Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.08.2007, 03:22:17
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marilena12
Nu poti spune ca respecti poruncile si sa porti sterilet, pentru ca impiedicarea nidarii ovulului fecundat inseamna mai pe romaneste, ca produsul de conceptie (copilul daruit de Dumnezeu), va fi impiedicat sa se hraneasca si va fi avortat = crima clara.
Prezervativul este echivalentul onaniei, care pe vremuri stim cum a fost pedepsita de Dumnezeu.
Anticonceptionalele orale, pot permite producerea unor ovulatii, prin urmare a unor fecundari de ovule avand acelasi efect de a impiedica ovului sa se prinda de uter = avort. Nu produc nici un cancer de colon, cred ca te refereai la cancerul de col uterin.
Barbatii, chiar si cei necasatoriti, nu "sar" pe sotiile altora, ori stim ce recomanda biserica inainte de casatorie. Despre bolile cu transmitere sexuala, cred ca in casatorie nu trebuie sa ne temem, daca suntem doar doi :dontgetit:, altfel este deja nasol.
Eu cred ca totusi o femeie nu este la fel de fertila toata viata ei, si mai cred ca se mai poate evita o sarcina prin abstinenta si calendar, asa incat sa nu se ajunga la 36 de copii (sa fim seriosi, daca gandim cam cat timp este necesar de la o nastere pana la urmatoarea sarcina, in conditiile si factorii care caracterizeaza societatea actuala, cred ca nici de-ai vrea nu ai reusi o asemenea cifra! :p)
Ai dreptate in privinta conditiilor de trai si poate chiar a educatiei, depinde de cati copii vorbim.
Drepturile si obligatiile femeii nu exclud posibilitatea de a fi mama a multor copii, depinde de prioritatile pe care si le stabileste.
La 45 de ani, cred ca oricarei femei cu ceva pretentii ii convine mai degraba ceva abstinenta decat sa ramana iar gravida. Copii cu handicap poti avea la orice varsta, si incidenta este crescuta inca mai devreme, cam de la 35 de ani incolo. Ori stim cam la ce varste se casatoresc oamenii in zilele noastre, in Bucuresti, se apropie media de varsta si la femei de 30, la barbat sare, cand sa faci copilul?
Biserica nu accepta prezervativul si nici diafragma, de celelalte nu mai vorbesc, iar despre calendar, unii preoti o numesc "ucidere de prunci prin pazire", altii ingaduie cunoscand mai bine greutatile casatoriei.
Este greu, chiar foarte greu, insa calea de mijloc inseamna sa slujesti si lui Dumnezeu si lui Mamona.
Cei care reusesc sa traiasca o casnicie bineplacuta lui Dumnezeu si sa dea slava pentru fiecare viata pe care Dumnezeu a creat-o prin ei, acestia sunt mucenici in fata Domnului si multe cununi vor avea ei in ceruri.
Iarta-ma ca am intervenit, dar pozitia bisericii este clara aici.
Am dat exemple de contraceptie (de ex steriletul, pilule etc) si nu ca ar trebui si urmate.
O femeie poate avea teoretic 36 de copii pe parcursul vietii sunt articole pe internet foarte informative. Problema contraceptiei este spinoasa la fel ca si ea a avortului si a drepturile femeii in societate.
Eu de ex am doua cezariene la activ de aceea voi fi nevoita sa folosesc metodele de contraceptie mentionate: metoda calendarului, abstinenta si prezervativul (eventual legarea trompelor). E decizia mea si eu voi raspunde in fata lui D-zeu:). Iar metoda calendarului nu e practica pentru toate femeile caci nu toate au organismul" reglat dupa ceas". A doua sarcina am avut-o cu tot cu abstinenta, metoda alendarului si prezervativ (am evitat pe cat am putut o sarcina prea apropiata de prima cezariana, dar....)

Iar anticonceptionalele IMPIEDICA ovulatia si nu o stimuleaza dupa cum ai afirmat (dar daca nu sunt adminstrate corect pilulele se intampla ca ovulatia sa aiba loc, ovulul sa fie fecundat si sa impiedice nidarea in peretii uterului (anticonceptionalele subtiaza mucoasa uerina).

