Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 31.03.2007, 18:01:45
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Dar cine i-a administrat 6 fiole de adrenalina este la parnaie?Si eu am mai auzit ca se musamalizeaza ca sa cada capra numai pe unii iar pe ceilalti nu.Nu este corect deloc,chiar deloc.
  #122  
Vechi 31.03.2007, 18:46:36
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Odin,cauta in toate mesajele mele si spune-mi mie unde am scris eu" CA NU CONTEAZA CA A MURIT UN OM",vezi,ai grija, ca imi rastalmacesti cuvintele si, Doamne fereste de asta.Vezi cum bagi om nevinovat la puscarie cu vorbe aiurea in vant?Ai grija de ce scrii tu acolo,eu nu am scris asa ceva.Dumnezeu s-o odihneasca.
  #123  
Vechi 31.03.2007, 19:10:11
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Calator,eu am mai scris ca cele bolnave psihic nu sunt vindecate la fel ca cele demonizate,intelege odata pt.totdeauna, chiar e greu de priceput?Cele bolnave psihic urmeaza un tratament medicamentos iar cele posedate sau indracite,cum li se mai zice, sunt vindecate prin credinta lor si a tuturor la care apeleaza,acei care cred cu tarie in Domnul si Dumnezeul nostru.Cauta pe Forum la Exorcizari si vei citi cazuri reale povestite de persoane care au vazut asa ceva.Iti garantez eu ca nu mint pt. ca, ce scriu ei acolo, asta a vrut Dumnezeu sa vad si eu.Mare este Slava LUI.Seba
  #124  
Vechi 31.03.2007, 23:03:33
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Dar cine i-a administrat 6 fiole de adrenalina este la parnaie?Si eu am mai auzit ca se musamalizeaza ca sa cada capra numai pe unii iar pe ceilalti nu.Nu este corect deloc,chiar deloc.
Cine spune ca femeii i-au fost administrate 6 fiole de adrenalina?
Iar daca i-ar fi dat au si o justificare: au facut tot ce le sta in putinta pentru a o salva.
Oricum, nu an auzit, in mod oficial, despre o supradoza de adrenalina. Potrivit analizelor a murit din cauza deshudratarii si a traumelor fizice suferite pe cruce. de vina este cine a legat-o si nu i-a dat apa, nu cine a incercat sa o salveze. Asta cu adrenalina este un zvon, care a fost infirmat.
Cauzele mortii sunt clare. Si nu au legatura cu tehnicile folosite de medici pentru a-i salva viata.
Pedeapsa s-a aplicat pentru crima, dupa ce s-a stabulit care sunt cauzele mortii si care sunt vinovatii.
Chiar daca cei de la salvare ar fi gresit, ceea ce eu nu am auzit in mod oficial, pot ptimi o pedeapsa administrativa, cel mult. Nu ei au privat-o de libertate si tinut-o imobilizata, nu?
Maicutele care l-au ajutat pe preotul de la Tanacu spun ca, inainte de "a se simti rau" femeia a cerut apa, gogosi sau "macar o lingura de fasole". Destul de omeneasca cererea, nu?
Popa de la Tanacu este un "ratacit" care a omorat o femeie. Merita ce a primit. Dar orice ar face nu poate reda viata fetei.
  #125  
Vechi 31.03.2007, 23:23:39
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Sebastiana am inteles foarte bine cum e treaba cu insanatosirea bolnavilor mintal si a celorbposedati insa am ceva dificultati in a intelege cum reuseste un preot sa faca diferenta dovada fiind ca in acest caz era vorba de o boala mintala ce a fost gresit tratata ca demonizare. Sau se aplica tratament de rugaciune si daca nu cedeaza se clasifica la bolnavi mintali sau cum?

