvește pe vecie de stricăciune, arzând de dorul de Dumnezeu, dar nemistuindu-se de stricăciune.
Fecioara sfântă este izvor de iubire, pentru că plinește în sine toată iubirea plânsă a omului dezbrăcat de har și tot dorul lui Dumnezeu de unirea cu noi.

" O, Preasfanta si Preacurata Maica Domnului, tu, zorii si leaganul mantuirii noastre, chipul nostru de smerenie si ascultare, ocrotitoarea si mijlocitoarea noastra inaintea tronului lui Dumnezeu, roaga-te neincetat pentru noi, dimpreuna cu sfintii Apostoli! "
" Cu putere de sus ma intareste Stapana preabuna, pe mine robul tau care sunt neputincios sufleteste si trupeste si ma invredniceste de cercetarea si de purtarea ta de grija, alungand negura mahnirii si a intristarii de care sunt cuprins, ca prin tine, fiind mantuit, pururea sa cant lui Dumnezeu: Aliluia! "
Rugacinea Sfantului Nicolae Velimirovici
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #528  
Vechi 13.01.2017, 17:58:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O, preaslavita stapana, de Dumnezeu Nascatoare Fecioara! Tu, ceea ce esti nadejdea celor deznadajduiti, Doamna mea cea buna si induratoarea mea cea mai stralucita si mai curata decat razele soarelui si slavita mai presus de inaltimea cerurilor; fara de asemanare mai cinstita decat Heruvimii si Serafimii, slava proorocilor, povatuirea apostolilor, lauda cuviosilor, bucuria mucenicilor si intarirea pustnicilor, podoaba lui Avraam, a lui Isaac si a lui Iacov, roua lui Ghedeon si Moisi, adunarea patriarhilor si a tuturor sfintilor, sfesnic purtator de lumina dumnezeiasca, cadelnita de aur, nastrapa care ai primit mana cerului, chivotul cel cu adevarat dumnezeiesc al legii, prea sfanta si povatuitoarea mea. O, rug nears, loc de incapere al celor ce alearga la tine, ceea ce esti toiagul cel odraslit al lui Aaron, si floarea care din samanta lui David si din coapsele tale ai rasarit noua pe Hristos Mantuitorul si Dumnezeul tuturor, Cel ce intrupandu-se din tine cheile fecioriei tale nu le-a stricat, si incheieturile tale nu le-a miscat, ci precum inainte de nastere ai fost fecioara, asa si dupa nastere ai ramas fecioara. O Preasfanta, preacurata si preanevinovata si neantinata Fecioara, roaga pe Hristos, fiul Tau si Dumnezeul nostru, pentru mine pacatosul, ca tu esti ajutatoarea pacatosilor si celor fara de ajutor; tu esti liman celor inviforati, Mangaierea lumii si celor de prin inchisori si temnite slobozenie si scapare. Tu esti aparatoarea celor bolnavi si datatoare de sanatate. Tu esti intarirea calugarilor si nadejdea mirenilor. Tu esti rabdarea, acoperirea si apararea vaduvelor. Tu esti lauda, veselia si cununa fecioarelor.Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #529  
Vechi 24.01.2017, 23:09:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciunea de dimineață Sfântului Grigorie Palama
către Preasfânta Născătoare de Dumnezeu
(din Apanthisma)

Fecioară, Stăpână, Născătoare de Dumnezeu, ceea ce ai născut pe Dumnezeu Cuvântul cu trup; știu, cu adevărat știu, că nu se cuvine, nici se cade ca eu, cel atâta de desfrânat, cu ochi spurcați să văd icoana ta, a celei preacurate, a celei pururea Fecioare, a celei ce ai și trupul și sufletul curat și nespurcat, și să o sărut cu buze necurate și întinate, sau să mă rog.
