Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.02.2007, 18:03:28
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Revenind la Cazul Tanacu, dupa ce am vazut emisiunea cu domnul Tatulici, am ajuns la concluzia, ca viatza ei a fost amara pana in ultimele clipe petrecute pe salvare.
Suferintza a avut de pestetot, de mica:
-de la familie, de la orfelinat, de la scolile pentru manifestarea urii si frustarilor, de la psihologii scolari, de la firma romaneasca care i-a luat banii, de la spitalul de psihiatrie care a supus-o procedurilor aberante, de la maicutzele nevinovate care au incercat s-o ajute cum s-au priceput, de la preotul insingurat si prea exaltat si credul, de la salvare, de la presa, de la justitzie si de la altzii, adica de la toate institutziile care in general ar fi trebuit sa-i respecte drepturile legale atat ei cat si celorlaltzi implicatzi si sa-i ajute in conformitate cu statutul lor si eventual sa puna si un pic de suflet...

Pentru ce a murit? A murit pentru:
-pentru a sustine cauza copiilor insinguratzi, a bolnavilor psihic, a celor fara ajutor, a celor asupra carora se aplica proceduri si protocoale medicale sau ritualuri duhovnicesti in mod necorespunzator, orbeshte, si nu ma refer la preot si la maicutze, ci ma refer la faptul ca era prea singur si nesprijinit si caatare supus greshelii chiar daca neintentzionata.

Deci a fost o martira moderna nu a bisericii ortodoxe ci a societatzii in care traim!
Lasand la o parte mediatizarea care s-a facut pe acest subiect...intamplarea in sine a luat un sfarsit tragic pt.toti cei implicati.Ma gandesc sincer ca puteam sa fiu una dintre fete,plecata cu tot sufletul sa-L slujesc pe Hristos si din prea mult zel sau pur si simplu din ascultare sa ajung in aceasta situatie...la ora actuala foarte usor ajungi sa faci abateri grave daca nu ai minte si o fire darza sa stii pana unde este limita ascultarii si sa stii sa te impui in fata staretului sau chiar a duhovnicului daca este cazul.
Eu sunt convinsa ca nu asta a fost intentia, de a ucide...insa acesta poate fi luat ca un exemplu pt a se cunoaste mentalitatea calugarilor care vietuiesc in multe din locasurile sfinte.
  #42  
Vechi 27.02.2007, 05:24:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Deci a fost o martira moderna nu a bisericii ortodoxe ci a societatzii in care traim!
da, ovidiu, din pacate ai mare dreptate. :(
  #43  
Vechi 27.02.2007, 10:37:27
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga mirelat eu stiu destul de bine cum sta treaba cu calugaria comparativ cu voi <astia neaveniti - "vizitatorii">...problema este alta...nu sunt in masura sa iau decizii si sa dau decrete....atunci cand voi fi ma voi pronunta si se va vedea...promit :)
  #44  
Vechi 28.02.2007, 05:16:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, dar pana sa fii in masura sa iei decizii si sa dai decrete cred ca trebuie sa fii in stare sa faci propuneri constructive. vezi, de-asta nu e pentru oricine.
  #45  
Vechi 28.02.2007, 10:54:57
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
da, dar pana sa fii in masura sa iei decizii si sa dai decrete cred ca trebuie sa fii in stare sa faci propuneri constructive. vezi, de-asta nu e pentru oricine.
Da...da...da!!!
Corect,special pt tine voi incerca sa fac niste propuneri :)...dar, cam la ce-ti sunt tie de folos? :dontgetit:
Ca...ma gandeam eu asa...propunerile se fac cu un scop sau in vederea luarii unei decizii si pe un forum nu prea vad rostul...daca tu il vezi spune-mi si mie...pe mine ma depasesc subtilitatile de acest gen :)
  #46  
Vechi 28.02.2007, 19:28:08
andrei.ierom andrei.ierom is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2007
Mesaje: 42
Implicit

