Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2012, 19:27:16
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Exclamation O mama cu 3 copilasi are nevoie de un servici

Buna ziua. Am o mare rugaminte la dumnevoastra, toti cei care veti citi acest mesaj. Cunosc o doamna in varsa de 35 de ani care are 3 copilasi si sunt foarte saraci. Dansa nu are loc de munca, sta acasa ca sa aiba grija de copii mai ales de cel mic care are numai 2 anisori iar tatal munceste pe unde apuca, uneori poate nu are saptamani la randul ceva de lucru. Familia aceasta traieste deci doar din alocatiile celor 3 copii. Sunt tare amarati. Eu o cunosc pe aceasta doamna, i-am cunoscut si copilasii si va pot spune ca este foarte credincioasa, are mult bun simt si smerenie. M-am intalnit de cateva ori cu dansa ca sa-i dau cate ceva de mancare insa oricat le-ai da, mancarea tot se termina pana la urma si raman iar fara. Deci aceasta mama are nevoie de un loc de munca. Menajera, bona, femeie de servici, orice. Poate sa faca de mancare, sa spele, sa aiba grija de copii mici, sa faca cumparaturi. Macar 2-3 zile pe saptamana , o slujba part-time. In Bucuresti sau Ilfov. Va asigur ca este o persoana fosrte sociabila si cinstita!
Imi doresc foarte mult sa o ajut, caci mi-e mila de familia ei cand stiu ca nu are ce sa le dea de mancare copiilor sai.
Asa ca va rog, daca cineva poate sa-i ofere o slujba, oricat de prost platita, sa stiti ca va va fi foarte recunoscatoare!
Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2012, 20:45:44
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este în evidența vreunui serviciu de asistență socială? Familia și, mai ales, copiii, au dreptul la ajutor. Trebuie văzut la primărie ce ajutoare se pot obține, eventual o cantină socială.

Pe lângă asta, ar mai fi și ajutorul Bisericii. Ar trebui să întrebe preotul parohiei în care se află dacă Biserica n-are vreun centru social prin apropiere. Am auzit recent la radio că BOR are aprox. 450 de centre sociale. De câteva am auzit și eu vorbindu-se (cum ar fi Sf. Stelian, în sect. 2), însă nu știu mai multe. Poate vă ajută lista postată pe saitul Patriarhiei, de aici (văd că cele mai multe sunt în curs de acreditare).

Nu în ultimul rând, ar fi de folos să urmăriți anunțurile cu locuri de muncă. Poate găsiți ceva adecvat. Personal pentru curățenie știu că se mai caută.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2012, 23:30:52
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

Se gasesc usor posturi pentru menajere sau bone.
De exemplu aici.
Cod HTML:
http://www.bonesimenajere.ro/cautare_babysitting_curatenie.php?cx=006620612544998792843%3Audfwzxz7njg&cof=FORID%3A11&q=cautam+baby+sitter&sa=Cauta+in+site&siteurl=webcache.googleusercontent.com%2Fsearch%3Fq%3Dcache%3AUP8vqbKH_YIJ%3Awww.bonesimenajere.ro%2Fanunturi%2C132%252BCautam_baby_sitter_Bucuresti_Sector_4_Bucuresti.html%2Bcautam%2Bbaby%2Bsiter%26cd%3D3%26hl%3Dro%26ct%3Dclnk%26gl%3Dro
sau scri tu sau ea, pe google caut (sau cautam, ) baby sitter (sau bona) , sau caut (cautam) menajera.
de exemplu aici sunt cateva .
Cod HTML:
http://anunturipenet.gsp.ro/caut-menajera
Acum, poate gasi si ceva la un salar mai mare, ca vanzatoare de exemplu.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.01.2012, 23:35:59
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

la fel, apar si la cautare [pe google] " cautam/caut [ angajam/angajez] vanzatoare/agent vanzari".

Toate cele bune!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.01.2012, 06:56:37
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Bine si daca mama sa zicem ca isi gaseste ceva de munca ce face cu copii ? eu cred ca e mai bine sa fie ajutat tatal sa gaseasca un servici stabil.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.01.2012, 11:39:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Bine si daca mama sa zicem ca isi gaseste ceva de munca ce face cu copii ? eu cred ca e mai bine sa fie ajutat tatal sa gaseasca un servici stabil.
Are dreptate Vasia. Este imposibil să mergi la seviciu când ai trei copilași dintre care unul este micuț.
Ar putea să caute ceva de lucru la domiciliu. În zona Bucureștiului așa ceva se poate găsi. Ar putea să lucreze croitorie. O mașină de cusut i-ar fi de folos. Dacă nu știe să o folosesecă poate învăța. Sunt ateliere de croitorie care pot oferi de lucru acasă pentru început (operații simple).
O croitoresă va găsi oricând ceva de lucru și începătoare fiind.
Vă propun să o ajutăm pe doamna să-și cumpere o mașină de cusut.

