Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.06.2011, 15:48:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

MariS_ este o duminica de om, asa cum sunt si alti useri de pe acest forum. Mi-ar parea rau sa plece. Orice intalnire cu postarile lui este o sarbatoare. Il rog si eu sa ramana sau sa mai revina.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.06.2011, 16:23:01
Danut7x Danut7x is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.06.2011
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
MariS_ este o duminica de om, asa cum sunt si alti useri de pe acest forum. Mi-ar parea rau sa plece. Orice intalnire cu postarile lui este o sarbatoare. Il rog si eu sa ramana sau sa mai revina.
De exemplu eu :D
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.06.2011, 16:49:01
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Sincer nu stiu cine este aceasta persoana.Nu ma deranjat cu absolut nimic.Eu nu prea postez din cauza ca nu sunt poate in masura,nu am darul redarii in cele scrise dar imi place mult sa citesc de la toti.E tare bine cand asculti,privesti,citesti din umbra,nu deranjezi pe nimeni.Dar daca toti ar fi fost ca mine atunci ce mai citeam,priveam???...asa ca dragul sau draga MARI_S te rugam frumos sa nu pleci fiindca asa cum au spus si cei dinaintea mea ne va fi dor de cele scrise de tine.Nu ma intelege gresit dar daca toti am pleca cine ar mai scrie?Cred ca toti avem un dar,un har si e pacat sa nu-l folosim.
__________________
"Nu judecati,ca sa nu fiti judecati" (Matei7,1;Luca12,14;ICor.4,5)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.06.2011, 16:59:52
Danut7x Danut7x is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.06.2011
Mesaje: 10
Implicit

din mandrie si incapatanare infantila pleaca, asta ca sa raspund unui topic mai vechi pe care el l-a deschis.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.06.2011, 17:38:25
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Din cate l-am putut cunoaste eu...nu va pleca...va cantari ceea ce este mai bine...isi va da seama probabil ca este mai bine pentru toti sa trecem impreuna prin "arsita verii" vietii acesteia...sa ne ajutam,sa ne ridicam sufleteste unii pe altii...eu sper lucrul acesta!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.06.2011, 18:00:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit ,,Nevasta mea vrea sa ma paraseasca , convingeti-o voi sa mai ramina "!

Este binecunoscuta si descrisa in special de calugari asa-zisa ,,smerenia mindra " care este un pacat si o ispita tare subtire . Nu oricine este batut cu o asemenea ispita ci numai cei ,,mult smeriti".
Eu doar atit ma gindesc , daca fratele mai sus numit se va retrage (aiurea , povesti pt.... !) cine va mai purta marea grija a disputei dintre modelele de crestini prefigurate de parintii Rafail N. si Amfilohie B si cine va mai purta grija viitoare a ortodoxiei ,,bune" ? Ce sa ne mai facem cu lupta aceasta care ,,ar putea" distruge ,,crestinismul adevarat" si pe acei crestini de mare valoare ?!?!

Bine preciza un user : nu vreti voi fratilor sa va rugati de nevasta-mea sa nu plece de la mine ca uite ce gata este de plecare ! Si ce frumos aluneca ,,arcusul " unora pe ,,strunele" altora... de iti dau lacrimile smereniei !

Mie mi se pare mult mai frumos si mai cuminte , mai asezat crestineste , sa iti spunem ca de voiesti sa mai zabovesti pe forum poti ramine pina cind te plictisesti tu deoarece afara nu te da nimeni (pt. ca nu exista decit autoexcludere !) iar de voiesti sa pleci , eu unul iti spun : drum cu pace si biruinta in incercarile grele si de-o fi cu binecuvintare , sa ne vedem in rai !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.06.2011, 19:40:55
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Pentru toata lumea!

"Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul.
Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții."




De ce nu putem sa aruncam cu vorbe bune unii spre altii?!
De ce nu putem sa ne smerim asa; aruncand cu vorbe bune unii spre altii? Ce ne costa?
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.06.2011, 23:18:21
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb knock, knock, knock !

Batem la usa ta, MariS, si te tii ascuns in camarile tale. Ai uitat oare ca lumina nu se tine sub obroc?

Fii dragut si deschide-ne ! Sau astepti Craciunul sa venim cu colinda ?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.06.2011, 00:33:42
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Batem la usa ta, MariS, si te tii ascuns in camarile tale. Ai uitat oare ca lumina nu se tine sub obroc?

Fii dragut si deschide-ne ! Sau astepti Craciunul sa venim cu colinda ?
Da, saru'mana si bine ati venit! Va deschid cu mult drag inima, ca aici e camara mea. Nu e luminata si imi cer iertare ca e cam mult intuneric, candela e veche si afumata, nu da lumina dar un dram de caldura inca mai are. M-am retras aici pentru o isihie a mintii. N-am parasit forumul, nici n-am plecat oareunde, numa' ce m-am facut otara membru tacut si prieten mut al celor ce ma primesc. Nu sunt suparat, n-am de ce, ceea ce trebuie sa se intample se va intampla oricum, am doar mai mult timp de isihie, de rugaciune, de citit, dar si de meditatie si contemplatie. Urmaresc si forumul, desigur, si ascult si conferintele parintelui Rafail Noica, parintelui Galeriu, parintelui Teofil, cele de pe net. Am si gradina si gospodaria, deh ca la tara, de care trebuie sa ma ocup, asa ca un "post" al tacerii pe forum imi prinde bine. Taman acu' l-am sarit oleaca, da' recuperez io. Mama parintelui Teofil, cand a plecat parintele la manastire, i-a spus din prag: -"Si nu uita, mama, sa fii bun!". Asa zac si io: nu uitati sa fiti buni!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.06.2011, 00:47:27
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Da, saru'mana si bine ati venit! Va deschid cu mult drag inima, ca aici e camara mea. Nu e luminata si imi cer iertare ca e cam mult intuneric, candela e veche si afumata, nu da lumina dar un dram de caldura inca mai are. M-am retras aici pentru o isihie a mintii. N-am parasit forumul, nici n-am plecat oareunde, numa' ce m-am facut otara membru tacut si prieten mut al celor ce ma primesc. Nu sunt suparat, n-am de ce, ceea ce trebuie sa se intample se va intampla oricum, am doar mai mult timp de isihie, de rugaciune, de citit, dar si de meditatie si contemplatie. Urmaresc si forumul, desigur, si ascult si conferintele parintelui Rafail Noica, parintelui Galeriu, parintelui Teofil, cele de pe net. Am si gradina si gospodaria, deh ca la tara, de care trebuie sa ma ocup, asa ca un "post" al tacerii pe forum imi prinde bine. Taman acu' l-am sarit oleaca, da' recuperez io. Mama parintelui Teofil, cand a plecat parintele la manastire, i-a spus din prag: -"Si nu uita, mama, sa fii bun!". Asa zac si io: nu uitati sa fiti buni!
Har, smerenie si jertfa de sine.
ptiu ce m-ai speriat c-ai trantit usa s-ai plecat..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum a-ti vrea sa fie baietii? Seraphim7 Generalitati 7 24.10.2011 20:19:59
As vrea un ajutor! Darkanian Pocainta 3 01.12.2009 11:38:41