Mirean ideea cu oficial si neoficial cred ca fiecare ne dam seama ca in functie de interese oficial e una si neoficial e alta Ofical Nastase are tablouri extrem de valoroase de la matusa x Tu chiar crezi asta doar fiindca e oficial? Acuma oficial crezi ca cineva moare daca nu manaca trei zile? ofical ai vazut un om cu boala psihica cum se manifesta ca eu una am vazut cartiva (foarte oficial) Am scris deja de trei ori ca in crize refuza mancarea si chiar apa. Au fost oameni care in inchisorile comuniste au rezistat la torturi si mai rele. Eu personal nu cred ca fata a murit de sete sau foame asta neoficial
  #126  
Vechi 31.03.2007, 23:50:29
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Din pacate din experienta proprie stiu ce insemna oficial si neoficial, stiu cum o situatie poate fi manipulata etc. Biserica ortodoxa tocmai fiindca nu este la nivelul de coruptie european va fi tinta unor atacauri foarte serioase Adevarata coruptie se face cu acte in regula nu de un parinte care isi ridica vila. Am ajuns sa ne punem la fereastra stegulete cu UE si sa ajunegem sa fim obligati ca consumam mere modificate genetic ca ale nostre nu-s conform standardelor. E chiar asa greu sa ne dam seama ca suntem necesari pentru Ue ca piata de consum? Cred ca ma abat de la subiect....
  #127  
Vechi 01.04.2007, 12:37:17
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Calator,sa stii ca nu trebuie sa fii preot sau doctor ca sa iti dai seama daca o persoana este stapanita de duhuri rele sau necurate ,cum li se mai zice,oricine asista la Sfantul Maslu poate auzi ce zice cel rau din bolnave,Dumnezeu sa le vindece.Ca sa te intaresti ,tu si altii, o sa citesti prin ce am trecut eu.O sa povestesc la EXORCIZARI spre intarirea multora in credinta, dar mai ales spre SLAVA LUI DUMNEZEU.Nu sunt doctor,nu sunt preoteasa dar sunt o persoana care a trecut prin multe si Dumnezeu a ajutat-o enorm de mult sa scape de rautatile celui rau.Preotul de la SFANTA TREIME-SFANTA MANASTIRE TANACU nu a avut nici cea nai mica intentie sa omoare pe cineva,ci a vrut decat sa ajute,stie Dumnezeu mai bine,atata doar ca n-a stiut ca Sfantul Maslu se tine de la 2..7 SFINTI PARINTI niciodata singur,de capul fiecaruia.Dar nu a stiut,asta e tot ,nu eu il judec si nu caut nod in papura nimanui.Atata doar ca imi pare rau pt.toti:MARIA CORNICI,PARINTELE DANIEL PETRU COROGEANU,cele 4 MAICUTE si mai ales ca tinta atacurilor este SFANTA BISERICA ORTODOXA.Mass media a exagerat totul de la bun inceput si din tantar au facut armasar.Practica exorcizarii nu este una medievala cum sustinea presa straina ci una contemporana ca de altfel si aceasta boala a stapanirii de duhuri necurate.Pe Parinte il smereste Dumnezeu ca a tinut slujba de unul singur.Aceasta este crucea lui,a smereniei, acum pt.ca l-a intaratat pe cel rau care nu a suportat rugaciunile sfinte si i-a facut-o Parintelui prin cei necredinciosi care tocmai ei se gasesc sa judece si sa acuze cel mai tare,bineinteles ca un bun crestin, si adevarat crestin, nu se grabeste sa judece fara sa se documenteze mai intai si nici dupa aceea nu se lanseaza in afirmatii nefondate.Apropos,Dumnezeu a ales un simplu pastor ca David si l-a facut rege ,cu atat nu se cade sa judecam noi de ce a ales un fost fotbalist ca sa ii slujeasca, daca l-a vazut curat cu inima,nu judecam noi pe nimeni pt.ca nu se cade sa IL judecam pe Dumnezeu care l-a ales sa ii slujeasca.
  #128  
Vechi 01.04.2007, 13:26:10
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

ei ca sa vezi n-a stiut ca se tine de 7 parinti Pai cum adica nu a stiut? Ca doar nu -i secret si fiind parinte si duhovnic si calugar si de ceva vreme si sa spui ca n-a stiut cum se face o slujba e un pic cam ciudat.

Noi incercam sa punem in discutie anumite lucruri ceea ce e diferit de a judeca acest caz specific. Ne punem intrebari ca: e normal sa se lege o persoana bolnava demonizata si sa i se faca slujbe impotriva vointei ei etc. A judeca insemna si a gandi. Iar treba cu "sa nu judecam" e uneori foarte buna alteori se foloseste in mod abuziv Daca nu am judeca acest forum nu ar exista. In situatii controversate oamenii isi scriu pareri /idei.
  #129  
Vechi 01.04.2007, 13:44:44
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Judecam,deci existam,dar nu judecam pe altii ca sa nu ne judece pe noi Dumnezeu cu aceeasi judecata cu care judecam.Eu nu am fost acolo dar ne-a dat cineva o adresa,uita-te in urma la Sofiaiug si la adresa pe care a dat-o pt. ca sa nu se piarda multi prin cele ce citesc aici in acest Forum,dar, pt.ca acest caz e legat si de exorcizari, uita-te si la Exorcizari de pe Forum si la YouTube: horror genre movies:AN AMERICAN HAUNTING movie (based on true events)(bazat pe evenimente adevarate),THE EXORCISM of EMILY ROSE,caz real dupa viata lui ANNELIESE MICHEL,EXORCISM,THE EXORCIST,REQVIEM toate cazuri reale,cauta pe google si pe yahoo si pe alte motoare de cautare,succes.
  #130  
Vechi 01.04.2007, 13:45:45
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

`Calator,sa stii ca nu trebuie sa fii preot sau doctor ca sa iti dai seama daca o persoana este stapanita de duhuri rele sau necurate ,cum li se mai zice,oricine asista la Sfantul Maslu poate auzi ce zice cel rau din bolnave,Dumnezeu sa le vindece.`


Ba asta zicem... ca trebuie sa fii... Si inca unul cu experienta, nu vreun tanar calugar teribilist... Daca ar gandi toti ca tine, spitalele de psihiatrie ar fi goale, iar cimitirele pline cu `exorcizati` morti in timpul ritualului... Eu asta spun... trebuie sa existe comisii in BOR care sa analizeze cazurile, duhovnicii cu experienta si asa mai departe. Si, daca un astfel de exorcist, fie el si cu experienta, face ceva greseli si cel posedat moare, trebuie sa isi asume responsabilitatea, indiferent daca el a vrut sau nu...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Cazul Ungheni PadreCory Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 15 22.05.2008 12:13:01
cazul tanacu crypo Din Vechiul Testament 3 06.04.2008 15:06:52
Cazul Seraphim Rose si altii veilur Intamplari adevarate 15 14.12.2007 22:38:12