Si dupa cum si femeile nu sunt masini de facut copii si este pacat sa te sinucizi (solicitand organismul la fiecare sarcina si nastere multe femei isi pierd si viata) cred ca trebuie luat in considerare si punctul de vedere al femeii nu doar al barbatilor care gandesc doar din punctul lor de vedere (iar Biblia chiar daca a fost scrisa sub inspiratie divina, a fost scrisa de barbati...iar D-zeu nu le-a anulat personalitatea cand a fost scrisa)

IAr in ziua de astazi barbatii credinciosi care respecta intradevar preceptele crestine sunt foarteeeeeee putini. Asadar la capitolul boli cu transmitere sexuala si sex este mult de discutat.

Si sunt femei care au ovulatie chiar doua luni dupa nastere (Stiu o doamna care a avut 3 baieti unul dupa altul la o diferenta de un a fiecare, adica a nascut si a ramas insarcinata dupa 2-3 luni). Si nu stiu ce ar impiedica o femeie sanatoasa sa fie fertila pana la menopauza. O femeie normala este fertila la varsta de 12-14 ani pana la 45-50 de ani. Am gasit si cazuri ciudate pe internet o fetite fertile la varsta de 3 respectiv 5 ani. Fetita de 5 ani a devenit chiar si insarcinata in urma abuzurilor sexuale ale unchiului ei.
Pana si credinciosii de pe forumul asta nu au mai mult de 3-4 copii .Trebuie sa tinem pasul cu societatea. Un parinte spunea ca nu trebuie sa iesim in evidenta in societate ca sa nu fie spre mandrie.

Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.08.2007, 09:25:19
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

foarte complexa chestiune ridicati voi....cum putem totusi sa fie bine si Cel de Sus sa fie multumit...ce dificil....si copiii sunt greu de crescut...in ziua de azi eu cred ca Dumnezeu....vede si poate ne iarta..:rolleyes:
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.08.2007, 12:34:18
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Dilema, eu iti respect libertatea de a face ceea ce crezi tu de cuviinta in ceea ce te priveste, si de a avea pareri diferite. Insa...poate ar fi trebuit sa specifici ca postarea ta este doar o lista, pt ca eu am intrezarit pericolul de a putea influenta pe cineva care nu cunoaste atat de bine care este diferenta dintre poruncile lui Dumnezeu si normale impuse de vremurile in care traim.
Exemplele tale legate de femeile care sunt fertile pana la 45 -50 de ani, sau cu cele care pot "teoretic" sa nasca si 36 de copii sunt exceptii, eu de exemplu nu cred legat de fetitele de 3, sau 5 ani decat posibilitatea unor trucaje fotografice josnice menite sa castige bani si public.
Am o mentiune legat de faptul ca m-ai corectat in privinta contraceptivelor orale: nu am afirmat ca "STIMULEAZA" ovulatia, ci ca o "PERMIT". Si nu atunci cand sunt administrate incorect, ci conform cercetarilor de pana acum, in medie cam o data la 3,4 luni, se produce ovulatie in ciuda inhibarii productiei hormonale a glandelor in directia hipotalamus- hipofiza- ovare, etc.
Deci cine foloseste AC, ar trebui sa stie ca indiferent cat de corect ia pilula, are de cateva ori pe an cicluri ovulatorii care se soldeaza gratie celorlalte efecte ale pilulei cu ceea ce medicii numesc "avort menstrual".
Eu nu consider ca se poate numi sinucidere nasterea de prunci, iar despre femeile care mor la nastere se stie ca imbraca haina muceniciei. Uneori se intampla asta si la prima nastere, nu e nevoie sa faci 10 copii ca sa mori, tot mori de ceva o data si-o data. Nici nu consider ca Sfanta Scriptura ar contine in ce priveste femeia si rolul ei pe lumea asta, indicatii misogine, prin care femeia ar fi nedreptatita sau lipsita de demnitate.
Ovulatie la trei luni de la nastere am avut si eu, nu este ceva neobisnuit cand nu mai alaptezi, ba inca si in timpul alaptarii se poate, insa nu este nici asta din urma o regula ci mai degraba o exceptie.
Din punctul meu de vedere, nu consider deloc necesar sa tinem pasul cu societatea, dimpotriva, trebuie sa tinem pasul cu Dumnezeu.
Si daca a-I respecta atat cat se poate poruncile in viata de zi cu zi, inseamna dorinta de a iesi in evidenta pentru slava desarta, atunci milostiv sa-mi fie mie Domnul, ca sunt pacatoasa. Eu cred ca parintele se referea la altfel de mod de a iesi in evidenta: acela prin care smintim si pe altii.
Eu am cam spus ce am avut de spus.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.08.2007, 15:46:17
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

