Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.02.2007, 16:06:51
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Frumos spus,phradmon,dar sa stii ca si in cazul caterisirii harul preotiei nu se ia ramane vesnic,doar dreptul de a sluji.Parerea mea este ca parintele Daniel nu a dorit decat sa faca bine,dar a iesit ce vedem cu totii.E usor sa judeci un preot substituindu-te lui Dumnezeu,necunoscand toate datele problemei,mai greu e sa fii bun cu cel lovit de fratii sai.Poate ca Dumnezeu a randuit parintelui si maicutelor o misiune,o cruce mai aparte acolo in temnita unde fiecare dintre noi ar trebui sa mearga din cand in cand macar cu rugaciunea daca nu si cu fapta.Doamne ajuta!
  #32  
Vechi 25.02.2007, 02:41:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Clausemi:daca ai vorbi cu mai multe maicute si calugari in general si din alte manastiri unde vei constata daca nu mai rau macar tot la fel,oare ce ai mai spune ?
Ca,din pacate cam asta este nivelul actual in proportie de 80% in manastirile actuale si la asa ceva casca gura unul si altul si se inchina ca la Sf.Moaste.
Ca dovada citeste-l pe curios si poti concluziona singur.


Am citit in multe din postarile tale acelasi lucru ca mai sus. Oare nu mai e nimic bun in manastiri? Crezi ca ar trebui inchise sau rarite? Sau poate ai alta propunere. Eu cunosc manastirile pe din afara, ca vizitator. Altceva e cand traiesti in manastire.
Ce ti s-a parut cel mai greu de suportat?
  #33  
Vechi 25.02.2007, 04:17:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
La Tanacu a fost vorba de un omor prin imprudenta. Fata trebuia tinuta in spital pentru ca era schizofrenica, nu avea nici un diavol. Unul din simptomele acestei cumplite boli este sa ai halucinatii auditive. pentru ca avea o varsta, ii veneau in minte obscenitati si din cauza bolii. Formandu-se in mediul acela fanatic de la manastire, s-a speriat ca o indeamna diavolul sa se culce cu barbati, s-a inchis in chilie sa posteasca si sa se roage. Dar boala aceasta cere viata linistita, in consecinta nu i-au disparut halucinatiile si ea s-a speriat si mai rau. In fine a fost dusa iar la spital dar a fost externata din pacate si s-a intors la manastire. Aici s-a format un fenomen paranoid in masa iar calugarul asa zis Daniel si maicutele au facut o fapta regretabila adica au legat-o de o cruce si nu i-au dat apa si mancare timp de trei zile sub pretextul sau nebunia lor cum ca diavolul iese cu post si rugaciune, asa ca au martirizat-o pe biata Irina , Dumnezeu sa o ierte!
Eu sunt in cunostinta de cauza, si eu am aceasta boala iar in cazul meu haluicnatiile au disparut dupa doi ani jumate, iar pentru faptul ca ma rugam mult in sf. biserica fiind deja bolnava, aveam delir mistic, adica auzeam soapte care injurau cele sfinte si pe mine. Nu este vorba de diavol ci de o afectiune a creierului. Am fost sfatuita de medici sa ma rog duar seara, sau dimineata, pentru ca era un cerc vicios in creierul meu, de ce "ma luptam" mai mult in biserica de aia mi se agrava acest simptom. Uite ca cu o viata linistita am scapat de cativa ani de aceste halucinatii , dar nu ma forteaza nimeni la nimic. Asa ca cazul Tanacu nu trebuie sa se mai repete! A fost un mare pacat, Dumnezeu sa ii ierte pentru nesabuinta lor pe acei calucari.
Euftalia, cred ca ai sintetizat cel mai bine cazul Tanacu. In ciuda bolii tale, sau poate tocmai de aceea ! Dumnezeu sa-ti ajute!
  #34  
Vechi 25.02.2007, 13:02:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, efectul secularizarii. Comunismul a lasat urme adanci, care cu greu se vor sterge.

Dar ceva pozitiv nu ai trait, caci nu prea am gasit in postarile tale. Fiecare care a trait ceva negativ, se concentraza asupra acestui lucru si uita de restul. Dar chiar nu ai intalnit si calugarita adevarate?
Ma gandesc ca Sodoma si Gomorra ar fi avut sansa de supravietuire, daca s-ar fi gasit 10 oameni, care sa intoarca spatele pacatului, dar nu au fost.
La fel in manastire, daca e macar unul care e adevarat calugar sau adevarata calugarita, sa indreptateasca existenta acelui lacas.
Ai intalnit si oameni de voaloare in manastire/manastiri?
Eu stiu ca Parintele Steinhardt a fost prin mai multe manastiri pana si-a gasit locul unde a vrut sa ramana. Cum este, exista aceasta posibilitate de alegere?
  #35  
Vechi 25.02.2007, 14:53:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Am spus in ziua de azi ar trebui un nou decret sa se curete manastirile de lepadaturi si sa ramana doar cei care au mers din traire si dorinta cu adevarat pt a-L sluji pe Dzeu...
si cam ce ar trebui sa zica decretul asta? sa decreteze ce?!...
  #36  
Vechi 26.02.2007, 16:19:48
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ancah
Acolo unde am fost eu nu am intalnit...nici in acel loc si nici in acea eparhie nu am intalnit calugari pe care sa-ti poti sprijini neputinta de novice si nici de la care sa iei un exemplu....in schimb,de-a lungul vietii in cautarile si peregrinarile mele am intalnit cativa MONAHI ADEVARATI (dar calugarite nu)...din pacate nu are sens sa mai repet...exista un alt site crestin unde am mai povestit cate ceva din experientele mele pozitive in aceasta lume a Bisericii...ca sa intelegi ca nu sunt deloc negativista,sunt in schimb pretentioasa si severa cu mine in primul rand si astfel, implicit cu ceilalti...nu pun pret pe vorbe ci pe fapte iar exteriorul omului in optiunea mea este reflectia propriului sau interior.
  #37  
Vechi 26.02.2007, 17:25:38
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Nu, Clausemi draga,

