Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.11.2006, 16:45:56
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Erata la mesajul anterior:
In loc de "iarna" doream sa spun "toamna".
Cuvantul "viremi" e "viermi".
M-am uitat si am vazut ca au scris si 2 barbati, asa ca iertare fata de ei, dar nu i-am vazut la inventarierea anterioara.

Elena
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.11.2006, 17:48:46
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Nu stiu ce e acela avocado.
Brocoli e o planta ce seamana cu patrunjelul. Se pare ca l-am vazut intr-o poza.
Mai tarziu am sa scriu si eu cate ceva despre sfecla rosie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.11.2006, 15:42:25
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Nu stiu ce e acela avocado.
Brocoli e o planta ce seamana cu patrunjelul. Se pare ca l-am vazut intr-o poza.
Mai tarziu am sa scriu si eu cate ceva despre sfecla rosie.
Silvestar, avocado e un fruct cu o coaja verde sau aproape neagra, inauntru este vernil. In Romania se gaseste la supermarket, dar e f scump. Imi amintesc ca anul trecut costa in Romania mai mult de 2 euro bucata, cand aici cu 2 euro cumpar 3 sau cateodata 4 bucati. Brocoli este o planta verde, verisoara cu conopida, dar "vopsita" in verde. Eu o pun cateva minute la vapori si ii adaug putina sare. Se pare ca e f buna in prevenirea cancerului.

Ciocolata buna pt sanatate este cea neagra. Nu va stranbati, si eu faceam tot asa acum ceva timp, dar m-am obisnuit. Tendinta parintilor este ca cumpere ciocolata cu lapte pt copii si astfel li se dezvolta o dorinta exagerata de dulce, cu toate consecintele nefaste... Ciocolata neagra cu mai mult de 70% cacao nici nu ingrasa, e buna pt sistemul nervos si nu e nici nociva pt dinti (contine fluor si fosfati). Evitati la maxim zaharul. Inlocuiti-l cu miere sau cu cel de trestie de zahar, brut.

Fructele nu le curatati de coaja, fiindca vitaminele se gasesc chiar sub. Dati-le copiilor cam 2 pe zi. E bine sa se manance cam dupa minim o jumatate de ora dupa masa, dar nu e o regula, esential e sa se manance.

Nu mai mancati margarina!!! A fost inventata in timpul razboiului, cand ostasii mureau de foame si au inceput sa manance vaselina de la tancuri. Nu mai traim aceleasi vremuri. Daca vreti sa mancati cu paine, luati unt, dar nu margarina. Se pare ca margarina se depune pe artere si nu se mai elimina cam deloc.

Si daca am tot spus NU, NU, NU...totusi aveti si voie sa abuzati de legume, salate si fructe!

Revin cu alte restrictii...
Elena

Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.11.2006, 15:58:26
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit


Oul...un mare dar de Sus si de la doamna gaina. Un mare NU pt cei care au colesterol. De fapt, pot manca numai partea alba, dar sa nu triseze!!! Pentru ceilalti, mancat de dimineata este intr-adevar o sursa de proteine de neegalat. Totusi se pare ca nu trebuie sa mancam mai mult de 4 pe saptamana. Asa ca atentie de Pasti!

E bine sa bem ceai. Eu una beau ceai verde si ceai alb. Amandoua sunt antioxidante. Cel alb se pare ca e de 3 ori mai antioxidant decat cel verde, avand cantitate mare de polifenoli. Asta ce se spune...efectele nu stiu cand se vor vedea. Se spune ca 2 cani de ceai alb au acelasi efect antioxidant ca 20 de pahare de suc de mere sau cat 6 mere sau 7 pahare de suc de portocale.

Pentru femeile care sunt la menopauza, se pare ca exista alimente care normalizeaza acest proces, fiindca contin niste substante apropiate de hormonii feminini: soia, mere, pere, alune, migdale, miere, bere (cu moderatie), usturoiul, ananasul, brocoli, morcovul, conopida, porumbul si cartoful. Cea mai bogata in substante necesare la menopauza este soia, de aceea femeile din Japonia, consumand multa soia, nu se plang cam deloc la menopauza.