Imi cer scuze ca intru si eu in vorba. Chiar am nevoie de ajutorul vostru: cred ca sunt printre cei mai prost informati oameni de pe pamant. E adevarat ca s-a rostit sentinta pentru p. Daniil si pentru maicute? Apropo: ati luat parte vreodata la exorcizari? Daca s-a abordat subiectul acesta mai sus imi cer scuze din nou. Stau cam prost si cu timpul.
  #47  
Vechi 01.03.2007, 08:13:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca nu ati cit deja, colegul de forum phradmon ne-a adus la cunostinta sentinta data saptamana trecuta:

Fostul preot Daniel Corogeanu a primit 14 ani de inchisoare, maica stareta a primit 8 ani, iar cele trei maicute cate 4 ani.
  #48  
Vechi 01.03.2007, 08:16:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

la exorcizari nu am participat, si nici nu imi doresc sa asist la asa ceva. se spune ca numai cei cu viata foarte imbunatatita ar trebui sa participe, altfel duhul rau poate intra in cei nepregatiti sufleteste.
  #49  
Vechi 01.03.2007, 11:28:00
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei.ierom
Imi cer scuze ca intru si eu in vorba. Chiar am nevoie de ajutorul vostru: cred ca sunt printre cei mai prost informati oameni de pe pamant. E adevarat ca s-a rostit sentinta pentru p. Daniil si pentru maicute? Apropo: ati luat parte vreodata la exorcizari? Daca s-a abordat subiectul acesta mai sus imi cer scuze din nou. Stau cam prost si cu timpul.
Tinand cont ca sunteti ieromonah este normal sa fiti mai prost informat.Sentinta s-a pronuntat si colegii mei de forum au spus-o deja...eu personal am asistat la multe exorcizari facute de pr.Argatu (man.Cernica)si la manastirile din Moldova in mod special la Sihastria unde Maslu si Moliftele se fac cu 7 ieromonahi la miezul noptii joi spre vineri.
Subiectul asta se mai discuta si in sectiunea GENERALITATI "EXORCISME"...problema este ca fiecare isi da cu parerea utopic cam dupa propria imaginatie si interpretare fara a sti mai nimic teoretic si practic ce inseamna Moliftele Sf.Vasile.
  #50  
Vechi 01.03.2007, 15:34:02
andrei.ierom andrei.ierom is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2007
Mesaje: 42
Implicit

Ma mangaie faptul ca sunt oameni ca voi care se framanta si lupta. Eu am avut sansa sa nu ma lovesc in viata mea de manastire (14 ani) de smintelile pe care le pomenesc Clausemi sau Euftalia. Dar mi-au ajuns la cunostinta unele lucruri cu greu de purtat. Un moment important a fost cand mi-am dat seama ca Insusi Hristos... a facut sminteala la vremea Lui. Mai grav, din cei 12 ucenici pe care i-a avut unul a fost tradator, altul s-a lepadat iar ceilalti, cu o singura exceptie, l-au parasit. Cred ca e un talc in toate astea. Oare nu putea gasi Hristos oameni mai de calitate? Dar subiectul acesta l-am mai abordat si pe topicul (zic bine?) despre preotie.
E foarte, foarte dureros sa vezi ca pe un forum ortodox sunt destui participanti scandalizati, revoltati sau chiar ravasiti. Dar as propune perspectiva Sf. Ioan Teologul: "Cine iubeste pe fratele sau ramane in lumina si sminteala nu este in el" (1 Ioan 2.10). Adica nici sa smintim, nici sa NE smintim. Poate ca e o sansa ca sa intelegem lucrurile mai in adancime.
Cred ca Tanacu e o palma de care aveam mare nevoie. Dar nu m-as grabi deloc sa impart eu vinovatiile. E o treaba mult prea complexa. Ba mi se pare ca Dumnezeu ne refuza asemenea prerogative. Va rog sa-mi spuneti daca gresesc. Mai degraba i-as inconjura cu dragoste si pe acesti nevrednici sau cum or fi, de vreme ce este si pentru ei pocainta.
Poate stie cineva unde sunt inchisi?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Cazul Ungheni PadreCory Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 15 22.05.2008 12:13:01
cazul tanacu crypo Din Vechiul Testament 3 06.04.2008 15:06:52
Cazul Seraphim Rose si altii veilur Intamplari adevarate 15 14.12.2007 22:38:12