eu am o prietena ce sunt 13 frati, ce ziceti de asta? Mama lor nu s-a plans niciodata ca nu are cu ce sa-i creasca sau ca este obosita. A avut serviciu pana la al 6 copil. Lucra la serviciu pana in ultima zi de sarcina, simtea cand trebe sa nasca si le spunea colegilor ca se duce acasa sa pregateasca mancare la copii pt mai multe zile si dupa aceea merge la maternitate. Totii copiii sunt sanatosi si educati frumos si ffff multa curatenie in casa, ordine in dulapuri, iar mama arata foarte bine pt varsta ei ce a dat nastere la 13 copii.
Mie imi pare foarte rau ca nu mai pot avea copii (am 3 cezariene), cel mai mic are doar 1 an si deja imi e dor de un puiut.
Si eu admir pe cei care pot tine abstinenta sau macar abstinenta in posturi. Preotul mi-a spus ca sotul este stapanul trupului meu si eu sunt stapana trupului lui. Trebuie sa se cada de comun acord acestui lucru.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.08.2007, 21:37:41
mirc mirc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Cred ca exagerati putin cu "prezervativul este echivalentul onaniei". In timpul casatoriei, a-ti pazi sotia sa ramana insarcinata poate avea motive medicale...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.08.2007, 21:44:09
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirc
Cred ca exagerati putin cu "prezervativul este echivalentul onaniei". In timpul casatoriei, a-ti pazi sotia sa ramana insarcinata poate avea motive medicale...
Exact. In afara de asta, este bine de citit si contextul in Vechiul Testament. Onan nu a fost pedepsit numai fiindca a "varsat samanta pe pamant" ci fiindca a refuzat sa ridice urmasi sotiei fratelui sau mort, deci a incalcat legea Leviticului. Cu greu poti sa deduci de aici masturbare, de exemplu, si cu greu poate fi exemplul lui Onan extrapolat zilelor noastre. In afara, bineinteles daca nu infloresti si intinzi intelesul ....

Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.08.2007, 23:04:30
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)Candva am citit o carticica, o brosura scrisa de par.Arsenie Boca,in care par.vorbea despre procreere intr-un mod care pe mine m-a speriat.Vorbea despre hormonul numit foliculina(eu nu am cunostinte medicale prea vaste sa ma contraziceti daca grasesc) acest homon este responsabil de aparitia cancerului (de col,la san).Acest hormon toxic la nivelul creierului provoaca femeilor care se feresc(calendar,prezervativ)dureri de cap intense.Par,spune ca de acest pericol scapa numai femeile care au 3-4 copii.Nu stiu daca e folclor,sau parintele era documentat,adica nasterea cat mai multor copii impiedica aparitia cancerului
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.08.2007, 23:32:19
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirc
Cred ca exagerati putin cu "prezervativul este echivalentul onaniei". In timpul casatoriei, a-ti pazi sotia sa ramana insarcinata poate avea motive medicale...
Acolo unde sunt motive medicale, se poate discuta cu duhovnicul, si el va sti sa dea un sfat. Daca este cu dezlegare de la duhovnic atunci nu savarsesti nici un pacat. Parerea mea.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.08.2007, 23:38:54
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
:)Candva am citit o carticica, o brosura scrisa de par.Arsenie Boca,in care par.vorbea despre procreere intr-un mod care pe mine m-a speriat.Vorbea despre hormonul numit foliculina(eu nu am cunostinte medicale prea vaste sa ma contraziceti daca grasesc) acest homon este responsabil de aparitia cancerului (de col,la san).Acest hormon toxic la nivelul creierului provoaca femeilor care se feresc(calendar,prezervativ)dureri de cap intense.Par,spune ca de acest pericol scapa numai femeile care au 3-4 copii.Nu stiu daca e folclor,sau parintele era documentat,adica nasterea cat mai multor copii impiedica aparitia cancerului
Ar fi mult de discutat aici, mai ales la cauze si efecte, insa nu este locul potrivit. :D
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.08.2007, 18:30:49
mirc mirc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Nu stiu daca e folclor,sau parintele era documentat,adica nasterea cat mai multor copii impiedica aparitia cancerului.
E folclor clar, bunica mea a avut 4 copii si a facut cancer, e-adevarat nu de col.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica reformata din Timisoara si metodele de racolare a membrilor FiulRisipitor Biserici Protestante 12 07.09.2017 15:23:48
Metode contraceptive Andra_07 Nunta 74 15.12.2012 15:21:20
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Istorioara despre avort spre_rasarit Generalitati 53 09.04.2011 21:18:44
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14