manastirile nu sunt pentru sfintzi ci sunt pentru totomul, si maidegraba pentru omul cel pacatos, ca el trebuie sa-si revina, pentru criminali, hotzi, proscrishi, mai ales pentru ei, fiindca manastirile sunt si un refugiu dar si o eventuala indreptare... si multzi din cei din urma, alungatzi si haituitzi de societate ajung printre cei dintai.

De ce ar trebui sa vezi in manastiri doar sfintzii preadesavarshitzi? Ei se afla in tot locul, si sunt acolo unde ii stie numai Dumnezeu.

Manastirile trebuie sa aiba preotzi adevaratzi care sa-i bineinvetze pe calugari. Care sa-i ridice, sa-i ajute sa se desavarsheasca. Preotzi nu neaparat din manastire, iar cei din manastire, nu neaparat calugari, se vor sfintzii, dupa voia Domnului Iisus.
  #38  
Vechi 26.02.2007, 17:37:24
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Tu cunosti f bine manastirile ca vizitator...bine ai spus...eu le cunosc din pacate si ca vietuitor...
Am o colega de apartament care a fost sora (nu la o manastire, ci la o biserica a unui spital) si vorbeste cam ca tine.

Oare si tu esti la fel de apriga (si in acelasi timp si sufletista) ca si ea? :-)

Impresionant cat de mult ne modeleaza experientele personale!
  #39  
Vechi 26.02.2007, 17:46:38
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Revenind la Cazul Tanacu, dupa ce am vazut emisiunea cu domnul Tatulici, am ajuns la concluzia, ca viatza ei a fost amara pana in ultimele clipe petrecute pe salvare.
Suferintza a avut de pestetot, de mica:
-de la familie, de la orfelinat, de la scolile pentru manifestarea urii si frustarilor, de la psihologii scolari, de la firma romaneasca care i-a luat banii, de la spitalul de psihiatrie care a supus-o procedurilor aberante, de la maicutzele nevinovate care au incercat s-o ajute cum s-au priceput, de la preotul insingurat si prea exaltat si credul, de la salvare, de la presa, de la justitzie si de la altzii, adica de la toate institutziile care in general ar fi trebuit sa-i respecte drepturile legale atat ei cat si celorlaltzi implicatzi si sa-i ajute in conformitate cu statutul lor si eventual sa puna si un pic de suflet...

Pentru ce a murit? A murit pentru:
-pentru a sustine cauza copiilor insinguratzi, a bolnavilor psihic, a celor fara ajutor, a celor asupra carora se aplica proceduri si protocoale medicale sau ritualuri duhovnicesti in mod necorespunzator, orbeshte, si nu ma refer la preot si la maicutze, ci ma refer la faptul ca era prea singur si nesprijinit si caatare supus greshelii chiar daca neintentzionata.

Deci a fost o martira moderna nu a bisericii ortodoxe ci a societatzii in care traim!
  #40  
Vechi 26.02.2007, 17:47:03
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga vsovi poate acum ma fac mai inteleasa :
"respectarea cat de cat a canoanelor pe care Biserica le-a facut prin Sfintii ei (aici fac referire strict la monahism)... "...cand am spus asta ma refeream la Regulile monahale scrise de Sf.Pahomie si Sf.Antonie cel Mare...astia si nu numai ei,sunt sfintii Bisericii care au stabilit niste criterii pt.ca totul sa se faca cu randuiala in ceea ce priveste viata monastica.
Ca manastirile sunt ale tuturor nu contesta nimeni,dar toti cei care aleg sa intre acolo :hoti,criminali,talhari....etc, trebuie sa accepte randuiala locului...iar randuiala nu au de unde sa stie care este daca cel mai mare al manastirii care-i primeste,nu are grija sa-i invete si sa-i formeze, sa-i pregateasca pt ce-i asteapta...nu sa-i lase in voia soartei sau sa le incurajeze firea pe care o au in faza initiala, pt ca in acest caz manastirea nu mai e manastire ci cuib de infractori care se intrec in rau...
Toti avem libertatea sa ne mantuim,sa ne sfintim...Hristos nu refuza pe nimeni...important este sa vrei iar pt a vrea trebuie sa cauti sa cunosti ce inseamna asta si sa actionezi in consecinta.

Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Cazul Ungheni PadreCory Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 15 22.05.2008 12:13:01
cazul tanacu crypo Din Vechiul Testament 3 06.04.2008 15:06:52
Cazul Seraphim Rose si altii veilur Intamplari adevarate 15 14.12.2007 22:38:12