Daca aveti o colita sau sunteti alergic la lapte, totusi exista remedii pentru a asimila calciu:
- sardinele in conserva, dar trebuie mancate cu oase (le puteti mixa); alti pesti si fructe de mare;
- soia (este o mare dezbatere in prezent daca e bun laptele de soia - inca "se bat" intre pro si contra; incercati cu putin si vedeti daca nu sunteti sensibili);
- migdalele, strugurii si zmeura.

Cam atat pt azi. Silverstar, cum "ma curteaza" un virus de raceala, sa stii ca am aplicat metoda ta cu usturoiul baut dimineata. Intr-adevar nu miroase, dar inca n-am detectat efectul. Repet metoda si maine.

Elena

Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.11.2006, 16:12:30
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Va spun ceva simplu care pe mine ma pune pe picioare in max 2 zile: 4-5 lamai cu multa miere pe zi (mancat fructul intreg, nu doar zeama), si minim doua cepe seara la cina.
Inca ceva: in general, preparati cat mai putin mancarea si mancati cat mai multe cruditati. Prin prelucrare termica se pierd enzimele, foarte imp. pt imunitate.
Cat mai putin zahar, carne, conserve, lapte dulce. Soia e intr-adevar minunata.
Sanatate!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.11.2006, 18:49:56
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

Nu ma pricep suficient, desi ar trebui, pentru ca nu pot lua nici un medicament dintr-o farmacie obisnuita, dar stiu sigur ca daca aveti probleme cu raceala e minunat HREANUL. Daca nu puteti suporta taria lui, puneti-i otet sau sfecla rosie coapta. Hreanul are de 2 ori mai multa vitamina C decat lamaia.

Daca nu suportati sa beti vin, un inlocuitor excelent este sfecla rosie.

Pentru alergii, e minunat ceaiul sau tinctura de trei-frati-patati.

Din memorie nu va pot spune mai multe acum. Promit sa revin cu sugestii pentru o alimentatie sanatoasa.

Legat de catina, un cercetator roman, Roman Morar, a inventat un medicament DIAVIT care, se pare ca nu doar scade glicemia pentru bolnavii de diabet zaharat, dar chiar poate ajuta la regenerarea celulelor pancreasului - cu alte cuvinte, a descoperit ca diabetul se poate vindeca.

Oricum, pentru mai multe informatii despre tratamente bazate pe plante, a se vedea link-ul www.naturalia.ro
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.11.2006, 16:08:03
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Ceai de anason, fenicul, chimen, 3 cani/zi favorizeaza lactatia si este bun si pentru balonarile copilului.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.11.2006, 16:08:03
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Ceai de anason, fenicul, chimen, 3 cani/zi favorizeaza lactatia si este bun si pentru balonarile copilului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.11.2006, 16:24:25
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Scuzati, am apasat gresit tastatura.
sa continuam.
Amigdalita, atat de frecventa la copiii din ziua de astazi.
Se ia un cartof crud si se zdrobeste intr-o carpa curata. Se toarna peste compozitie tuica sau spirt. Va avizez ca pute. Nu conteaza. Compresa se pune la gat. De fapt, "trage" toata infectia din amigdale, fara antibiotice si alte prostii. Efect garantat.
Aparatul "Salin" care este un simplu ventilator cu sare de mina. Este foarte bun pentru problemele aparatului respirator. Eu il folosesc pentru sinuzita. Astfel pot respira iarna fara probleme si fara picaturi. Pentru detalii de unde poate fi cumparat, puteti accesa si pe google. Inventatorul este din Buzau.
Astm. Exista tratamente naturiste diverse, dar foarte costisitoare. Si efectul, nu-l cunosc. O alta metoda: cura la salina timp de 18 zile. Saline sunt cateva in tara, depinde unde sunteti localizati. Timp de 18 zile se intra in fiecare zi in salina unde se sta intre 2-3 ore minim. In acest timp se face efort fizic pentru a stimula respiratia la capacitate mai mare a plamanului. Cura este benefica pentru orice problema respiratorie. In special pentru copii este o minune si ca tratament preventiv. Copilul creste sanatos si voinic, fara raceli repetate. Merita sa trimiteti bunicii cu nepoteii.
Raceli, gripa: se trage sare pe nas. Recomandat numai persoanelor avizate. procedura are efect garantat dar, daca nu esti obisnuit, poti suporta neplaceri. Se incepe cu picaturi de dilutie usoara cu sare grunjoasa, calda. Se pun picaturile de cateva ori pe zi in nas si nu se iese afara dupa aceea. Daca nu va ustura mucoasa, mergeti mai departe si incercati sa "trageti" sare pe nas.
Baie de sare la picioare, tot pentru raceli. Sarea "trage" raceala. Se pune sare grunjoasa intr-un lighean cu apa fierbinte si se baga piciorusele. Se tin cat apa este calda, cat mai calda. Daca simtim ca s-a racit, se tamponeaza cu un prosop si nesterse se baga in ciorapi grosi de lana. Se sta la caldurica. Operatiunea se repeta de cate ori considerati necesar.
Baie generala cu sare (grunjoasa). Foarte buna a se face periodic, in apa nu foarte fierbinte. Nerecomnadat cardiacilor. Se sta pana apa se raceste putin si ne stergem usor cu prosopul, doar pentru a nu curge apa dupa noi. Apoi ne bagam repede sub plapuma si stam la cald. Vom transpira abundent si in acest fel se elimina toxinele din corp.




Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.11.2006, 16:24:25
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Scuzati, am apasat gresit tastatura.
sa continuam.
Amigdalita, atat de frecventa la copiii din ziua de astazi.
Se ia un cartof crud si se zdrobeste intr-o carpa curata. Se toarna peste compozitie tuica sau spirt. Va avizez ca pute. Nu conteaza. Compresa se pune la gat. De fapt, "trage" toata infectia din amigdale, fara antibiotice si alte prostii. Efect garantat.
Aparatul "Salin" care este un simplu ventilator cu sare de mina. Este foarte bun pentru problemele aparatului respirator. Eu il folosesc pentru sinuzita. Astfel pot respira iarna fara probleme si fara picaturi. Pentru detalii de unde poate fi cumparat, puteti accesa si pe google. Inventatorul este din Buzau.
Astm. Exista tratamente naturiste diverse, dar foarte costisitoare. Si efectul, nu-l cunosc. O alta metoda: cura la salina timp de 18 zile. Saline sunt cateva in tara, depinde unde sunteti localizati. Timp de 18 zile se intra in fiecare zi in salina unde se sta intre 2-3 ore minim. In acest timp se face efort fizic pentru a stimula respiratia la capacitate mai mare a plamanului. Cura este benefica pentru orice problema respiratorie. In special pentru copii este o minune si ca tratament preventiv. Copilul creste sanatos si voinic, fara raceli repetate. Merita sa trimiteti bunicii cu nepoteii.
Raceli, gripa: se trage sare pe nas. Recomandat numai persoanelor avizate. procedura are efect garantat dar, daca nu esti obisnuit, poti suporta neplaceri. Se incepe cu picaturi de dilutie usoara cu sare grunjoasa, calda. Se pun picaturile de cateva ori pe zi in nas si nu se iese afara dupa aceea. Daca nu va ustura mucoasa, mergeti mai departe si incercati sa "trageti" sare pe nas.
Baie de sare la picioare, tot pentru raceli. Sarea "trage" raceala. Se pune sare grunjoasa intr-un lighean cu apa fierbinte si se baga piciorusele. Se tin cat apa este calda, cat mai calda. Daca simtim ca s-a racit, se tamponeaza cu un prosop si nesterse se baga in ciorapi grosi de lana. Se sta la caldurica. Operatiunea se repeta de cate ori considerati necesar.
Baie generala cu sare (grunjoasa). Foarte buna a se face periodic, in apa nu foarte fierbinte. Nerecomnadat cardiacilor. Se sta pana apa se raceste putin si ne stergem usor cu prosopul, doar pentru a nu curge apa dupa noi. Apoi ne bagam repede sub plapuma si stam la cald. Vom transpira abundent si in acest fel se elimina toxinele din corp.




Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 14:10:56
Medicina si Religie alexioana92 Morala Crestina 44 23.05.2012 00:04:11
Medicina holistica - interesant Fetita cu Codite Generalitati 19 05.02.2010 15:48:02
medicina si farmacia pacifistul Generalitati 22 26.07.2009 23:31:21
Medicina Perplexa Laurentiu Generalitati 0 04.04.2007 12:14:29