Căci cu dreptate este ca de mine, cel desfrânat, să se îngrețoșeze și să mă urască curăția ta. Dar fiindcă Dumnezeu, pe care L-ai născut, S-a făcut om, ca să cheme pe cei păcătoși la pocăință, pentru aceasta am îndrăznit și eu, să mă apropii de tine cu lacrimi rugându-mă.
Primește această mărturisire, a greșelilor mele cele multe și grele și o du Unuia Născut Fiului tău și Dumnezeu, rugându-te Lui ca să fie milostiv ticălosului și tăvălitului meu suflet. Că de mulțimea fărădelegilor mele sunt oprit a căuta spre Dânsul și a cere iertare.
Pentru aceasta, pe tine te pun înainte solitoare și mijlocitoare. Că multe și mari daruri dobândind eu de la Ziditorul meu Dumnezeu, și uitându-le pe toate, și nemulțumitor arătându-mă, ticălosul, cu necuviință m-am alăturat cu dobitoacele fără de minte, și m-am asemănat lor; fiind sărac de fapte bune, bogat de patimi, și plin de rușine, lipsit de dumnezeiască îndrăzneală, osândit de Dumnezeu, făcându-mă de plângere arhanghelilor, de râs dracilor, și de urâciune oamenilor, mustrat de conștiință, rușinat de lucrurile mele cele rele și mai înainte de moarte fiind mort, și mai înainte de judecată de sine-mi osândit, și mai înainte de munca cea fără de sfârșit de deznădăjduire muncit.
Pentru aceea dar, numai la a ta sprijinire alerg, Stăpână, Născătoare de Dumnezeu, cel ce sunt dator cu nenumărați talanți; cel ce întru dezmierdări cu desfrânatele am cheltuit avuția cea părintească; cel ce am curvit mai mult decât desfrânata; cel ce am făcut fărădelege mai mult decât Manase; cela ce m-am făcut nemilostiv mai mult decât bogatul; cela ce sunt slugă lacomă, vas al gândurilor celor rele, vistierie a cuvintelor celor urâte și spurcate, străin de toată fapta cea bună.
Miluiește-mă pe mine cel smerit; milostivește-te spre mine cel neputincios. Mare îndrăzneală ai la Cel ce s-a născut din tine. Nimeni nu are putere precum tu, Maica lui Dumnezeu; că toate le poți, ca ceea ce ești mai presus de toate zidirile și nimic nu îți este ție cu neputință, numai de vei voi.
Deci, nu trece cu vederea lacrimile mele; nu te întoarce de către suspinul meu; nu lepăda durerea inimii mele; nu rușina nădejdea mea cea către tine. Ci cu rugăciunile tale cele de Maică, silind pe cea nesilită milostivire a Fiului tău, Cel bun și Dumnezeu, învrednicește-mă pe mine ticălosul și nevrednicul robul tău, să-mi iau frumusețea mea cea dintâi și dintru început și să lepăd grozăvia patimilor, să mă slobozesc de păcat și să mă robesc de dreptate; să mă dezbrac de spurcăciunea dulceții celei trupești și să mă îmbrac întru sfințenia curățeniei cele sufletești; să mor lumii și să viez faptei celei bune.
Călătorind eu, împreună călătorește cu mine; pe mare înotând, împreună înoată; priveghind, întărește-mă; necăjindu-mă, mă mângâie; împuținându-mă la suflet, îmbărbătează-mă; îmbolnăvindu-mă, vindecare îmi dăruiește; nedreptățit fiind, izbăvește-mă; năpăstuit fiind, îndreptează-mă; spre moarte primejduindu-mă, degrab alergând mă scoate; vrăjmașilor celor nevăzuți, în toate zilele de temut mă arată; ca să cunoască toți cei ce cu nedreptate mă tiranizează, al cui rob sunt eu.
Așa, Preabună Stăpână, Născătoare de Dumnezeu, ascultă ticăloasa mea rugăciune și nu mă rușina de nădăjduirea mea cea către tine, ceea ce ești după Dumnezeu nădejdea tuturor marginilor pământului.
