Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 07.02.2012, 11:07:22
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ori ideea ca vom ajunge in rai unde ne vom ruga cu totii ca intr-o biserica penticostala imi da fiori .Sau ideea ca vom avea in fiecare moment Duhul Sfant asupra noastra si ne vom comporta precum carismaticii o vesnicie.
Nu va infricosati!
In Rai sunt mai multe locasuri.
Vedeti-va de ortodoxie si, mai ales, de ortopraxie si veti fi repartizat in locasul ortodox.

Dar daca nu veti mai putea de grija altora si nu veti fi cu bagare de seama aspra dumneavoastra insiva, s-ar putea sa fiti respins si pana si la usa penticostalilor.
  #292  
Vechi 07.02.2012, 11:25:47
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Problema e ca la pogorarea Duhului Sfant nimeni nu a utilizat traducatori ci oamenii aia i-au auzit fiecare in limba lui pe apostoli . Asa a fost la Penticost.Daca tu imi spui ca Penticost inseamna altceva atunci hai sa rescriem biblia.
Problema e ca inainte de a rescrie dumneata Biblia, ar fi bine sa o citesti mai intai.
Inteleg ca tu si cu tovarasul Stefan ati citit despre Pentecost (evenimentul cel mai important) si considerati ca nu mai are rost sa va mai obositi sa cititi si despre celelalte pasaje privitoare la Duhul Sfant.
Nici despre lucrarea din Efes, nici despre Cezareea, nici despre Corint. Nici despre darul talmacirii limbilor...

Pot intelege ca va este lene sa cititi dar faptul ca mai si ironizati cand nu cunoasteti...hm, nu suna bine.
Ia mergeti voi frumos, frumusel, puneti mana pe Carte si cititi pasajele recomandate. Daca vreti sa spuneti ceva coerent.
Nu limbi martiene gen:
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
minte limbi nepamante... Tera.

Last edited by penticostalul; 07.02.2012 at 11:31:03.
  #293  
Vechi 07.02.2012, 11:52:26
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Evadarea din iad: http://www.scribd.com/doc/16409335/Evadarea-Din-Iad
  #294  
Vechi 07.02.2012, 11:58:03
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Nici despre lucrarea din Efes, nici despre Cezareea, nici despre Corint. Nici despre darul talmacirii limbilor...
Cata nerusinare! si cum incearca acest domn sa strice Cuvantul! pai in Efes si Cezareea de unde stie dumnealui ca nu s-a vorbit in dialecte cunoscute??? acolo scrie ca au vorbit in limbi "ca la inceput", deci avem toate motivele sa credem ca au fost dialecte cunoscute!
Sa renunte acest individ la nick-ul de "penticostal", pentru ca nu are harul de a vorbi in limbi ca la Penticosta, este un impostor! si un uzurpator!
  #295  
Vechi 07.02.2012, 12:14:03
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
On-topic: In Biserica mea, trei Papi, din care unul beatificat, au sustinut integrarea miscarii harismatice, asa ca eu ii urmez pe ei.
Domnule, urmati pe cei papi pentru ca au sustinut integrarea miscarii carismatice, sau ii urmati pentru ca sunt/au fost papi??? ca nu se intelege!

Orice spune papa, e foarte bine, nu??? va fereste papa de duhurile rele, va lasati credinta pe mana lui, nu-i asa??? nu trebuie sa mai ganditi personal, va insusiti ceea ce va ofera papa! asta e o mentalitate infantila.
  #296  
Vechi 07.02.2012, 12:28:52
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Cata nerusinare!
Sa renunte acest individ la nick-ul de "penticostal",
este un impostor!
un uzurpator!
Am promis intr-o postare ca nu va voi da report.

Asta nu inseamna ca va voi permite sa utilizati orice invective la adresa mea. Puteti scrie la adresa penticostalilor toate nazdravaniile care va trec minte dar am rugamintea sa va filtrati putin postarile cand scrieti despre mine.

Multumesc frumos.
  #297  
Vechi 07.02.2012, 12:34:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

:) O face special pentru a atrage atentia. Ca si copiii care fac boacane ca sa ii observe parintii.
Spunea ca s-a insurat recent, asa ca nu stiu de ce se simte inca nebagat in seama. Probabil are o sotie imaginara.

Asta e viata, draga profetule...o imensa singuratate. Iar tu faci tot ce poti ca sa o adancesti. Pacat...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #298  
Vechi 07.02.2012, 12:41:12
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Am promis intr-o postare ca nu va voi da report.

Asta nu inseamna ca va voi permite sa utilizati orice invective la adresa mea. Puteti scrie la adresa penticostalilor toate nazdravaniile care va trec minte dar am rugamintea sa va filtrati putin postarile cand scrieti despre mine.

Multumesc frumos.
puteti da cate reporturi doriti! atat vreau sa spuneti tuturor forumistilor, pe care nu-i respectati: aveti harul de a vorbi in limbi asa cum este descris in Biblie evenimentul penticostei? daca da, nu am nimic cu dumneavoastra, dar daca nu, cum cutezati sa va erijati in ceva ce nu sunteti??? penticostali sunt aceia, asa cum citim despre ei in Biblie, ca vorbeau in limbi slavind pe Dumnezeu spre folosul ascultatorilor, dumneavoastra nu ! sunteti un "glossolal" - acesta trebuie sa fie nick-ul ales! nicidecum "penticostal"! La penticosta, nu au bolborosit ci au vorbit pe inteles, incat au fost semn pentru necredinciosi !
  #299  
Vechi 07.02.2012, 12:44:11
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

eu trebuie sa fac tot ce pot pentru ca stiu ca in bisericile penticostale este diavolul! trebuie facut totul pentru ca duhurile rele sa fie demascate! si poate cativa vor iesi din aceasta cursa! - 2 Tim 2:26
  #300  
Vechi 07.02.2012, 12:51:11
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
eu trebuie sa fac tot ce pot pentru ca stiu ca in bisericile penticostale este diavolul! trebuie facut totul pentru ca duhurile rele sa fie demascate! si poate cativa vor iesi din aceasta cursa! - 2 Tim 2:26
Si ai putea spune unde anume este Biserica lui Dumnezeu ca sa mergem sa ne inchinam acolo? Cum se numeste ea`?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13