Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #891  
Vechi 29.11.2016, 21:10:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Uite unde era de fapt Constitutia Romaniei.
Dupa modelul; "ei zic, noi ne executam".

Curtea Constituțională cere un punct de vedere la Inalta Poarta referitor la recunoașterea căsătoriilor gay

http://www.mediafax.ro/social/curtea...r-gay-16009901
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #892  
Vechi 22.01.2017, 02:27:59
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Prima mutare a lui Trump: pagina dedicată LGTB de pe site-ul Casei Albe a dispărut

http://www.activenews.ro/externe/Pri...isparut-140274
Reply With Quote
  #893  
Vechi 22.01.2017, 14:05:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai asteapta oleaca, cica pagina e in renovare de fapt :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #894  
Vechi 22.01.2017, 20:55:52
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Vedem, eu cred că nu o să mai apară. Și vicele este un susținător al valorilor familiale tradiționale
Reply With Quote
  #895  
Vechi 22.01.2017, 22:23:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit De ce s-au revoltat in stradă peste două milioane de femei !

Nu demult, Donald Trump, declara ferm despre faptul că femeile care fac avort trebuie PEDEPSITE. Declarația sa a creat controverse la a acea dată iar astăzi pare a fi uitată până si de mass-media americană: " Cred că este o problemă foarte serioasă asupra căreia trebuie să luăm o decizia. Sunt pro-life. Ne-am întoarce la o perioadă anterioară când femeile trebuiau să meargă într-un loc ilegal pentru a face avort, dar trebuie interzis. Trebuie să existe o formă de pedeapsă pentru femei”, a spus Donald Trump.
Vă redăm integral textul scris de Donald Trump înainte de alegerea sa ca președinte al SUA.

"Permiteți-mi să fiu clar. Eu sunt pentru dreptul la viață. Aceasta este poziția mea, cu excepția cazurilor de viol, incest sau când în pericol este viața mamei. Nu am gândit așa mereu, dar o experiență personală extrem de semnificativă m-a făcut să reconsider darul prețios care este viața. Episodul este cunoscut și nu mă voi apleca din nou asupra lui. De aceea doresc să reafirm că ceea ce scriu acum, în acest text, în ceea ce privește viața și cultura vieții, este chiar în ziua în care se împlinesc 43 de ani de la cazul Roe vs Wade.

Eu sunt constructor. Iar pentru a construi ai nevoie de o metodă. E nevoie de o serie de reguli, în care ingineria este cea mai importantă. Rlegulile de asambl are a structurilor sunt foarte rigide, așa cum sunt li regulile fizicii. Regulile au trecut cu bine proba timpului și astfel au devenit modul de asamblare a structurilor clădirilor care durează peste ani și care pot fi admirate.

Statele Unite, în epoca lor de glorie, au urmat un cumul de reguli care funcționează încă de la începuturi. Iar una din aceste reguli este aceea că noi, ca americani, onorăm viața și asta am facut încă de când părinții noștri fondatori au decis să facă din viață primul și cel mai important dintre drepturile noastre 'inalienabile'. (În preambulul Declarației de Independență din 1776 se spune: Subliniem că aceste adevăruri sunt evidente:că toți oamenii sunt creați egali, că sunt dotați de Creatorul lor cu drepturi inalienabile, printre care Viața, Libertatea și urmărirea Fericirii".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #896  
Vechi 24.01.2017, 11:55:27
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ce zic astia, se face referendumul in acelasi timp cu ala pe care il vrea Klaus ? Ar fi super, pentru prima data as crede ca a facut si el un lucru bun.
Vad ca a disparut subiectul asta cu referendumul CpF din discutii, cati dintre voi cred ca PSD va organiza acel referendum ? Ca eu nu prea cred ca s-ar grabi sa o faca.
Reply With Quote
  #897  
Vechi 24.01.2017, 12:32:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Fanatic al cătușelor...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #898  
Vechi 24.01.2017, 21:30:57
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Mike Pompeo, validat de Senat în funcția de director al CIA. El s-a declarat un susținător al familiei tradiționale și împotriva căsătoriilor homosexuale. Cine este noul șef al spionajului american