Cred că ar trebui ajutat tatăl să-și găsească un serviciu bine plătit în țară sau în străinătate iar mama să aibă grijă de cei trei copii.
Ajutorele pe care le dă primăria sunt ocazionate de anumite sărbători iar dacă acestă familie locuiește la țară acolo nu sunt cantine de ajutor social.

Last edited by dorinastoica14; 07.01.2012 at 11:42:18.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.01.2012, 12:44:22
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

I-am spun doamnei toate sugestiile dumneavoastra. Anunturi pe internet a facut, dar daca nu este nimeni care sa o recomande nu prea sunt sanse ca oamenii sa angajeze o straina. cantine nu exista in zona in care locuieste.Sotul doamnei incepe lucrul abia in martie si pana atunci mai urmeaza 2 luni grele. Despre masina de cusut a zis ca ii place sa croiasca si ca ar fi un lucru bun. dar mai intai ar trebui sa ne interesam daca chiar exista ateliere de croitorie care mai angajeaza sau care ofera de lucru acasa, ca sa stim un lucru sigur. Va multumesc tuturor care ati raspuns :) Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.01.2012, 15:11:00
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BebeGeo Vezi mesajul
I-am spun doamnei toate sugestiile dumneavoastra. Anunturi pe internet a facut, dar daca nu este nimeni care sa o recomande nu prea sunt sanse ca oamenii sa angajeze o straina. cantine nu exista in zona in care locuieste.Sotul doamnei incepe lucrul abia in martie si pana atunci mai urmeaza 2 luni grele. Despre masina de cusut a zis ca ii place sa croiasca si ca ar fi un lucru bun. dar mai intai ar trebui sa ne interesam daca chiar exista ateliere de croitorie care mai angajeaza sau care ofera de lucru acasa, ca sa stim un lucru sigur. Va multumesc tuturor care ati raspuns :) Doamne ajuta!
Daca doamna ar primi o masina de cusut, ar avea clientela pentru dobandirea unei surse de trai? Intrebati-o daca ar ajuta-o.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2012, 16:06:41
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Bine si daca mama sa zicem ca isi gaseste ceva de munca ce face cu copii ? eu cred ca e mai bine sa fie ajutat tatal sa gaseasca un servici stabil.
Corect! Si inca va fi greu, mama singura cu copiii... (Vad la noi acasa ca nu e deloc usor.) Dar bucuria tuturor, la intoarcerea acasa a tatalui care poate aduce toate cele de folos, covarseste dificultatile resimtite in lipsa lui. Incet-incet se va intra pe un fagas al minimei sigurante, cu totii vor simti ca sunt ocrotiti iar copiii pot creste linistit.
(P.S. Cand eram la scoala, profesorul de psihologia dezvoltarii ne amintea mereu ca un copil lipsit de sentimentul sigurantei, de ocrotire si caldura, nu se mai poate dedica dezvoltarii sale si bate pasul pe loc, stagneaza, regreseaza chiar...)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.01.2012, 16:14:00
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Vă propun să o ajutăm pe doamna să-și cumpere o mașină de cusut.

Cred că ar trebui ajutat tatăl să-și găsească un serviciu bine plătit în țară sau în străinătate iar mama să aibă grijă de cei trei copii.
Ma ofer si eu, draga Dorina, cand va incepe actiunea de ajutor pentru masina de cusut. (te rog sa ma treci pe lista)
Cat priveste plecarea tatalui in strainatate, nu prea stiu ce sa cred... imi pare riscant, sabie cu doua taisuri... s-ar putea ca pierderile sa fie mai mari decat beneficiile...
Copiii au nevoie de tatal lor, sa il simta aproape, sa il vada zilnic, sa se bucure de protectia lui si de participarea lui la viata familiei. Apoi, nici sotia nu mai e in cea mai buna situatie cu sotul plecat undeva departe... Imi pare riscant pe mai multe planuri.
Eventual, daca incepe sa mearga mica afacere cu masina de cusut, tatal poate prelua o parte din sarcini: gasirea clientilor, aprovizionarea cu materii prime, plasarea materialelor lucrate la domiciliul clienilor etc. Pot colabora, sot si sotie, in aceeasi afacere.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O viitoare mama are nevoie de rugaciunea noastra mara2008 Umanitare 5 13.02.2012 16:57:26
ce rugaciune spunem pt servici nou? Mirela0110 Generalitati 7 21.11.2011 16:35:25
Familie VS Servici Mirela0110 Generalitati 16 19.06.2010 19:52:00
Caut un servici cat de urgent emiliulia Stiri, actualitati, anunturi 6 23.03.2010 23:16:48
rugaciune/acatist pentru a obtine un servici/reusi la un interviu lexie_uk Rugaciuni 4 22.03.2010 00:00:59