Aprinderea trupului meu stinge-o; viforul cel cumplit din sufletul meu, potolește-l; mânia cea amară, îmblânzește-o; trufia și mândria părerii celei deșarte, din mintea mea șterge-o; nălucirile cele de noapte ale duhurilor celor viclene și bântuielile cele de zi ale gândurilor cele necurate, din inima mea împuținează-le; învață limba mea să grăiască cele de folos; povățuiește ochii mei să vadă drept faptele bune cele adevărate.
Picioarele mele îndreptează-le să alerge fără împiedicare pe calea cea fericită a poruncilor lui Dumnezeu; mâinile mele fă-le să se sfințească ca, cu vrednicie să le ridic pe ele către Fiul Cel Preaînalt; curățește-mi gura mea ca, cu îndrăzneală să-L numesc Tată pe Dumnezeu Cel Înfricoșat și Prea Sfânt; deschide-mi urechile mele ca să audă simțitor și gânditor cuvintele cele mai dulci decât mierea și fagurul ale Sfintelor Scripturi, și să viețuiesc după dânsele întărindu-mă de tine.
Dă-mi vreme de pocăință, de întoarcere a gândurilor; de moartea cea năprasnă, ferește-mă; osândit de conștiință fiind, izbăvește-mă. Și mai pe urmă de toate, fii lângă mine la despărțirea sufletului de ticălosul meu trup.
Sila cea nesuferită, lesnind-o; durerea cea nespusă, ușurând-o; strâmtoarea cea nemângâiată, mângâind-o; de fața cea întunecată a dracilor, izbăvindu-mă; de cercarea cea preaamară a vameșilor celor din aer și stăpânitorilor întunericului, slobozindu-mă și zapisele păcatelor mele celor multe rupându-le, cu Dumnezeu mă împrietenește, și stării Lui de-a dreapta, celei fericite, la înfricoșata judecată mă învrednicește; și bunătăților celor veșnice și nestricăcioase, moștean pe mine mă fă.
Această mărturisire îți aduc ție, Stăpâna mea, Născătoare de Dumnezeu, lumina ochilor mei celor întunecați, mângâierea sufletului meu, folositoarea și nădejdea mea cea după Dumnezeu. Pe care cu blândețe primește-o și mă curățește de toată spurcăciunea trupului și a duhului. Și mă învrednicește în veacul acesta de acum fără de osândă să mă împărtășesc cu preasfântul și preacuratul Trup și Sânge al Fiului și Dumnezeului tău; iar în cel ce va să fie, cu cina cea preadulce și cerească a desfătării Raiului, unde este locașul tuturor celor ce se veselesc.
Aceste bunătăți, dobândindu-le eu nevrednicul, să slăvesc în vecii vecilor preacinstitul și de mare cuviință numele Fiului și Dumnezeului tău, Cel ce primește pe toți cei ce se pocăiesc din tot sufletul, pentru tine, ceea ce te-ai făcut mijlocitoare și chezășuitoare tuturor păcătoșilor.

Că prin tine, Prealăudată și Preabună Stăpână, se mântuiește toată firea omenească, lăudând și binecuvântând pe Tatăl și pe Fiul și pe Sfântul Duh, Treimea Cea Prea Sfântă și de o ființă, totdeauna acum și pururea și în vecii vecilor. Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #530  
Vechi 29.01.2017, 16:08:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Maicuta mea draga , maicuta Domnului si Dumnezeului meu , apara-i pe toti binecredinciosii crestini de vrsjmasii vazuti sau nevazuti , de boala , de intristare , de erezii si de tot raul, ca astfel sa-ti aducem multumire si cantare tie si Domnului si Dumnezeului nostru sa-I cantam cu bucurie nencetat , cantarea ingereasca : Aliluia !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 12:39:39