http://www.activenews.ro/externe/Mik...merican-140360
Reply With Quote
  #899  
Vechi 24.01.2017, 22:38:46
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce zic astia, se face referendumul in acelasi timp cu ala pe care il vrea Klaus ? Ar fi super, pentru prima data as crede ca a facut si el un lucru bun.
Vad ca a disparut subiectul asta cu referendumul CpF din discutii, cati dintre voi cred ca PSD va organiza acel referendum ? Ca eu nu prea cred ca s-ar grabi sa o faca.
Nu cred ca se vor face ambele (casatorie+gratiere) in acelasi timp. Nici nu ar fi bine pentru ca s-ar face multa confuzie... desigur, nu suntem batuti in cap incat sa nu fim in stare sa citim o intrebare, dar aici ma refer la cazul varstnicilor.
Probabil ca va surade aceasta idee de a cumula referendumurile pentru ca va ganditi la prezenta. Eu nu mi-am face griji foarte mari, mai ales in cazul referendumului pentru definitia casatoriei. Au semnat (oficial) 3 milioane de romani petitia Coalitiei pentru Familie (neoficial, s-ar fi strans mai mult de 3 milioane, dar nu mai conteaza). 3 milioane inseamna aproximativ 15% din electoratul din Romania. Conform legii, pentru ca un referendum sa fie validat este nevoie de o prezenta de 30% (50% era in legea veche).

Pe de alta parte, referendumul pentru defintia casatoriei se va organiza in primavara. Coalitia pentru Familie a semnat in noiembrie un protocol de colaborare cu PNL, PSD si ALDE. In cadrul protocolului, cele 3 partide s-au angajat sa organizeze dea aviz pozitiv in parlament si sa organizeze referendumul in luna aprilie.

Last edited by bluester; 24.01.2017 at 22:41:10.
Reply With Quote
  #900  
Vechi 25.01.2017, 01:04:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Nu cred ca se vor face ambele (casatorie+gratiere) in acelasi timp. Nici nu ar fi bine pentru ca s-ar face multa confuzie... desigur, nu suntem batuti in cap incat sa nu fim in stare sa citim o intrebare, dar aici ma refer la cazul varstnicilor.
Probabil ca va surade aceasta idee de a cumula referendumurile pentru ca va ganditi la prezenta. Eu nu mi-am face griji foarte mari, mai ales in cazul referendumului pentru definitia casatoriei. Au semnat (oficial) 3 milioane de romani petitia Coalitiei pentru Familie (neoficial, s-ar fi strans mai mult de 3 milioane, dar nu mai conteaza). 3 milioane inseamna aproximativ 15% din electoratul din Romania. Conform legii, pentru ca un referendum sa fie validat este nevoie de o prezenta de 30% (50% era in legea veche).

Pe de alta parte, referendumul pentru defintia casatoriei se va organiza in primavara. Coalitia pentru Familie a semnat in noiembrie un protocol de colaborare cu PNL, PSD si ALDE. In cadrul protocolului, cele 3 partide s-au angajat sa organizeze dea aviz pozitiv in parlament si sa organizeze referendumul in luna aprilie.
Mie nu-mi surade nici o idee, nu tin neaparat sa le combine asa cum nu tin nici sa le faca separat. Spun doar ca sunt sceptic in legatura cu referendumul nostru, stiu ca s-a semnat dar pana nu vad ca se organizeaza sunt sceptic.
L-am vazut acum pe Iohannis zicand ceva de genul : "face presedintele un referendum si vrea toata lumea". N-ar fi rau sa invete el primul sa stea la coada. Ca altii au vrut inaintea lui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare