Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.11.2006, 22:42:03
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Maria, conteaza mai putin daca ne rugam cu ochii inchisi sau deschisi.Important este ca mintea si inima sa fie deschise la rugaciune.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.11.2006, 23:16:43
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Multumesc Negroponte ,
am impresia ca daca nu se schimba nimic in forumul asta trebuie sa-mi memorez numele celor care numai se distreaza , sa-i evit.
Eu fac cam multe greseli , pentru ca ma grabesc , pentru ca ma arunca afara cind mi-e lumea mai draga , ma gindesc mai mult la continut , forma ma intereseaza mai putin .
Nu-mi socotiti greselile de ortografie !
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.11.2006, 18:40:09
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Multumesc Negroponte ,
am impresia ca daca nu se schimba nimic in forumul asta trebuie sa-mi memorez numele celor care numai se distreaza , sa-i evit.
Eu fac cam multe greseli , pentru ca ma grabesc , pentru ca ma arunca afara cind mi-e lumea mai draga , ma gindesc mai mult la continut , forma ma intereseaza mai putin .
Nu-mi socotiti greselile de ortografie !
Doamne ajuta !
maria55
Ai intrebat ceva despre rugaciune, ca nu ar trebui facuta cu ochii inchisi.
Nu ti s-a raspuns clar, zic eu.
Eu am citit despre acest lucru, referitor la practica rugaciunii inimii.
De ce?
Rugaciunea trebuie facuta fara imaginatie, nu trebuie sa ne imaginam nimic, nici imagini religioase nici nereligioase. Ai vazut ca, atunci cand inchizi ochii (de obicei) iti fuge mintea la cate ceva si chiar ti se succed imagini.
Parintele Cleopa explica ca imaginile in rugaciune vin de la .... stii tu cine, nu-i pronunt numele.
Din experienta s-a constatat ca daca tii ochii deschisi, este mai greu sa "vezi" si altceva decat ceea ce privesti.
Cam asta ar fi explicatia.
Este de fapt un sfat foarte util in rugaciune, pentru cei care incearca sa se roage si carora le fuge mereu mintea la atceva.

Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.11.2006, 19:45:26
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

Eu cred ca depinde de fiecare in parte. Daca dumneavoastra, maria55, considerati ca va vine mai usor sa va rugati cu ochii inchisi, de ce n-ati face-o? Cred ca totul depinde de cum ne simtim mai aproape de Dumnezeu. Singura conditie este sa vizualizam pe cel caruia ne adresam. De aceea au aparut icoanele, sa ne ajute sa ne gandim la acel sfant.

Si pentru ca icoanele sunt atat de utile, am sa inserez o imagine cu Fecioara Maria. Sper sa va placa si sa fie utila dupa ce va fi sfintita (daca va ajunge vreodata in stadiul de icoana).[image=http://D:muzicaflorinde pe hdd-ul pe care s-a pus windowsinformatii pentru maride adunat maripoza mari on 192.168.1.2]
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.11.2006, 19:47:35
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.11.2006, 19:49:04
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

Se pare ca nu reusesc. ???
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.11.2006, 11:28:32
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maricica
Eu cred ca depinde de fiecare in parte. Daca dumneavoastra, maria55, considerati ca va vine mai usor sa va rugati cu ochii inchisi, de ce n-ati face-o? Cred ca totul depinde de cum ne simtim mai aproape de Dumnezeu. Singura conditie este sa vizualizam pe cel caruia ne adresam. De aceea au aparut icoanele, sa ne ajute sa ne gandim la acel sfant.

Si pentru ca icoanele sunt atat de utile, am sa inserez o imagine cu Fecioara Maria. Sper sa va placa si sa fie utila dupa ce va fi sfintita (daca va ajunge vreodata in stadiul de icoana).[image=http://D:muzicaflorinde pe hdd-ul pe care s-a pus windowsinformatii pentru maride adunat maripoza mari on 192.168.1.2]
Maricica draga,
te rog sa citesti "Parintele Cleopa ne vorbeste", cartea intitulata "despre vise si vedenii". De asemenea, sa citesti volumele aparute despre rugaciunea inimii unde vei gasi ce am postat eu.
Nu trebuie sa-ti imaginezi nimic in timpul rugaciunii asta ne spune parintele si este de crezut pentru ca PRACTICA rugaciunea inimii. Vorbea din experienta si explicatiile lui sunt foarte logice.
Lasati icoanele in pace pentru ca nu au legatura cu rugaciunea.
Te rog sa nu mi-o iei in nume de rau dar, neavand experienta practica a rugaciunii, evita sa dai cu presupusul. Rugaciunea este un lucru foarte serios si foarte greu totodata.
daca nu ai cu cine te sfatui, poti gasi multe carti despre Rugaciunea inimii. In toate se spune acelasi lucru si te invata cum sa te rogi.
Rugaciunea este ca si iubirea: SE INVATA.
Daca incercam sa ocolim procesul invatarii, o facem din orgoliu dar, nu este nimic autentic. Iar rezultatele vin cu inaintarea in varsta cand ni se mai domolesc patimile si hormonii sunt la locul lor.
In practica, rugaciunea si hormonii nu sunt compatibile.
Sunt casatorita dar, practicam rugaciunea, ziceam eu ca este foarte bine si ... la un moment dat, m-am simtit total detasat de conditionarea fizica, trupeasca a sexualitatii. Si asa am realizat ca este o conditionare. Fara ea, te simti ca si cum te eliberezi si esti foarte senin, nu te poate influenta nimic.
Bineinteles ca aceasta etapa nu a durat decat cateva saptamani.
Deci nu prea poti sa imbini, cum se spune in popor "si capra si varza".
Darul rugaciunii, cat ne-am stradui noi, tot la maturitate vine, chiar daca noi incercam sa urgentam putin.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 17.11.2006, 08:35:45
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

Stimata CM, as dori sa detaliez acest subiect cu dumneavoastra in particular. Daca doriti, v-as ruga sa imi trimiteti un e-mail la adresa mail_for_mari@yahoo.com sa va pot afla adresa unde sa va spun ce nu pot spune in public.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.11.2006, 18:57:15
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

De obicei imaginatia mai este numita si podul dracilor dar nu intotdeauna
La aceste lucruri trebuie sa fim atenti pentru ca diavolul poate pune inaintea ochilor mintii noastre imagini foarte frumoase prin care sa-si faca introducerea iar apoi sa schimbe brusc aceste imagini in imagini patimase
sa tinem minte ca diavolul este foarte viclean iau trevut multi prin mana el este batran in chestii de astea si face totul sa insele se trensforma chiar si in inger de lumina
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.01.2007, 09:18:36
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

De multe ori, rugăciunea devine numai o cerere!


Dacă rugăciunea ta este un dialog de iubire dezinteresată, un mijloc de unire cu Dumnezeu, atunci şi numai atunci, a te ruga înseamnă şi a primi. Se pare că, Dumnezeu vrea să acţioneze invers de cum se întîmplă pe pămînt.

Dacă tu, rugîndu‑te, îi oferi viaţa şi inima, atunci primeşti totul. Dar dacă rugăciunea ta va fi o cerere de lucruri umane, pămînteşti, atunci vei primi puţin. Explicaţia e simplă: Dumnezeu te consideră o creatură a sa şi fiul său. Dacă ceri un bun material, vei pierde ceva mai preţios; cu cît aştepţi mai mult, cu atît mai mult va trebui să trăieşti fără bucuriile iubirii infinite.

Dacă rugăciunea ta va fi un limbaj de iubire, vei primi totul. Nu‑l dezamăgi pe Tatăl tău din ceruri! El nu vrea să‑ţi dea numai lucrurile pe care le‑a creat cu un singur cuvînt, ci vrea să-ţi dea mult mai mult, vrea chiar să vină el însuşi în tine! Or, de prea multe ori rugăciunea ta devine numai o cerere de lucruri materiale, o cerere a cărei rezolvare se aşteaptă imediat, ceea ce demonstrează că nu ai înţeles nimic din Creaţie!

Preot Cornel Cadar

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Rugaciunea de Joi tatolivia Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 14:02:02
...rugaciunea... ionita Rugaciuni 19 28.02.2009 20:08:47
Rugaciunea 14carol06 Generalitati 10 10.02.2009 08:43:20
Rugaciunea Laurentiu Generalitati 8 24.10.2006 20:01:58